Kalarepa - przepisy i pomysły:

Typ dania

Zastosuj

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 »
<p>W gwarze śląskiej znana jako &bdquo;oberiba&rdquo;, a sama jej bulwa jako &bdquo;knola&rdquo;. Ta szczeg&oacute;lna odmiana kapusty warzywnej pojawiła się w Polsce dopiero pod koniec XIX wieku. I choć upłynęło już trochę czasu od jej debiutu nad Wisłą, to kalarepa nadal nie wspięła się na najwyższe pozycje naszej listy najpopularniejszych warzyw. Jak dotąd bardziej doceniono ją na Litwie, gdzie stosowana jest nie tylko w kuchni, ale r&oacute;wnież w medycynie.</p>

Czy kalarepa jest zdrowa?

Kalarepa to warzywo, które warto włączyć na stałe do swojej diety. Nie tylko poprawia kondycję oczu i działa wspomagająco przy anemii, ale także wzmacnia naszą odporność. A dzięki jej regularnemu spożywaniu można zapobiec również poważniejszym chorobom, takim jak nowotwory. Wszystko wskazuje więc na to, że kalarepa ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Co zawiera kalarepa?

Kalarepa to źródło witamin i minerałów. Oprócz nich zawiera, podobnie jak kapusta, brukselka, kalafior, brokuł czy jarmuż, cenne związki, wpływające korzystnie na rozwój i funkcjonowanie organizmu. Wśród nich najważniejszymi są izotiocyjany i indole, które eliminują wolne rodniki. Ponadto kalarepa jest bogata w luteinę, tj. substancję wspomagającą prawidłowe widzenie, oraz chlorofil wspierający funkcje samooczyszczające.

Jakie witaminy ma kalarepa?

Kalarepa jest zasobna w witaminy z grupy B, tj. tiaminę, ryboflawinę, niacynę oraz witaminę B6. Ponadto w jej składzie znajdziemy witaminę A, E oraz K. Najwięcej jednak zawiera witaminy C. 100 g kalarepy dostarcza aż 65 mg tej witaminy i tym samym zaspokaja aż w 85% dzienne zapotrzebowanie na ten składnik.

Jakie właściwości ma kalarepa?

Kalarepa wykazuje przede wszystkim właściwości przeciwnowotworowe. To główna, choć nie jedyna jej zaleta. Dzięki regularnemu spożywaniu tego warzywa możemy również uchronić się przed wrzodami żołądka oraz innymi chorobami układu trawiennego, kalarepa bowiem ma także działanie bakterio- i grzybobójcze. Z jej pomocą równie dobrze przeprowadzimy detoks organizmu.

Ile kalorii ma kalarepa?

Kalarepa z powodzeniem może zostać włączona w dietę osób odchudzających się, ponieważ jest niskokaloryczna. 100 g kalarepy to zaledwie 27 kcal. Bez obaw można zatem zajadać ją jako przekąskę, tym bardziej że zawiera dużo błonnika wspomagającego procesy trawienia i usprawniającego metabolizm.

Jak jeść kalarepę?

Kalarepa składa się z kulistej łodygi, określanej mianem jabłka, oraz liści. Zazwyczaj jada się jedynie jej bulwę, czyli łodygę, choć niewiele osób wie, że jadalne są również jej liście. Przed spożyciem kalarepy należy dokładnie ją umyć, obierając bulwę ze skórki. Tak przygotowaną można jeść na surowo, gotowaną, duszoną, zapiekaną, a nawet faszerowaną. Liście również nadają się do spożycia w wersji surowej, ale zdecydowanie lepiej smakują po obróbce termicznej.  

Jak przyrządzić kalarepę?

Kalarepę można przyrządzić na wiele sposobów. Można z niej zrobić na przykład pyszną zupę – wystarczy ją wcześniej zblendować, otrzymując w ten sposób gęsty i sycący krem. Warzywo to sprawdzi się jako składnik wielu dań obiadowych. Wśród nich można polecić zapiekaną kalarepę z plastrami schabu, kaczkę po pekińsku oraz placki z kalarepy. Nie zapominajmy jednak, że kalarepę warto podawać również pod postacią przekąsek, nawet na surowo. Znakomicie smakuje faszerowana ryżem i warzywami oraz w formie frytek warzywnych z dodatkiem dipu sezamowego. Niektórych zdziwi zapewne fakt, że sprawdzi się nawet jako dodatek do wytrawnej wersji gofrów. Przyrządzając kalarepę, nie wyrzucajmy liści, które często traktujemy jako zbędny element warzywa. Mogą one posłużyć jako składnik sałatki lub zupy albo stać się podstawą do przygotowania gołąbków.

Jak obrać kalarepę?

Przed przyrządzeniem kalarepy należy najpierw dokładnie ją umyć. Następnie odciąć liście od łodygi, tuż u ich nasady, tak aby pozostała jedynie bulwa. Pamiętajmy, że warto zachować liście, które nie tylko są jadalne, ale nawet o wiele bogatsze w składniki odżywcze aniżeli sama łodyga. Bulwę kalarepy obieramy nożem podobnie jak jabłko, usuwając zdrewniałą, zieloną skórkę aż do momentu pojawienia się białego koloru warzywa.

Jak kroić kalarepę?

Kalarepę można kroić na różne sposoby, w zależności od jej przeznaczenia. Najczęściej i najłatwiej pokroić ją w plastry, podobnie jak pomidor. Jeśli zamierzamy dodać ją do sałatki, to optymalną formą będzie kostka. A gdy na przykład mamy ochotę przygotować z niej zupę krem, to w zasadzie sposób krojenia nie odgrywa większej roli, więc możemy pozwolić sobie na dowolność.

Jak gotować kalarepę?

Kalarepę gotujemy po uprzednim umyciu i obraniu ze skórki oraz usunięciu liści. Najlepiej włożyć ją do osolonego wrzątku z dodatkiem cukru w proporcji 1 łyżeczka na 1 l wody. Początkowo kalarepę trzeba gotować bez pokrywki, aby pozbyć się kumulacji olejków odpowiadających za dość nieprzyjemny zapach wydzielający się w efekcie zanurzenia jej w gorącej wodzie. Pod koniec gotowania przykrywamy garnek i trzymamy warzywo we wrzątku do momentu, aż będzie miękkie.

Ile gotować kalarepę?

Kalarepa staje się miękka po minimum kwadransie gotowania. Dlatego też należy ją gotować od 15 do 20 min, w zależności od wielkości warzywa oraz postaci, w jakiej włożyliśmy je do wrzątku. Oczywiście, im mniejsze kawałki, tym szybciej będą gotowe do zjedzenia.

Z czym jeść kalarepę?

Kalarepa doskonale komponuje się z innymi warzywami, szczególnie jako składnik sałatek. Możemy więc jeść kalarepę w towarzystwie marchwi, groszku, papryki, cebuli itp. To warzywo zasmakuje nam także w połączeniu z różnymi gatunkami mięs, np. z miodowo-pomarańczowym kurczakiem lub z potrawką z łopatki wieprzowej.

Wiedza o wartościach odżywczych kalarepy teoretycznie powinna zachęcić nas do jej częstszego niż dotychczas spożywania. A jeśli nie przekonują nas jej właściwości lecznicze, to spróbujmy jej choćby ze względu na walory smakowe. Kalarepa to w końcu warzywo, które w sezonie możemy mieć na wyciągnięcie ręki. Warto przy tym pamiętać, że nie zawsze tak smaczne i korzystnie wpływające na nasz organizm jarzyny są osiągalne w polskiej strefie klimatycznej.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!