Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj
- patelnię z przykrywką
Krok 1: Przygotowujemy sałatkę
Rukolę myjemy, osuszamy i przekładamy do dużej miski. Pomidory koktajlowe przekrawamy na pół. Oliwki odcedzamy, kroimy na pół. Warzywa dodajemy do rukoli. Mozzarellę w kulkach przekrawamy na pół i wrzucamy do miski. Na wierzch kładziemy listki bazylii. Sałatkę skrapiamy sokiem wyciśniętym z połowy cytryny. Doprawiamy solą i cukrem do smaku. Polewamy 2 łyżkami oliwy z oliwek.
Krok 2: Dusimy schab w winie
Schab myjemy i osuszamy. Do niewielkiej miseczki ścieramy ząbki czosnku, a następnie wcieramy je w mięso. Doprawiamy z obu stron tymiankiem, ziołami prowansalskimi oraz odrobiną soli i pieprzu. Schab obtaczamy w mące. Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek i smażymy mięso na złoty kolor z obu stron. Schab podlewamy wodą (ok. 100 ml), dodajemy odrobinę wina. Przykrywamy patelnię i dusimy ok. 20-30 minut. W czasie duszenia mięsa w razie potrzeby możemy dodać raz jeszcze wodę oraz wino.
Krok 3: Przygotowujemy brokuły z płatkami migdałowymi
Brokuły sparzamy bądź gotujemy na parze. Płatki migdałowe podprażamy na suchej patelni do zarumienienia. Płatki dodajemy do brokułów.
Na duży talerz wykładamy schab, polewamy sosem. Mięso obkładamy brokułami z płatkami migdałowymi.
Zobacz podobne
przepisy
Pikantne leczo ze schabem i cukinią
Bogactwo smaków i aromatów w jednym garnku! Wyjątkowy przepis łączący kuchnię polską, niemiecką i węgierską.
Schab z racuchami w sosie cebulowym z sałatką z buraków
Delikatne mięso z pysznymi dodatkami. Potrawa, która doskonale oddaje charakter kuchni niemieckiej.
Schab w sosie pomidorowym z kaszą gryczaną i purée jabłkowym
Tradycyjny schabowy i mus jabłkowy? To danie udowodni Ci, że wbrew pozorom takie połączenie ma sens. I smak!
Megakanapka z marynowanym schabem i pesto z rukoli
Kanapka dla bardzo głodnych i spragnionych niezwykłych doznań smakowych!
Schab duszony w sosie własnym – pomysł na rodzinny obiad i nie tylko
Schab duszony ma niemałe zwolenników. Wcale nas to nie dziwi! Duszony schab jest miękki, soczysty i delikatny. To oczywiście zasługa specjalnej techniki kulinarnej. Otóż duszenie to sposób obróbki mięsa pozwalający na zachowanie maksimum walorów smakowych oraz uzyskanie jego doskonałej konsystencji. Na czym dokładnie ono polega? Zakłada ona gotowanie mięsa w niewielkiej ilości płynów, takich jak woda, bulion, lub sos, na niewielkim ogniu przez dłuższy czas.
Schab duszony w plastrach radzimy serwować w towarzystwie lekkiej, pełnej smaku sałatki w stylu śródziemnomorskim. To banalnie prosta kompozycja składników. Jej bazę stanowi rukola o wyrazistym charakterze – dobrze sprawdzi się także łagodniejsza roszponka czy po prostu sałata lodowa. W przepisie znalazła się też aksamitna mozzarella, która nadaje kompozycji prawdziwie włoski charakter. Nie zapomnij o oliwkach i bazylii! Całość należy skąpać w dressingu z oliwy oraz soku z cytryny. Zapewniamy, że soczysty schab duszony świetnie czuje się w towarzystwie zielonych dodatków. Ale sałatka fantastycznie wypadnie również solo w roli lunchu czy kolacji.
Schab w sosie własnym wraz z sałatką oraz brokułami z podanego przepisu przygotujesz w godzinę. Całe danie określamy jako łatwe. Oznacza to, że nawet osoby początkujące w kuchni poradzą sobie z nim bez większych trudności. Wystarczy, że przed przystąpieniem do gotowania przygotujesz wszystkie potrzebne składniki oraz duży rondel lub głębszą patelnię z przykrywką. Schab duszony w sosie na pewno Cię nie zawiedzie, jeśli będziesz postępować zgodnie z naszymi wskazówkami.
Przepis na duszony schab w plastrach – o czym pamiętać?
Podczas przygotowywania duszonego schabu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Dzięki temu stworzysz perfekcyjne danie, któremu nikt się nie oprze. Zatem, jak przyrządzić schab idealny?
- Przede wszystkim wybierz świeże mięso o jednolitym kolorze. Za najsmaczniejszy uznaje się schab z widocznymi smugami tłuszczu, które zapewniają mu soczystość podczas duszenia.
- Przed duszeniem warto zamarynować lub przyprawić mięso. Marynata może zawierać przyprawy, zioła, a nawet trochę wina. Nie jest to konieczne, ale jeśli masz więcej czasu, warto spróbować.
- Krótkie smażenie schabu przed duszeniem pomaga zatrzymać soki w mięsie, co przekłada się na jego intensywniejszy smak. Smaż mięso na gorącym tłuszczu (np. oleju rzepakowym), aż ładnie się zbrązowi.
- Jak dusić schab, żeby był miękki? Dodaj do niego nieco płynu, który pomoże mięsu wchłonąć smak i zmięknąć. Użyj bulionu, wina, soku z cytryny lub octu (to dobry zamiennik wina). Uwaga – płyn nie może całkowicie pokrywać mięsa! Schab ma jedynie delikatne gotować się w aromatycznej parze.
- Duś schab na małym ogniu, ponieważ wysoka temperatura prowadzi do stwardnienia mięsa oraz natychmiastowego wyparowania płynu, czego przecież nie chcesz. Najbezpieczniej co jakiś czas sprawdzać stan schabu za pomocą widelca.
- Podczas duszenia kontroluj poziom płynu w garnku czy na patelni. Jeśli jest go za mało, bez obaw dolej jego niewielką ilość.
- Zanim przejdziesz do serwowania potrawy, koniecznie odstaw gotowe mięso na kilka minut, aby soki mogły się w nim równomiernie rozejść.
- Na końcu dopraw danie. Duszone potrawy czasami wymagają dodatkowej soli, pieprzu lub świeżych ziół, aby zyskały odpowiedni smak.
Jak zrobić dobry i soczysty schab duszony?
Nasz przepis na schab duszony w sosie własnym zakłada wykorzystanie niewielu składników, lecz mimo to pozwala uzyskać zachwycający smak potrawy. To możliwe, ponieważ podczas duszenia mięsa powstaje tzw. sos własny. Zawiera on skondensowane smaki i soki wydobywające się ze schabu oraz pozostałych składników dodanych do potrawy. Jest on naturalny i wyrazisty, a w przypadku schabu stanowi jeden z najlepszych wyborów! W celu osiągnięcia doskonałego rezultatu proponujemy wzbogacenie sosu o aromatyczne zioła prowansalskie, tymianek oraz czosnek. Z kolei niewielki dodatek mąki pszennej służy jego zagęszczeniu. Podany przepis na schab w sosie to dowód na to, że siła tkwi w prostocie! Musimy też wspomnieć o trikach, dzięki którym zapanujesz nad konsystencją sosu. Gdyby okazał się zbyt rzadki, masz do wyboru dwie drogi postępowania. Pierwsza zakłada zwiększenie ilości mąki, druga dłuższe duszenie potrawy, które doprowadzi do jego redukcji.
Jednocześnie warto wiedzieć, że sos własny zawsze można w ciekawy sposób wzbogacić. Przykładowo do przepisu na schab w plastrach pasują składniki, takie jak śmietana lub musztarda.
Ponadto na liście składników w przepisie na schab w sosie znalazło się białe wino. Należy dodać go odrobinę pod koniec duszenia. Jaki trunek sprawdzi się tu najlepiej? Do duszenia schabu nadaje się zarówno białe, jak i czerwone wino. Jeśli lubisz opcję białą, wybierz wariant o pełnym smaku, jak Chardonnay lub Pinot Grigio. Wolisz wino czerwone? Wypróbuj takie o średniej intensywności, jak choćby Pinot Noir, Merlot lub Chianti. Żadna z wymienionych propozycji nie przytłoczy schabu, lecz jedynie go podkreśli. Przy czym musimy podkreślić, że wcale nie musisz wybierać najdroższego alkoholu, aby cieszyć się jego walorami.
Oczywiście wino nie jest obowiązkowym składnikiem, którego brak zniszczy kompozycję schabu duszonego z warzywami. Bez obaw możesz całkowicie z niego zrezygnować, jeśli nie przepadasz za alkoholem w kuchni. Czasami to wręcz wskazane! Choćby wtedy, gdy posiłek jest przeznaczony m.in. dla dzieci, kobiet w ciąży czy po prostu osób, które nie spożywają alkoholu. Dajemy słowo, że schab duszony w sosie własnym na pewno Cię nie rozczaruje.
Mówiąc o tym, jak zrobić schab w sosie, musimy wspomnieć, z czym jeszcze można go jeść. Bitki ze schabu w sosie własnym zawsze dobrze smakują w towarzystwie ziemniaków. Zresztą co do ich formy masz pełną dowolność. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby podawać je z pieczywem, zwłaszcza pszennym.
Nasz pomysł na schab sprawdzi się podczas rozmaitych okazji, takich jak uroczyste spotkania w gronie rodziny lub przyjaciół. Wspaniale wypadnie jako element wielkanocnej lub bożonarodzeniowej uczty. Jednak ze względu na prostotę wykonania schab w sosie własnym spisze się także jako zwyczajny obiad, np. w ciągu tygodnia.
Wierzymy, że przepis na schab duszony nie ma już przed Tobą żadnych tajemnic. To danie łączące tradycję z nowoczesnym podejściem do kuchni. Jego wyjątkowy smak, delikatność mięsa oraz aromat, który wypełnia cały dom podczas gotowania, sprawiają, że jest to potrawa, którą zechcesz powtórzyć jeszcze wiele razy. Niezależnie od tego, czy podasz schab duszony z ziemniakami, kaszą czy kluskami, zapewniamy, że zachwyci Twoich bliskich i gości. Warto więc sięgnąć po ten przepis i wprowadzić go do swojego kulinarnego repertuaru.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Kieszonka z pstrąga faszerowana serem ricotta z pachnącym ryżem
- Placki z cukinii z wędzonym boczkiem
- Makaron zapiekany z kalafiorem w sosie z mięsem mielonym
- Quiche z curry, ziemniakami i pomidorami
- Sorbet malinowo-brzoskwiniowy
- Maślane ciasto z jabłkami i migdałami
- Sernik z kajmakiem i migdałami
- Placki ziemniaczane z musem jabłkowym
- Sałatka z makaronem i krewetkami
- Schab ze śliwką z grillowanymi batatami
- Schab na dwa sposoby
- Sałatka mięsna podawana z ziołowym dressingiem ze śmietaną
- Kruche orzechowe babeczki z owocami leśnymi
- Tarta z cukinią i kozim serem
- Quiche z pieczarkami i kurczakiem
- Wegańskie makaroniki
- Wegańska pavlova
- Hummus z bobu
- Tosty francuskie z karmelizowanymi owocami
- Lekkie ciasteczka z komosą ryżową
- Pierś kurczaka z ziemniakami i marchewką z groszkiem
- Tort malinowy
- Kuchnia molekularna: lody z zupy, suszone żółtka i pianka serowa
- Kolorowy chłopski garnek z cytrynową śmietaną
- Tumbet
- Kluski francuskie z sosem szpinakowym
- KURKI W ZALEWIE OCTOWEJ
- KURKI W ZALEWIE OCTU JABŁKOWEGO
- Kurczak duszony w piwie
- Sałatka z kurczakiem i chrupiącymi talarkami ziemniaczanymi
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (5)
2603 dni temu
Przepis niestety bardzo słaby. Po pierwsze panierka z mąki popsuła pyszny schabik. Sos - rozumiem, ale na pewno nie uzyskany w wyżej podany sposób. Tym, którzy szykują się do skorzystania z tego przepisu polecam pominąć mączną panierkę i po prostu udusić przyprawiony schab. Kiedy będzie gotowy zdjąć go z patelni a do wywaru dodać mąkę rozmieszaną z odrobiną wody i chwilę pogotować żeby powstał gęsty sos. Inaczej będziecie mieć schab w bardzo niesmacznej "panierce" i grudy mąki w sosie. Po drugie - sałatka w ogóle nie pasowała do mięsa i sosu. Po trzecie - brokuł, zamiast "do dekoracji", polecam przygotować "do zjedzenia". Czyli po prostu go trochę pogotować zamiast tylko zaparzać. (Ugotowany brokuł dużo bardziej pasował do mięsa niż sałatka!). Bardzo szkoda, że przepis jest jaki jest, bo zdecydowana większość przepisów z kuchni Lidla rządzi a ten niestety zaniża poziom.
odpowiedz
2654 dni temu
mój schabik wyszedł troche za suchy co zrobiłam nie tak ? Za mało podlewałam? w smaku jest ok :)
odpowiedz
3140 dni temu
?
odpowiedz
3140 dni temu
Droga dla mnie Kuchnio Lidla! Droga, bo czerpałem wiele pomysłów z waszych przepisów (panów Karola i Pascala). Byly przejrzyste, ambitne i dostępne! Kiedyś nie przypalałem tylko wody na herbatę. Dziś mam ambicję zrobić coś więcej niż jajecznica czy rosół. Niestety wasze propozycje zjechały do takiego poziomu... Bardzo żałuję Pozdrawiam