Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj:
-
piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C
-
folię spożywczą
-
papier do pieczenia
-
tortownicę o średnicy 23 cm
-
robot wielofunkcyjny
Sposób przygotowania:
Krok 1: PRZYGOTOWUJEMY CIASTO KRUCHE
Mocno schłodzone masło łączymy w misce z pozostałymi składnikami ciasta. Krótko zagniatamy, aż składniki się połączą. Z ciasta formujemy płaski placek, który następnie owijamy folią spożywczą. Wkładamy do lodówki na minimum 30 minut.
Krok 2: PRZYGOTOWUJEMY MASĘ MAKOWĄ
Mak przekładamy do garnka i zalewamy mlekiem. Gotujemy na małym ogniu ok. 30 minut. Jeśli mak zbyt szybko wchłonie płyn, dolewamy ok. 3 łyżek mleka i dalej gotujemy, aż zmięknie.
Dodajemy miód, kandyzowaną skórkę z pomarańczy, posiekane orzechy włoskie, rodzynki, migdały i żurawiny. Mieszamy i gotujemy na małym ogniu. Pod koniec gotowania dodajemy masło, aromat migdałowy i opcjonalnie: rum.
Krok 3: PIECZEMY SPÓD
Schłodzone ciasto przekładamy do tortownicy i ugniatamy dłońmi tak, by wypełniło dno formy. Wierzch ciasta delikatnie nakłuwamy widelcem. Spód pieczemy ok. 10-15 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C.
Krok 4: PRZYGOTOWUJEMY MASĘ SEROWĄ
Ser twarogowy łączymy z serem mascarpone w naczyniu robota i wyrabiamy, stopniowo dodając cukier trzcinowy. Gdy cukier się rozpuści, dodajemy budyń. Cały czas wyrabiając masę, stopniowo dodajemy jajka, a gdy połączą się z resztą składników, dodajemy śmietankę i nasionka laski wanilii.
Krok 5: PIECZEMY SEROMAKOWIEC
Na podpieczony spód wykładamy masę makową i wyrównujemy ją z wierzchu. Na warstwę masy makowej przelewamy masę serową.
Ciasto pieczemy ok. 1 godziny w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C. Po upieczeniu odstawiamy do wystudzenia. Opcjonalnie: zostawiamy do wystudzenia w wyłączonym, stygnącym piekarniku.
Krok 6: DEKORUJEMY SEROMAKOWIEC
Seromakowiec przekładamy na paterę. Z wierzchu dekorujemy srebrnym sprayem do ciast i świątecznymi ozdobami z masy cukrowej.
Zobacz podobne
przepisy
Piernik świąteczny
Ciasto z przyprawami korzennymi przekładane powidłami z cynamonem i aromatem pomarańczy. Pachnie i smakuje cudownie!
Wegański sernik na korzennym spodzie
Sernik na spodzie z kaszy gryczanej? Takie przepisy tylko u Kingi Paruzel! Spróbuj tego pysznego połączenia!
Wigilijny makowiec
Przygotuj makowiec z dodatkiem orzechów, rodzynek i nutą pomarańczy! Doskonale smakuje oblany lukrem.
Puszysty sernik na cieście marchewkowym
Sernikowa masa i korzenny, marchewkowy spód łączą się w jednym cieście dzięki przepisowi Pawła. Upiecz to proste ciasto i podaj je z warstwą aksamitnego, twarogowego kremu.
Seromakowiec – pyszny sernik z makiem
Seromakowiec to doskonałe połączenie dwóch wyjątkowych ciast, które na dobre wpisały się w polską tradycję kulinarną. Z jednej strony mamy makowiec — ciasto o symbolicznym znaczeniu, a z drugiej sernik – deser o greckich korzeniach, którego pierwotną recepturę zawdzięczamy starożytnym Rzymianom.
W Polsce sernik pojawił się za sprawą Jana III Sobieskiego, który przywiózł go z wyprawy wiedeńskiej. Makowiec z kolei, znany w tradycji słowiańskiej od wieków, był nieodłącznym elementem wielu rytuałów i symbolizował dostatek oraz pomyślność. Sympatia do obu wypieków zrodziła ciasto, które zachwyca swoim smakiem — sernik z makiem, czyli seromakowiec.
Czym urzeka seromakowiec? Przede wszystkim swoim smakiem oraz nietypową strukturą. Delikatna, kremowa warstwa serowa idealnie współgra z wilgotną masą makową, tworząc bajeczną całość. To ciasto jest jednocześnie lekkie i sycące, słodkie, ale nie przesadnie. Wyjątkowe połączenie smaków sprawia, że wilgotny seromakowiec cieszy się olbrzymią popularnością w trakcie świątecznych obiadów czy kolacji. Odpowiednio przygotowana masa makowa, pełna bakalii i aromatycznych przypraw, nadaje kompozycji niepowtarzalnego charakteru.
Ciasto seromakowiec z tytułowego przepisu stanie się prawdziwym hitem na świątecznym stole także w twoim domu! Jego zaletą jest różnorodność smaków, dzięki której zaspokaja nawet najbardziej wymagające podniebienia. Warto również podkreślić, że przygotowanie seromakowca pozwala na kreatywność — można eksperymentować z dodatkami, np. skórką pomarańczową, czekoladą czy innymi bakaliami. Spróbuj go już dziś, a z pewnością się w nim zakochasz!
Przepis Kuchni Lidla na seromakowiec
Przepis na seromakowiec autorstwa Kingi Paruzel to doskonała propozycja dla miłośników tradycyjnych wypieków, którzy chcą spróbować czegoś z nowoczesnym akcentem. Co wyróżnia ten przepis na seromakowiec? Przede wszystkim staranne przygotowanie każdej z warstw — od kruchego spodu, przez aromatyczną masę makową, aż po kremową warstwę serową. Wszystkie elementy składają się na niezwykle harmonijną kompozycję.
Ten przepis na seromakowiec bez trudu przekształcisz na dużą blachę, jak i mniejszą tortownicę, dlatego warto na stałe wpisać go do swojego przepiśnika. W tym przepisie poza twarogiem znajdziesz także ser mascarpone, który sprawi, że konsystencja będzie bardziej aksamitna i mniej zbita, a doprawienie całości nutą wanilii i aromatem migdałowym podkreśli świąteczny charakter wypieku.
Przygotowanie tego przepisu na makosernik wymaga sporządzenia dobrego planu i odpowiednich akcesoriów. Wyciągnij z szafek tortownicę, mikser lub robota kuchennego, wałek do ciasta oraz garnek do gotowania maku. Warto także zaopatrzyć się w folię spożywczą do schładzania kruchego ciasta oraz sitko do odcedzania maku. Składniki, które będą niezbędne do przyrządzenia tego ciasta to dobrej jakości twaróg, mascarpone, mleko, miód, bakalie (rodzynki, migdały, orzechy włoskie, żurawina), mąka, jajka i śmietanka.
Masa makowa używana do ciasta nie powinna być zbyt sucha ani zbyt mokra. Podpieczony spód dokładnie nakłuj widelcem, aby uniknąć wybrzuszeń w cieście. Pamiętaj też, aby nie piec sernika z makiem z tytułowego przepisu zbyt długo — wysoka temperatura i czas pieczenia wpływają na wilgotność masy serowej, a ciasto zbyt długo przetrzymane w piekarniku zrobi się zbyt suche. Dzięki tym wskazówkom i przepisie Kingi Twój seromak na pewno wyjdzie perfekcyjnie!
Puszysty sernik z makiem — nie tylko na święta
Sernik z makiem — jak sprawić, aby był wyjątkowo puszysty? Aby przygotować naprawdę puszysty sernik z makiem, zadbaj o kilka kwestii. Jeśli używasz sera z wiaderka, wybierz ten wyjątkowo kremowy i dobrze zmielony. Wolisz samodzielnie zmielić twaróg? Zrób to, co najmniej dwukrotnie, a jeśli zależy ci na wyjątkowej delikatności, możesz dodatkowo go przetrzeć go przez sito. Ważnym krokiem jest także dokładne przesiewanie mąki, by napowietrzyć masę i zapewnić jej lekkość.
Takie ciasto sernik z makiem możesz przygotować na wiele sposobów, nadając mu indywidualny charakter. Tradycyjna forma to wyraźnie oddzielone warstwy — kremowa serowa i chrupka makowa. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby poeksperymentować z wyglądem tego ciasta! Możesz stworzyć sernik z makowcem w wersji „zebra”, przeplatając na przemian warstwy masy serowej i makowej. Taki nieco artystyczny seromak to świetny wybór na wyjątkowe okazje, kiedy chcesz zaskoczyć gości.
Przygotowując prosty sernik z makiem, nie zapomnij o dodaniu do warstwy makowej wszystkich dodatków. Należy jednak uważać, by nie przesadzić z ich ilością, ponieważ mogą one wpłynąć na konsystencję samej masy i zbyt mocno zdominować jej smak. Kluczem do uzyskania idealnego ciasta z makiem i serem jest balans i dokładne trzymanie się kolejnych kroków przepisu. Dzięki temu Twój puszysty sernik z makiem będzie leciutki i wilgotny, a jego smak będzie wyborny!
Jak zrobić dobry seromak?
Seromak to wyjątkowe ciasto, które łączy w sobie najlepsze cechy sernika i makowca. Przygotowanie tego deseru wymaga dbałości o szczegóły, aby każda z jego warstw zachwycała smakiem i konsystencją. Niezwykle istotny jest dobór wysokiej jakości składników — masło do kruchego ciasta powinno być dobrze schłodzone, ser do masy serowej idealnie zmielony, a mak dobrze ugotowany. Składniki na masę serową i makową powinny mieć podobną temperaturę, co ułatwi ich łączenie.
Aby uzyskać idealnie kruchy spód z tytułowego przepisu na seromak, należy dość szybko i energetycznie zagniatać ciasto — zbyt długie wyrabianie może sprawić, że stanie się twarde. Po schłodzeniu w lodówce ciasto należy równomiernie rozwałkować i delikatnie nakłuć widelcem. Warstwa makowa powinna być natomiast odpowiednio wilgotna — gotując mak, nie zapomnij dodać do niego miodu, masła i suszonych owoców, które wzbogacą smak i strukturę. Taką masę makową gotowaną na mleku trzeba jednak dobrze zredukować, aby nie była zbyt rzadka.
Lekkość masy serowej to kolejny sekret doskonałego ciasta seromak. Postaraj się dokładnie połączyć masę serową z cukrem, a dopiero potem dodać resztę składników. W ten sposób przygotujesz sernik o aksamitnej wręcz konsystencji. Całość piecz w odpowiednio nagrzanym piekarniku, unikając gwałtownych zmian temperatury, które mogą spowodować opadanie masy serowej. Dzięki dbałości o każdy etap przygotowania Twój seromak na pewno wyjdzie doskonale.
A jeśli chcesz nadać seromakowcowi jeszcze bardziej unikatowego charakteru, ozdób go polewą np. na bazie białej lub ciemnej czekolady, a dopiero potem udekoruj go jadalnym brokatem i świątecznymi ozdobami. Możesz także wykorzystać do dekoracji zioła (np. rozmaryn) oraz suszone owoce np. suszki z pomarańczy czy gruszki. Takie ozdoby z pewnością zrobią wrażenie na wszystkich gościach oraz domownikach!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Przekąski sylwestrowe
- Ciasto marchewkowe
- Kutia
- Kompot z suszu z cytryną
- Pierogi ruskie z mąki orkiszowej
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
- Wigilijny makowiec
- Ciasto na pierogi
- Wegańska ryba po grecku
- Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Zupa grzybowa z makaronem
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Najlepsza sałatka z tortellini
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (7)
1324 dni temu
Piekłam seromakowiec dwukrotnie. Masy makowej nie robię samodzielnie, ale korzystam z gotowej Bakalandu. Piekę w tortownicy 26 cm i ciasto po wlaniu sięga około 1,5 cm poniżej rantu tortownicy. W trakcie pieczenia rośnie ponad tortownice, ale nie wylewa się. Później delikatnie opada. Na parterze bardziej kojarzy się z tortem. W smaku jest bardzo dobre, wilgotne, a co najważniejsze smakuje gościom. Fajnie łączy się masa makowa z serem i ładnie wygląda po rozkrojeniu. Serdecznie polecam przepis, choć sugeruję większą tortownice.
odpowiedz
1128 dni temu
Czy do masy makowej dodaje Pani masło?
1128 dni temu
Tak, Kinga proponuje w tym przepisie masę makową, w której jednym ze składników jest miękkie masło. Dodajemy je pod koniec gotowania, gdy mak już napęcznieje i zmięknie.
1442 dni temu
Tortownica 23 cm nie pomieściła wszystkich składników - część masy serowej wylądowała w dodatkowym pojemniku. Chyba była potrzebna 28 lub 30 cm 1 1/4 szklanki mleka do zaparzenia 1/2 kg przetartego maku to stanowczo za mało. Przez cały czas pieczenia z tortownicy wypływał tłuszcz - zapewne była nieszczelna ALE jak to możliwe, jeżeli spod podpiekł się z małym rantem. Tłuszczu było widocznie za dużo w masie makowej. W efekcie cały dom w smugach dymu i wyjący czujnik. Jedyne z czego jestem zadowolona to sprawdzenie czujnika dymu.
odpowiedz
1434 dni temu
Moge to potwierdzić to samo miałam. Zawartość nawet w 26 się nie zmieściła do tego tłuszcz wyciekał z formy i w domu pełno dymu. Przepis do poprawki proporcje zle dobrane.
1457 dni temu
Zdecydowania za dużo maku na tortownicę 23 cm. Połowę maku musiałem wrzucić do lodówki na następne ciasto.
odpowiedz
1452 dni temu
nawet 25 była za mała podczas pieczenia i wypłynęła masa