Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- termorobot MC Smart
- tortownicę o średnicy 26 cm
- piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1: UBIJANIE BIŁEK
W pojemniku miksującym zamocować nasadkę mieszającą. Jajka rozdzielić i żółtka odstawić. Białka wlać do pojemnika i ubijać na sztywno (z zatkniętą miarką) 4 minuty 30 sekund/prędkość 4. Po upływie połowy czasu dodać 1 szczyptę soli. Wyjąć nasadkę mieszającą, przełożyć pianę do innego naczynia i odstawić w chłodne miejsce.
KROK 2: WYRABIANIE CIASTA
Tortownicę natłuścić masłem i oprószyć mąką. Do pojemnika miksującego wlać żółtka, wsypać cukier oraz cukier waniliowy i ubijać wszystko na puszystą masę (z zatkniętą miarką) 1 minutę/prędkość 4. Ustawić urządzenie (bez miarki) na 3 minuty/prędkość 3 i przez otwór w pokrywie po kolei dodawać olej rzepakowy o temperaturze pokojowej, mleko o temperaturze pokojowej i wodę mineralną o temperaturze pokojowej. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, przesiać na mieszaninę i wyrabiać (z zatkniętą miarką) na gładkie ciasto 1 minutę/prędkość 4. Zgarnąć ciasto łopatką ze ścianek na dno pojemnika i ponownie mieszać (z zatkniętą miarką) 15 sekund/prędkość 4. Połowę ciasta przełożyć do innego naczynia i odstawić.
KROK 3: MIESZANIE CIASTA Z KAKAO
W pojemniku miksującym umieścić nasadkę mieszającą. Kakao przesiać do ciasta w pojemniku, dodać połowę piany i mieszać wszystko (z zatkniętą miarką) 30 sekund/prędkość 4. Pozostałą pianę ostrożnie wmieszać za pomocą szpatułki do jasnego ciasta.
KROK 4: WYKŁADANIE KOLOROWYCH WARSTW CIASTA
Jedną łyżkę jasnego ciasta umieścić na środku tortownicy, następnie jedną łyżkę ciemnego ciasta położyć na środku jasnego, nie mieszając obu rodzajów ciast łyżką. W ten sam sposób wykładać do formy na zmianę jasne i ciemne ciasto, aż do ich wyczerpania. Masa rozleje się sama do krawędzi – nie należy pomagać łyżką ani nie potrząsać tortownicą.
KROK 5: PIECZENIE CIASTA
Piec ciasto 50 minut. Sprawdzić patyczkiem czy jest upieczone i w razie potrzeby przedłużyć czas pieczenia. Ciasto wyjąć i pozostawić w formie na 10 minut. Następnie wyjąć z formy i studzić 10 minut na kuchennej kratce.
KROK 6: OZDABIANIE CIASTA POLEWĄ
Ciemną polewę podgrzać zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, równomiernie rozprowadzić na powierzchni ciasta i studzić 5 minut. Jasną polewę podgrzać zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu i przez mały otwór w torebce utworzyć na cieście koła. Patyczkiem pociągnąć kreski od środka ciasta do krawędzi przez linie jasnej polewy. Poczekać, aż polewa całkowicie ostygnie.
Zobacz podobne
przepisy
Tort czekoladowy z orzechami włoskimi
Taki deser uświetni każdą okazję! Czekolada, orzechy włoskie, figi i słodka twarogowa masa tworzą wyśmienitą kompozycję.
Tarta czekoladowo-kawowa z jagodami
Słodka tarta bez pieczenia? To możliwe! Zobacz, jak ją przygotować!
Piernik z marchwi
Ciasto z warzywami? Wypróbuj nasz przepis na piernik z marchewką, imbirem i orzechami!
Wegańska pavlova
Zobacz, jak zamienić płyn z puszki po ciecierzycy w wegański tort bezowy - z kremem czekoladowym i glazurowanymi owocami!
Ciasto zebra – czym jest?
Szukasz wyjątkowego przepisu na ciasto, które zaskoczy gości i zasmakuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym? Ciasto zebra to idealny pomysł na deser!
Zebra ciasto to rodzaj deseru, który charakteryzuje się wyjątkowym wzorem przypominającym pasy zebry. Ciasto zebra to wariacja na temat klasycznego ciasta biszkoptowego lub babki. Jego esencją są warstwy ciasta o różnych smakach i kolorach. Układane są w charakterystyczne pasy lub kręgi, co nadaje mu piękny wygląd, który z pewnością każdemu zapadnie w pamięci.
Przepis na zebrę jest pomysłem dość nowym w cukiernictwie. Ciasto Zebra prawdopodobnie pochodzi z kuchni amerykańskiej. Choć trudno określić dokładny moment jego powstania, to placek zebra stał się bardziej rozpowszechniony w ostatnich kilku dziesięcioleciach. Zyskał popularność dzięki swojemu atrakcyjnemu wyglądowi i wyjątkowemu, lekkiemu smakowi. Dziś placek zebra jest popularny w wielu kuchniach na całym świecie i często stanowi smaczną i efektowną przekąskę na przyjęciach i uroczystościach. Możesz je podawać z kawą lub herbatą jako deser, a także ozdabiać polewą czekoladową, bitą śmietaną lub owocami, aby dodać mu dodatkowego smaku i uroku.
W przepisie na ciasto zebra istotą są dwie warstwy z dwóch różnych ciast biszkoptowych: jedno z nich jest czekoladowe, a drugie waniliowe lub cytrynowe. Proces przygotowania ciasta zebra na oleju polega na naprzemiennym układaniu warstw. Wymaga to czasu i cierpliwości. Ale efekt wart jest wysiłku! Ciasto wychodzi wilgotne i lekko czekoladowe, a przede wszystkim bardzo atrakcyjne wizualnie.
Poznaj najlepszy i sprawdzony przepis na ciasto zebra! Zaskocz swoich gości tym pysznym deserem.
Jak zrobić ciasto zebra?
Przepis na babkę zebrę zacznij od ubicia białek. Przygotuj robota kuchennego z nasadką do ubijania. Oddziel żółtka od białek jajek i odłóż żółtka. Wlej białka do miski miksera i ubijaj na sztywną pianę przez 4 minuty i 30 sekund, używając średniej prędkości. Po połowie czasu dodaj szczyptę soli. Po ubiciu, przenieś pianę do innej miski i całość pozostaw w chłodnym miejscu. Jaki jest kolejny krok do ciasta zebry?
Kolorowe ciasto zebra najlepiej prezentuje się w okrągłej tortownicy. Natłuść ją masłem i posyp mąką. Do miski robota kuchennego wlej żółtka, dodaj cukier i cukier waniliowy, a następnie ubijaj na puszystą masę przez 1 minutę, używając średniej prędkości. Zmniejsz prędkość na 3 i przez następne 3 minuty przez otwór w pokrywie miksera dodawaj olej rzepakowy, mleko i wodę mineralną, które powinny mieć temperaturę pokojową. To właśnie dodatek oleju sprawia, że idealne ciasto zebra jest wilgotne.
W kolejnym kroku przepisu na ciasto zebrę mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia. Całość przesiej na mieszankę żółtek i ubijaj na gładkie ciasto przez 1 minutę, używając średniej prędkości. Oczyść ścianki miski za pomocą łopatki i miksuj przez kolejne 15 sekund. Przełóż połowę wilgotnego ciasta zebra do innej miski i odstaw.
Idealne ciasto zebra zachwyca wyglądem. Teraz czas wprowadzić kontrast kolorystyczny do naszych warstw. Wykorzystując nasadkę mieszającą, umieść kakao w misce robota kuchennego wraz z połową ciasta. Dodaj połowę ubitej piany i miksuj przez 30 sekund. Teraz do drugiej połowy ciasta zebra ostrożnie wmieszaj resztę piany za pomocą szpatułki do jasnego ciasta.
Jak widzisz, przepis zebra wymaga sporo cierpliwości i dokładności. Kolejny etap jest nie lada sprawdzianem. Czas na układanie warstw w tortownicy. Aby przepis na babkę zebrę wyszedł idealnie, kieruj się naszymi podpowiedziami. Umieść łyżkę jasnego ciasta na środku przygotowanej tortownicy, a następnie na środku jasnego ciasta umieść łyżkę ciasta ciemnego. Nie mieszaj ich. Kontynuuj na zmianę układanie jasnych i ciemnych warstw ciasta, aż wykorzystasz całość masy. Ta rozleje się sama do krawędzi, nie musisz jej pomagać łyżką. Nie potrząsaj też tortownicą.
Nasze idealne ciasto zebra jest już prawie gotowe. Przedostatni krok przepisu na ciasto zebrę to pieczenie. Piecz ciasto przez 50 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.
Przed wyjęciem sprawdź patyczkiem, czy placek jest upieczony. Jeśli to konieczne, przedłuż czas pieczenia o kilka minut. Po wyjęciu z piekarnika, pozostaw ciasto w formie przez 10 minut, a następnie wyjmij i schłodź przez kolejne 10 minut na kratce kuchennej.
Przepisy na ciasto zebra są naprawdę różne. Niektórzy lubią ciasto zebra z kremem, inni ciasto zebra z owocami. Dla nas najsmaczniejszy jest tradycyjny placek zebra z polewą. Podgrzej ciemną polewę zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, równomiernie rozprowadź na powierzchni ciasta i schłodź przez 5 minut. Następnie podgrzej jasną polewę zgodnie z instrukcjami na opakowaniu i za pomocą małego otworu w torebce utwórz na cieście koła. Możesz stworzyć swoje fantazyjne wzory lub postarać się pozostać w klimacie kształtów pasów. Odczekaj, aż polewa całkowicie ostygnie.
Przepis na placek zebra skończony! Teraz czas posmakować tego wybornego ciasta.
Przepis na pyszną zebrę – na jaką okazję?
Babka zebra to wspaniałe ciasto, które możesz przygotować na różne okazje i chwile, kiedy chcesz zaskoczyć swoich gości lub zrobić coś wyjątkowego dla siebie i swojej rodziny. Przepis na puszyste ciasto zebra z każdym kolejnym pieczeniem będzie dla Ciebie łatwiejszy! A kiedy szczególnie warto upiec babkę zebrę na oleju?
Przepis na zebrę warto odświeżyć na urodziny dziecka lub bliskiej osoby. Babka zebra z pewnością zachwyci gości. Efektowny wzór sprawi, że placek będzie prezentować się wyjątkowo na stole. Pamiętaj, że chociaż za pierwszym razem przepis na babkę zebrę zabierze Ci więcej czasu, to wprawne wykonanie tego deseru jest szybkie! Co jeszcze warto podkreślić? To, że szybkie ciasto zebra smakuje każdemu – zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Szybkie i tanie ciasto zebra na Wigilię? Czemu nie! Święta to idealny moment na eksperymentowanie w kuchni. Wilgotne ciasto zebra może być świetnym dodatkiem do świątecznego menu, szczególnie jeśli lubisz zaskakiwać swoich bliskich.
Zebra – przepis na dużą blachę warto znać, zwłaszcza jeśli często organizujesz spotkania z rodziną lub przyjaciółmi. Jesteśmy przekonani, że szybkie ciasto zebra jest wspaniałym deserem, który wszyscy zjedzą z apetytem.
Szybkie i tanie ciasto zebra możesz zrobić także bez okazji. W końcu nie potrzebujesz święta, aby przygotować coś pysznego i wyjątkowego!
Szybkie ciasto zebra – nasze wskazówki
Przepis na zebrę ciasto wyjdzie każdemu, nawet osobie, która nie ma dużego doświadczenia w kuchni. Warunkiem jest jednak trzymanie się przepisu oraz poznanie kilku wskazówek, jak zrobić zebrę.
Zastanawiasz się, jak zrobić ciasto zebra, aby na pewno dobrze wyrosło? Upewnij się, że wszystkie składniki, takie jak jajka, masło, mleko, olej, cukier i mąka, są w temperaturze pokojowej. Dlaczego to takie ważne? Istotą tego deseru są warstwy. Składniki o odpowiedniej temperaturze połączą się lepiej, co przełoży się na konsystencję ciasta i wygląd warstw.
Poznaj kolejny trik, dzięki któremu przepis na zebrę jest prosty. Chodzi o staranne przesiewanie przez sito mąki i kakao. Dzięki temu pozbędziesz się problemu grudek.
Jak zrobić zebrę, aby ta prezentowała się pięknie? Daj sobie czas i bądź staranny! Podczas układania warstw jasnego i ciemnego ciasta w tortownicy, staraj się umieszczać łyżki ciasta dokładnie w środku poprzednich warstw, aby uzyskać efekt zebry.
Babka zebra w keksówce, czy tortownicy? To właśnie od formy, w której pieczesz ten deser, a także od piekarnika, zależy czas pieczenia. Zanim wyjmiesz ciasto z piekarnika sprawdź przy pomocy patyczka, czy Twoja zebra jest już gotowa.
Na koniec wisienka na torcie, czyli dekoracja. Jak zrobić ciasto zebra, aby ta prezentowała się naprawdę perfekcyjnie? Najważniejsze jest schłodzenie ciasta! Dzięki temu polewa będzie idealnie trzymała się ciasta.
Wiesz już, jak zrobić zebrę, teraz czas na praktykę. Przepis na zebrę może z początku wydawać się skomplikowany. Pamiętaj jednak, że to właśnie praktyka robi mistrza. Powodzenia!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Ryba po japońsku
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Golonka pieczona po bawarsku
- Piernik staropolski
- Ciasto na pierogi
- Zupa grzybowa z makaronem
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Wegańska ryba po grecku
- Uszka z grzybami
- Sałatka gyros
- Kapusta z grzybami i selerem miodowym
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)