Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- dużą patelnię
- tasak
- miskę
- talerz
PRZYGOTOWANIE:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY MIĘSO
Mięso wyciągamy z lodówki i pozwalamy mu chwilę odstać, a potem starannie siekamy je na drobne kawałki.
KROK 2: DODAJEMY PRZYPRAWY I WODĘ
Mięso wkładamy do miski, dodajemy wodę oraz sól i pieprz. Całość mieszamy i formujemy z nich spłaszczone kotlety.
KROK 3: SMAŻYMY RUMSZTYKI
Na patelni rozgrzewamy smalec, a następnie smażymy kolejno każdego kotleta z obu stron. Gdy kotlet jest rumiany, przekładamy go na talerz.
KROK 4: PRZYGOTOWUJEMY CEBULĘ
Cebulę obieramy z łupiny i kroimy w pióra. Smażymy na tym samym tłuszczu, aż cebula się zeszkli, a potem nabierze lekko złocistej barwy.
KROK 5: DODAJEMY RUMSZTYKI NA PATELNIĘ
Dodajemy wszystkie rumsztyki na patelnię i podlewamy 70 ml ciepłej wody. Przykrywamy patelnię pokrywką. Dusimy przez 5 minut.
KROK 5: PODAJEMY RUMSZTYK
Rumsztyk podajemy na talerzu z ulubionymi dodatkami przykryty podsmażoną cebulką.
Zobacz podobne
przepisy
Kotlet w piwnej marynacie
Przygotowany w piwnej marynacie schab skusi swym wyjątkowym aromatem oraz kruchością niejednego fana grillowania!
Gołąbki z mięsem mielonym w sosie z pomarańczy
Gołąbki możesz przygotować na wiele sposobów. Spróbuj tych z mięsem w sosie z pomarańczy i dodatkiem szałwii.
Rolada śląska z kluskami i modrą kapustą
Jeśli śląski obiad, to tylko według przepisu Kingi Paruzel! Przygotuj mięsne rolady, które razem z kluskami śląskimi i modrą kapustą stworzą pyszne, domowe danie rodem z naszej regionalnej kuchni!
Gołąbki z młodej kapusty
Gołąbków nikomu chyba nie trzeba przedstawiać! Chętnie robimy je o każdej porze roku, jednak te wiosenne, z liści młodej kapusty, są szczególnie pyszne. Dlaczego? Może dlatego, że młoda kapusta to warzywo dostępne tylko w określonym czasie w ciągu roku, jedno z tych, na które tak czekamy po zimie. Jak się robi gołąbki z młodej kapusty? Oto nasza propozycja tego obiadowego klasyka!
Rumsztyk wołowy — nieoczywista potrawa
Rumsztyk to klasyczne danie kuchni polskiej, które dziś jest nieco zapomniane. Co to jest rumsztyk? Warto wspomnieć, że polska wersja rumsztyku nieco różni się od tej serwowanej w innych częściach świata — u nas mięso na kotlety jest siekane lub mielone, natomiast za granicą rumsztyk jest rodzajem steka (przypomina nasz befsztyk). Nasz rodzimy rumsztyk to kotlet przygotowywany z grubo mielonej lub siekanej wołowiny, choć czasami spotyka się również bardziej ekonomiczny rumsztyk wieprzowy. Rumsztyk wołowy, zwłaszcza ten wykonany z wysokiej jakości mięsa, charakteryzuje się intensywnym smakiem i soczystością.
Rumsztyk wołowy — jaka to część wołowiny? Zwykle potrawę tą przyrządza się z udźca lub mięsa z łopatki. Niezależnie od wersji, kluczem do doskonałego rumsztyku jest odpowiednia technika smażenia. Kotlet powinien być smażony na smalcu lub mieszance oleju z masłem klarowanym z każdej strony, co pozwala uzyskać zrumienioną skórkę i soczysty środek.
Rumsztyk z cebulką to szczególnie popularna wersja tego dania. Cebula, smażona na złoty kolor, doskonale komponuje się z mięsem, dodając mu słodkości i aromatu. W restauracjach często podaje się rumsztyk z cebulą i pieczarkami, a także sosem własnym, który powstaje podczas smażenia mięsa. Często myli się go z befsztykiem, jednak rumsztyk różni się od niego sposobem przygotowania i dodatkami.
Rumsztyk — przepis na udany obiad
Jak wygląda przepis na tradycyjny rumsztyk w polskim wydaniu? Przygotowanie rumsztyku tradycyjnego w domowym zaciszu to doskonały sposób na cieszenie się wykwintnym daniem bez wychodzenia z domu. Za jego pyszny smak odpowiada odpowiednio dobrane mięso — tradycyjnie używa się wołowiny, ale równie dobrze sprawdzi się wieprzowina lub drób. Aby przygotować rumsztyk wieprzowy z cebulką, wystarczy podmienić rodzaj mięsa w naszym przepisie. Podobnie ma się kwestia rumsztyku drobiowego.
Pamiętaj jednak o tym, aby wybierać świeże mięso o dobrej jakości. Zmiel je grubo lub posiekaj, aby zachować strukturę mięsa, która nada kotletowi charakterystyczną konsystencję. Do mięsa wołowego wystarczy dodać odrobinę wody i można przejść do smażenia, natomiast do wersji wieprzowej polecamy dodać odrobinę bułki tartej. Jeśli chcesz przygotować rumsztyk drobiowy, wzbogać mięso o odrobinę smalcu lub innego tłuszczu, aby kotlet zachował w sobie odpowiednią ilość wilgoci.
Jak zrobić rumsztyk? Kluczowym krokiem w przygotowaniu rumsztyku jest odpowiednie formowanie i smażenie kotletów. Uformowane kotlety powinny mieć grubość około 2-3 cm, co pozwoli na równomierne smażenie i zachowanie ich soczystego wnętrza. Smaż rumsztyki na średnim ogniu przez 3-4 minuty z każdej strony, najlepiej pojedynczo (zbyt duża ilość mięsa na patelni spowoduje, że będą się dusić, a nie smażyć). Jeśli przygotowujesz rumsztyk wołowy z naszego przepisu, warto dodać na patelnię z cebulą odrobinę wody i w takim sosie na koniec udusić kawałki mięsa.
Rumsztyk można także przyrządzić w wersji drobiowej, która jest lżejsza i delikatniejsza. Rumsztyk drobiowy przygotowuje się podobnie jak wołowy czy wieprzowy – mięso drobiowe mielone lub siekane, wymieszane z przyprawami i formowane w kotlety. Smażenie odbywa się podobnie, jednakże mięso drobiowe potrzebuje spędzić na patelni nieco mniej czasu. Niezależnie od wybranego rodzaju mięsa, podawaj rumsztyk z dodatkami, takimi jak ziemniaki, kasza czy surówki.
Rumsztyk to danie, które można modyfikować na wiele sposobów, aby dopasować je do własnych upodobań smakowych. Można eksperymentować z różnymi przyprawami, takimi jak papryka, czosnek czy zioła prowansalskie, aby nadać mięsu unikalny aromat. Również dodatki mogą być różnorodne – od klasycznej cebulki, przez pieczarki, aż po tarty ser. Przepis na rumsztyk wieprzowy z cebulką można wzbogacić o dodatek boczku, który doda mięsu głębszego smaku i soczystości. Dzięki tym trikom i wskazówkom przygotowanie rumsztyku w domowym zaciszu stanie się prawdziwą kulinarną przyjemnością.
Rumsztyk z mięsa mielonego — z czym serwować?
Rumsztyki z mięsa mielonego lub siekanego to danie, które można doskonale zestawić z różnymi dodatkami, aby stworzyć pełnowartościowy posiłek dla całej rodziny. Jedną z klasycznych propozycji jest podanie rumsztyku wołowego z cebulką, która dodaje potrawie delikatnego, słodkiego smaku i aromatu. Cebulka powinna być smażona na złocisto, a potem podduszona wraz z mięsem i podawana zarówno jako dodatek do rumsztyku, jak i jako sos. W ten sam sposób możesz zaserwować rumsztyk wieprzowy mielony — z cebulką każdy rodzaj mięsa smakuje wyśmienicie.
Równie popularnym dodatkiem do rumsztyku jest jajko sadzone lub gotowane na twardo. Jego kremowe wnętrze i delikatny smak doskonale komponują się z intensywnym smakiem mięsa. Jajko można umieścić na wierzchu rumsztyku, dodając mu elegancji. Rumsztyk z jajkiem to propozycja, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim domownikom.
Jeśli chcesz urozmaicić rumsztyk, możesz także dodać do niego podsmażone pieczarki. Są one doskonałym uzupełnieniem mięsnego smaku dania i nadają mu delikatnego, grzybowego aromatu. Pieczarki można podsmażyć także wraz z cebulką i podać jako dodatek do rumsztyku lub umieścić w środku kotleta przed smażeniem. Jeśli masz ochotę, masę mięsną możesz wzbogacić także o inne składniki np. podsmażoną paprykę, cukinię czy por albo dodać do mięsa świeże lub suszone zioła (np. rozmaryn, tymianek), które idealnie podkreślą smak wołowiny.
Co podać do rumsztyku? Klasycznie serwuje się go z ziemniakami — zarówno gotowanymi, tłuczonymi, jak i w formie maślanego puree. Doskonale komponuje się także z kaszą czy aromatycznym ryżem z groszkiem. A jeśli wolisz go w wersji light, podawaj go w towarzystwie świeżej sałatki z dodatkiem pomidorów i ogórka kiszonego albo klasycznej sałatki greckiej czy caprese. Dobrze przyrządzony rumsztyk będzie smakował wybornie w każdej z wersji!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Kapusta z grzybami i selerem miodowym
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Kutia
- Wegańska ryba po grecku
- Dorsz w czosnku i cytrynie
- Wigilijny barszcz czerwony z uszkami – przepis
- Uszka z grzybami
- Pieczona ryba po grecku
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Świąteczne pierniczki
- Pistacjowy sernik baskijski
- Ryba po japońsku
- Ciasto na pierogi
- Kompot z suszu z cytryną
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)