zobacz film Kruszonka na 3 sposoby: klasyczna, wegańska, migdałowa

Paweł Małecki

 • DRUKUJ
 • wyślij listę
  zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

 • tarkę o drobnych oczkach
 • młynek do kawy
 • naczynia żaroodporne do zapiekania
 • sitko
 • piekarnik rozgrzany do temperatury 185-190°C

Sposób przygotowania:
Krok 1: PRZYGOTOWUJEMY KRUSZONKĘ – WYBIERZ SWÓJ SPOSÓB

KRUSZONKA KLASYCZNA

Mąkę pszenną łączymy w misce z cukrem pudrem. Dodajemy masło pokrojone w kostkę. Laskę wanilii rozcinamy wzdłuż na pół. Nasiona wyjmujemy tępą stroną noża i dodajemy do mąki.

Całość wyrabiamy, aż składniki połączą się w drobne okruszki i większe grudki. Wstawiamy do lodówki na ok. 20 minut.

KRUSZONKA WEGAŃSKA

Mąkę łączymy w misce z cukrem trzcinowym zmielonym za pomocą młynka do kawy. Dodajemy płatki jaglane i margarynę pokrojoną w kostkę. Całość wyrabiamy, aż składniki połączą się w drobne okruszki i większe grudki. Wstawiamy do lodówki na ok. 20 minut.

KRUSZONKA MIGDAŁOWA

Mąkę łączymy w misce z cukrem pudrem. Dodajemy zmielone migdały (lub mączkę migdałową) i skórkę otartą z pomarańczy. Dodajemy masło pokrojone w kostkę. Całość wyrabiamy, aż składniki połączą się w drobne okruszki i większe grudki. Wstawiamy do lodówki na ok. 20 minut.

Krok 2: PRZYGOTOWUJEMY OWOCE POD KRUSZONKĄ – WYBIERZ SWÓJ SPOSÓB

BRZOSKWINIE POD KLASYCZNĄ KRUSZONKĄ

Na suchej, dobrze rozgrzanej patelni karmelizujemy cukier. Gdy się rozpuści i nabierze złotego koloru, dodajemy brzoskwinie pokrojone w cząstki. Karmelizujemy ok. 5-7 minut, aż owoce delikatnie zmiękną.

Skarmelizowane brzoskwinie przekładamy do naczynia żaroodpornego. Z wierzchu posypujemy kruszonką tak, by w całości przykryła owoce. Pieczemy ok. 15 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 185-190°C. Kruszonka powinna nabrać ładnego złotego koloru.

MALINY POD WEGAŃSKĄ KRUSZONKĄ

Maliny przekładamy do naczynia żaroodpornego (nie karmelizujemy) i posypujemy z wierzchu migdałową kruszonką tak, by w całości przykryła owoce. Pieczemy ok. 15 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 185-190°C. Kruszonka powinna nabrać ładnego złotego koloru.

Upieczone owoce pod kruszonką posypujemy cukrem pudrem przesianym przez sitko. Dekorujemy świeżymi malinami i listkami świeżej mięty.

ŚLIWKI POD MIGDAŁOWĄ KRUSZONKĄ

Na suchej, dobrze rozgrzanej patelni karmelizujemy cukier. Gdy się rozpuści i nabierze złotego koloru, dodajemy śliwki pokrojone w cząstki. Karmelizujemy ok. 5-7 minut, aż owoce delikatnie zmiękną. Dodajemy cynamon. Mieszamy.

Skarmelizowane śliwki przekładamy do naczynia żaroodpornego i posypujemy z wierzchu migdałową kruszonką tak, by w całości przykryła owoce. Pieczemy ok. 15 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 185-190°C. Kruszonka powinna nabrać ładnego złotego koloru.

 

 • DRUKUJ
 • wyślij listę
  zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!