Soczewica - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Pikantna zupa z czerwonej soczewicy
Rozgrzewająca i sycąca zupa, którą postawisz na stole w mniej niż pół godziny? To na pewno będzie ta wegańska zupa z czerwonej soczewicy! Dzięki dodatkowi ajwaru nabiera niesamowitej głębi smaku.
Wegańskie uszka nadziewane soczewicą
Idealne, postne uszka, które świetnie sprawdzą się w wigilijnym barszczu. Przygotuj te delikatne pierogi pełne aromatycznego farszu, które zaskoczą wszystkich gości!
Wegetariańska zapiekanka pasterska
Skuś się na to idealne danie na chłodny dzień! Przygotuj wegetariańską wersję zapiekanki pasterskiej w brytyjskim stylu i rozgrzej się sycącą porcją soczewicy pod kołderką z ziemniaczanego purée.
Dal z czerwonej soczewicy
Dal z czerwonej soczewicy, czyli szybki, wegański i pełen smaku obiad. Zainspiruj się kuchnią indyjską i przygotuj to pyszne danie!
Wegańskie hot dogi z soczewicy
Przygotowane z soczewicy wegańskie kiełbaski w połączeniu z pysznymi dodatkami z pewnością przypadną do gustu wszystkim wielbicielom fast foodu i nie tylko. Koniecznie wypróbuj ten przepis!
Wegetariańskie kofty z soczewicy
Kto powiedział, że pyszne danie z grilla to musi być mięso? Na pewno nie Kinga! Koniecznie wypróbuj jej najnowszy przepis na wegańskie kofty podawane na chlebkach naan.
Makaron z sosem grzybowym à la boloński
Niezwykłe połączenie sosu grzybowego z inspirowanym kuchnią włoską sosem bolońskim. To wyjątkowe danie zaskoczy i zachwyci całą rodzinę, zwłaszcza dzięki dodatkowi aromatycznej rolady ustrzyckiej.
Pasztet z soczewicy
Aromatyczny wegański pasztet z dwóch rodzajów soczewicy, ryżu i siemienia lnianego. Pokrojony w grube plastry może być świetnym składnikiem obiadu. Nada się także na kanapki.
Kotleciki z soczewicy
Aromatyczne kotleciki z soczewicy z pysznym dipem koperkowo-ogórkowym to idealny pomysł na obiad dla całej rodziny! Spróbuj tego wegetariańskiego dania pełnego warzyw!
Bezglutenowy chleb z soczewicy
Bezglutenowy chleb, który wyrabia się jedynie 5 minut. Idealny na pożywne śniadanie, świetnie się mrozi. Koniecznie sprawdź, jak szybko można go przygotować!
Pierogi z soczewicą i masłem szałwiowym
Farsz z soczewicy i twarogu, w którym pojawia się wyrazista nuta chili i imbiru, ma wyjątkowy smak – nada on nowy charakter świątecznym pierogom. Podaj je z masłem szałwiowym i sprawdź, jak wspaniale smakują!
Wegańska pieczeń z czerwonej soczewicy
Ta pieczeń jest idealna nie tylko dla osób lubiących dania mięsne! Idealnie sprawdzi się jako dodatek na kanapkę lub do lunchboxa. Przygotujesz ją w bardzo prosty i szybki sposób. Sprawdź!
Co to jest soczewica?
Soczewica należy do rodziny roślin strączkowych. Strąki soczewicy mają jedno lub dwa ziarna. Mają raczej owalny kształt i występują w wielu kolorach. Soczewica jest alternatywą dla białka zwierzęcego. Występuje w dużych ilościach w diecie zarówno wegetarian, jak i wegan.
Odmiany soczewicy
Jest wiele rodzajów soczewicy, m.in.:
- soczewica czerwona – pozbawiona łupinki soczewica brązowa, gotuje się ją dosyć szybko;
- soczewica brązowa – soczewica czerwona, która nie została oczyszczona z powłoki, ma intensywny smak, gotuje się ją długo (ok. godz.);
- soczewica zielona – o wyrazistym smaku, gotuje się ją ok. 45 min;
- soczewica żółta – delikatna i bardzo drobna, gotuje się ją szybko;
- soczewica czarna – ma duże okrągłe, błyszczące ziarna, przed gotowaniem (trwa długo) trzeba dobrze ją wymoczyć.
Na naszych stołach spotykane są najczęściej soczewica czerwona i zielona.
Ile kalorii ma soczewica?
W 100 g ziarna soczewicy czerwonej jest 341 kalorii. Soczewica ugotowana zwiększa swoją objętość i w ten sposób ma już tylko 176 kalorii. Roślinę tę możesz z powodzeniem stosować podczas diety, ponieważ ma niski indeks glikemiczny i zawiera dużo błonnika.
Właściwości soczewicy
Soczewica wróciła do łask w naszej kuchni. Chętnie jedzą ją zwłaszcza wegetarianie i weganie, ponieważ świetnie zastępuje mięso. Roślina ta zawiera pełnowartościowe białko, drogocenny błonnik, wiele witamin i minerałów. To dzięki nim:
- ułatwia trawienie,
- stabilizuje poziom glukozy we krwi,
- obniża poziom cholesterolu we krwi.
Jak gotować soczewicę?
Soczewicę gotuj w zależności od jej rodzaju i świeżości. Im ziarno jest starsze, tym dłużej. Oprócz bardzo twardej czarnej soczewicy, którą możesz przed gotowaniem namoczyć, pozostałe gatunki dość szybko chłoną wodę i stają się miękkie. Trzeba wręcz uważać, żeby jej nie rozgotować.
Szklankę soczewicy gotujemy w dwóch szklankach wody (otrzymamy z niej 2 szklanki ugotowanego ziarna). Pamiętaj, żeby soczewicę posolić dopiero pod koniec gotowania. Gotowana w osolonej wodzie będzie twarda i straci białko. Wino lub pomidory dodajemy do soczewicy również na koniec. Zawierają one kwasy i wydłużają jej gotowanie.
Jak przygotować soczewicę?
Z ugotowanej soczewicy możemy przyrządzić wiele pożywnych potraw, takich jak np. zupy:
Soczewica sprawdza się jako składnik gulaszy. Często spotykana jest w sałatkach w połączeniu z owocami:
Również soczewica znajduje się potrawach kuchni indyjskiej, jak:
Odmiany czerwona i żółta, które są dosyć miękkie, świetnie nadają się na kremy czy pasztety lub do gulaszu. Do sałatek najlepiej użyć soczewicy brązowej, która zachowuje kształt.
Co jeszcze z soczewicy?
Z soczewicy powstaje mąka, z której w Azji piecze się chleb. Popularne są także kiełki z soczewicy, które możesz dodać do kanapek czy sałatek. Dostępna jest także w puszkach, gotowa do spożycia po podgrzaniu.