Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- patelnię z nieprzywierajacą powłoką
- miskę
- głęboki talerz
- talerz
- folię spożywczą
- tłuczek do mięsa
- ręcznik papierowy
- tasak
- papier do pieczenia
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Rozgrzej piekarnik do temperatury 150 stopni C.
PRZYGOTOWANIE:
KROK 1: SUSZYMY PIECZYWO
Ułóż na blaszce do pieczenia papier, a potem rozłóż na nim chleb tostowy pokrojony w kosteczkę. Piecz przez ok. 10. Chleb w tym czasie powinien się wysuszyć.
KROK 2: ROZBIJAMY MIĘSO
Filety z kurczaka oczyść, a potem rozbij tłuczkiem owiniętym folią spożywczą (można dodatkowo owinąć go materiałową, czystą ścierką, żeby zabezpieczyć mięso przed rozrywaniem).
KROK 3: STUDZIMY CHLEB
Wyciągnij chleb z pieca, a potem pozwól mu wystygnąć. Suchy chleb pokrusz na drobniejsze kawałki.
KROK 4: MOCZYMY BUŁKĘ
Do osobnej miski wlej mleko i wymocz w nim bułkę.
KROK 5: SIEKAMY MIĘSO
Rozbite filety drobno posiekaj i wrzuć do miski.
KROK 5: PRZYGOTOWUJEMY RESZTĘ SKŁADNIKÓW
Do miski z mięsem wbij jajko, dodaj bułkę wymoczoną w mleku. Przypraw mięso solą oraz pieprzem, a następnie wszystko dokładnie wymieszaj.
KROK 6: FORMUJEMY KOTLETY
Z mięsnej masy uformuj podłużne kotlety.
KROK 7: PANIERUJEMY KOTLETY
Do miseczki wsyp mąkę, a na talerz pokruszony chleb tostowy i bułkę tartą. Kotlety najpierw obtocz w mące, a potem w panierce z pieczywa.
KROK 8: SMAŻYMY KOTLETY
Rozgrzej na patelni olej, a po chwili dodaj masło. Smaż kotlety przez 3-4 minuty na stronę. Po usmażeniu delikatnie ułóż je na ręcznik papierowy, aby obciekły z nadmiaru tłuszczu. Podawaj z pieczonymi lub gotowanymi ziemniakami, surówką i ulubionym sosem.
Zobacz podobne
przepisy
Kotlety mielone z młodymi ziemniakami i mizerią
Do klasyki polskich wiosennych obiadów nikogo nie trzeba zachęcać, ale zawsze warto poznać wyjątkowy przepis na kotlety! Podaj je z młodymi ziemniakami i ciesz się smakiem sezonowych pyszności!
Makaron z kurczakiem i pieczarkami - przepis
Makaron z kurczakiem i pieczarkami to niezwykle proste i smaczne danie, które doskonale sprawdza się na zwykłe i specjalne okazje. Połączenie soczystego kurczaka z aromatycznym sosem i pieczarkami oraz makaronem tworzy idealną kompozycję, która rozpieszcza podniebienie swoim smakiem. Jak zrobić to wyjątkowe danie? Poznaj nasz sposób!
Piersi kurczaka zapiekane w sosie z jabłkiem i serem
Piersi kurczaka zapiekane w sosie z zaskakującym dodatkiem w postaci plastrów jabłka i miękkiego, francuskiego sera pavé. Spróbuj, jak smakuje to wyjątkowe danie!
Kawałki piersi kurczaka w sosie balsamicznym
Delikatne kawałki piersi kurczaka w aromatycznym sosie balsamicznym z dodatkiem świeżego rozmarynu, miodu i parmezanu. Pyszny pomysł na obiad we włoskim stylu!
Kotlet pożarski — przepis na smaczny obiad
Kotlet pożarski to potrawa mięsna, która choć swoim wyglądem przypomina naszego rodzimego mielonego, to smakiem jest od niego kompletnie odmienna. Delikatne, aromatyczne kotlety pożarskie powstają bowiem z siekanego mięsa drobiowego i są dziedzictwem kulinarnym naszych wschodnich sąsiadów.
Kotlet pożarski to doskonała alternatywa dla naszych kotletów mielonych lub schabowych. Choć przepis na kotlety pożarskie jest nieco zapomniany w dzisiejszych czasach, wciąż cieszy się popularnością wśród tych, którzy cenią tradycyjne smaki i aromaty. Samo przyrządzenie kotletów po pożarsku jest stosunkowo proste, o ile postępuje się zgodnie z przepisem. Istnieje wiele wariantów tego dania — siekane, rozbijane, mielone, w panierce z bułki tartej panko albo klasycznych, pokruszonych grzanek. Tradycyjnie kotleciki pożarskie przygotowywane są z mięsa drobiowego z dodatkiem cielęciny, choć współcześnie częściej można je spotkać w wersji całkowicie drobiowej.
Podstawowy przepis na pożarskie kotlety obejmuje mięso drobiowe, np. z piersi kurczaka lub indyka, które jest mielone i starannie doprawiane mieszanką przypraw, takich jak sól, pieprz, papryka czy czosnek. Następnie mięso formuje się w okrągłe kotleciki, które obtacza się w bułce tartej lub mące, a następnie smaży na patelni z odrobiną oleju lub masła, czasem także podpieka w piekarniku. W ten sposób uzyskuje się chrupiącą panierkę i soczyste wnętrze. Pożarskie kotlety serwuje się zwykle w towarzystwie sosu grzybowego i ziemniaków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś połączył ją z innymi dodatkami — ryżem czy kaszą i ulubionym, gęstym sosem.
Przepis na kotlety po pożarsku
Co to jest kotlet pożarski? Kotlet po pożarsku to drobno posiekany kotlet z mięsa z kurczaka. Przepis na kotlety pożarskie powstał najprawdopodobniej jeszcze w XIX wieku na terenie Rosji, a z jego odkryciem wiążą się dwa podania. Jedno z nich zakłada, że kotlet pożarski został stworzony jeszcze na dworze Aleksandra I jako kotlety siekane z dodatkiem mięsa cielęcego i drobiu, drugie mówi o tym, że za autorstwem stoi rosyjski karczmarz Pożarski, który w swojej karczmie w miejscowości Torzhok podał kotlet z siekanego mięsa carowi Mikołajowi I. Kotlety od Pożarskiego skradły serce cara i wkrótce stały się jednym z dworskich dań.
Warto wspomnieć, że przepis na drobiowy kotlet pożarski szybko rozprzestrzenił się także na inne grupy społeczne.Kotlety pożarskie z kurczaka spotkać można było w wielu restauracjach jeszcze do lat 90, potem na chwilę o nich zapomniano. Dziś potrawa ta przeżywa swój renesans i coraz częściej gości na naszych stołach.
Jak zrobić kotlet pożarski?
Pożarski kotlet z mięsa drobiowego — jak zrobić go w mistrzowski sposób? Przygotowanie kotletów pożarskich nie jest trudne, o ile posiada się dobry przepis. Przyrządzanie kotleta drobiowego pożarskiego należy zacząć od wyboru wysokiej jakości składników - świeżego mięsa, dobrego pieczywa i swojskich jajek. Do kotletów można wykorzystać mięso z kurczaka czy indyka, ale jeśli masz ochotę, możesz stworzyć także kotlety pożarskie wieprzowe lub wołowe. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy mięso jest mało tłuste. Wybrane mięso oczyść z żyłek i skórek, a następnie rozbij i posiekaj lub zmiel w maszynce. Jeśli nie masz za dużo czasu, możesz śmiało skorzystać z gotowego mięsa mielonego.
Niezwykle ważnym elementem oryginalnego przepisu na kotlet pożarski jest sama panierka - niegdyś przyrządzano ją z suchego chleba, dziś zwykle stosuje się grzanki z białego chleba wymieszane z bułką tartą lub azjatycką bułką tartą panko. Dla urozmaicenia do panierki można dodać także pokruszone płatki kukurydziane.
Mięso na kolety pożarskie należy doprawić — zwykle dodaje się do niego sól, pieprz oraz paprykę słodką lub ostrą. Niektórzy wzbogacają przepis o zioła takie jak natka pietruszki, majeranek czy oregano. Ważne żebyś dobrze wymieszał mięso z przyprawami, aby każdy kawałek kurczaka był pokryty przyprawą. Do mięsnej masy warto dodać wymoczoną w mleku bułkę albo odrobinę śmietanki i bułkę tartą — to pozwoli nieco bardziej spulchnić masę i utrzymać wilgoć w mięsie przez dłuższy czas.
Gotową masę należy uformować na podłużne, spłaszczone kotlety. Na samym początku formowano go w kształt udka z kurczaka i wkładano do niego drobiową kość — dziś ta forma podania rzadko jest spotykana. Uformowane kotlety należy usmażyć na patelni z dodatkiem dwóch rodzajów tłuszczu — najlepiej oleju i masła, ale równie dobrze może być to także oliwa, olej kokosowy albo odrobina smalcu. Smażenie powinno trwać tak długo, aż panierka nabierze złotego koloru. Jeśli obawiasz się o to, że kotlety stracą swoją soczystość, skróć proces smażenia do 1-2 minut (to pozwoli uzyskać chrupiącą zewnętrzną warstwę) i włóż je do piekarnika nagrzanego do 175 stopni C. na 10 minut.
Usmażone tudzież podpieczone kotlety pożarskie z mięsa drobiowego podawaj ciepłe wraz z ulubionymi dodatkami. Pasują do nich zarówno ziemniaki (w wersji puree, pieczonej czy frytek), jak i biały ryż czy kasza (np. jęczmienna, kuskus lub gryczana niepalona). Takie danie obiadowe warto wzbogacić także o surówkę lub sałatkę oraz sos (w wersji na ciepło lub zimno). A jeśli masz ochotę nieco zaszaleć, postaw na azjatycką odsłonę tego kotleta z dodatkiem ryżu, kimchi oraz piklowanego zielonego ogórka z chili i sezamem.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Ciasto na pierogi
- Wigilijny barszcz czerwony z uszkami – przepis
- Domek z piernika
- Śledzie po kaszubsku
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Sernik piernikowy
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Pierogi ruskie z mąki orkiszowej
- Kapusta z grzybami i selerem miodowym
- Kapusta z grochem
- Pierniki
- Sałatka gyros
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Ciasto marchewkowe
- Świąteczne pierniczki
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)