zobacz film Ekspresowe bułeczki śniadaniowe

Paweł Małecki

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

  • robot wielofunkcyjny z hakiem
  • silikonową łopatkę
  • pędzelek
  • blachę do pieczenia
  • papier do pieczenia
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 195°C (z termoobiegiem) lub 200°C (bez termoobiegu)

Sposób przygotowania:

Krok 1: ŁĄCZYMY SUCHE SKŁADNIKI CIASTA

W naczyniu robota łączymy suche składniki ciasta: mąkę pszenną, mąkę pszenną pełnoziarnistą, sól, cukier puder i proszek do pieczenia. Mieszamy.

Krok 2: DODAJEMY MOKRE SKŁADNIKI I WYRABIAMY CIASTO

Dodajemy ciepłe (nie gorące) mleko i wyrabiamy ciasto. W trakcie wyrabiania dodajemy jajko i żółtko. Na koniec, gdy składniki się połączą, dodajemy olej. Dokładnie wyrabiamy ciasto do uzyskania gładkiej, jednolitej masy.

Krok 3: FORMUJEMY BUŁECZKI

Wyrobione ciasto wyjmujemy z naczynia robota za pomocą silikonowej szpatułki. Przekładamy na blat oprószony mąką i chwilę ugniatamy. Jeśli ciasto klei się do dłoni, oprószamy je dodatkowo niewielką ilością mąki i ponownie zagniatamy.

Z ciasta formujemy kulę, którą następnie delikatnie spłaszczamy i dzielimy na 8 części. Z każdej części formujemy okrągłą bułeczkę.

Krok 4: PIECZEMY BUŁECZKI

Bułeczki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, nacinamy z wierzchu na krzyż, smarujemy roztrzepanym białkiem i posypujemy sezamem. 

Pieczemy ok. 20-22 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 195°C (z termoobiegiem) lub 200°C (bez termoobiegu).

 

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (10)

Avatar
  • Madda Madda
    195 dni temu
    A z samej mąki pszennej można je upiec?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    192 dni temu
    Madda, z samą mąką pszenną też powinno się udać :)
  • Gość Gość
    1357 dni temu
    Super bułeczki pyszne i wyglądają cudownie. Tylko dodałam więcej mąki bo się klejiło ale wyszło super! Polecam

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1463 dni temu
    zrobiłam wszystko dokładnie jak w przepisie. ciasto lepiło się tak bardzo, że o nacięciu czegokolwiek na bułkach nie mogło być mowy, wyszły malutkie, wyrosły trochę, ale są zbite w środku, popękały przy spodzie, bo spód przylepił się do papieru. przepis porażka

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1461 dni temu
    W 3 kroku przepisu zamieściliśmy wskazówkę dotyczącą zbyt lepiącego się ciasta. Na etapie ugniatania warto zwrócić szczególną uwagę na jego konsystencję: jeśli lepi się do dłoni i nie jest plastyczne, należy podsypać je odrobiną mąki i ponownie zagnieść. Czynność tę należy powtarzać aż do uzyskania gładkiego, jednolitego ciasta.
  • Łukasz Łukasz
    1566 dni temu
    Zrobiłem wszystko zgodnie z przepisem z jednym wyjątkiem - zamiast mąki pszennej pełnoziarnistej, dodałem mąkę żytnią pełnoziarnistą. Bułki w ogóle nie wyrosły, są strasznie ciężkie, a do tego wyszły straszne zakalce. Czy to wina tej mąki, czy może być jeszcze jakiś inny powód tych zakalców?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1566 dni temu
    Mąka żytnia jest równie dobra do wypieków. W przypadku bułek najlepszy jest typ 720. Jednak trzeba pamiętać, że mąka żytnia jest cięższa. Ten przepis dotyczy bułek ekspresowych — bez drożdży i bez wyrastania. Ciasto jest ciężkie, a mąka żytnia, w tym konkretnym przypadku, jedynie nadaje dodatkowego ciężaru. Najlepiej sprawdzi się więc wskazana w przepisie mąka pszenna.
  • Gość Gość
    1620 dni temu
    Z innej mąki też by wyszło? Co można zamiast pszennej?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1619 dni temu
    Mąkę pszenną możesz zastąpić np. mąką żytnią- twoje bułeczki będą wtedy nieco cięższe, mniej wyrośnięte i ciemniejsze niż pszenne, ale na pewno nie mniej pyszne!
  • Dominika Dominika
    1633 dni temu
    A może następnym razem chleb z garnka Rzymskiego na zakwasie 😄

    odpowiedz


Ekspresowe bułeczki bez wyrastania

Lubisz zapach świeżych wypieków o poranku? Zatem pokochasz ekspresowe bułeczki według pomysłu Pawła Małeckiego! Specjalnie dla Ciebie opracował on niezwykle prosty przepis na bułeczki śniadaniowe, które przygotujesz bez większego wysiłku, za to z wielką przyjemnością. I to nawet jeśli jest to Twoje pierwsze podejście do wypieku domowego pieczywa!

Te proste bułeczki na proszku do pieczenia znakomicie wyglądają, a jeszcze lepiej smakują. Ponadto polubisz je za cudowną uniwersalność! Tworzą udany duet zarówno ze słodkimi dżemami, konfiturami czy nawet czekoladą, jak i z rozmaitymi serami, wędlinami oraz pastami warzywnymi. Możesz również jeść je solo czy wyłącznie z masłem. Zauroczysz się od pierwszego ugryzienia! Bułeczki śniadaniowe wzbudzą też zachwyt rodziny, z najmłodszymi jej członkami na czele. Zwłaszcza gdy pewnego poranka postawisz je na stole jeszcze ciepłe!

Bułeczki na proszku do pieczenia, czyli przykład błyskawicznych wypieków

W czym tkwi sekret naszych ekspresowych bułek śniadaniowych? Szybkość ich przygotowania wiąże się z właściwościami ciasta, które nie musi długo wyrastać, ponieważ wśród jego składników próżno doszukiwać się drożdży. To po prostu bułki z proszkiem do pieczenia, który odpowiada za wyrastanie ciasta w piekarniku.

Warto wiedzieć, że proszek do pieczenia jest szczególnie przydatny w przepisach, które nie zawierają innych kwasów, które mogłyby zainicjować reakcję chemiczną konieczną do spulchnienia ciasta. Nie przesadzaj jednak z jego użyciem! Nadmiar proszku może nadać ekspresowym bułkom bez drożdży metaliczny smak. Trzymaj się więc proporcji podanych w przepisie.

W razie braku proszku możesz skorzystać z sody oczyszczonej oraz octu (lub kwasu cytrynowego), które działają tak samo, jak on. Zadbaj wówczas o prawidłowe proporcje obu składników, aby zachować równowagę chemiczną w cieście. Na jedną część sody powinno przypadać 0,6 części kwasku. Ile sody oczyszczonej jednak wykorzystać zamiast proszku do pieczenia? Cztery razy mniej.

Bułeczki bez wyrastania na śniadanie i nie tylko

Tak naprawdę domowe bułeczki na śniadanie świetnie smakują o każdej porze dnia, nie tylko o sennym poranku. Odpowiednio przechowywane długo nie tracą świeżości, dlatego bez obaw możesz zjeść je także na kolację lub na śniadanie, ale kolejnego dnia! Co więcej, ekspresowe bułki bez wyrastania mogą posłużyć jako drugie śniadanie dla dziecka lub Twój lunch. Wszystko zależy od tego, jakim towarzystwem je zaszczycisz!

W powyższych instrukcjach dotyczących wyrabiania ciasta na bułeczki z proszkiem do pieczenia radzimy Ci skorzystać z robota kuchennego. To znaczna oszczędność czasu oraz Twojej energii. Ale wcale nie musisz rezygnować z wypieku tych przepysznych bułeczek, jeśli robot nie znajduje się w Twojej kolekcji sprzętów kuchennych. Wówczas pozostaje Ci zdać się na siłę swoich mięśni. Dajemy jednak słowo, że przy odrobinie zaangażowania efekt okaże się równie dobry, jak w przypadku robota.

Ile piec bułki? Jak sugeruje Paweł Małecki – piecz je 20-22 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 195°C (z termoobiegiem) lub 200°C (bez termoobiegu). Weź jednak pod uwagę, że czas ten może nieznacznie różnić się w zależności od konkretnego piekarnika. Właśnie dlatego warto od czasu do czasu kontrolować wygląd bułeczek podczas wypieku, a więc zminimalizować ryzyko ich przypalenia. W idealnej odsłonie powinny mieć złocistą, chrupiącą skórkę i wyglądać niczym prawdziwy skarb!

Bułeczki śniadaniowe bez drożdży, ale za to ze smakiem!

Bułeczki pszenne według receptury Pawła Małeckiego wystarczy posypać białym sezamem, który stanowi kropkę nad i w całym przepisie. To łatwo dostępny, powszechnie lubiany składnik. Jednak tak naprawdę wcale nie musisz ograniczać się tylko do tego produktu. Bułeczki bez drożdży możesz upiec też z dodatkiem:

  • Nasion chia uznawanych za superfoods. Poza tym te drobne nasionka po prostu świetnie smakują!
  • Słonecznika, który dodaje wypiekom chrupkości.
  • Ziaren dyni, po które mogą sięgnąć miłośnicy dużych ziaren.
  • Maku, który zapewni wypiekom wyrazisty smak.
  • Czarnuszki, która stanowi wartą rozważenia alternatywę dla maku.

Dobry pomysł to oczywiście mieszanie kilku różnych rodzajów ziaren! Co więcej, w przepisie na bułki radzimy Ci posmarować je roztrzepanym białkiem. Dzięki temu ziarna mogą przykleić się do ciasta i nie spadną podczas pieczenia. Jeśli nie masz pędzelka do wypieków, możesz posłużyć się po prostu małą łyżeczką lub nawet palcami!

Szybkie bułki pszenne świetnie smakują na ciepło, ale mimo tego radzimy chwilę odczekać po ich wypieczeniu. Zaczekaj przynajmniej 20 minut, aby nieco ostygły. W innym wypadku możesz mieć problem z ich przekrojeniem. Kiedy już wypróbujesz podany przepis na bułki pszenne, koniecznie zajrzyj również do innych propozycji Kuchni Lidla! Wśród nich znajdują się m.in. drożdżowe bułeczki dyniowe, wytrawne scones z serem i szynką czy bezglutenowe bajgle z twarożkiem. Wierzymy, że dzięki naszym instrukcjom dziedzina wypieku domowego pieczywa nie będzie miała przed Tobą tajemnic.

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!