Soczewica - przepisy i pomysły:

Typ dania

Zastosuj

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 »
<p>W Chinach odkryto soczewicę ok. 2000 lat temu. Znali ją także starożytni Egipcjanie. W Iraku używano jej &ndash; według badań &ndash; już w 6750 r. p.n.e. Żydzi przygotowywali z niej danie pokutne. Starożytne Grecja i Rzym uznały ją za warzywo dla najuboższych. W Polsce kiedyś była rośliną pastewną, potem na długie lata o niej zapomniano. Dopiero całkiem niedawno wr&oacute;ciła do łask, gł&oacute;wnie jako składnik dań dla wegetarian. Docenili ją r&oacute;wnież Hindusi, a jedno z ich przysł&oacute;w brzmi: &bdquo;Ryż jest dobry, ale nie można żyć bez soczewicy&rdquo;. Zobaczmy, czym zasłużyła sobie na takie zachwyty!</p>

Co to jest soczewica?

Soczewica należy do rodziny roślin strączkowych. Strąki soczewicy mają jedno lub dwa ziarna. Mają raczej owalny kształt i występują w wielu kolorach. Soczewica jest alternatywą dla białka zwierzęcego. Występuje w dużych ilościach w diecie zarówno wegetarian, jak i wegan.

Odmiany soczewicy

Jest wiele rodzajów soczewicy, m.in.:

  • soczewica czerwona – pozbawiona łupinki soczewica brązowa, gotuje się ją dosyć szybko;
  • soczewica brązowa – soczewica czerwona, która nie została oczyszczona z powłoki, ma intensywny smak, gotuje się ją długo (ok. godz.);
  • soczewica zielona – o wyrazistym smaku, gotuje się ją ok. 45 min;
  • soczewica żółta – delikatna i bardzo drobna, gotuje się ją szybko;
  • soczewica czarna – ma duże okrągłe, błyszczące ziarna, przed gotowaniem (trwa długo) trzeba dobrze ją wymoczyć.

Na naszych stołach spotykane są najczęściej soczewica czerwona i zielona.

Ile kalorii ma soczewica?

W 100 g ziarna soczewicy czerwonej jest 341 kalorii. Soczewica ugotowana zwiększa swoją objętość i w ten sposób ma już tylko 176 kalorii. Roślinę tę możesz z powodzeniem stosować podczas diety, ponieważ ma niski indeks glikemiczny i zawiera dużo błonnika.

Właściwości soczewicy

Soczewica wróciła do łask w naszej kuchni. Chętnie jedzą ją zwłaszcza wegetarianie i weganie, ponieważ świetnie zastępuje mięso. Roślina ta zawiera pełnowartościowe białko, drogocenny błonnik, wiele witamin i minerałów. To dzięki nim:

  • ułatwia trawienie,
  • stabilizuje poziom glukozy we krwi,
  • obniża poziom cholesterolu we krwi.

Jak gotować soczewicę?

Soczewicę gotuj w zależności od jej rodzaju i świeżości. Im ziarno jest starsze, tym dłużej. Oprócz bardzo twardej czarnej soczewicy, którą możesz przed gotowaniem namoczyć, pozostałe gatunki dość szybko chłoną wodę i stają się miękkie. Trzeba wręcz uważać, żeby jej nie rozgotować.

Szklankę soczewicy gotujemy w dwóch szklankach wody (otrzymamy z niej 2 szklanki ugotowanego ziarna). Pamiętaj, żeby soczewicę posolić dopiero pod koniec gotowania. Gotowana w osolonej wodzie będzie twarda i straci białko. Wino lub pomidory dodajemy do soczewicy również na koniec. Zawierają one kwasy i wydłużają jej gotowanie.

Jak przygotować soczewicę?

Z ugotowanej soczewicy możemy przyrządzić wiele pożywnych potraw, takich jak np. zupy:

Soczewica sprawdza się jako składnik gulaszy. Często spotykana jest w sałatkach w połączeniu z owocami:

Również soczewica znajduje się potrawach kuchni indyjskiej, jak:

Odmiany czerwona i żółta, które są dosyć miękkie, świetnie nadają się na kremy czy pasztety lub do gulaszu. Do sałatek najlepiej użyć soczewicy brązowej, która zachowuje kształt.

Co jeszcze z soczewicy?

Z soczewicy powstaje mąka, z której w Azji piecze się chleb. Popularne są także kiełki z soczewicy, które możesz dodać do kanapek czy sałatek. Dostępna jest także w puszkach, gotowa do spożycia po podgrzaniu.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!