zobacz film Rogale półfrancuskie z makiem i bakaliami

Paweł Małecki

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj

  • robot wielofunkcyjny
  • wałek
  • ściereczkę
  • papier do pieczenia
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C
  • kornet z papieru

Krok 1: WYRABIAMY CIASTO

Mąkę łączymy z drożdżami, solą i cukrem pudrem w naczyniu robota. Mieszamy składniki na wolnych obrotach, dodając kolejno: lekko podgrzane (niezagotowane) mleko, jajko, żółtko i 25 g rozpuszczonego masła z dodatkiem nasion z laski wanilii.

Wyrabiamy ciasto do uzyskania jednolitej masy, przekładamy do miski oprószonej mąką i przykrywamy ściereczką. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Krok 2: ZAGNIATAMY I WAŁKUJEMY CIASTO

Wyrośnięte ciasto zagniatamy chwilę na desce oprószonej mąką i rozwałkowujemy w kształt prostokąta.

200 g miękkiego masła przekładamy do miski i dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji, a następnie rozsmarowujemy na ⅔ powierzchni ciasta. Ciasto składamy na trzy, zakładając do środka krótsze boki, i dociskamy, by się skleiło.

Tak przygotowane wkładamy do lodówki na ok. 30 minut.

Krok 3: WAŁKUJEMY I SCHŁADZAMY CIASTO

Schłodzone ciasto ponownie rozwałkowujemy w kształt prostokąta, na grubość ok. 6 mm. Składamy na trzy, lekko dociskamy i ponownie umieszczamy w lodówce. Czynność tę powtarzamy jeszcze dwukrotnie.

Tak przygotowane ciasto chłodzimy w lodówce przez całą noc.

Krok 4: PRZYGOTOWUJEMY NADZIENIE

Mleko zagotowujemy w rondelku. Dodajemy mak, mieszamy i ponownie doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy do czasu, aż mak się zaparzy, nasiąknie mlekiem i wystygnie.

Masę marcepanową wyrabiamy w naczyniu robota. Dodajemy miód, jajko i dalej wyrabiamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Zaparzony i wystudzony mak dodajemy do masy marcepanowej i cały czas mieszamy.

Dodajemy posiekane rodzynki i orzechy, mieszamy. Odstawiamy masę, by smaki nadzienia się połączyły.

Krok 5: NADZIEWAMY ROGALIKI

Dobrze schłodzone ciasto rozwałkowujemy równomiernymi ruchami w kształt prostokąta na desce delikatnie oprószonej mąką. Prostokąt kroimy wzdłuż na pół. Z uzyskanych w ten sposób pasów ciasta wycinamy równe trójkąty.

Masę makową szprycujemy obficie na środek każdego trójkąta za pomocą rękawa cukierniczego. Trójkąty zwijamy ciasno od podstawy ku wierzchołkowi i delikatnie zakrzywiamy, by uzyskać kształt rogalika.

Nadziane rogaliki przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i odstawiamy do wyrośnięcia.

Krok 6: PIECZEMY ROGALIKI

Rogaliki smarujemy z wierzchu roztrzepanym białkiem i pieczemy na złoty kolor ok. 15-20 minut w temperaturze 180°C.

Krok 7: PRZYGOTOWUJEMY LUKIER I PODAJEMY ROGALIKI

Cukier puder ucieramy w miseczce z wodą. Dodajemy sok wyciśnięty z cytryny i mieszamy. Lukier szprycujemy na upieczone rogaliki za pomocą papierowego kornetu.

Rogaliki posypujemy z wierzchu posiekanymi orzechami włoskimi.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (13)

Avatar
  • Gość Gość
    474 dni temu
    Witam, czy można upiec te rogaliki z nutellą zamiast nadzienia makowego?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    471 dni temu
    Raczej odradzamy taką zmianę. Krem czekoladowo-orzechowy roztopi się podczas pieczenia i najpewniej wypłynie z rogalików.
  • Gość Gość
    744 dni temu
    A to nie można użyć gotowego ciasta polfrancuskiego?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    744 dni temu
    Jeśli masz dostęp do gotowego ciasta półfrancuskiego, jak najbardziej możesz spróbować go użyć :)
  • Gość Gość
    1066 dni temu
    Zrobiłam, wyszły naprawdę pyszne :) Ale aby osiągnąć ten smak trzeba się trochę napracować 😅

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2159 dni temu
    Macie blad w liscie skladnikow, przez ktory niechcacy zepsulam ciasto -.- 225g masla?! Robilam z polowy skladnikow i zrobilo sie bloto. Potem patrze, a w opisie 25g...

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2156 dni temu
    Drogi Gościu, w naszych składnikach wszystko jest na swoim miejscu :) Być może to jakieś świąteczne chochliki ;)
  • Gość Gość
    2159 dni temu
    Czy rogaliki są dalej smaczne po kilku dniach, czy zesychają i lepiej przygotować je "na ostatnią chwilę" ? :)

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2155 dni temu
    Najlepsze są świeże! :)
  • Pysia Pysia
    2200 dni temu
    Czy z białym makiem podobnie robi się jak z niebieskim nadzienie?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2200 dni temu
    Możesz spróbować również z białym makiem :)
  • Gość Gość
    2201 dni temu
    Zrobione!!! Obejrzałam wiele przepisów na rogale z ciasta półfrancuskiego z makiem - ale ten jest najprostszy. Zapomnieliście tylko podać ilość masła, którą wrabiamy w ciasto (myślę że kostkę - 200 g). DZIĘKI za przepis! NIECH ŻYJE NIEPODLEGŁA!

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2200 dni temu
    Rzeczywiście umknęło nam z listy składników masło :) Już wszystko jest na swoim miejscu! :)

zobacz wszystkie


Rogale półfrancuskie z makiem i bakaliami à la marcińskie

Jeśli lubisz zawsze mieć pod ręką coś słodkiego do kawy lub herbaty, rogaliki półfrancuskie z przepisu autorstwa Pawła Małeckiego z pewnością Cię przekonają.

Nieco przypominają świętomarcińskie rogale z makiem znane również jako rogaliki marcińskie lub rogale św. Marcina. To tradycyjne polskie wypieki, które cieszą się największą popularność w czasie obchodów święta św. Marcina, które przypada 11 listopada. Niezwykle smaczne (choć niekoniecznie szybkie) rogale świętomarcińskie kojarzą się głównie z Poznaniem. Powstają one z ciasta półfrancuskiego wypełnionego masą z mielonego białego maku oraz bakalii. Upieczone rogale obficie polewa się lukrem i obsypuje orzechami. Nad ich tradycyjną recepturą czuwa Kapituła Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, a wypieki spełniające określone wymogi oznacza się specjalnym certyfikatem.

Przygotowanie naszej propozycji nie wymaga od Ciebie tak wiele. Receptura Pawła Małeckiego zakłada użycie łatwo dostępnego czarnego maku, marcepanu zamiast migdałów oraz pozwala na pominięcie skórki pomarańczowej.

Zarówno rogale marcińskie, jak i te proponowane przez nas, są dość kalorycznie. Jeden rogalik z makiem to 365,2 kcal. Mimo tego z pewnością warto ich skosztować. Słowem – zachęcamy, aby wypróbować nasz przepis na rogale! Fantastycznie sprawdzą się jako pomysł na świąteczne wypieki, a także jako smakołyk na chłodniejsze dni (choć i latem świetnie smakują!).

Przepis na te niezwykle apetyczne rogaliki z ciasta półfrancuskiego zaliczamy do kategorii trudnych, ponieważ, nie da się ukryć, są dość pracochłonne! Zapewniamy jednak, że ich fantastyczny smak wynagradza wszelkie trudy kuchennych zmagań. Cóż, po prostu poznaj tajniki przepisu na rogaliki z ciasta francuskiego z makiem. Dajemy słowo, że dorównują rogalom z Poznania!

Jak przygotować rogale? Pożyteczne wskazówki!

Nie bez powodu nasze rogale nazwaliśmy półfrancuskimi. Nie przyrządzasz ich z klasycznego ciasta francuskiego składającego się z wielu warstw, lecz z ciasta drożdżowego. Z tego względu podczas pracy najlepiej skorzystać z robota kuchennego. Ręczne wyrabianie ciasta drożdżowego jest niezwykle pracochłonne, choć oczywiście możliwe. Ponadto pamiętaj, aby korzystać ze składników w temperaturze pokojowej, ponieważ zbyt zimne mogą zaburzyć wyrastanie ciasta.

W powyższym przepisie na ciasto półfrancuskie radzimy Ci użyć suchych drożdży. To zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie. Zwykłe drożdże także zdadzą egzamin, choć wymagają od Ciebie więcej pracy. Przede wszystkim musisz je wcześniej aktywować. Jak to zrobić? Podgrzej około 1/4 – 1/2 szklanki wody lub mleka do temperatury około 38-43°C. Następnie wsyp drożdże do ciepłego płynu. Odczekaj kilka minut, aby pozwolić im się rozpuścić i zacząć pracować. Powinny się zacząć pienić, aż do utworzenia piany na powierzchni płynu.

Przepis na rogale z lukrem, który zachwyca smakiem i konsystencją

Powyżej zamieściliśmy prosty przepis na lukier do rogalików. To ostatni krok w procesie przyrządzania naszych smakowitych rogali, prawdziwa kropka nad i! Lubisz eksperymentować z estetyką wypieków? Możesz więc łatwo zmienić kolor lukru. Wystarczy, że dodasz do niego odrobinę barwnika spożywczego o dowolnej barwie. To drobny akcent, ale wspaniale urozmaici wygląd wypieku. Najlepiej aplikować lukier za pomocą kornetu – przygotowaliśmy film, w którym Paweł Małecki objaśnia jego wykonanie. Zapewniamy, że to nic trudnego!

Zmiana koloru lukru Cię nie satysfakcjonuje i chcesz dodać do rogalików coś od siebie? Masę marcepanową możesz wzbogacić o skórkę pomarańczową, która nie tylko świetnie smakuje, ale też pięknie pachnie. Ciekawa alternatywa dla smaku pomarańczy to z kolei cudownie świeża, aromatyczna skórka cytrynowa. Inny smakowity dodatek to migdały – drobno posiekane lub w płatkach. Inny dobry pomysł to odrobina rumu lub ekstraktu migdałowego, które wzbogacą aromat masy makowej.

Jak się robi rogale? O czym pamiętać?

Aby każdy rogal z makiem smakował idealnie, zadbaj o perfekcyjne wykonanie ciasta. Jeden z kluczowych punktów podczas jego przygotowania to etap chłodzenia. Nigdy nie pomijaj tego kroku, jeśli został on wspomniany w instrukcjach. Co właściwie to daje? Chłodzenie ciasta przed pieczeniem może pomóc utrzymać jego kształt. To szczególnie ważne w przypadku ciast, które mogą się zdeformować pod wpływem ciepła.

Kolejna ważna kwestia to kształt rogalików. Jak najlepiej je zawijać? Zacznij od dłuższej krawędzi wyciętego kawałka ciasta. Staraj się zwijać je możliwie jak najściślej, ale wciąż dość delikatnie. W równomiernym zawijaniu może Ci przydać wałek do ciasta. Zwijaj ciasto wzdłuż jego długości, aż otrzymać równy kształt oraz podtrzymać ciasto przed rozwinięciem.

Jak zrobić rogale? Poznaj inne przepisy Kuchni Lidla!

Przedstawiony przepis na ciasto półfrancuskie drożdżowe, a właściwie smakowite rogaliki z tego ciasta, to tylko jedna z propozycji Kuchni Lidla. W obszernym zbiorze naszych przepisów znajdziesz m.in. przepis na rogale maślane, pomysł na szybkie rogaliki śniadaniowe z makiem, a także kruche rogaliki waniliowo-cynamonowe. Na pewno wybierzesz pomysł, który przypadnie Ci do gustu!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!