Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj:
- patelnię z przykrywką
- sito
- piekarnik rozgrzany do temperatury 160°C
Przygotuj wcześniej:
Ryż zalej zimną wodą i odstaw na ok. 20 minut. Zamieszaj i odcedź na sicie.
Krok 1: SMAŻYMY MIĘSO
Jagnięcinę kroimy w grubą kostkę, doprawiamy solą i pieprzem. Smażymy na oleju na rozgrzanej patelni ok. 30 minut.
Krok 2: SMAŻYMY WARZYWA
Na patelnię dodajemy cebulę pokrojoną w kostkę, czosnek pokrojony w plasterki i marchew pokrojoną w plastry o szerokości ok. 1 cm. Smażymy, aż cebula się zeszkli.
Doprawiamy kurkumą i ostrą papryką. Zmniejszamy ogień. Dokładnie mieszamy i chwilę prażymy. Dodajemy ajwar. Mieszamy. Całość zalewamy 400 ml wody. Dusimy pod przykryciem ok. 30-35 minut, aż mięso będzie miękkie.
Krok 3: GOTUJEMY PILAW
Dodajemy rodzynki i pistacje. Dodajemy plasterki chorwackiej kiełbasy i odcedzony ryż. Całość dokładnie mieszamy. Zalewamy 200 ml wody. Doprawiamy solą. Zagotowujemy i gotujemy chwilę, aż pilaw lekko zgęstnieje.
Krok 4: ZAPIEKAMY PILAW
Patelnię przykrywamy i umieszczamy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 160°C. Pieczemy ok. 15-20 minut. Na 5 minut przed końcem pieczenia zdejmujemy pokrywkę.
Krok 5: PODAJEMY PILAW
Gotowy pilaw dekorujemy plasterkami wędzonego boczku, natką pietruszki i pokruszonymi pistacjami.
Zobacz podobne
przepisy
Musaka bułgarska
Szybka i prosta w wykonaniu musaka bułgarska dla każdego amatora kuchni Półwyspu Bałkańskiego.
Orientalny gulasz jagnięcy z ciecierzycą
Przygotuj danie pełne bliskowschodnich aromatów. Doskonale doprawiona jagnięcina i chrupiąca cieciorka to jego mocne atuty!
Pizza z mielonym mięsem (lahmacun)
Jeśli szukasz pomysłu na nietypową i smaczną pizzę, koniecznie skorzystaj z tego przepisu!
Pita z jagnięciną
Karol Okrasa pokaże Ci, jak przygotować klasykę kuchni greckiej – delikatne chlebki pita wypełnione aromatyczną jagnięciną i jogurtowym sosem z miętą!
Co to jest pilaw i skąd pochodzi to danie?
Co to jest pilaw? Pilaw to potrawa, której historia sięga czasów starożytnych, przygotowywana na terenach Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej oraz Bałkanów. Sama nazwa pilaw wzięła się ze średniowiecznej odmiany języka perskiego i ukierunkowuje teorię powstania tego dania na ludy z tej części świata. Pierwsze wzmianki na temat tej potrawy pochodzą z XIII wieku z książek kucharskich poświęconych kuchni arabskiej, a sam pilaw stał się niezwykle istotną częścią tej kultury.
Pilaw dotarł na Bałkany najprawdopodobniej w trakcie podbojów Imperium Osmańskiego, które wywarło olbrzymi wpływ na tradycję i kulturę wielu krajów bałkańskich na czele z Chorwacją. W jaki sposób przygotowywało się klasyczny pilaw? Do przyrządzenia tej potrawy używano długo moczonego ryżu oraz mięsa z jagnięciny. W zależności od tradycji kulinarnej danego kraju pilaw przygotowywany był z ryżu lub kaszy bulgur, a do środka trafiały także inne dodatki np. owoce pigwy, rodzynki, chleb lub jajka. Ta mieszanka nietypowych smaków jest wynikiem wymiany kulinarnych tradycji i wpływów kuchni wschodniej i zachodniej.
Pilaw to nie tylko same składniki, ale także charakterystyczny sposób jego przygotowywania polegający na długim gotowaniu ryżu. W Iranie ryż gotuje się kilkakrotnie, a potem łączy z masłem, jajkami i jogurtem. Taką bazę wzbogaca się o różne warzywa oraz owoce i gotuje na parze, bez mieszania. Przypalona warstwa z dołu garnka o nazwie tah dig uznawana jest za przysmak i serwowana jest jako danie na specjalne okazje.
W Azji Środkowej (głównie wśród ludów mongolskich) pilaw gotowany jest w olbrzymich kotłach z dodatkiem cebuli i żółtej marchwi, a jego smak jest zdecydowanie mniej intensywny i wyszukany. W Turcji z kolei pilaw podawany jest jako dodatek do dania głównego, a nie samodzielne danie. Ryż gotuje się z wszystkimi dodatkami w wodzie przez wiele godzin. Turecki pilaw jest najbardziej zbliżony do tego, który przygotowuje się na Bałkanach.
Pilaw – przepis inspirowany Chorwacją
Kuchnia chorwacka, choć niezwykle smaczna i interesująca, jest mało popularna, a przepisy na dania reprezentujące chorwackie smaki rzadko pojawiają się w książkach kucharskich. Aromatyczna kuchnia z tego regionu charakteryzuje się olbrzymią różnorodnością spowodowaną wpływami kulturowymi krajów śródziemnomorskich i arabskich. Jednym z flagowych reprezentantów tychże wpływów jest tytułowy pilaw z jagnięciną według Karola Okrasy.
Oryginalny przepis na pilaw nieco różni się od tego, który dla Was przygotowaliśmy — w naszej wersji znajdziesz znacznie więcej aromatycznych składników! Receptura na pilaw obejmuje nie tylko napęczniały ryż i mięso jagnięce, ale również cały bukiet warzyw i przypraw. Długo duszony ryż z ajwarem, jagnięciną, wzbogacony o chorwacką kiełbasę, pistacje i rodzynki to doskonały pomysł na sycący obiad dla całej rodziny. Przygotuj go wraz z nami i ciesz się jego pysznym smakiem już dziś!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Ciasto na pierogi
- Ryba po japońsku
- Ciasto marchewkowe
- Sernik piernikowy
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Przekąski sylwestrowe
- Sałatka gyros
- Pierniki
- Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
- Śledzie po kaszubsku
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
- Pieczona ryba po grecku
- Wegańska ryba po grecku
- Wigilijny makowiec
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (5)
1333 dni temu
Wszystko pięknie, ale ZDECYDOWANIE najlepiej do pilawu dodać surową główkę czosnku w całości, aby ząbki się udusiły w ryżu. Wtedy czosnek jest przepyszny i nie smakuje jak plastik!
odpowiedz
1541 dni temu
ryż miał być chyba tylko opłukany, w przepisie napisany jest ugotowany...
odpowiedz
1541 dni temu
Masz rację: informacja o gotowaniu ryżu musiała nam się przez przypadek wkraść do sposobu przygotowywania z jakiegoś innego przepisu. Dziękujemy za czujność-już poprawiliśmy treść!
1569 dni temu
Jakim innym mięsem mogłabym zastąpić jagnięcinę ?
odpowiedz
1569 dni temu
Zamiast jagnięciny można użyć mięso drobiowe lub wieprzowe - wedle uznania :)