Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Krok 1: Przygotowujemy quinoę
Quinoę dokładnie myjemy, odcedzamy i dodajemy do 275 ml lekko osolonej, wrzącej wody. Gotujemy pod przykryciem przez 15 minut, zdejmujemy z ognia i zostawiamy na 5-10 minut do spęcznienia, a następnie studzimy.
Krok 2: Orzechy miksujemy na krem
Orzechy włoskie drobno mielemy i miksujemy z olejem na krem. Pieprz osączamy i drobno siekamy. Dodajemy do kremu i doprawiamy sokiem z cytryny, solą i cukrem. Sałatę czyścimy, myjemy, suszymy i rwiemy na kawałki. Układamy na platerze. Quinoę umieszczamy na środku.
KR 3: Sałatkę skrapiamy dressingiem
Dymki oczyszczamy i kroimy w cienkie krążki. Truskawki oczyszczamy i kroimy w kostkę. Buraka obieramy i ścieramy drobno na tarce. Wszystko układamy na sałatce i podajemy skropione kremem z orzechów włoskich.
Zobacz podobne
przepisy
Sałatka z kaszy jaglanej z mandarynką i granatem
Jeśli preferujesz kuchnię bez mięsa, to sałatka z kaszy jaglanej, pestek granatu i rukoli przypadnie Ci do gustu.
Pożywna sałatka z kiwi, bananami i pomidorami
Niebanalne połączenie warzyw, owoców oraz orzechów polanych miodowo-cytrynowym sosem – idealne nie tylko jako dodatek!
Sałatka warzywna z dressingiem z orzeszków ziemnych
Podsmażone cukinia, bakłażan, marchewka skąpane w dressingu z orzeszków ziemnych – łatwy przepis na udany posiłek!
Sałatka z awokado i ananasem z orzechowym dressingiem
Sałatka owocowa z dozą pikantności. Polej ją orzechowym dressingiem i odkryj wyrazisty słodko-ostry smak.
Sałatka z quinoa – pyszna i szybka, w sam raz na lunch
Sałatka z quinoa to świetny pomysł na szybką przekąskę w trakcie dnia, idealny lunch czy kolacja po powrocie z pracy, proste śniadanie czy nawet obiad. Ze względu na to, że znajdziesz w niej mnóstwo składników, bez problemu napełnisz nią żołądek. A wszystko za sprawą komosy ryżowej.
Quinoa to zboże, które nie bez przyczyny zwane jest matką zbóż. Posiada mnóstwo wartości odżywczych – przede wszystkim jest doskonałym źródłem białka. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie uprawiano ją najprawdopodobniej już 5 tysięcy lat temu. Zastępowała kukurydzę, która była głównym pokarmem w tym rejonie świata. O komosie ryżowej zapomniano w momencie, w którym Hiszpanie podbili państwo Inków i wyparli to zboże pszenicą i jęczmieniem.
Na całe szczęście nic w przyrodzie nie ginie, a quinoa znalazła się w końcu na talerzach nie tylko w Ameryce Południowej, ale na całym świecie. Drobne ziarenka o charakterystycznym, lekko orzechowym smaku, doskonale sprawdzą się jako dodatek do mięs czy ryb, ale również jako jeden z elementów sałatek. Nasza sałatka z komosy ma w sobie mnóstwo słodyczy, doskonale zbalansowanych smaków i aromatów. Jak ją przygotować?
Sałatka z komosą ryżową i warzywami to niezwykle proste danie. Niech jednak ta prostota Cię nie zmyli. Sałatka z komosy ryżowej to całe mnóstwo smaku. Wszystko dzięki wielu różnorodnym składnikom. Co w niej znajdziesz? Królową jest oczywiście quinoa. Sałatka bez niej będzie niekompletna, choć jeśli chcesz, możesz zastąpić ją na przykład amarantusem. Do tego konieczny jest również burak i truskawka, które sprawiają, że sałatka jest słodka. Cebula dymka dodaje jej ostrości, orzech włoski – wyrazistości. A sałata masłowa lub mix sałat to idealne uzupełnienie tych wszystkich składników oraz chrupiący element, który sprawia, że sałatce nie można się oprzeć. To danie ma w sobie wszystko, co kochamy – świeżość, słodycz, intensywność, ostrość, a nawet odrobinę kwasowości. Jest skomponowana perfekcyjnie, więc po prostu musisz ją przygotować.
Sałatka z quinoa – przepis, który w Twoim domu będzie hitem!
Sałatka z komosą ryżową to tylko 45 minut Twojego czasu. Efekt będzie jednak zachwycający – zarówno smak, jak i prezencja tej sałatki sprawiają, że temu daniu trudno się oprzeć. Jeśli lubisz świeże, lekkie posiłki, sałatka z quinoa i burakiem z pewnością Ci zasmakuje. Jak ją zrobić? To naprawdę nic trudnego.
Zacznij od ugotowania komosy ryżowej. Dokładnie przepłucz ją na sitku pod bieżącą wodą, a następnie ugotuj w lekko osolonej wodzie. Gotuj ją pod przykryciem do momentu, aż wchłonie cały płyn – posmakuj, czy jest już miękka. Komosa będzie stawiała zębom lekki opór. Te niewielkie kuleczki pozostają przyjemnie chrupiące nawet wtedy, gdy są już ugotowane. Dzięki temu sałatka z kaszą quinoa ma fantastyczną fakturę.
Odstaw komosę, by zaczęła się studzić. W tym czasie zajmij się orzechami, które po prostu muszą znaleźć się w tej sałatce. Ich smak idealnie pasuje do tego zboża. Orzechy włoskie i olej z orzechów włoskich zmiel w blenderze aż do uzyskania konsystencji kremu. Dodaj odsączone i drobno posiekane ziarna zielonego pieprzu oraz sok z cytryny, sól i cukier. Ten krem będzie stanowił dressing w Twojej sałatce – pełny intensywności i mocno wyczuwalnych nut smakowych. Dzięki niemu sałatka z komosą i burakiem jest naprawdę wyjątkowa.
Sałatka z truskawkami jest już prawie gotowa. Teraz musisz jeszcze zająć się warzywami. Oczyść i pokrój w krążki cebulę dymkę. Truskawki pokrój w kostkę, a buraka obierz i zetrzyj na tarce. Przygotuj miskę lub półmisek, na którym ułożysz sałatę i quinoę. Obok połóż również warzywa i truskawki, a całość skrop kremem z orzechów włoskich. Jeśli chcesz, by ich smak był bardziej intensywny, możesz najpierw wymieszać w kremie sałatę, a dopiero później nałożyć resztę składników.
Sałatka z burakiem i truskawkami to nie wszystko, co możesz zrobić z komosy ryżowej. To zboże doskonale sprawdzi się w wielu daniach – wytrawnych i słodkich. Zrobisz z nich na przykład pyszne babeczki. Co jeszcze? Jeśli masz ochotę na wegetariańskie rozgrzewające danie, w sam raz na chłodne dni, curry z quinoa, jarmużem i tofu po prostu musi znaleźć się na Twoim stole. To danie pachnie indyjskimi przyprawami i jest jednym z lepszych comfort food jakie znamy. Komosa ryżowa to jednak królowa nie tylko dań wegetariańskich – choć w nich znajdziesz ją najczęściej. Można łączyć ją swobodnie również z mięsem czy rybą. Przepis na quisotto ze szpinakiem i chorizo udowadnia to najlepiej. Quisotto jest formą risotta, jednak przygotowanego właśnie z komosy ryżowej. Jest kremowe, pełne smaku i aromatyczne właśnie dzięki chorizo, ale też za sprawą bulionu, parmezanu i oczywiście mnóstwa szpinaku. Pyszności!
I jak podoba Ci się nasz pomysł na komosę ryżową w trochę innym wydaniu? Sałatka z truskawkami i burakiem to danie, któremu trudno się oprzeć. Lepiej nawet nie próbować. Po prostu przygotuj sałatkę i zajadaj się nią ze smakiem.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Puszysty krem z melona
- Sałatka z arbuzem, melonem i mozzarellą
- Sałatka z pieczonym burakiem, szpinakiem i pomarańczą
- Makaron z pesto ze szpinaku
- Pudding chlebowy
- Sorbet kiwi na patyku
- Mrożony jogurt z malinami i limonką
- Pudding z letnich owoców
- Krem z twarogu z truskawkami i rabarbarem
- Pikantna sałatka z ziemniakami, fasolką i łososiem
- Minieklery z kremem malinowym
- Sernik limonkowo-miętowy
- Jogurtowy sernik na zimno
- Zupa owocowa z makaronem
- Kolorowa zapiekanka
- Karp winiarza i francuska zapiekanka
- Sałatka z kolorowych ziemniaków
- Tarta makowa
- Sałatka z białej fasoli
- Jogurt z miodem i sałatką z moreli
- Wegańska tarta z warzywami i serkiem z nerkowców
- Marmolada cytrynowa z imbirem
- Dwa sposoby na truskawki i białą czekoladę
- Budyń waniliowo-migdałowy
- Pieczeń wieprzowa w sosie piwnym
- Wigilijny makowiec
- Jajka w sosie bazyliowym z purée
- Kruche ciasteczka z orzechami
- Śledź marynowany po mazursku
- Wegańska chałka
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (2)
2385 dni temu
Czy buraka ścieramy surowego, czy uprzednio ugotowanego?
odpowiedz
2383 dni temu
Używamy surowego buraka :)