Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj
- formę do pieczenia 20 x 10 cm
- mikser/malakser
- piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C z funkcją grzania góra-dół
Przygotuj wcześniej
- Podgrzej olej kokosowy, aż będzie płynny.
Krok 1: Miksujemy suche składniki
Migdały i orzechy laskowe miksujemy niezbyt drobno. Dodajemy pestki dyni, siemię lniane, sezam, mielone migdały, mąkę kokosową, sodę i sól. Całość ponownie miksujemy.
Krok 2: Łączymy mokre składniki
W osobnej misce łączymy mielone siemię lniane z wodą. W drugiej misce łączymy napój sojowy, ocet jabłkowy, roztopiony olej kokosowy i syrop klonowy. Na koniec dodajemy siemię lniane z wodą. Całą mokrą mieszankę dodajemy do suchych składników i razem miksujemy. Odstawiamy na kilka minut.
Krok 3: Pieczemy chleb
Masę przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch chlebka posypujemy nasionami i pestkami. Chleb pieczemy przez 45 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C (stan upieczenia sprawdzamy suchym patyczkiem). Upieczony chleb wyjmujemy z formy i studzimy. Chleb po wystudzeniu przechowujemy w lodówce.
Zobacz podobne
przepisy
Chleb gryczany z miodem
Mało co sprawia taką przyjemność jak pajda ciepłego chleba z masłem! Spróbuj chleba na mące gryczanej z dodatkiem suszonych żurawin, nasion amarantusa i solidnej porcji miodu.
Chleb na domowym zakwasie z koprem włoskim
Zobacz, jak upiec chleb na domowym zakwasie – z mąki orkiszowej i z dodatkiem nasion kopru włoskiego.
Chleb orkiszowo-amarantusowy z orzechami włoskimi
Masz ochotę na chleb własnej roboty? Wypróbuj nasz przepis na domowy chleb z amarantusem i orzechami włoskimi.
Chleb słonecznikowy z bakaliami
Marzysz o świeżo upieczonym chlebie, którego zapach wypełni cały dom? Przygotuj go sam, najlepiej wg przepisu Darii!
Chleb bezglutenowy ze sporą dawką ziaren to nie tylko smaczna przekąska, ale także ciekawa i pożywna alternatywa dla osób z nietolerancją glutenu. Dodatek różnych ziaren nadaje chlebowi wyjątkowego smaku i wzbogaca go o cenne składniki odżywcze. W jaki sposób przygotować chleb w wersji bezglutenowej? Poznaj nasze triki!
Chleb bezglutenowy — prosty przepis dla każdego
Dieta bez glutenu dotyczy coraz większej liczby osób. Jej wynikiem jest konieczność wykluczenia chleba, chociaż na szczęście istnieje alternatywa – i to naprawdę pyszna! Chleb bezglutenowy może smakować równie dobrze co swojski chleb wypiekany na zakwasie, trzeba jednak do tego dobrego przepisu. Jednym z ciekawszych przepisów na chleb bezglutenowy jest ten autorstwa Kingi Paruzel. Duża dawka ziaren, które delikatnie chrupią w zębach, czyni ten bezglutenowy chleb naprawdę wyjątkowym.
Wykorzystanie ziaren w procesie pieczenia chleba wpływa nie tylko na smak, ale także wspomaga trawienie. Słonecznik, siemię lniane, chia — to tylko kilka z rodzajów pysznych ziarenek, które zbawiennie wpływają na Twoje ciało i ogólną formę. Chleb bezglutenowy można przygotować na wiele różnych sposobów, także z mniejszą dawką ziaren. Odkryj wraz z nami tajniki ich przygotowywania i poznaj sprawdzone triki, dzięki którym ulepszysz przepisy na chleb bezglutenowy.
Jak upiec chleb bez glutenu?
Jak upiec chleb bezglutenowy? Aby uzyskać pyszny, chrupiący chleb bez glutenu należy zachować odpowiednie proporcje pomiędzy suchymi i mokrymi składnikami. Jeśli przyrządzasz chleb bez glutenu z przepisu Kingi, zadbaj o to, aby dodać wystarczającą ilość siemienia lnianego, które „skleja” ciasto, utrzymując wilgoć w trakcie pieczenia. Możesz także przygotować chleb z dodatkiem jajka, białka lub samych żółtek, a w wersji wegańskiej zastąpić jajko wodą po ciecierzycy nazywaną aquafabą.
Bardzo ważne jest również dobre wymieszanie składników, zwłaszcza wtedy, kiedy przygotowujesz masę z dużą ilością różnorodnych produktów. Niedokładne rozmieszanie może sprawić, że chleb stanie się miejscami zakalcowaty, a w innych miejscach zbyt przypieczony. Ciasto najlepiej mieszać przy pomocy robota kuchennego lub miksera.
Zanim Twój chleb trafi do piekarnika, posmaruj go wodą lub innym płynem (np. napojem sojowym wymieszanym z żelem z siemienia lnianego). W ten sposób uzyskasz bardziej chrupiącą i rumianą skórkę. Tak przygotowany chleb możesz posypać dodatkowo ziarnami lub ulubionym rodzajem pestek np. słonecznikiem.
Ciasto gotowe? Czas wsadzić je do piekarnika! Optymalna temperatura do wypiekania chlebów bezglutenowych z ziarnami to 180 do 190 stopni C, a w przypadku chlebów z mąki bezglutenowej od 185 do 195 stopni C. Postaraj się utrzymać stałą temperaturę i obserwować proces pieczenia, aby Twój chleb bez glutenu nie opadł i za bardzo się nie przypalił.
Chleb bez pszenicy — z czego zrobić chleby bezglutenowe?
Chleby bezglutenowe to wybawienie dla alergików oraz osób, które starają się ograniczyć gluten w swoim jadłospisie. Jak zrobić chleb bez pszenicy, aby smakował jak ten tradycyjny? Zacznij od wyboru odpowiedniej mąki i reszty składników.
Jeśli chcesz upiec domowy chleb bezglutenowy o smaku zbliżonym do pszenicznego, postaw na gotową mieszankę mąk bezglutenowych przeznaczonych do wypiekania chlebów i bułek. Specjalnie opracowana receptura pozwala uzyskać wygląd i smak zbliżony do pszennych wypieków.
Zależy Ci na tym, aby Twój chleb z mąki bezglutenowej miał wyjątkowy smak? Postaw na mąkę ryżową, sojową lub ziemniaczaną. Rodzajów bezglutenowej mąki jest naprawdę wiele i z pewnością znajdziesz wśród nich taką, której smak Cię zaskoczy. Dobrym pomysłem może okazać się stworzenie własnego miksu dwóch lub trzech mąk np. kukurydzianej i ryżowej. Chleb z mąki kukurydzianej i ryżowej z dodatkiem białek jajek będzie lekki jak chmurka i idealny dla osób na diecie odchudzającej.
Lubisz ciemne, wilgotne pieczywo? Spróbuj dodać do swojego chleba bez glutenu purée z marchewki, ziemniaka lub batata i sporą ilość siemienia lnianego. Te produkty nie tylko wzbogacą smak, ale także dobrze zespolą wszystkie składniki, czego efektem będzie miękki, wilgotny chleb w wersji bez glutenu.
Do chleba bez pszenicy z ziarnami warto dodać także suszone owoce, np. żurawinę lub śliwkę i orzechy (np. włoskie, laskowe czy pekan), by nadać mu nieco słodkiego posmaku. Taki słodki bochenek doskonale sprawdzi się na śniadanie lub kolację z kremowym serkiem twarogowym i świeżymi warzywami. A jeśli dodatkowo dodasz do chleba purée z dojrzałego banana, stworzysz pyszny, bezglutenowy chlebek bananowy, który aż się prosi o posmarowanie go kremem orzechowym!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Świąteczne pierniczki
- Błyskawiczne pierniczki
- Sałatka gyros
- Uszka z grzybami
- Wigilijny barszcz czerwony z uszkami – przepis
- Golonka pieczona po bawarsku
- Wigilijny makowiec
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Miodownik z kremem z kaszy manny
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
- Ciasto na pierogi
- Kapusta z grzybami i selerem miodowym
- Ciasto marchewkowe
- Kutia
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (9)
2369 dni temu
Mam alergie na migdały. Czym można je zastąpić ?
odpowiedz
2368 dni temu
Drogi Gościu, migdały możesz zastąpić innymi orzechami lub pestkami.
2389 dni temu
Czy sodę można zastąpić proszkiem do pieczenia, a olej kokosowy i napój sojowy innymi?
odpowiedz
2388 dni temu
Możesz spróbować takiej zamiany :) Koniecznie daj nam znać, jak wyszło! :)
2396 dni temu
Czy mąkę kokosową można zastąpić jakąś inną?
odpowiedz
2396 dni temu
Można, na dowolną bezglutenową. https://kuchnialidla.pl/jak-zrobic-make-bezglutenowa
2399 dni temu
Czy to siemię lniane mieszamy z wrzącą wodą? Siemienia inaczej nie można zalewać.
odpowiedz
2399 dni temu
skoro inaczej nie mozna to logiczne, ze z wrzaca woda ;) ok..nie chce stwarzac wrazenia niemilego :p..oczywiscie..z wrzaca woda, albo z dobrze ciepla..inaczej chlebek bedzie sie rozpadal. pozdrawiam ;)
2396 dni temu
Nie musi być ona wrząca. Wystarczy ciepła. W tym przypadku siemię i woda zastępują tradycyjne jajko.