Tonic espresso
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ:

  • wysoką, wąską szklankę o pojemności ok. 250 ml
  • mały dzbanuszek do mleka
  • słomkę do napojów

PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:

Zaparz espresso przy pomocy dowolnego urządzenia — tradycyjnego ekspresu, kawiarki, AeroPressu. Ważne, żeby było intensywne w smaku, ale pozbawione goryczki. Najlepiej sprawdzi się tu kawa o średnim stopniu wypalenia o owocowych, lekko deserowych nutach, ale jeśli masz pod ręką mieszankę Arabiki z Robustą, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć ją do tonic espresso. Ziarna możesz dobrać też pod konkretną metodę parzenia kawy — wybór należy do Ciebie!

PRZYGOTOWANIE:

KROK 1: WSYPUJEMY LÓD

Do wysokiej szklanki wsyp lód, tak aby wypełnił co najmniej ¾ jej powierzchni.

KROK 2: WLEWAMY TONIC

Wlej tonic do szklanki, a następnie delikatnie zamieszaj. Poczekaj chwilę, aż przestanie się nadmiernie pienić oraz gazować.

KROK 3: KROIMY CYTRYNĘ

Cytrynę starannie umyj, a najlepiej sparz we wrzątku. Przekrój ją wzdłuż na pół, a następnie pokrój w plasterki.

KROK 4: WLEWAMY ESPRESSO DO SZKLANKI

Przelej espresso do dzbanuszka, a następnie wlej powoli do szklanki wprost na kostki lodu. Przelanie kawy do dzbanuszka z dziubkiem pozwoli Ci zachować większą kontrolę nad strumieniem i uniknąć spienienia napoju.

KROK 5: OZDABIAMY TONIC ESPRESSO

Do gotowego, warstwowego tonic espresso wrzuć 1-2 plastry cytryny, a następnie ozdób słomką i już - pyszny napój jest gotowy do picia!

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Tonic espresso — co to takiego?

Tonic espresso, espresso tonic, czy po prostu kawa z tonikiem to nietypowe połączenie świeżo zaparzonej kawy z orzeźwiającym napojem gazowanym o gorzkim smaku nazywanym tonikiem. Ten lekko kwaśny, orzeźwiający napój od lat zdobywa coraz większą popularność w kawiarniach i restauracjach na całym świecie, a od jakiegoś czasu stał się niezwykle chętnie pijany także przez Polaków.  Skąd w ogóle wziął się pomysł na tonik z kawą?

Pomysł na ten intrygujący napój wydaje się sięgać korzeniami do śródziemnomorskich tradycji gastronomicznych. We włoskiej kulturze kawowej lat 90. XX wieku serwowano espresso z wodą, często gazowaną oraz cytryną, z kolei w Hiszpanii już w latach 80. XX wieku popularny był napój znany jako „cafe del tiempo”, w którego skład wchodziła kawa z przelewu podana na lodzie z cytryną. Smak i charakter tego śródziemnomorskiego napoju stał się inspiracją dla baristów do tworzenia różnych, kawowych eksperymentów.

Jednym z najbardziej znanych kawowych eksperymentów jest właśnie tonic espresso, za którego recepturą stoi szwedzka baristka Anna Lunell. To właśnie ona w 2007 roku zaserwowała pierwszą kawę z tonikiem na zimno, a wieść o nim szybko rozprzestrzeniła się na całą Skandynawię. Z biegiem czasu, espresso tonic przeniknął także na inne kontynenty, zyskując nowe warianty smakowe i stając się ulubionym napojem kawowych miłośników. Dziś tonic espresso pojawia się także jako jedna z kategorii na mistrzostwach w parzeniu kawy!

Jak zrobić espresso tonic? Przygotowanie tego orzeźwiającego napoju jest dziecinnie proste — wymaga tylko wysokiej jakości składników, sporej ilości lodu oraz ostrożności. Gwarantujemy Ci, że z naszym przepisem na tonic espresso stworzysz ten smaczny napój bez trudu i stresu!

Tonic espresso — przepis na niezwykłe orzeźwienie

Przepis na espresso tonic to nie fizyka kwantowa, jednakże ten warstwowy napój łatwo jest zepsuć. Wystarczy zbyt szybko wlać ciepłe espresso do szklanki z tonikiem oraz cytryną i na jego powierzchni powstanie nieestetyczna pianka, która po opadnięciu będzie tworzyć zacieki na powierzchni szklanki.

Jak zrobić tonic espresso, aby uniknąć takiego scenariusza? Wystarczy, że będziesz postępował zgodnie z wszystkimi krokami zawartymi w naszym przepisie, a Twoje tonic espresso z pewnością wyjdzie doskonałe. Przygotowanie tonic espresso to sztuka, która wymaga precyzji i wyczucia, a także znajomości kilku trików, dzięki którym całe przygotowania przebiegają szybko i sprawnie, a efekt zdumiewa smakiem i wyglądem.

Espresso z tonikiem można przygotować na bazie espresso pozyskanego metodą tradycyjną, a także alternatywną (np. z kawiarki czy AeroPressu). Jeśli chcesz, aby Twój napój smakował tak, jak ten przygotowany przez baristę, zwróć uwagę na ziarna wybierane do parzenia espresso. Smak ziaren powinien komponować się z tonikiem, nadając napojowi lekkości i świeżości.

Do espresso z kawiarki najlepiej sprawdzą się kawy o rześkim profilu smakowym, takie jak te pochodzące z Etiopii, Kolumbii czy Kostaryki, które charakteryzują się delikatną kwiatowo-herbacianą nutą, z kolei do AeroPressu warto wybrać ziarna z Afryki z rejonu Rwandy czy Kenii, które charakteryzują się wyższą kwasowością, a do klasycznego espresso warto użyć ziaren z Etiopii (takie też używane były przez twórczynię tego napoju). Odpowiednich ziaren szukaj wśród produktów marki Bellarom!

Gdy już mamy odpowiednie ziarna, warto zadbać o właściwy sposób zaparzenia kawy. W przypadku przygotowania espresso, istotne jest utrzymanie odpowiedniego proporcji kawy do wody oraz precyzyjne przestrzeganie czasu ekstrakcji. Kawa do tonic espresso powinna być mocna i intensywna, dlatego często do tego napoju wykorzystuje się ristretto (espresso o krótszym czasie ekstrakcji i mniejszej objętości) lub podwójne espresso. Kwestia ta zależna jest od indywidualnych preferencji.

Espresso gotowe? Czas na przygotowanie napoju — do dużej szklanki z lodem wlej tonik i chwilę poczekaj, aby ulatniające się bąbelki powietrza się uspokoiły. Ten zabieg pozwoli Ci uzyskać dwie oddzielone od siebie warstwy napoju. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje tonic espresso się nie spieni, dodaj cytrynę na sam koniec, już po wlaniu do szklanki kawowego specjału.

Tonic espresso — różne warianty tego napoju

Espresso tonik to napój, który smakuje wyśmienicie w podstawowej wersji, ale jest też świetną bazą do wszelkich eksperymentów baristycznych. Istnieje wiele wariantów tego orzeźwiającego połączenia — od wersji różowej aż po tonik z espresso z dodatkiem rozmarynu i bazylii. Jak zrobić tonic espresso w mniej standardowej wersji?

Eksperyment warto zacząć od wymiany klasycznego toniku na jego wersję smakową, np. tonik w kolorze różowym, tonik ziołowy czy z czarnego bzu. Różnorodność smaków toników dostępnych na rynku pozwala na kreowanie unikalnych kombinacji o zadziwiających smakach takich jak tonic coffee ginger beer na bazie toniku z esencją z imbiru.

Zabawić można się także z dodatkami i ozdobami, jakie trafiają do środka coffee tonic. Do środka napoju można dodać różne cytrusy czy owoce leśne, wzbogacając napój o dodatkowe nuty smakowe. Wrzuć do środka pomarańczę, grejpfruta, borówki czy gałązkę rozmarynu, mięty lub melisy i ciesz się tym orzeźwiającym napojem w zaciszu własnego domu. Życzymy smacznego!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!