Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Spód
Drobno pokruszone herbatniki łączymy w misce z posiekanymi migdałami, miękkim masłem i skórką otartą z cytryny. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Masę wykładamy (mocno dociskając) na dno wysmarowanej masłem formy. Pieczemy 10-12 minut w temp. 180 °C (termoobieg) lub 190-200 °C (bez termoobiegu). Studzimy.
Masa serowa
Żelatynę łączymy w miseczce z wodą. Mieszamy i odstawiamy. 200 ml śmietanki, cukier, cukier wanilinowy i żółtka ubijamy na parze, do momentu zgęstnienia sosu. Dodajemy żelatynę i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Dodajemy twaróg, sok i otartą skórkę z cytryn. Dokładnie mieszamy, studzimy. Ubijamy pozostałe 200 ml śmietanki. Gdy masa zacznie gęstnieć, łączymy ją z ubitą śmietaną. Wylewamy na orzechowy spód i chłodzimy w lodówce około 3 godzin.
Beza włoska opalana
Wodę z cukrem podgrzewamy do temperatury około 118°C (próba pióra). Ubijamy białka i stopniowo zalewamy je (sparzamy) gorącym syropem. Miksujemy do uzyskania sztywnej, lśniącej piany. Przekładamy masę do worka cukierniczego.
Sernik wyjmujemy z tortownicy. Zdobimy ciasto na obwodzie, szprycując rozetki z białka. Opalamy gotowe rozetki palnikiem. Sernik dekorujemy wiórkami z białej czekolady, plastrami cytryny oraz listkami mięty.
Zobacz podobne
przepisy
Mazurek kajmakowy
Sprawdź przepis Pawła na ulubiony mazurek fanów Kuchni Lidla! Kruche ciasto migdałowe i masa kajmakowa zachwycą każdego.
Sernik z białą czekoladą i mango
Tradycyjne ciasto w nietypowym wydaniu! Dojrzałe mango nadaje mu egzotycznego smaku, a całość wzbogaca biała czekolada.
Mazurek pomarańczowy
Tradycyjne ciasto kuchni polskiej w oryginalnej, pomarańczowej interpretacji. Wygląda przepięknie, a smakuje wybornie!
Makowiec na spodzie z bezą i maślaną kruszonką
Kruchy spód, masa makowa, warstwa bezy i złocista kruszonka – to one tworzą wyśmienite ciasto! Goście będą zachwyceni.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Wigilijny barszcz czerwony z uszkami – przepis
- Ryba po japońsku
- Zupa grzybowa z makaronem
- Ciasto marchewkowe
- Kapusta z grochem
- Wigilijny makowiec
- Pierogi ruskie z mąki orkiszowej
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
- Uszka z grzybami
- Kompot z suszu z cytryną
- Śledzie po kaszubsku
- Pierniki
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (20)
270 dni temu
I juz powinna byc wersja na lidlomixa. 😀 Najpierw ubic smietane a porem delikatne grzanie w lidlomixie. Może dałoby rade.
odpowiedz
2787 dni temu
Jeden z serników podobny do "Logan", wydaje sié, że się chce. Pozdrawiam! Anna Lamaroue
odpowiedz
3113 dni temu
Bezy jest zdecydowanie za dużo. Oprócz ozdobienia sernika robiłam beziki opalane dla dzieci. Mimo to zostało mu jej dużo. Serniczek genialny, będę powtarzać.
odpowiedz
3456 dni temu
Aga, można upiec (wysuszyć w piekarniku) pojedyncze bezy i udekorować nim sernik.
odpowiedz
3456 dni temu
czy można gotowe już bezy jakoś przypiec w piekarniku dla takiego efektu? i dopiero później udekorować deser.
odpowiedz
3512 dni temu
Zdecydowanie zgadzam się z Kasią i Gosią85. Książka jest bardzo fajna. Pozdrowienia dla Pana Pawła.
odpowiedz
3520 dni temu
Ja upiekłam sobie beziki osobno i przyozdobiłam sernik : )
odpowiedz
3529 dni temu
Sernik wyszedł przepyszny. A książka jest rewelacyjna! Piękne zdjęcia, a proporcje składników idealne tak, że desery nie wychodzą za słodkie i udają się idealnie :)
odpowiedz
3530 dni temu
Strasznie narzekacie na tą książkę. Ja też mam ją i szczerze przyznam, że odkąd ją posiadam, to coraz częściej przygotowuję słodkości. Czasem tylko z czystej ciekawości jak smakują i czy aby na pewno są takie świetne. Szczerze mówiąc to nie mam do niej żadnych zastrzeżeń. Zawiera świetne przepisy, łatwe w przygotowaniu, a wszystko jest klarownie napisane. Jeśli chodzi o efekt końcowy to jest taki jak w przepisie. Wszystko wychodzi smakowite! Poproszę więcej takich książek (nie tylko ze słodyczami :-)
odpowiedz
3530 dni temu
do gościa Edi; cieszę się że masz takie zdanie bo już myślałam że to ze mną jest coś nie tak. Zrobiłam dwa ciasta z tej książki i powiem szczerze szkoda było mojego czasu,nerwów i pieniędzy które wydałam na składniki nie mówiąc już o kasie wydanej na książkę,a co do pieczenia słodkości ułomna nie jestem bo dużo potrafię;-) przepisy są nie precyzyjne, trzeba się grubo zastanowić co jak zrobić bo nie wszystko jest dokładnie opisane, czasami nie wiadomo czy tylko podgrzać czy doprowadzić do wrzenia,totalny bezsens.
odpowiedz
3533 dni temu
Super to wygląda... .Spróbuję
odpowiedz
3535 dni temu
Nie wiem gdzie mogę dodać komentarz na temat książki, więc pozwolę sobie tutaj. Od jakiegoś czasu jestem w posiadaniu owej książki, czy w szczęśliwym posiadaniu? jeśli książki mają służyc do zbierania kurzu to tak. Fotograf miał jakąś swoją wizję i wszystkie te zdjęcia są robione na jedno kopyto, ale czy ze smakiem? wystarczy spojrzeć na pierwsze strony - zdjęcia wypieków zrobione z góry, str 103 - pani bez połowy twarzy ale wiadomo że to książka kulinarna więc po co w dalszej części zdjęcia osób w całości, str 268 ciemne pączki na ciemnym tle, trzeba się nieźle wpatrzeć żeby zobaczyć śliwki. Wiadomo że najpierw je się oczami, dlatego nie rozumiem jak takie zdjęcia mógł ktoś zatwierdzić do wydruku. Posiadam ponad 20-letni staż w cukiernictwie i jak czytam sposób wykonania to...muszę czytać jeszcze raz. Czcionka jest za mała a i sens opisu pozostawia wiele do życzenia. Jeśli w przepisie ktoś używa drożdży to warto napisać jakie to są drożdże. Tak dla porównania mogę polecić blog cukierniczy www.mojewypieki.com który jest regularnie odwiedzany przez tysiące kobiet nie tylko w Polsce. Proszę zwrócić uwagę jak przedstawione są wypieki, jak opisany sposób przygotowania...strona ta wręcz uzależnia. Myślałam że w tej książce zdobędę jakąś wiedzę - po prostu bardzo się rozczarowałam.
odpowiedz
3535 dni temu
Drogi Gościu, niestety przy serniku na zimno - nie.
odpowiedz
3535 dni temu
Czy mozna jakos inaczej opalic bezy gdy sie nie ma palnika ?
odpowiedz
3535 dni temu
Aniu, blacha ma średnicę 25 cm.
odpowiedz
3535 dni temu
Jaką średnicę ma blacha?
odpowiedz
3536 dni temu
Matyldo, możesz ubijać żółtka mikserem, jednak na najmniejszych obrotach. Żółtka ubijane na parze stają się bardziej puszyste, powstaje z nich lepsza piana, niż ubijane w sposób tradycyjny. Niestety w przypadku sernika na zimno nie ma innego sposobu na opalenie bezy (nie możemy takiego ciasta wstawić do piekarnika). Drogi Gościu, nie możemy podawać tego typu informacji. Ja_nina, świetne przepisy na domowe lody znajdziesz tu: https://kuchnialidla.pl/Domowe-lody-truskawkowo-jogurtowe-na-3-sposoby i tu https://kuchnialidla.pl/Parfait-waniliowe-z-malinami-domowe-lody :)
odpowiedz
3536 dni temu
Sernik fajny, ale ja mam inną prośbę :-) Wiosna już jest, lato się zbliża... chciałabym prosić aby pojawił się w KuchniLidla przepis na domowe lody - gotuje się chyba i ubija śmietankę z jajkami!?. Taki podstawowy, który można zmieniać i urozmaicać różnymi dodatkami, bo te wszystkie sklepowe lody, listę składników mają nieraz bardzo dziwną i... dłuższą niż 2 tomy Krzyżaków ;-)
odpowiedz
3537 dni temu
z jakiej firmy jest ten rękaw cukierniczy?
odpowiedz
3537 dni temu
Czy ubijanie masy z cukru, żółtek i śmietanki na parze to wymóg higieniczny, tzn. służy pozbyciu się z jajek ew. salmonelli czy ma jakiś inny cel? Czy można tę masę ubijać mikserem czy to ją za bardzo napowietrzy? A ten palnik do przypiekania bezy to jaki on właściwie jest i czym można uzyskać podobny efekt, jeśli się takowego palnika nie posiada?
odpowiedz
zobacz wszystkie