Wiśnie - przepisy i pomysły:

Typ dania

Zastosuj

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 »
<p>W Japonii drzewa wiśni urastają do rangi symbolu, kt&oacute;ry zyskał nawet swoje święto zwane hanami, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza &bdquo;oglądanie kwiat&oacute;w&rdquo;. Nic dziwnego, w końcu w Kraju Kwitnącej Wiśni jest ich najwięcej i kwitną najpiękniej. Wiśnie, znane w kulturze japońskiej jako sakura, to drzewa ozdobne, kt&oacute;re upodobały sobie w szczeg&oacute;lności tereny wschodniej Azji. Wprawdzie w Polsce nie możemy cieszyć oka widokiem tych roślin, ale za to możemy delektować się wspaniałymi wiśniami pochodzącymi z drzew owocowych.</p>

Czy wiśnie są zdrowe?

Wiśnie są cennym składnikiem diety, głównie ze względu na zawartość dużej ilości przeciwutleniaczy, które mają za zadanie chronić organizm przed chorobami i starzeniem się skóry. Spożywanie tych owoców nie tylko zapobiega więc rozwijaniu się nowotworów, ale korzystanie wpływa również na kondycję cery. Na dodatek jeden z popularniejszych antyoksydantów, jakim jest melatonina, pomaga zwalczyć bezsenność, dlatego picie soku z wiśni zaleca się w szczególności osobom mającym problemy z zasypianiem.

Kiedy wiśnie dojrzewają?

Wiśnia zakwita na przełomie kwietnia i maja. Owoce, w zależności od odmiany rośliny, zaczynają jednak dojrzewać najwcześniej w lipcu. Niektóre osiągają pełną dojrzałość dopiero na przełomie lata i jesieni, we wrześniu. Generalnie, wiśnia charakteryzuje się krótkim okresem zbioru, który zamyka się w przeciągu miesiąca. Wynika to z faktu, że jej owoce dojrzewają równie szybko, jak opadają.

Czy wiśnie mają witaminy?

Wiśnie, choć w blisko 80% składają się z wody, stanowią mimo wszystko źródło kilku istotnych witamin i minerałów. Jeśli ktoś poszukuje zatem pożywnych i smacznych owoców, które jednocześnie zaspokoją pragnienie podczas letnich dni, to wiśnie będą idealne.

Jakie witaminy mają wiśnie?

Wiśnie zawierają przede wszystkim witaminę C, która jest tak ważna w budowaniu odporności organizmu. Ponadto wiśnie są również zasobne w witaminę A. Spożywając 100 g tych owoców, pokryjemy na nią dzienne zapotrzebowanie w blisko 50%.

Czy wiśnie są kaloryczne?

Wiśnie, jak wszystkie owoce, są oczywiście pełne węglowodanów, które w większości stanowią cukry. Nie oznacza to jednak, że są kaloryczne. W 100 g wiśni znajduje się bowiem tylko 50 kcal. Dzięki dużej zawartości błonnika wiśnie regulują procesy trawienne, wpływając jednocześnie na nasze odczucie głodu. Powodują, że dłużej jesteśmy nasyceni i tym samym nie musimy często podjadać.

Jak zamrozić wiśnie?

Wiśnie można zamrozić w prosty i szybki sposób, używając do tego płaskiej powierzchni, np. talerza czy tacy, które wykładamy folią spożywczą lub papierem do pieczenia. Po umyciu, wydrylowaniu i dokładnym osuszeniu wiśni, rozkładamy je na tak przygotowanym talerzu lub tacce, zachowując odstępy, a następnie wkładamy do zamrażarki na kilka godzin. Po tym czasie zamrożone wiśnie możemy już przełożyć do pojemników lub woreczków, które zajmą mniej miejsca.

Czy wiśnie można mrozić z pestkami?

Ekspresowa wersja zakłada, że nie drylujemy wiśni, a mrozimy je razem z pestkami. Taka opcja, choć o wiele bardziej estetyczna, jest jednak praktyczna tylko w przypadku przeznaczenia owoców na kompot lub zupę. Wiśnie z pestkami można więc mrozić, co pozwala zachować ich soczystość i regularny kształt, ale tym samym pozbawia nas możliwości ich bezpośredniego użycia w deserach lub przetworach, wymagających zmiksowania owoców na jednolitą masę.

Co zrobić z wiśni?

Wiśnie to przede wszystkim wymarzony kompan deserów. Z tych owoców wyczarujemy całą gamę ciast, tortów, tart i ciasteczek. Z wiśni można też zrobić konfitury czy dżemy, które staną się składnikiem różnych deserów np. zimą, gdy nie możemy kupić świeżych wiśni. Oprócz tak oczywistych zastosowań owoce te mogą posłużyć do przygotowania shake’ów czy koktajli. Co ciekawe i z pewnością mniej praktykowane, wiśni można użyć również do pieczenia chleba, przyrządzenia sałatek, a nawet sushi!

Jak zrobić nalewkę z wiśni?

Wiśnie to idealny składnik nalewki, w szczególności te mniejsze, charakteryzujące się ciemniejszą barwą. Aby zrobić nalewkę z wiśni, wystarczy umyte i wydrylowane owoce włożyć do słoika i zalać mieszanką składającą się z 500 ml spirytusu 95% oraz 200 ml przegotowanej wody. Tym sposobem powinniśmy uzyskać 70% alkohol. Tak przygotowaną bazę odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce, aby po 6 tygodniach odlać ze słoja tzw. nalew. Do pozostałych w nim owoców dosypujemy natomiast pół kilograma cukru i czekamy, aż zupełnie się rozpuści. Wtedy dolewamy do nich uzyskany wcześniej nalew. Na koniec pozostaje już tylko rozlać nalewkę do butelek i odstawić ją na co najmniej miesiąc. Dzięki temu trunek nabierze dodatkowej klarowności i przed podaniem będziemy mogli jeszcze lepiej oczyścić nalewkę z osadu i zanieczyszczeń.

Jak zrobić kompot z wiśni?

Przygotowanie kompotu z wiśni nie jest czynnością wymagającą specjalnych umiejętności. Z pewnością każdy potrafi go zrobić. Do umytych i wyparzonych wcześniej słoików wystarczy wsypać wiśnie, tak aby wypełniały ok. ¾ pojemności każdego z nich. Następnie należy dosypać po 3 łyżki cukru i zalać każdy słoik do pełna ciepłą wodą. Na koniec zakręcamy słoiki i pasteryzujemy je ok. 15-20 minut. Tym sposobem kompot z wiśni jest gotowy.

Jak zrobić wiśnie kandyzowane?

Proces kandyzowania wiśni  należy podzielić na dwa etapy, tj. kandyzowanie i suszenie. Po wydrylowaniu wiśni przygotowujemy syrop, gotując 1,25 kg cukru oraz ½ l wody do chwili, aż uzyskamy gęstą konsystencję. Dodajemy wiśnie i kontynuujemy gotowanie na wolnym ogniu przez ok. 30 minut, co jakiś czas je mieszając. Następnie przykrywamy garnek i odstawiamy na noc. Następnego dnia wiśnie gotujemy ponownie ok. pół godziny, do momentu aż staną się przezroczyste. Wtedy dopiero możemy odcedzić owoce i poczekać aż nieco wyschną. Ostatnim krokiem jest suszenie wiśni. W tym celu możemy użyć suszarki do owoców lub piekarnika.

Jak zrobić dobry dżem z wiśni?

Wiśnie są również doskonałymi owocami, z których można zrobić smaczny dżem. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest powolne i wielokrotne duszenie wiśni zasypanych cukrem i skropionych odrobiną soku z cytryny. Gotowanie dżemu z wiśni to zatem pracochłonny proces, który wymaga od nas nawet kilkudniowych przygotowań. Przepis można urozmaicić, dodając na przykład migdały. Dobry dżem z wiśni nie pogardzi również alkoholem, który wzmocni i podkreśli jego smak.

Wiśnie ze względu na ich lekko kwaskowaty smak rzadko jadamy w postaci samodzielnej przekąski. Paradoksalnie, działa to jednak na ich korzyść, bo dzięki temu cieszą się większą popularnością jako składnik przetworów, ciast czy dań. Oby tak dalej!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!