zobacz film Faszerowana ryba w galarecie

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

  • maszynkę do mielenia mięsa
  • robot wielofunkcyjny z funkcją mielenia
  • sito o drobnych oczkach
  • folię spożywczą
  • wykałaczki
  • naczynie do gotowania na parze
  • rózgę kuchenną
  • szeroki, ozdobny talerz

Przygotuj wcześniej:

Filety rybne oddziel od skóry i zmiel za pomocą maszynki do mielenia mięsa. Bułkę tartą zalej mlekiem i odstaw na ok. 15 minut, by napęczniała, a następnie odsącz z nadmiaru płynu. Rodzynki zalej gorącą wodą i odstaw na ok. 1 godzinę, by zmiękły, a następnie odcedź na sicie.

Marchewkę obierz i ugotuj tak, aby zdążyła ostygnąć przed układaniem dania.


Krok 1: MIELEMY SKŁADNIKI MASY RYBNEJ

Zmielone mięso ryb łączymy w naczyniu robota z namoczoną w mleku bułką tartą. Doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Dodajemy jajka. Całość mielemy na gładką, jednolitą i kleistą masę.

Krok 2: NAMACZAMY ŻELATYNĘ I PODGRZEWAMY WYWAR

Żelatynę łączymy w miseczce z zimną wodą. Mieszamy i odstawiamy, by napęczniała. Wywar rybny podgrzewamy w garnku. Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie i ocet.

Krok 3: PRZYGOTOWUJEMY MASĘ RYBNĄ

Zmieloną masę rybną przekładamy do miski. Dodajemy posiekaną natkę pietruszki i rodzynki pokrojone na mniejsze kawałki (1 garść rodzynków zostawiamy do dekoracji dania). Ponownie doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy kaszę mannę. Całość dokładnie mieszamy.

Krok 4: FORMUJEMY I GOTUJEMY MASĘ RYBNĄ

Porcję masy rybnej przekładamy na arkusz folii spożywczej. Folię szczelnie zawijamy, tak by zamknąć masę w środku. Końce folii zbieramy i skręcamy, tworząc cukierek.

Jeśli w zawiniętej masie pojawią się pęcherzyki powietrza, nakłuwamy folię wykałaczką i całość ponownie zawijamy w dodatkowy arkusz folii. Powinniśmy uzyskać rulonik o średnicy ok. 5-6 cm. Masę rybną w folii gotujemy na parze ok. 25-30 minut.

Krok 5: PRZYGOTOWUJEMY GALARETĘ

Do namoczonej żelatyny dodajemy ok. 1 łyżki wazowej gorącego wywaru rybnego. Dokładnie mieszamy za pomocą rózgi. Jeżeli na powierzchni żelatyny powstaną pęcherzyki powietrza, wyławiamy je z miseczki. Z wywaru wyławiamy liście laurowe i ziele angielskie.

Żelatynę przelewamy stopniowo do lekko przestudzonego wywaru, delikatnie mieszając. Odstawiamy do wystudzenia w temperaturze pokojowej. Stygnący wywar od czasu do czasu mieszamy, by żelatyna nie osiadła na dnie garnka.

Krok 6: UKŁADAMY I SCHŁADZAMY DANIE

Uparowaną masę rybną w folii wyławiamy z garnka i odkładamy do przestudzenia, a następnie kroimy w plastry o szerokości ok. 1-1,5 cm. Folię usuwamy, a plastry masy rybnej układamy na szerokim, ozdobnym talerzu i odstawiamy do całkowitego wystudzenia.

Pomiędzy plasterkami masy rybnej układamy ugotowaną marchewkę pokrojoną w plasterki i namoczone w wodzie, odsączone rodzynki.

Rybę z dodatkami zalewamy wystudzonym wywarem z żelatyną, tak by płyn w całości przykrył rybne plasterki. Całość wkładamy do lodówki do całkowitego zestalenia się galarety (na minimum 30 minut).

Krok 7: DEKORUJEMY I PODAJEMY DANIE

Natkę pietruszki łączymy w misce z oliwą z oliwek i octem. Mieszamy. Zestaloną rybę dekorujemy tuż przed podaniem na stół.  

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (1)

Avatar
  • Gość Gość
    1429 dni temu
    Przepis do kitu, czy ktoś w ogóle sprawdzał proporcje? Bułka tarta 150g i 100ml mleka?! Zero wyobraźni ani sprawdzenia przepisu. Wychodzi twarda skala.

    odpowiedz


Najlepsza ryba w galarecie – świąteczny przepis

Świąteczna ryba w galarecie to danie, które swoimi korzeniami sięga kulinarnej tradycji żydowskiej. Gefilte fish przyrządzane jest od wieków jako forma pulpetów lub pasztetu rybnego, ugotowanego w bulionie, który po przestygnięciu zalewa się galaretą z różnymi dodatkami. To klasycznie danie przygotowuje się z najczęściej z białej ryby takiej jak szczupak i karp. Gefilte fish serwuje się w trakcie świąt żydowskich takich jak Pesach jako symbol nieśmiertelności i płodności.

Przepis na rybę w galarecie znalazł się także w środkowo-europejskiej świątecznej tradycji kulinarnej i najprawdopodobniej wynikał z potrzeby zachowania świeżości ryb w okresie postu, kiedy mięso było zakazane. Umieszczenie ugotowanej ryby w galarecie pozwalało zachować jej pyszny smak, bez ryzyka zepsucia się.

Na polskich stołach wigilijnych najczęściej gości karp w galarecie w całości, ale galaretkę można przyrządzić także z innych gatunków ryb. Wraz z Karolem Okrasą przygotowaliśmy propozycję na rybę w galarecie, która łączy w sobie wszystko to, co najlepsze z polskiej i żydowskiej tradycji kulinarnej. Wystarczy, że raz jej spróbujesz, a już na stałe zagości na Twoim wigilijnym stole!

Jak zrobić rybę w galarecie?

Zastanawiasz się, jak zrobić najlepszą rybę w galarecie? Sposobów na przyrządzenie ryby w galarecie jest wiele, a każdy z nich pozwoli Ci uzyskać odmienne doznania smakowe. Przyrządzanie potrawy z ryby (lub mięsa) w galarecie należy rozpocząć od wyboru kluczowego składnika — ryby.

Do galarety najlepiej jest użyć świeżej ryby dobrej jakości o umiarkowanej tłustości. W naszym przepisie mięso z pstrąga i szczupaka, ale w galarecie może znaleźć się także łosoś, dorsz czy halibut. Bardzo ważne jest to, aby mięso było świeże i niezmrożone. Mrożona ryba będzie miała w sobie znacznie więcej wody, która podczas mielenia wpłynie na konsystencję i smak masy.

Wybór ryby to tylko początek drogi, do uzyskania idealnej ryby w galarecie. Bardzo ważny jest także sposób jej przygotowania. Rybę należy zmielić drobno wraz z namoczoną w mleku bułką oraz jajkiem — te składniki nadadzą masie odpowiednią gęstość. W przepisie Karola znajdziesz także odrobinę kaszy manny, która ma właściwości wiążące wilgoć oraz przyprawy, które podkreślą rybny smak. W przepisie na rybną masę znajdziesz nie tylko sól, pieprz i gałkę muszkatołową, ale również rodzynki. Ten słodki akcent to ukłon w stronę tradycyjnego żydowskiego przepisu.

Niezwykle ważnym elementem galarety jest bulion. Możesz wykorzystać do tego bulion gotowany na bazie rybnych głów i ości, który wzmocni rybny smak albo skorzystać z wersji drobiowej, wołowej lub warzywnej — wybór należy do Ciebie!

Rybną masę możesz przekuć w roladkę na dwa sposoby — gotując ją w bulionie lub na parze. Jeśli zdecydujesz się na tradycyjne gotowanie w bulionie, owiń ściśle rybę gazą lub płócienną szmatką, by mogła przejść smakiem i aromatem wywaru. Najlepszą rybę uzyskasz, jeśli wrzucisz ją do wrzącego bulionu, a garnek ściągniesz z kuchenki. Mięso będzie powoli dochodzić w garnku, nie tracąc przy tym wilgotności. Wolisz przyrządzić rybę na parze? Owiń ją folią spożywczą i postępują zgodnie z zamieszczonym powyżej przepisem. Gdy rybna roladka będzie gotowa, należy ją delikatnie schłodzić przed zalaniem galaretką.

Przyrządzając galaretę, zachowaj ostrożność i zastosuj się do wszystkich kroków wskazanych w przepisie. Zaburzenie proporcji pomiędzy bulionem a żelatyną sprawi, że galareta stanie się zbyt twarda lub zbyt wodnista. Nie zapomnij także o dokładnym jej wymieszaniu i ściągnięciu z niej pęcherzyków powietrza — ten trik stosowany przez Karola pozwoli Ci uzyskać klarowną i gładką galaretę.

Niezwykle istotne są także dodatki, które dodasz do środka galarety. Możesz wrzucić do niej dosłownie wszystko! My ograniczyliśmy się do rodzynek i marchewki, ale równie pyszne połączenie uzyskasz, wzbogacając galaretę jajkiem, porem, pietruszką lub selerem. Eksperymentuj z dodatkami, aby nadać rybie unikalny smak. Życzymy smacznego i mamy nadzieję, że nasz przepis na pstrąga i szczupaka w galarecie przypadnie Ci do gustu!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!