Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- papier do pieczenia
- okrągłą formę do ciasta
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Woda powinna być zimna.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
CIASTO:
KROK 1: ŁĄCZYMY CZĘŚĆ SKŁADNIKÓW
Do dużej miski dodaj mąkę, cukier oraz sól i wymieszaj. Po chwili dodaj pokrojone w kostkę zimne masło i rozgnieć palcami, aż powstanie z niego kruszonka o grudkowatej konsystencji.
KROK 2: DODAJEMY JAJKA I ZIMNĄ WODĘ
Do masy dodaj jaja i zimną wodę, a następnie wymieszaj. Masa powinna stać się klejąca.
KROK 3: FORMUJEMY CIASTO
Na blat wysyp mąkę, a potem połóż na nim ciasto i uformuj z niego dysk. Owiń ciasto folią spożywczą i włóż do lodówki do schłodzenia na co najmniej 30 minut.
ŚLIWKI:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY OWOCE
Śliwki umyj, a następnie przekrój na pół i wyciągnij z nich pestkę.
KROK 2: MIESZAMY ŚLIWKI Z CUKREM
W misce wymieszaj śliwki wraz z cukrem i pozostaw na 15 minut, aby cukier się rozpuścił.
KROK 3: ROZWAŁKOWUJEMY CIASTO
Wyciągnij ciasto z lodówki, a potem rozwałkuj je na placek o średnicy 30 cm i włóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia.
KROK 4: UKŁADAMY ŚLIWKI NA CIEŚCIE
Ułóż śliwki na środku ciasta, pozostawiając wolne krawędzie na brzegach.
KROK 5: SKŁADAMY BRZEGI
Delikatnie zawiń brzegi do środka, tworząc ozdobną „obręcz” wokół śliwek.
KROK 6: PIECZEMY CIASTO
Formę z ciastem wsadź do piekarnika i piecz przez 35 minut, aż ciasto nabierze rumianego koloru.
KROK 7: DAJEMY CIASTU ODPOCZĄĆ
Po upływie wyznaczonego czasu wyciągnij ciasto z pieca i daj mu odpocząć przez 15 minut, a dopiero potem przejdź do jego krojenia i serwowania gościom.
Zobacz podobne
przepisy
Ciasto cynamonowe z gruszkami
Prosty sposób na oryginalny wypiek! Soczyste gruszki ukryte w aromatycznym, cynamonowym cieście zaskakują smakiem.
Ciasto czekoladowe z bananami
Banany i czekolada to duet stworzony do deserów! Bazujące na nim ciasto zrobisz w kilka chwil. Pyszny smak gwarantowany!
Ciasto cytrynowo-pomarańczowe z migdałami
Przysmak, w którym aż roi się od migdałów. Słodki, pełen chrupiących orzechów, pachnący cytrusami… po prostu pyszny!
Ciasto jogurtowe z miodem i orzechami
Jogurt, miód i orzechy – oto podstawa greckich smakołyków. Zobacz, jak wykorzystać je w cieście!
Kruche ciasto ze śliwkami – klasyczny przepis
Ciasto kruche ze śliwkami świetnie sprawdza się jako przekąska na jesienne popołudnie i deser serwowany na specjalne okazje takie jak spotkania rodzinne. Soczyste śliwki i kruche, maślane ciasto tworzą harmonijną kombinację, zachwycając podniebienie. Kruche ciasto ze śliwkami lub innymi owocami nie jest takie proste do przyrządzenia, jak mogłoby się wydawać.
Żeby przygotować pyszne, kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką lub bez należy sztywno trzymać się przepisu oraz precyzyjnie odmierzać składniki — w przeciwnym razie pyszne ciasto ze śliwkami na kruchym cieście zamieni się w zakalec. Nasz przepis na ciasto kruche ze śliwkami został opracowany tak, abyś nie miał trudności z jego przygotowaniem oraz wypiekaniem. Jeśli zadbasz o wszystkie szczegóły i będziesz postępować zgodnie z naszymi wskazówkami, z pewnością wyciągniesz z piekarnika prawdziwe dzieło sztuki cukierniczej!
Jak przygotować pyszne, kruche ciasto ze śliwkami w tradycyjny sposób? Żeby ciasto się udało, musisz wpierw zadbać o to, aby składniki do niego używane były w odpowiedniej temperaturze. Upewnij się, że masło oraz woda są zimne, ponieważ to one odpowiadają za kruchość ciasta. Bardzo ważne jest także samo mieszanie ciasta — powinno trwać do momentu, gdy masa zacznie się robić klejąca. Tak przygotowane ciasto należy owinąć folią i włożyć do lodówki. Im dłużej będziesz chłodzić ciasto, tym łatwiej będzie je uformować, a jego struktura stanie się bardziej krucha.
Warto pamiętać także o tym, żeby po schłodzeniu rozwałkować ciasto na równą grubość. Jednolicie gruba powierzchnia będzie się wypiekała w tym samym czasie, a Ty unikniesz przypalenia lub niedopieczenia ciasta. Jeśli chcesz, aby Twoje ciasto zachowało kruchość, odciśnij śliwki z nadmiaru wody przed umieszczeniem ich na cieście. Zbyt duża ilość cieczy może za bardzo rozmoczyć masę.
Lubisz, jak coś chrupie w zębach? Dodaj do ciasta z naszego przepisu kruszonkę. Prostą kruszonkę przygotujesz z zimnego masła, mąki i cukru wymieszanego palcami. Kruszonkę nałóż na wierzch ciasta i wsadź je do piekarnika na czas równie długi, co w przypadku przepisu niezawierającego tego pysznego, chrupiącego składnika.
Wypiekając ciasto kruche, zwróć uwagę na temperaturę utrzymującą się w środku piekarnika. Powinna być stała i dość wysoka (ok. 180 stopni C), by ciasto nie opadło i nie stało się zakalcowate. Nie otwieraj drzwi piekarnika podczas pieczenia, bo doprowadzisz do wychłodzenia pieca.
Jeśli chcesz uzyskać idealne ciasto kruche ze śliwkami, musisz zaczekać z krojeniem i jedzeniem przez kilkanaście minut od jego wyciągnięcia z pieca. Ciasto krój dopiero wtedy, kiedy będzie wystudzone — zachowa wtedy swój estetyczny wygląd i nie będzie się nadmiernie kruszyć czy rozpadać. Ciasto kruche ze śliwkami często smakuje najlepiej po kilku godzinach od upieczenia, kiedy smaki mają czas się połączyć.
Kruche ciasto ze śliwkami – pyszne warianty
Kruche ciasto ze śliwkami to klasyczny, jesienny deser, który doczekał się różnych alternatywnych wersji. Śliwki oraz kruche ciasto doskonale komponują się z wieloma składnikami, tworząc ciekawe połączenia smakowe. Jednym z bardzo popularnych wariantów jest kruche ciasto ze śliwkami i bezą klasyczną lub budyniową. Ta kombinacja charakteryzuje się większą słodyczą i niezwykle apetycznym wyglądem. Takie ciasto możesz śmiało zaserwować na wykwintnym przyjęciu.
Równie często można spotkać wersje z nadzieniem śmietankowym, budyniowym, czekoladowym, a także masą migdałową. Mocno deserowy profil takich ciast tworzy smaczny kontrast pomiędzy soczystą śliwką i kremem, dostarczając niesamowitych wrażeń naszym kubkom smakowym.
Różne warianty ciasta kruchego to nie tylko dodatki, ale również zmiany w samym przepisie. Niezwykle pyszną wariacją na temat klasycznej wersji jest kruche ciasto ze śliwkami na oleju. Ta wersja jest nieco tańsza i prostsza w produkcji, ale równie smaczna.
Jeśli przyrządzasz ciasto zimą, z pewnością zastanawiasz się nad tym, czy możesz użyć do niego mrożonki. Odpowiedź brzmi — ależ oczywiście! Kruche ciasto z mrożonymi śliwkami nie odbiega smakiem od tego przyrządzonego na świeżych owocach. Pamiętaj jednak o tym, aby porządnie je rozmrozić przed pieczeniem. Najlepiej delikatnie podgrzać je w rondelku z dodatkiem cukru, aby się skarmelizowały.
Domowe, kruche ciasto możesz przygotować także z innymi owocami — gruszkami, jabłkami, morelami czy rabarbarem. Dla tych, którzy nie mają zbyt dużo czasu, istnieją także wersje na cieście półkruchym, które nie potrzebuje aż takiej precyzji wykonania. Przetestuj różne warianty i wybierz ten, który smakuje Ci najbardziej. Życzymy Ci udanego pieczenia!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Ryba po japońsku
- Pieczona ryba po grecku
- Miodownik z kremem z kaszy manny
- Pistacjowy sernik baskijski
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Przekąski sylwestrowe
- Świąteczne pierniczki
- Dorsz w czosnku i cytrynie
- Kompot z suszu z cytryną
- Ciasto marchewkowe
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Ciasto na pierogi
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Pierniki
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)