Ciasto "pszczółka" z orzechami włoskimi

babcia Wanda

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ

  • mikser
  • tortownicę o średnicy 24 cm
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C

KROK 1: gotujemy polewę orzechową

Ciasto z orzechami włoskimi - Gotujemy polewę orzechową

Masło roztapiamy na małym ogniu. Kiedy będzie całkowicie płynne, dodajemy cukier i nasionka laski wanilii. Cały czas mieszając, dosypujemy posiekane orzechy do gotującej się polewy. Na koniec wlewamy mleko, podgrzewamy jeszcze 2 minuty. Odstawiamy do wystudzenia.

 

KROK 2: przygotowujemy ciasto

Drożdże rozkruszamy i zalewamy ciepłym mlekiem. Dokładnie mieszamy z łyżką cukru. Odstawiamy na pół godziny do wyrośnięcia. Resztę cukru ucieramy z masłem. Następnie dodajemy jajko, zaczyn drożdżowy oraz mąkę wymieszaną z sodą oczyszczoną oraz szczyptą soli. Dokładnie łączymy wszystkie składniki.

KROK 3: ciasto wykładamy na blaszkę

Ciasto z orzechami włoskimi - Ciasto wykładamy na blaszkę

Tortownicę wysmarowaną masłem i oprószoną mąką równomiernie wykładamy ciastem.

 

 

KROK 4: nakładamy polewę

Ciasto z orzechami włoskimi - Nakładamy polewę

Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Na cieście równomiernie rozsmarowujemy wystudzoną polewę.

 

 

KROK 5: pieczemy

Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180°C i pieczemy przez około 20-30 minut.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (2)

Avatar
  • Gość Gość
    3149 dni temu
    75 g? Jak ktoś znajdzie orzecha to będzie miał szczęście!

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3175 dni temu
    No widać po zdjęciu że orzechy włoskie ;)

    odpowiedz


Ciasto pszczółka o wyjątkowym smaku i wyglądzie

Ciasto pszczółka, pozwolimy sobie zrezygnować z cudzysłowu ze względu na swojski charakter wypieku, to jedna z naszych wyśmienitych propozycji. To pyszne polskie ciasto, które przypomina o naszej kulinarnym braterstwie z Włochami. Ciasto pszczółka swój wyśmienity smak w dużej mierze zawdzięcza właśnie orzechom włoskim. A te przywędrowały do nas z Italii na początku XIII wieku, za sprawą Jacka Odrowąża! W naszej kompozycji, czyli w placku pszczółka, ich charakterystyczny smak podkreślają starannie dobrane dodatki cukiernicze, takie jak miód i wanilia.

Przepis na ciasto pszczółka

Nasz przepis na ciasto pszczółka zaliczamy do grona przepisów łatwych. Oznacza to, że wcale nie musisz być mistrzem kuchni, aby korzystając z niego, upiec przepyszne ciasto! Kolejne pomyślne wieści to te, że możesz sięgnąć po ten przepis także wtedy, gdy poszukujesz pomysłu na szybkie ciasto. Ciasto pszczółka na dużą blachę upieczesz w zaledwie godzinę!

Co będziesz potrzebował do ciasta pszczółka?

Listę wszystkich niezbędnych składników do placka pszczółki – a także informacje w kwestii proporcji – przedstawiliśmy powyżej. Co więcej, oprócz składników niezbędnych do stworzenia pysznej polewy orzechowo-waniliowej i miodowego ciasta, zamieściliśmy też tabelę wartości odżywczych. A w niej zarówno kaloryczność całego ciasta pszczółka, jak i jednej jego porcji. Nic zatem nie ma prawa Cię zaskoczyć!

Oprócz wymienionych składników będziesz też potrzebować odpowiednich sprzętów i akcesoriów kuchennych. Należą do nich mikser, drewniana łyżka do mieszania w garnku i jeszcze jedna niezbędną do przygotowania ciasta. Nie obędzie się również bez tortownicy o średnicy 24 cm, w której zagości Twój wypiek!

Ciasto pszczółka – jak zrobić?

W opisie znajdziesz szczegółowy opis każdego z etapów przygotowania ciasta pszczółka. Przyjrzyjmy się niektórym jego punktom. Pewne wątpliwości mogą pojawić się już na początku. Otóż jak rozdrobnić orzechy włoskie? Najlepiej do tego celu nadaje się blender o ostrych, wytrzymałych ostrzach. A co, jeśli nie masz blendera? Zapomnij o krojeniu nożem, które może przysporzyć Ci mnóstwo problemów ze zbieraniem orzechów, które znajdą się w całej kuchni. Wykorzystaj raczej moździerz lub tłuczek do mięsa. Spisze się też wałek do ciasta. Po prostu umieść orzechy w papierze do pieczenia i zmiażdż je z wykorzystaniem wybranego narzędzia. Jeśli zależy Ci na tym, by orzechy do ciasta pszczółka mogły zachwycać smakoszy pełnią smaku, po obraniu upraż je w piekarniku (wystarczy 5 lub 7 minut w rozgrzanym urządzeniu) lub na suchej patelni, cały czas mieszając, aby uniknąć ich przypalenia. W ten sposób opracowane orzechy możesz wrzucić do polewy z masła, cukru i wanilii oraz dodać do nich mleko.

Następnie przychodzi pora na przygotowanie samego ciasta do placka pszczółka. A do tego niezbędne są oczywiście drożdże. Możesz sięgnąć po drożdże surowe, z wykorzystaniem których zrobisz zaczyn, jak i drożdże suszone, które są gotowe do użycia niezwłocznie po otwarciu opakowania. Szczegółowy opis przygotowania ciasta do pszczółki znajdziesz oczywiście w naszym poradniku. Co ważne, pamiętaj, aby przed umieszczeniem ciasta w tortownicy dokładnie wysmarować ją masłem. A przed włożeniem ciasta do piekarnika – umieścić je w ciepłym miejscu, w którym będzie mogło spokojnie wyrosnąć. Dopiero takie ciasto nadaje się do włożenia do rozgrzanego piekarnika!

Oczywiście przepis na ciasto pszczółka doczekał się wielu pysznych wersji. Niektóre z najciekawszych to naszym zdaniem ciasto pszczółka z kremem budyniowym czy ciasto pszczółka z mascarpone. Jeśli natomiast kochasz soczyste owoce, coś dla Ciebie to brzoskwiniowe ciasto pszczółka!

Ciasto pszczółka i inne ciasta orzechowe w Kuchni Lidla

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z orzechowymi ciastami? Placek pszczółka okaże się idealnym wyborem na początek! Gdy już jednak poznasz uroki tego ciasta i zdążysz zachwycić nim bliskich, wypróbuj inne polecane przez Kuchnię Lidla przepisy. Pomysł idealny na jesień to ciasto orzechowe z jabłkami i śliwkami według przepisu Pawła Małeckiego, z kolei niezależnie od pory roku możesz skusić się na amerykańskie brownie z orzechami i czekoladą. Wielbiciele włoskich przysmaków muszą wypróbować klasyczny deser panforte. Jak widzisz – pysznych możliwości na każdą okazję w Kuchni Lidla nie brakuje. Ciasto pszczółka Babci Wandy to na pewno jedna z najciekawszych!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!