Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj:
- termorobota MC Smart
Sposób przygotowania:
KROK 1: GOTOWANIE GROCHU
Groch namoczyć na noc w dużej ilości wody. Następnego dnia odcedzić na sitku, wsypać do pojemnika miksującego, zalać 500 ml wody i gotować (bez miarki) obroty w lewo/30 minut/prędkość 1/100°C. Dla ochrony przed pryskaniem na pokrywie pojemnika umieścić wkład do gotowania. Jeżeli woda kipi, zmniejszyć temperaturę do 95°C. Groch odcedzić, wywar zlać do miski.
KROK 2: ROZDRABNIANIE I PODSMAŻANIE CEBULI
Pojemnik opłukać zimną wodą i osuszyć. Cebulę obrać, przepołowić, włożyć do pojemnika miksującego. Rozdrabniać (z zatkniętą miarką), przytrzymując przycisk turbo/3 sekundy, zgarnąć łopatką ze ścianek na dno pojemnika. Dodać olej, smażyć cebulę (bez miarki), ustawiwszy program przypiekanie/4 minuty. Zrumienioną cebulę wyjąć z pojemnika.
KROK 3: GOTOWANIE KAPUSTY
Kiszoną kapustę z 50 ml wywaru z grochu i przyprawami gotować (z zatkniętą miarką) 5 minut/prędkość 1/100°C. Usunąć liść laurowy i ziarenka ziela angielskiego, kapustę przełożyć do innego naczynia, umyć pojemnik.
KROK 4: PRZYGOTOWANIE ZASMAŻKI
Masło z mąką mieszać (z zatkniętą miarką) w pojemniku 3 minuty/prędkość 1/100°C. Przez otwór w pokrywie wlać 50 ml gorącej wody i gotować zasmażkę (z zatkniętą miarką) 3 minuty/prędkość 3/100°C.
KROK 5: ŁĄCZENIE SKŁADNIKÓW I PODANIE
Do zasmażki dodać pozostałe składniki potrawy. Podgrzewać (z zatkniętą miarką) 5 minut/prędkość 1/100°C. Przyprawić cukrem, solą i pieprzem. Podawać na gorąco.
Zobacz podobne
przepisy
Uda gęsi z jabłkami i grochem smażonym z kapustą
Wykorzystaj pomysł Okrasy na doskonałą gęsinę z aromatycznie przyprawionym duszonym grochem.
Steki z kapusty
Steki z kapusty to hit wegańskiego grilla, ale również idealny pomysł na letni obiad czy zimową kolację. Fantastyczny smak i bardzo proste przygotowanie sprawią, że ten przepis Kingi zagości u Was na stałe!
Zasmażana młoda kapusta
Zasmażana młoda kapusta z koperkiem, to idealny dodatek do dań na letnie dni. Koniecznie wypróbuj ten przepis!
Zimowa surówka z czerwonej kapusty z orzechami włoskimi i pomarańczami
Surówka z kapusty i różnych sałat z dodatkiem kawałków pomarańczy z aromatycznym dressingiem i parmezanem. Świetnie połączenie, które odświeży każdy posiłek.
Groch z kapustą — historia tej potrawy
Kapusta z grochem to tradycyjne polskie danie, które jest często podawane podczas wieczerzy wigilijnej, ale nie tylko. Składa się głównie z łuskanego grochu i kiszonej kapusty, co nadaje mu specyficzny, lekko kwaśny smak. To połączenie jest podstawą wielu przepisów regionalnych, a w Wielkopolsce potrawa znana jest jako „ciupka z grochem” i często przyrządza się ją z dodatkiem skwarek czy słoniny (to oczywiście wersja na inne okazje, niż Wigilia). Choć obecnie kapusta z grochem kojarzona jest głównie z postnymi świętami, dawniej była obecna na stołach podczas wesel i innych ważnych uroczystości.
W polskiej tradycji kulinarnej kapusta z grochem zasmażana była potrawą, która urozmaicała skromną, roślinną dietę, zwłaszcza w okresie zimowym. Uprawa kapusty i grochu sięga w Polsce ponad tysiąc lat wstecz, a ich połączenie stało się popularne w centralnej części kraju. Początkowo kapustę z grochem zasmażano na tłuszczu, dodając słoninę lub smalec, dzięki czemu potrawa miała bardziej sycący charakter. Wersję postną podawano na Wigilię i Wielkanoc, a z czasem na stałe wpisano ją w bożonarodzeniowe tradycje kulinarne.
Kapusta z grochem to przepis, który nie jest skomplikowany, lecz wymaga uwagi podczas gotowania. Łuskany groch należy najpierw namoczyć i ugotować na miękko, a kapustę kiszoną — gotować z przyprawami, jak liść laurowy czy ziele angielskie, aż zmięknie. Następnie łączy się oba składniki i można dodać zeszkloną na oleju cebulę, aby wzbogacić smak. W Wielkopolsce, zamiast na oleju, kapustę z grochem często zasmaża się na słoninie i mące, co nadaje jej gęstszą, bardziej treściwą konsystencję, choć już nie postną.
Gotowa potrawa powinna być spożywana dopiero po kilku godzinach lub całej nocy — dzięki temu kapusta z grochem nabiera pełni smaku, a groch nie jest twardy. Doprawiona majerankiem i pieprzem potrawa najlepiej smakuje drugiego dnia. Jest to idealna propozycja na świąteczny stół — spróbuj jej i Ty!
Groch z kapustą — przepis
Jak zrobić kapustę z grochem? Aby przygotować kapustę z grochem po staropolsku, będziemy potrzebować kilku podstawowych składników i akcesoriów. Najważniejsze są łuskany groch i kiszona kapusta — to one są bazą dla tej pysznej potrawy. Przydadzą się też inne składniki takie jak cebula, masło do zasmażki, przyprawy (liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz), a także olej do podsmażenia cebuli.
Jeśli chcesz zrobić tę potrawę w klasyczny sposób, potrzebne będą głównie garnek do gotowania grochu, patelnia do zrumienienia cebuli oraz garnki, w których można jednocześnie gotować kapustę. Jednakże mając do dyspozycji urządzenie takie jak termorobot MC Smart, skorzystaj z naszego szczegółowego przepisu, ponieważ urządzenie pozwala na przygotowanie wszystkich składników w jednym pojemniku i perfekcyjnie ustalić temperaturę przyrządzania poszczególnych składowych dania.
Zacznij od odpowiedniego przygotowania grochu. Włóż go do miski z wodą i mocz go przez całą noc, aby skrócić czas gotowania i zapewnić lepszą konsystencję dania. Dzięki temu przepis na kapustę z grochem będzie prostszy do przygotowania, a groch idealnie połączy się z kapustą. Jeśli chcesz, by kapusta była mniej kwaśna, możesz ją przepłukać wodą przed gotowaniem i lekko odcisnąć z nadmiaru wody i soku. Unikaj jednak zbyt długiego gotowania grochu i kapusty, by zbyt mocno się nie rozpadły.
Aby kapusta z grochem z naszego przepisu miała bogaty, wyrazisty smak, wykorzystaj do tego podsmażoną cebulę. Cebulę połączyć z zasmażką - to tradycyjny i prosty sposób na uzyskanie kremowej konsystencji. Jeśli szukasz nowych smaków, możesz dodać szczyptę majeranku lub kminku, które wzbogacą aromat kapusty. Dzięki takim dodatkom kapusta z grochem na wigilię z tytułowego przepisu zyska jeszcze lepszy smak, który na długo zapadnie w pamięć wszystkim gościom.
Przyrządzenie przepisu na kapustę z grochem wigilijną w MC Smarcie to doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy ci na wygodzie i czasie, który jest tak cenny w okresie świątecznym. Dzięki temu przygotowanie kapusty z grochem z naszego przepisu, czy tego z przepisu babci staje się znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze!
Tradycyjna kapusta z grochem — jak ugotować?
Jak się gotuje kapustę z grochem? Gotowanie grochu z kapustą w urządzeniu MC Smart to wygodna i efektywna metoda na przygotowanie tej tradycyjnej potrawy. Po solidnym namoczeniu grochu przez noc można przejść do jego gotowania. Ugotuj go w pojemniku miksującym, a żeby uniknąć kipienia, kontroluj temperaturę w trakcie gotowania, jak sugeruje przepis, obniżając ją do 95°C, gdy zajdzie taka potrzeba.
W trakcie gotowania cebuli i przygotowywania zasmażki nie powinno się dodawać zbyt dużo tłuszczu — w przeciwnym razie danie może stać się zbyt ciężkie. Jak zrobić kapustę z grochem na wigilię w termorobocie MC Smart, aby zachować jej tradycyjny smak? Ważne jest precyzyjne zrumienienie cebuli, by nadać potrawie charakterystyczny, lekko słodkawy posmak. Nie można dopuścić do przypalenia cebuli, dlatego warto w tym celu wykorzystać funkcję przypiekania. Przygotowanie zasmażki w urządzeniu również usprawnia pracę, łącząc proces w jednym pojemniku i pozwalając na łatwe zagęszczenie dania.
Pod koniec gotowania, wszystkie składniki — groch, kapustę kiszona i zasmażkę należy połączyć i podgrzać. Ten etap pozwala na doprawienie do smaku i ostateczne połączenie smaków. Tak przyrządzona kapusta z grochem nie ma tak dużo kcal, a przy okazji zachowuje pełnię aromatów i właściwy smak. Nie zapomnij także o przyprawach — dodaj szczyptę majeranku czy kminku, aby wydobyć smak kapusty i grochu. Dzięki termorobotowi MC Smart przyrządzenie kapusty z grochem jest bardziej efektywne, a Ty możesz cieszyć się doskonałym smakiem tej wyjątkowej wigilijnej potrawy bez konieczności godzinnego zmywania naczyń!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Przekąski sylwestrowe
- Ciasto marchewkowe
- Golonka pieczona po bawarsku
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
- Sałatka gyros
- Ciasto na pierogi
- Wegańska ryba po grecku
- Śledzie po kaszubsku
- Błyskawiczne pierniczki
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Ryba po japońsku
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)