Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Kuchnia włoska jest znana na całym świecie z prostych, aromatycznych dań przyrządzonych z najwyższej jakości składników. Pachnących latem pomidorów, dojrzewających w słońcu oliwek, świeżych owoców morza, długo dojrzewających serów i intensywnie zielonej bazylii. Tradycją jest, że każdy obiad poprzedzony jest antipasti – szerokim wyborem fantastycznych, równie prostych i nie mniej apetycznych przystawek. Poza smakiem, ich główną zaletą jest szybkość wykonania. Jeśli więc szukacie inspiracji na przystawki imprezowe, włoskie antipasti w różnej postaci będzie najlepszym wyborem.
Oliwa i pieczywo
Menu w kuchni włoskiej opiera się głównie na kilku podstawowych produktach. Przede wszystkim wysokiej jakości oliwie z oliwek, na której Włosi nie tylko smażą, ale też w niej marynują, skrapiają bądź polewają nią obficie warzywa, sałatki, makarony oraz maczają w niej pieczywo. Oliwa jest gościem głównym włoskich stołów, również z antipasti. Jednak nie występuje solo, a zazwyczaj w towarzystwie octu balsamicznego. Ocet balsamiczny z Modeny jest jednym z najsłynniejszych, ekskluzywnych produktów spożywczych tego kraju. Włosi chętnie skrapiają octem nie tylko potrawy wytrawne, ale też słodkie. Na każdym stole z przystawkami muszą pojawić się oba produkty, a najlepiej połączone w jednym naczyniu. Pieczywo maczane w takiej mieszane samo w sobie stanowi wyśmienitą przystawkę. Jakie pieczywo serwować? Oczywiście włoskie! Ciabattę, focaccię i paluszki grissini. Wypieki te, oprócz podstawowych składników, wzbogacone są często aromatycznymi ziołami i oliwkami, które dodają im wyjątkowego, regionalnego charakteru. Jeśli chcesz piec bułki i chlebki samodzielnie, dodaj do nich swoje ulubione zioła, przyprawy, suszone pomidory oraz oliwki w różnych kolorach. Będą nie tylko ciekawe w smaku, ale też sycące.
Kolorowo i różnorodnie
Antipasti to różnorodność smaków, kolorów, konsystencji. Co konkretnego znajdziemy więc na włoskich stołach? Warzywa – soczyste pomidory, chrupiące sałaty, czerwone i żółte papryki, czarne oraz zielone oliwki. Sery – charakterną gorgonzolę, łagodną mozzarellę, aksamitne mascarpone bądź niezastąpiony parmezan i grana padano. Owoce morza i wędliny – krewetki, słynną na cały świat szynkę parmeńską, bresaola, speck i różnego rodzaju suszone kiełbasy. Owoce – figi, winogrona, morele. Zioła, orzechy i miód.
Produkty, których Włosi używają do skomponowania antipasti są same w sobie tak wyśmienite, że wystarczy pokroić je w mniejsze kawałki i porozkładać na deskach bądź ozdobnych tacach. Sery obok owoców i miodu. Cienkie plastry parmezanu polane delikatnie miodem oraz posypane orzechami to luksusowa przekąska, która zachwyca swoim smakiem. Pieczywo warto połączyć z warzywami, sałatami i oliwą. Wyłóż na duży talerz kompozycję różnych sałat, ułóż na nich cienkie plastry aromatycznych wędlin, wiórki twardych serów, bądź kostki miękkich. Dorzuć pomidorki, dodaj listki bazylii, kilka orzechów, a nawet fig. Skrop wszystko oliwą i octem balsamicznym. Taki talerz zachęca nie tylko różnorodnością smaków, ale i kolorów. Goście mogą nałożyć na swoje pieczywo wybrane przez siebie składniki, bądź przełożyć na talerzyk całą ich kompozycję. Na włoskim stole nie może zabraknąć również bruschetty – prostej grzanki skropionej oliwą i natartejj ząbkiem czosnku, podawanej z sałatką, w której skład wchodzą głównie pomidory oraz bazylia.
Finezja w przygotowywaniu antipasti polega na ciekawym połączeniu wyżej wymienionych składników. Jednak jak twierdzą Włosi, siła tkwi w prostocie. Czy podacie je w formie szaszłyków, koszyczków bądź placuszków wykonanych z topionego parmezanu, minikanapeczek, a może sałatek – decyzja należy do Was. Jedynym ograniczeniem jest tylko Wasza wyobraźnia.
Trwa ładowanie komentarzy