Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj wcześniej
Masło roztop w rondelu na małym ogniu. Mleko wyjmij z lodówki z wyprzedzeniem, by nabrało temperatury pokojowej.
Przygotowanie
Żółtka ucieramy z cukrem i cukrem wanilinowym, następnie dodajemy roztopione masło. Do utartych żółtek z cukrem i masłem stopniowo wlewamy mleko. Następnie dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i sodą. Na końcu do składników dodajemy szczyptę soli oraz ubite na pianę białka. Wszystkie składniki mieszamy. Naleśniki smażymy na patelni posmarowanej olejem lub na klarowanym maśle. Naleśniki smażymy z obu stron do uzyskania ciemnozłotego koloru. Z usmażonych naleśników układamy stos. Naleśniki podajemy z sosem, dekorujemy filetami z pomarańczy.
Sos
Serek homogenizowany przekładamy do miseczki, do serka dodajemy jogurt oraz cukier puder. Całość mieszamy.
Zobacz podobne
przepisy
Francuskie naleśniki crêpes Suzette z pomarańczami
Przygotuj najsłynniejsze francuskie naleśniki z pomarańczami. Są słodkie, aromatyczne i orzeźwiające – wyśmienite!
Zapiekane naleśniki z serkiem waniliowym i rodzynkami
Sprawdzony i szybki przepis na naleśniki z waniliowym nadzieniem zapiekane pod śmietanowym sosem. Pycha!
Puszysty omlet z owocami
Paweł Małecki ma doskonały przepis na puszysty omlet z owocami. Z chęcią się z Tobą podzieli! Dzięki niemu przygotujesz najlepszy omlet w swojej kuchni!
Owocowy Pie
Słodki placek z jabłkami, brzoskwiniami i pomarańczami – przebój kuchni amerykańskiej w lekko odmienionym wydaniu.
Naleśniki to potrawa, która od wieków gości na stołach smakoszy z całego świata w wielu postaciach — mamy tradycyjne polskie racuchy, francuskie crêpes i amerykańskie pancakes. Każda z tych wersji jest wyjątkowa, jednakże to pancakes stały się jednym z najbardziej popularnych wersji naleśników i jednym z ikonicznych dań kojarzących się z USA. Te puszyste, delikatne placki są świetne na śniadanie, szybki lunch czy kolację. Urzekają nie tylko smakiem, ale także swoją lekką konsystencją. Jak ją osiągnąć? Poznaj tajemnicę idealnych pancakes!
Amerykańskie naleśniki – jak zrobić?
Amerykańskie, grube naleśniki, czyli pancakes, to słodkie placki z puszystego ciasta naleśnikowego, które w oryginale przygotowywane jest z dodatkiem maślanki oraz sporej dawki sody oczyszczone. Naleśnik amerykański jest nieodłącznym elementem śniadania dla osób zamieszkujących USA, ale chętnie jadany jest także w innych częściach naszego globu. Co czyni pancakes tak chętnie wybieraną pozycją śniadaniową?
Naleśniki po amerykańsku cieszą się takim uznaniem, dzięki swojej niesamowitej strukturze. Puszyste, wyrośnięte ciasto o delikatnym smaku doskonale komponuje się z różnorodnymi składnikami, nie tylko tymi deserowymi.
Tradycyjny przepis na naleśniki amerykańskie zawiera mąkę pszenną, jaja, sól, sodę oczyszczoną, cukier, roztopione masło oraz maślankę, jednakże równie często używa się zamiast niej mleka. Do przepisu na ciasto na mleku dodaje się także odrobinę proszku do pieczenia, aby zakwasić ciasto i zapewnić odpowiednie pH do wyrastania ciasta (soda oczyszczona lubi kwaśne pH).
Niezwykle istotna jest także kolejność dodawania składników, a także ich odpowiednie przygotowanie. Brzmi to nieco enigmatycznie? Zaraz uchylimy rąbka tajemnicy i zdradzimy Ci, jak zrobić puszyste naleśniki, które będą tak pyszne jak te, z przepisu Pawła Małeckiego!
Przepis na pancakes, czyli amerykańskie naleśniki
Pancakes (w spolszczonej wersji także pankejki) — w czym tkwi sekret przepisu na te pyszne, pulchne, amerykańskie naleśniki? Sekretem uzyskania idealnego ciasta na amerykańskie pancakes jest dokładne odtworzenie przepisu i zastosowanie się do zawartych w nim proporcji. Niezależnie od tego, czy w Twoim przepisie na pankejki znajduje się mleko, soda oczyszczona i proszek do pieczenia, czy klasyczna maślanka, powinieneś postępować zgodnie z wszystkimi wskazówkami, by mieć pewność, że ciasto odpowiednio wyrośnie.
W przepisie na pancakes autorstwa Pawła Małeckiego znajduje się jeden nietypowy składniki, który dodaje ciastu lekkości i puszystości — mowa o ubitych białkach. Gdy zależy Ci na mniej zbitych, wilgotnych i lekkich jak chmurka szybkich pancakes, dodaj do nich ubite na sztywno białko, ale dopiero pod sam koniec mieszania składników.
Innym sposobem na uzyskanie delikatnego i pulchnego ciasta jest pozostawienie naleśników na noc. Soda ma wtedy wystarczająco dużo czasu, by intensywnie pracować, a ciasto może powoli dojrzewać. Opcja ta jest jednak odpowiednia tylko w przypadku ciasta bez ubitych białek.
Nie każdy przepis Ci o tym powie, ale warto pamiętać, że ciasto na pankejki nie może być długo mieszane. Postaraj się szybko połączyć składniki i na tym poprzestać — zbyt długie mieszanie doprowadzi do wytworzenia się glutenu, a ciasto straci swoją puszystość i stanie się bardziej gumowate.
Z czym podawać domowe pancakes? Amerykańskie naleśniki doskonale komponują się z syropem klonowym, bitą śmietaną, orzechami, kolorowymi posypkami, chrupiącymi ciastkami (np. oreo), całym przekrojem świeżych owoców, dżemami, a nawet lodami czy sosem pomidorowym. Kreatywność w wyborze dodatków nie zna granic — pankejki smakują dobrze prawie ze wszystkim! Jeśli masz ochotę, zjedz swoje pancakes z szynką i serem, a całość zalej ketchupem — uwierz nam, to połączenie jest zaskakująco dobre!
Amerykańskie pancakes na maślance czy mleku?
Pancakes na maślance czy na mleku? Różnica pomiędzy pankejkami przygotowanymi w sposób bardziej tradycyjny (na maślance) i tymi na mleku jest dość zauważalna, zarówno w smaku, jak i konsystencji ciasta.
Pancakes na mleku są neutralne w smaku, co umożliwia łączenie ich z wieloma składnikami, z kolei pancakes z maślanką nadaje im lekko kwaskowy smak oraz słoność. Jeśli chodzi o aromat — wersja z mlekiem pachnie podobnie do naszych polskich naleśników, natomiast amerykańskie pankejki na maślance mają bardziej wyrazisty zapach.
A co z teksturą i konsystencją ciasta? Ciasto z dodatkiem maślanki jest nieco gęstsze i trudniej rozlewa się po patelni, jest także bardziej puszyste i wilgotne. Pankejki z mlekiem bez dodatku białka są bardziej zbite po usmażeniu, ale surowe ciasto jest rzadsze i łatwiej rozlewa się je po patelni. Wybór pomiędzy maślanką a mlekiem zależy od preferencji smakowych i oczekiwań co do tekstury. Oba rodzaje amerykańskich naleśników mają swoje unikalne walory, które mogą zadowolić różne podniebienia.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Pieczona ryba po grecku
- Przekąski sylwestrowe
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Pierniki
- Wegańska ryba po grecku
- Wigilijny makowiec
- Dorsz w czosnku i cytrynie
- Ciasto marchewkowe
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
- Błyskawiczne pierniczki
- Kapusta z grzybami i selerem miodowym
- Ryba po japońsku
- Pierogi ruskie z mąki orkiszowej
- Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (31)
324 dni temu
tutaj wpisz swój komentarz
odpowiedz
472 dni temu
Przepis jest z błędem. W tym samym przepisie w książce mąki dodajemy 1,5 szklanki co daje ok 240g. Ciasto jest za gęste a pancake twarde.
odpowiedz
909 dni temu
Nalesniki smakuja jak jajecznica, nie sa puszyste jak na czas i ilosc staran by to osiągnąć, ciasto ma zla konsystencje, najlepiej smażyć bezz tluszczu, inaczej ciasto sie zważa. Nie polecam przepisu. Myślałam ze mozna zaufac tak doswiadczonej osobie jak Paweł, zawiodlam sie.
odpowiedz
1511 dni temu
nwm takie se
odpowiedz
1963 dni temu
Snmakosz na górki się wchdzi, dlatego nie wyszły "gurki"
odpowiedz
2584 dni temu
Za mało ciasta aby wyszły te gurki. W smaku dobre.
odpowiedz
2724 dni temu
Pyszne:) Ja zrobiłam ser z rodzynkami:) Jak u mojej babci :)
odpowiedz
2792 dni temu
Bardzo dobre :)))
odpowiedz
2797 dni temu
Dobry przepis pyszne, puszyste placuszki Polecam ps1-Nawet mój kot zjadł ps2-Polecam do nich syrop klonowy
odpowiedz
2826 dni temu
Jestem robotem :L
odpowiedz
2859 dni temu
Mmm... pycha 😊 bardzo dobry przepis
odpowiedz
2877 dni temu
Cześć, spróbuję tego przepisu
odpowiedz
3006 dni temu
Pamiętajcie, że wszystko się miksuje aż do momentu dodania ubitych białek. Wtedy tylko wymieszać. Polecam dżem na sos, bo inaczej czegoś brakuje.
odpowiedz
3131 dni temu
Mega rubcie zaraz. więcej sosu i boskie naleśniki.
odpowiedz
3197 dni temu
goraco polecam ale sosu 2 razy tyle;p
odpowiedz
3218 dni temu
mmmmmmm pyszotka
odpowiedz
3243 dni temu
Izo: Nie, pod żadnym pozorem!
odpowiedz
3314 dni temu
takie pytanko: mogę użyć mąki krupczatki?
odpowiedz
3313 dni temu
Izabelo, nie zalecamy zamiany mąki na inną. Istnieje niebezpieczeństwo, że naleśniki będą miały wówczas zupełnie inną strukturę.
3318 dni temu
bardzo mi smakuje
odpowiedz
3353 dni temu
Bardzo dobry przepis, pancakes'y wyszły wyśmienite :)
odpowiedz
3508 dni temu
Ja z kolei uwielbiam ten przepis ❤️ Trzeba dodac podwójną porcję proszku do pieczenia i będą grubiutkie
odpowiedz
3562 dni temu
Niestety zawiodłam się na tym przepisie, amerykańskie naleśniki bardziej przypominają nasze tradycyjne placki, aniżeli oryginalne, grube pancakes'y.
odpowiedz
3578 dni temu
Wyśmienite - polecam :) do części dodałam starte jabłko - rewelacja !
odpowiedz
3675 dni temu
Robiłam wyszły rewelacyjne :-D były pyszne, :-) nie
odpowiedz
3681 dni temu
jaki ładny stosik ;D
odpowiedz
3688 dni temu
mniam naprawde pyszne
odpowiedz
3801 dni temu
Zrobiłam je na obiad. Mąż był zachwycony. Zamiast pomarańczy użyłam truskawki i kiwi.
odpowiedz
3803 dni temu
Mi również wyszły placuszki, ja dodatkowo kupiłam a Lidlu borówki i maliny, z owocami są przepyszne.
odpowiedz
3808 dni temu
Rewelacja - wreszcie pancake'i bez zakalca!:)
odpowiedz
3820 dni temu
Pyszności, do tego jeszcze syrop klonowy z tygodnia amerykańskiego, mniam :)
odpowiedz
zobacz wszystkie