Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj
- mikser (opcjonalnie)
- blachę
- pędzel
- piekarnik rozgrzany do temperatury 165°C (bez termoobiegu)
Krok 1: Wyrabiamy ciasto drożdżowe
Żółtka oddzielamy od białek (białka odstawiamy na bok). Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól. Laskę wanilii przecinamy wzdłuż na pół i tępą stroną noża wyciągamy nasionka, które dodajemy do mąki. Drożdże ucieramy z ⅓ cukru do momentu, aż staną się płynne. Mleko zagotowujemy z szafranem, delikatnie studzimy i wlewamy do miski z mąką. Dodajemy pozostałą część cukru utartego z drożdżami oraz żółtka. Całość dokładnie wyrabiamy. Dodajemy roztopione masło i nadal wyrabiamy (ręcznie lub mikserem), aż ciasto będzie miało jednolitą konsystencję. Gotowe ciasto zawijamy w folię spożywczą i wstawiamy do lodówki – najlepiej na całą noc.
Krok 2: Formujemy zajączki
Z ciasta formujemy zajączki: schłodzone ciasto ponownie wyrabiamy, tak by stało się plastyczne, a następnie dzielimy na części, z których formujemy wałki na blacie oprószonym mąką. Niewielką część ciasta odkładamy: z niej przygotujemy ogonki. Końcówki wałków rolujemy, aż powstaną lekko szpiczaste uszy królika. Wałki skręcamy dwa razy, tworząc ładnie zaplecione warkocze, a następnie układamy w odstępie kilku centymetrów na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Z odłożonego wcześniej ciasta formujemy kuleczki, które następnie doklejamy do korpusów zajączków. Blaszkę przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 45-50 minut do wyrośnięcia.
Krok 3: Pieczemy zajączki
Wyrośnięte zajączki smarujemy białkiem za pomocą pędzla i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 165°C przez ok. 12-15 minut, do momentu uzyskania złotego koloru (jeżeli zajączki będą duże, czas pieczenia trzeba wydłużyć o kilka minut).
Zobacz podobne
przepisy
Babka wielkanocna
Najlepszy przepis na babę, która zachwyci smakiem Ciebie i Twoich bliskich! Pyszna, puszysta i udaje się za każdym razem!
Bułeczki wielkanocne
Pachnące, rumiane zajączki to pyszny, słodki wypiek na bazie drożdży – uświetni wielkanocny stół i zasmakuje wszystkim.
Tradycyjna pascha wielkanocna
Zobacz, jak łatwo przygotujesz tradycyjną paschę wielkanocną z nutą wanilii, cytryny, limonki i kandyzowanej skórki pomarańczy!
Kruche zajączki maślane
Szukasz pomysłu na świąteczne słodkości? Paweł Małecki przygotował coś w sam raz dla Ciebie! Kruche zajączki o wyczuwalnym maślanym smaku i z cukrem trzcinowym!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Wigilijny barszcz czerwony z uszkami – przepis
- Zupa grzybowa z makaronem
- Piernik staropolski
- Dorsz w czosnku i cytrynie
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
- Pierniki
- Ryba po japońsku
- Ciasto na pierogi
- Domek z piernika
- Świąteczne pierniczki
- Kapusta z grochem
- Ciasto marchewkowe
- Błyskawiczne pierniczki
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (2)
1404 dni temu
Szkoda, że pomiędzy "wkładamy ciasto do lodówki" a "formujemy zajączki" nie piszecie jak formujemy te zajączki...czy ciasto dzielmy na części i formujemy wałki? czy ogonki są doczepiane? niby banał a jednak brakuje wzmianki
odpowiedz
1403 dni temu
Rzeczywiście, ta część wymaga pewnego rozwinięcie i dopowiedzenia: ciasto, które wyjmiemy z lodówki ponownie wyrabiamy, tak by stało się plastyczne, a następnie-tak, jak wspominasz, dzielimy na części i formujemy w wałki. Niewielką część ciasta odkładamy-z niej przygotujemy ogonki. Końcówki wałków rolujemy, aż powstaną lekko szpiczaste uszy królika. Wałki skręcamy dwa razy, tworząc ładnie zapleciony warkocz. Tak przygotowane zajączki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Z odłożonego wcześniej ciasta formujemy kuleczki, które następnie doklejamy do zajączków. Teraz wystarczy już nakryć je ściereczką i odstawić do wyrośnięcia :) Edytowaliśmy również przepis, by dla wszystkich był czytelny.