Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- czystą ściereczkę
- folię spożywczą
- tłuczek do mięsa
- duże naczynie żaroodporne z pokrywką
- praskę do czosnku
- silikonowy pędzelek
- tarkę o dużych oczkach
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Rozgrzewamy piekarnik do 180°C.
PRZYGOTOWANIE:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY MIĘSO
Schab myjemy i oczyszczamy. Kroimy go w plastry o grubości ok. 2cm. Potem układamy kotlety na desce, przykrywamy folią i ściereczką i delikatnie rozbijamy.
KROK 2: DOPRAWIAMY MIĘSO
Kotlety posypujemy solą oraz pieprzem. Obieramy czosnek i przeciskamy go przez praskę do miseczki. Do miseczki przekładamy także musztardę i mieszamy. Gotową mieszanką za pomocą pędzelka smarujemy wszystkie kotlety z obu stron.
KROK 3: PRZYGOTOWUJEMY WARZYWA
Marchew myjemy i obieramy, a potem kroimy w plastry. Cebulę również obieramy i kroimy w pióra. Połowę warzyw układamy na spodzie naczynia.
KROK 4: UKŁADAMY KOTLETY
Na warzywnej bazie układamy wszystkie kotlety, a następnie przekładamy na nie resztę marchewki i cebulę.
KROK 5: ŚCIERAMY SER
Na tarce ścieramy ser i posypujemy nim warzywa znajdujące się w naczyniu.
KROK 6: DODAJEMY MAJONEZ
Wykładamy majonez na wierzch potrawy i delikatnie wklepujemy go w ser.
KROK 7: PIECZEMY SCHAB
Nakrywamy naczynie i wkładamy do piekarnika. Pieczemy go przez 1 godzinę i 10 minut, a potem ściągamy pokrywkę i pieczemy przez następne 20 minut, aż wierzch się zarumieni. Schab podajemy z ulubionymi dodatkami.
Zobacz podobne
przepisy
Marynowany schab z mozzarellą i grillowaną cukinią
Soczysty, pachnący, doskonały! Taki jest schab przygotowany według tego przepisu. Jego smak przypadnie do gustu każdemu.
Schab zapiekany pod beszamelem z pieczarkami
Inny pomysł na przygotowanie schabu, tym razem w formie zapiekanki, pod wytwornym beszamelem i serową pierzynką.
Schab pieczony z ziołami z sosem pieczarkowym i kapustą
Pachnące ziołami prowansalskimi mięso, podane z przygotowaną w piekarniku kapustą. Danie, które zachwyca każdego.
Pikantne leczo ze schabem i cukinią
Bogactwo smaków i aromatów w jednym garnku! Wyjątkowy przepis łączący kuchnię polską, niemiecką i węgierską.
Schab po cygańsku – co zrobić ze schabu zamiast schabowych?
Schab po cygańsku to pomysł na wyjątkowe danie, które jest świetną alternatywą dla klasycznych, smażonych kotletów. W różnych domach ta potrawa bywa interpretowana na inny sposób, co dodaje jej uroku i pozwala dostosować przepis do własnych upodobań kulinarnych. Najbardziej znane są dwie wersje — tytułowy kotlet zapiekany z majonezem, serem i marchewką, który tworzy soczystą, pełną aromatu kompozycję smakową oraz wersja z pieczonym schabowym w potrawce przypominającej gulasz lub leczo. To różnorodne podejście do przygotowania schabu pokazuje, że zamiast klasycznego kotleta warto spróbować czegoś innego i odkryć nowe oblicze tej popularnej części wieprzowiny.
Co zrobić ze schabu zamiast schabowych? Nasz przepis na kotlet po cygańsku jest idealną odpowiedzią na to pytanie. Schab w wersji zapiekanej z majonezem i serem to prawdziwa uczta smaków. Zapieczony ser i majonez otulają mięso i nadają mu wyjątkowego smaku. Nie wiadomo dokładnie, kto i kiedy wpadł na pomysł takich kotletów schabowych po cygańsku, ale potrawa ta stała się jednym z ulubionych dań wielu osób. Zapewne kotlety zyskały popularność dzięki swojej prostocie wykonania. Co więcej, obiad ze schabu w tej formie jest uniwersalny i pasuje na różne okazje — od codziennych posiłków po bardziej odświętne spotkania przy stole. Dodatek warzyw takich jak cebula czy marchewka nadaje potrawie bardzo swojskiego charakteru. Soczysty schab po cygańsku to propozycja, która sprawdzi się na każdą porę roku. Kotlet cygański zapiekany z serem i majonezem z pewnością przypadnie do gustu młodszym domownikom.
Warto dodać, że ten rodzaj mięsa pozwala na eksperymenty — z łatwością można przygotować z niego różne potrawy, które świetnie sprawdzą się jako wykwintne danie obiadowe. Schab można również przekształcić w smaczne roladki, które nadają się zarówno na ciepło, jak i jako zimna przekąska oraz różnego rodzaju pieczenie. Przygotuj wraz z nami to tytułowy przepis na schab, a na pewno wprowadzisz go do swojego codziennego jadłospisu!
Przepis na schab po cygańsku
Rozpoczynając przygotowania do przepisu na schab po cygańsku, kluczowe jest odpowiednie podejście do mięsa. Schab powinien być dokładnie umyty i oczyszczony z ewentualnych błonek. Następnie pokrój go na plastry o grubości około 2 cm, co pozwoli uzyskać odpowiednią strukturę kotletów. Wybieraj części schabu bliżej karkówki, ponieważ są bardziej soczyste i miększe niż te położona bliżej polędwicy. Aby uzyskać równe plastry, ułóż mięso na desce, przykryj je folią spożywczą i delikatnie rozbij tłuczkiem — folia zabezpieczy mięso przed rozrywaniem się i pozwoli zachować równą grubość.
Dobrze doprawione kotlety to podstawa pysznego dania - użyj do tego soli i pieprzu oraz czosnku, by nadać mięsu wyrazistości. Smarowanie mięsa musztardą zmieszaną z czosnkiem, pozwala wzbogacić smak schabu i nadać mu lekko pikantny charakter. Musztarda nadaje mięsu smak i sprawia, że staje się bardziej kruche po upieczeniu. Najlepiej użyć do smarowania pędzelka, by równomiernie rozprowadzić przyprawy.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie warzyw, które stanowią podstawę i dopełnienie smaku schabu po cygańsku. Układając połowę warzyw na dnie naczynia, stworzysz bazę dla kotletów, która ochroni mięso przed bezpośrednim kontaktem z dnem naczynia i pomoże w utrzymaniu wilgotności podczas pieczenia.
Sekretem soczystości i wyjątkowego smaku tego dania jest majonez, który trafia na wierzch potrawy. Dzięki niemu ser i warzywa stają się kremowe, a kotlety pozostają miękkie i soczyste. Majonez należy delikatnie wklepać w starty ser, aby dobrze połączył się z całością, tworząc na powierzchni kotletów złocistą, lekko chrupiącą skorupkę. Na koniec wystarczy już tylko zapiec schab, pamiętając o tym, aby ściągnąć pokrywkę w trakcie pieczenia, by wierzch mógł się ładnie zarumienić.
Schab po cygańsku z piekarnika czy patelni?
Schab po cygańsku z piekarnika to najpopularniejsza wersja tego dania, ale nie jedyna. Mimo, że schab po cygańsku z piekarnika cieszy się popularnością, można przygotować go również na patelni. Jednak efekt będzie nieco inny — mięso podsmażane na patelni zachowa bardziej intensywny smak, który może spodobać się osobom lubiącym lekko chrupiące dania. Jednak z tego powodu schab może stać się bardziej zwarty i suchy, a warzywa chrupiące i mniej miękkie.
Piekarnik sprawia, że schab staje się wyjątkowo miękki i soczysty, a dodatki dobrze łączą się z mięsem, tworząc aromatyczną, jednolitą kompozycję. Pieczenie przez ponad godzinę pod przykryciem sprawia, że zarówno mięso, jak i warzywa zyskują odpowiednią miękkość, zachowując przy tym soczystość i głęboki smak. Pieczenie wydobywa też naturalną słodycz z marchwi i cebuli, co w połączeniu z majonezem i przyprawami tworzy pełne, wyraziste danie.
Alternatywnym pomysłem na to danie są roladki ze schabu po cygańsku, które łatwiej jest przygotować na patelni. Roladki można napełnić warzywami, serem, a nawet majonezem, a następnie smażyć je na głębokiej patelni pod przykryciem. W ten sposób uzyskuje się schab w formie porcji, takiej na jeden kęs. Roladki można przygotować w krótszym czasie, ale należy je dobrze natłuścić, by mięso nie straciło swojej soczystości.
Wybierając, czy przygotować schab w piekarniku, czy na patelni, warto zastanowić się, jakiego efektu oczekujesz. Jeśli chcesz, aby schab był soczysty i lekko kruchy, najlepszym wyborem będzie przygotowanie go z użyciem piekarnika. Jeżeli natomiast chcesz uzyskać szybszą, bardziej chrupiącą wersję, możesz wypróbować wariant z patelni. Każda z tych metod może być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kotletów schabowych.
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)