zobacz film Chleb żytni na zakwasie

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj 

  • keksówkę
  • folię spożywczą
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 230°C

Krok 1: Wyrabiamy ciasto na chleb

Zakwas przekładamy do dużej miski. Dodajemy obie mąki i ziarna słonecznika. Doprawiamy solą i dolewamy wodę. Całość wyrabiamy na gładką, jednolitą masę.

Jeśli ciasto będzie zbyt gęste, dodajemy więcej wody, jeśli zbyt rzadkie – dosypujemy mąki.

Ilość wody potrzebnej do wyrobienia odpowiedniego ciasta zależy od gęstości zakwasu.

Krok 2: Przekładamy ciasto do keksówki

Ciasto przekładamy do keksówki partiami i dokładnie ugniatamy, by pozbyć się powietrza. Keksówkę wypełniamy ciastem do połowy. Wierzch chleba wyrównujemy mokrą dłonią.

Formę z ciastem szczelnie owijamy folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 2-3 godziny, by masa podwoiła swoją objętość.

Krok 3: Pieczemy chleb

Wyrośnięte ciasto odwijamy z folii i ponownie wyrównujemy mokrą dłonią.

Chleb pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 230°C przez ok. 10-15 minut. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 200°C i pieczemy przez min. 1 godzinę.

Upieczony chleb wyjmujemy z formy, by przestygł i odparował. Najlepiej smakuje następnego dnia.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (24)

Avatar
  • l l
    1060 dni temu
    Wykonałem ZAKWAS z mąki ŻYTNIEJ-wg receptury wagowo-ilościowej- wzbogacając przez 3 DNI-co 12 godzin.. i.. KLAPA! >>MĄKA OSIADA WCIĄŻ NA DNIE SŁOIKA, WODA WLANA ponad mąką w słoiku--się zbiera, MIMO WZBOGACANIA ZAKWASU.co 12 godzin-. nie wiem co-ale ciasto po zmieszaniu- /mąka- żytnia-300gr.pszenna 300 gr- nie ruszyło się CIASTO--złożone-w temp. 20 stopni/ ciasto również się nie wzbudziło- czyli D..pa.. Musiałem się ratować drożdżami..

    odpowiedz

  • Marcin Marcin
    1182 dni temu
    Ile waży taki chleb po całym procesie? Pewne straty z tego co jest wkładem pewnie występują.

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1182 dni temu
    Marcinie, w naszych przepisach nie podajemy gramatury dań.
  • Gość Gość
    549 dni temu
    1400 g z górką, właśnie zważyłam, bo poszukuję lepszej keksówki, niż mam w domu. W przepisie nie ma niestety wymiarów formy.
  • Kasia Kasia
    1352 dni temu
    Świetny przepis, chleb wychodzi przepyszny. Przy użyciu zakwasu dojrzewającego ponad tydzień ciasto pięknie wyrasta w dwie godziny

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1468 dni temu
    Co to za chleb żytni skoro w przepisie mąka pszenna :(

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1474 dni temu
    Witam, robię chleb ściśle z przepisem, zakwas dzień wcześniej dokarmiony, ale chleb rośnie mi już 5 godzin i niewiele wyrósł, dlaczego?W przepisie jest, że wyrasta 2-3 godzinki.A u mnie tak długa to trwa, czy coś może być nie tak?Do ilu godzin ma wyrastać ten chleb?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1473 dni temu
    Chleb to czasem trudny temat :) Na powodzenie w wyrastaniu ciasta składa się wiele czynników. Należy pamiętać, aby mąka była świeża i sucha, a płyn, dodawany do ciasta, miał temperaturę ok. 30-45 stopni. Prosimy się nie poddawać, smak tego chleba jest tego wart! ;)
  • Gość Gość
    1432 dni temu
    Ech, szkoda było mojego czasu na ten chleb, w ogóle nie wyrósł po 3 h, wsadziłam do piekarnika - co ma być, to będzie, czyli do kosza. Też tak się stało.
  • Ania Ania
    1632 dni temu
    Chleb żytni na zakwasie z Waszego przepisu robię od jakiegoś czasu... Jest pyszny... Niestety skórka odzdiela się od miąższu 🤦‍♀️. Dlaczego?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1632 dni temu
    Aniu, jak pewnie sama zaobserwowałaś przygotowując zakwas, jest on "żywym" produktem, który za każdym razem wychodzi nam trochę inaczej. Mają na to wpływ zmienne warunki otoczenia i czas dokarmiania zakwasu. Jeśli skórka oddziela się od wewnętrznej części chleba, zwłaszcza na górze bochenka, przyczyny mogą być dwie: zakwas był zbyt słabo lub zbyt mocno przefermentowany, co wpłynęło na mniejszą aktywność drożdży. Z jednej strony warto więc pamiętać o ustawianiu zakwasu w ciepłym, nieprzewiewnym miejscu oraz o tym, by pracował pełne 3 dni, zanim go wykorzystamy. Z drugiej zaś należy mieć na uwadze fakt, że starszy, mocno przefermentowany zakwas, którego nie uśpimy po 3-4 dniach, może zawierać drożdże o zmniejszonej sile podnoszenia ciasta. Trzeba znaleźć złoty środek i swój własny, złoty sposób na wyczucie zakwasu i chlebowego ciasta :)
  • Gość Gość
    728 dni temu
    Przed wsadzeniem do piekarnika proponuje naciąć lekko ciasto :)
  • Krysia Krysia
    1652 dni temu
    Przepyszny chleb i taki prosty w wykonaniu. Będę wypróbowywać inne przepisy, ale ten na pewno zagości jako ulubiony.

    odpowiedz

  • Ewa Ewa
    1677 dni temu
    Jakie są wymiary keksówki użytej w tym przepisie

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1676 dni temu
    32x13 cm
  • Kuba Kuba
    1693 dni temu
    Zakwasu z przepisu wychodzi raptem 200g, więc teoretycznie za mało. Poza tym to samo co Monika: ciasto absolutnie nie wyrasta, a zrobiłem krok po kroku wszystko.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1658 dni temu
    To dodaj 50 gr mąki i50 ml wody, odstaw na noc i masz więcej z każdym następnym podkarmieniem masz go więcej.
  • Monika Monika
    1694 dni temu
    Dlaczego już 3 raz ciasto mi nie wyrasta? Robię wszystko dokładnie jak w przepisie...

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1694 dni temu
    Moniko, przy przygotowywaniu ciasta na chleb bardzo ważny jest etap hodowania zakwasu, który powinien być odstawiany w ciepłe, nieprzewiewne miejsce. Podobnie jest z wyrobionym ciastem, przełożonym do keksówki. Należy zadbać o ciepło i brak przeciągów. Czy ciasto nie wyrastało na etapie, który przeprowadzamy tuż przed pieczeniem?
  • Marta Marta
    1687 dni temu
    Miałam to samo. 2 razy nie wyszło... Ostatnio zostawiłam ciasto na całą noc i dopiero wtedy ładnie wyrosło i chleb się udał.
  • Gość Gość
    1658 dni temu
    Prawda jest taka że rośnie ze 12 godzin, najlepiej przez noc lub na kaloryferze w sezonie zimowym. Ja piekę pół roku i do takich wniosków doszłam,to cały sekret
  • Gość Gość
    1697 dni temu
    Czy można zastąpić mąkę pszenną na żytnią typ 650 lub 800?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1696 dni temu
    Możesz spróbować użyć wyłącznie mąki żytniej w typie, o którym piszesz, ale uzyskasz nieco inny chleb-cięższy, bardziej zwarty, raczej nieco mniej wyrośnięty niż ten, który przygotował Karol.
  • Gość Gość
    1700 dni temu
    300g zakwasu ??? 😳 to bardzo dużo

    odpowiedz

zobacz wszystkie


Żytni, pachnący chleb na zakwasie to dla wielu z nas wspaniałe wspomnienie z dzieciństwa. Chleb z żytniej mąki to także kawałek historii i tradycji, którego korzenie sięgają wieków wstecz. Odkryj z nami wszystkie tajniki wypiekania żytnich bochenków na zakwasie!

Chleb żytni — smak tradycji

Chleb żytni na zakwasie z przepisu Karola Okrasy to ukłon w stronę tradycji. Pierwsze przepisy na chleb żytni można bowiem znaleźć w średniowiecznych źródłach, ale z całą pewnością pieczywo to wypiekane było jeszcze przed narodzinami Mieszka I. Niegdyś zboże było podstawowym źródłem pożywienia wielu regionów na świecie, dlatego pieczywo wypiekane jest wzdłuż całej długości i szerokości geograficznej. W krajach słowiańskich początkowo wypiekano podpłomyki, czyli cienkie placki zbożowe, a z czasem ewoluowały one w bardziej wyrośnięte bochenki.

Na ewolucję tę znaczny wpływ miało użycie zakwasu do wypiekania chleba jako formę jego konserwacji. Chleb z zakwasu dłużej zachowywał świeżość i nie twardniał, dlatego na długi czas wyparł też inne formy pieczywa. Dopiero z czasem zaczęto dostrzegać także jego wyjątkowy smak — zarówno w wersji pszennej, jak i żytniej.

Jak zrobić żytni chleb na zakwasie? Szkół wypiekania pieczywa jest wiele, a każdy piekarz ma swoje sposoby na to, jak przygotować dobry zakwas, a potem przekształcić go w aromatyczny chleb. Wypiekanie chleba na mące żytniej jest stosunkowo proste, o ile posiada się dobry przepis na to, jak upiec chleb żytni na zakwasie.

Mąka żytnia zawiera mniej glutenu, co sprawia, że ciasto staje się gęstsze, a chleb bardziej zbity i łatwiej jest go zepsuć. W filmie Karol wspomina o tym, że zbyt gęste ciasto sprawia, że chleb pęka w trakcie pieczenia, a zbyt luźne może doprowadzić do powstania zakalca. Najważniejsze są tu proporcje oraz serce, które wkłada się w pieczenie — wtedy chleb wychodzi pyszny, rumiany i pachnący!

Przepis na chleb żytni

Potrzebny Ci dobry przepis na chleb żytni na zakwasie? Skorzystaj z przepisu Karola Okrasy! Ten szybki chleb na zakwasie żytnim jest naprawdę prosty w przygotowaniu, a jego smak rekompensuje czas poświęcony na jego przygotowanie. Jeśli interesują Cię różne sposoby na to, jak zrobić chleb żytni i chciałbyś zgłębić tajniki sztuki piekarniczej, to świetnie się składa! W kolejnych akapitach tekstu zdradzimy Ci kilka trików i wskazówek zdobytych od różnych piekarzy, dzięki którym w prosty sposób ulepszysz każdy przepis na chleb żytni.

Żeby upiec chleb żytni na zakwasie, potrzebujesz dobrego, dokarmionego solidnie zakwasu. To on jest sercem całego chleba i nadaje mu charakterystycznego smaku oraz aromatu. Do przygotowania pysznych bochenków najlepiej jest używać tygodniowego zakwasu, chociaż mistrzowie sztuki piekarniczej, którzy wciąż karmią swój zakwas potrafią wypiekać chleby z fermentu, który ma nawet kilka lat.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przepisów na żytni chleb na zakwasie jest całkiem sporo i różnią się one pomiędzy sobą zarówno samym składem i proporcjami, jak i samym sposobem pieczenia czy czasem wyrastania ciasta.

Pod względem różnic w składzie można wyróżnić tradycyjny chleb razowy przygotowany tylko z mąki żytniej o charakterystycznym, lekko kwaśnym smaku, a także chleb mieszany łączący różne rodzaje mąk w dowolnych proporcjach. Chleby mieszane są lżejsze i różnią się od siebie smakiem (czasem diametralnie). Istnieje także grupa chlebów z dodatkami np. suszonymi owocami lub ziarnami. Dodatki nadają chlebowi interesującą strukturę oraz smak.

Na smak i strukturę chleba wpływa także jakość zakwasu, a także czas, który poświęci się na wyrośnięcie chleba — im dłużej ciasto będzie mogło wzrastać, tym ciekawszy smak będzie można osiągnąć. Kiedy chleb trafi do pieca to dopiero połowa drogi do osiągnięcia pysznego bochenka — w piecu wiele może się wydarzyć! Chleb może opaść, przypalić się albo nie dopiec się, dlatego tak ważne jest poświęcenie swojej uwagi także temu etapowi. Gdy chleb się uda, należy pozostawić go najlepiej do następnego dnia — każdy piekarz wie, że chleb na zakwasie jest wtedy najlepszy.

Jak zrobić chleb żytni?

Domowy chleb żytni — jak go zrobić? Przygotowanie zacznij od zakwasu. Ten element przygotuj sobie już kilka dni wcześniej, aby miał odpowiednią siłę potrzebną do wyrastania ciasta. Uwierz nam, że chociaż przepisy mówią, że chleb żytni da się zrobić bez zakwasu, to jednak wersja z dodatkiem długo fermentowanego zakwasu jest warta starań i Twojego czasu.

Gdy dodasz już do miski wszystkie potrzebne składniki na chleb z mąki żytniej, zacznij energicznie wyrabiać ciasto. Pomóc sobie możesz robotem kuchennym, bo wymaga to nieco siły. Wyrabiaj ciasto przez co najmniej 10-15 minut, aby uzyskać jednolitą strukturę. Gotowe ciasto przelej do formy obsypanej mąką i porządnie je ugnieć. Możesz kilka razy stuknąć formą o blat, aby rozbić wszystkie pęcherzyki powietrza.

Kolejnym etapem jest wyrastanie ciasta. Tego nie można pominąć, nawet jeśli robi się prosty i szybki chleb żytni na zakwasie. Pozwól ciastu zwiększyć swoją objętość. Jak przyspieszyć nieco ten proces? Możesz owinąć formę folią i odłożyć ciasto w ciepłe, wilgotne miejsce — w takim środowisku bakterie z zakwasu zaczną szybciej pracować.

Wyrośnięty chleb można wsadzać do pieca. W jakiej temperaturze piec chleb żytni na zakwasie? Taki chleb najlepiej piec dwustopniowo — najpierw w wysokiej temperaturze (ok. 230 stopni), a potem delikatnie ją zmniejszyć. Ten sposób pozwala uzyskać chrupką skórkę oraz miękki, wilgotny środek. Po 1,5 godzinie chleb powinien być gotowy.

Sprawdzony przepis na chleb żytni Kuchni Lidla

Poszukujesz sprawdzonego przepisu na chleb żytni? Receptura Karola Okrasy będzie dla Ciebie idealna! Do jej przyrządzenia nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi ani piekarnika rozgrzewającego się do bardzo wysokich temperatur. Żytni chleb z przepisu Karola wyrasta w już w dwie godziny i nadaje się do zjedzenia jeszcze tego samego dnia. Ten prosty przepis na chleb żytni to doskonały sposób na rozpoczęcie swojej przygody z pieczeniem chleba.

Masz już nieco wprawy i Twój żytni chleb smakuje równie dobrze, co ten z rzemieślniczej piekarni? To odpowiedni czas na eksperymenty! Spróbuj przygotować chleb na suszonym zakwasie żytnim i wrzuć do środka trochę suszonej żurawiny albo poeksperymentuj z mieszanką zakwasu i drożdży. Tylko uważaj! Smak domowego chleba żytniego na zakwasie i drożdżach bywa uzależniający!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!