zobacz film Oberiba – zupa z kalarepy i proziaki

Kinga Paruzel

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

  • patelnię z grubym dnem i pokrywką
  • sito
  • wałek

Sposób przygotowania:

KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY CIASTO NA PROZIAKI

Kefir łączymy w misce z jajkami, solą, cukrem i sodą. Mieszamy. Stopniowo dodajemy mąkę przesianą przez sito, cały czas mieszając, aż składniki się połączą. Ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy na ok. 15-20 minut.

Krok 2: KROIMY I PRZESMAŻAMY WARZYWA

Kalarepę, ziemniaki, marchewkę, pietruszkę oraz seler obieramy i kroimy w grubą, jednakową kostkę. Liście kalarepy odkładamy. Por kroimy w talarki.

Oliwę rozgrzewamy w garnku. Dodajemy masło. Pokrojone warzywa smażymy ok. 3 minut.  Dodajemy liść laurowy i ziele angielskie. Mieszamy.

Krok 3: GOTUJEMY ZUPĘ

Całość zalewamy bulionem. Gotujemy ok. 30 minut do miękkości warzyw korzeniowych.

Krok 4: SMAŻYMY PROZIAKI

SPOSÓB I: Z ciasta na proziaki formujemy w dłoniach niewielkie, owalne bułeczki, które następnie przekładamy na suchą, mocno rozgrzaną patelnię.

Po wyłożeniu proziaków zmniejszamy ogień. Chlebki smażymy pod przykryciem ok. 4-5 minut z każdej strony, aż wyrosną i uzyskają ładny, złoty kolor. 

SPOSÓB II: Ciasto na proziaki przekładamy na blat oprószony mąką i rozwałkowujemy na grubość ok. 1-1,5 cm. Za pomocą szklanki wykrawamy okrągłe placuszki. Chlebki smażymy pod przykryciem ok. 4-5 minut z każdej strony, aż wyrosną i uzyskają ładny, złoty kolor. 

WSKAZÓWKA! Proziaki możemy również piec ok. 15 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 190°C.

Krok 5: DOPRAWIAMY I ZABIELAMY ZUPĘ

Liście kalarepy oddzielamy od łodyg, drobno siekamy i dodajemy do zupy. Gotujemy ok. 2-3 minut, aż delikatnie zmiękną. Zupę doprawiamy solą i pieprzem.

Śmietanę hartujemy i dodajemy do zupy. Całość mieszamy. Zagotowujemy.

Krok 6: PODAJEMY ZUPĘ

Proziaki przekrawamy na pół, smarujemy masłem, oprószamy solą i drobno posiekanym koperkiem. Opcjonalnie: dekorujemy jadalnymi kwiatami i liśćmi nasturcji.

Zupę przelewamy do miseczek lub głębokich talerzy. Podajemy z kleksem śmietany. Z wierzchu oprószamy posiekanym koperkiem. Opcjonalnie: dekorujemy jadalnymi kwiatami i liśćmi nasturcji.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!