Wielkanocna brioszka

Kinga Paruzel

 • DRUKUJ
 • wyślij listę
  zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

 • bawełnianą ściereczkę
 • piekarnik rozgrzany do 200°C
 • keksówkę

Przygotuj wcześniej:

Wszystkie składniki wyjmij z lodówki odpowiednio wcześnie, aby w momencie użycia miały temperaturę pokojową.

Sposób przygotowania:

KROK 1: SPIENIAMY DROŻDŻE

Mleko podgrzewamy tak, aby było letnie, i łączymy z drożdżami i cukrem. Tak przygotowaną mieszaninę odstawiamy na ok. 5 minut, aby drożdże się spieniły.

KROK 2: WYRABIAMY CIASTO

W dużej misce mieszamy ze sobą spienione drożdże, mąkę, jajka i sól. Całość wyrabiamy do pierwszego połączenia składników i dodajemy stopniowo miękkie masło. Każdą kolejną porcję masła dodajemy dopiero, kiedy poprzednia dobrze połączy się z ciastem. Ciasto wyrabiamy jeszcze przez ok. 10 minut.

KROK 3: ŁĄCZYMY CIASTO Z DODATKAMI

Gotowe ciasto łączymy ze skórką z limonki i rodzynkami. Następnie przekładamy je do wysmarowanej tłuszczem dużej miski i odstawiamy na minimum 8 godzin do lodówki, aby wyrosło.

KROK 4: FORMUJEMY BUŁECZKI

Wyrośnięte ciasto przekładamy na posypany mąką blat i ponownie chwilę wyrabiamy. Następnie dzielimy je na 8 równych porcji i z każdej z nich formujemy kuleczkę. Układamy je na wysmarowanej tłuszczem blaszce, przykrywamy bawełnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 90-120 minut, aby ponownie wyrosły.

KROK 5: PIECZEMY BRIOSZKĘ

W miseczce bełtamy jajko. Wyrośniętą brioszkę smarujemy jajkiem i posypujemy cukrem. Ciasto pieczemy przez ok. 30-35 minut, aż nabierze złotobrązowego koloru. Brioszkę podajemy lekko wystudzoną.

 • DRUKUJ
 • wyślij listę
  zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!