Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ
- blender
Krok 1: PRZYGOTOWUJEMY PESTO
Wszystkie składniki pesto umieszczamy w kielichu blendera i miksujemy na gładką masę.
Krok 2: GOTUJEMY MAKARON
Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odcedzając go, zachowujemy 2 łyżki wody, w której się gotował.
Krok 3: SMAŻYMY KURCZAKA Z WARZYWAMI
Kurczaka kroimy w cienkie paski, suszone pomidory w kostkę, a czosnek siekamy. Na patelni mocno rozgrzewamy oliwę. Dodajemy kurczaka i oregano, podsmażamy. Dorzucamy czosnek i mieszamy. Smażymy, aż kurczak się zarumieni. Doprawiamy solą i pieprzem.
Makaron przekładamy na patelnię. Dodajemy wodę po jego gotowaniu, suszone pomidory, pesto i szpinak. Całość dokładnie mieszamy.
Krok 4: PODAJEMY MAKARON
Gotowe danie podajemy udekorowane orzechami włoskimi.
Zobacz podobne
przepisy
Zapiekanka z makaronem i kabanosami
Ugotowany makaron w połączeniu z warzywami i kabanosami staje się wyśmienitą zapiekanką! Oczywiście z dużą ilością sera!
Sałatka z makaronu sojowego podawana z ostrymi klopsikami z mięsa mielonego
Sałatkę makaronową możesz przygotować także w stylu azjatyckim. Poznaj przepis!
Makaron z pomidorami i oliwkami
Danie jednogarnkowe z makaronem i warzywami przygotujesz w 25 minut! To świetny pomysł na obiad i lunch do pracy.
Makaron z łososiem
Makaron z łososiem to różnorodność smaków, tekstur i składników. Stwórz lekkie danie z nutą orientu według pomysłu Darii!
Makaron z pesto i kurczakiem – skąd pochodzi to danie?
Makaron z pesto i kurczakiem to klasyczna już wariacja na temat tradycyjnego włoskiego dania, które pierwotnie składało się jedynie z zielonego pesto i makaronu.
Potrawa po raz pierwszy na stołach pojawiła się na terenie zachodnich Włoch – a dokładniej w Ligurii. Tam też makaron z pesto (a obecnie także makaron z zielonym pesto i kurczakiem) podawany jest jako regionalne danie w niemal każdej restauracji. Mało kto wie dziś jednak, że niegdyś żeglarze pochodzący z okolicznych terenów zabierali pesto na dalekie podróże – w ten sposób chronili się przed szkorbutem.
Obecnie liguryjskie pesto możesz we Włoszech kupić jako świeży składnik do potraw – sprzedawane jest na wagę, ewentualnie zamknięte w małych słoiczkach. Zwykle trzeba zużyć je w ciągu tygodnia.
Makaron, pesto, kurczak, czyli z czego składa się klasyczne włoskie danie
Z czego składa się tradycyjne liguryjskie pesto? W Ligurii podstawę makaronu pesto z kurczakiem stanowi świeża bazylia. Do pesto dodawane są także orzeszki pinii, sól, czosnek, oliwa oraz starty parmezan. Wszystkie składniki na pesto tradycyjnie rozgniata się w marmurowych moździerzach.
Pesto z makaronem i kurczakiem może jednak smakować zupełnie inaczej – i wciąż stanowić tradycyjne włoskie danie. Zależnie od regionu, przepis na pesto był z czasem modyfikowany i dostosowywany do gustu mieszkańców, jeśli makaron z pesto z kurczakiem zamówisz na Sycylii, prawdopodobnie otrzymasz danie z czerwonym pesto, w którego skład wchodzą suszone pomidory.
Wariacja na temat klasyki – nie bój się eksperymentować
Jak smakuje kurczak z pesto i makaronem w Kuchni Lidla? Ta wersja jest równie pyszna, co włoskie klasyki! Nasz kurczak z makaronem i pesto będzie miał wyrazisty smak – zapewnią go: ser feta, rukola. Dodatkowo w przepisie pojawia się szpinak i suszone pomidory – takie danie będzie więc nie tylko pyszne i sycące.
Wypróbuj je więc również w swojej kuchni!
A jeśli nie masz czasu albo trudno Ci zgromadzić składniki na pesto? To żaden problem! Przygotuj po prostu makaron z pesto ze słoika i kurczakiem na bazie naszego przepisu.
Jak zrobić makaron z pesto i kurczakiem? Ciekawe wersje dania
Jak już wiesz, włoską klasykę stanowią dwa dania – makaron z pesto bazyliowym i kurczakiem oraz makaron z pesto suszonymi pomidorami i kurczakiem (albo innymi dodatkami). Do tego dochodzi pesto z przepisu Kuchni Lidla, na bazie orzechów włoskich, rukoli i fety. To jednak wciąż nie wszystkie wersje pesto, jakie warto wypróbować! Dlatego też śmiało eksperymentuj i zmieniaj przepis na makaron z pesto i kurczakiem. To świetny sposób na odkrywanie nowych wersji znanego dania i sprawienie, aby nigdy Ci się nie znudziło!
Makaron z kurczakiem i pesto bazyliowym możesz więc zamienić np. na makaron z mięsem i dodatkiem czerwonego pesto na bazie... papryki! Tego typu pesto przyrządzane jest z papryki i sera ricotta, który sprawia, że danie nie jest zbyt ostre ani cierpkie.
Makaron z pesto i kurczakiem i suszonymi pomidorami z powodzeniem zastąpisz m.in. pesto z dodatkiem buraków.
Kiedy Ci się spieszy, wybierz z kolei najszybszą wersję, czyli makaron z kurczakiem i pesto ze słoika. W Lidlu znajdziesz pyszne gotowe pesto.
Makaron z gotowym pesto i kurczakiem przygotujesz w kilka minut – tyle, ile zajmie Ci gotowanie makaronu oraz pokrojenie w kostkę i podsmażenie kurczaka. Potem dodaj do dania pesto i gotowe! Pamiętaj jedynie, że jeśli postawisz na pesto bazyliowe, nakładaj je już bezpośrednio na talerz. Podgrzewana bazylia może stać się gorzka.
Makaron, kurczak, pesto – wersje z ziołami
Makaron z pesto, kurczakiem i warzywami, zamiast z bazylią lub rukolą może też powstać na bazie zupełnie innych ziół. Najbardziej popularne wersje to pesto pietruszkowe albo przyrządzone z dodatkiem jarmużu.
Rzadziej spotykanym rodzajem pesto jest sos do makaronu przygotowywany z liści szczawiu, liści rzodkiewki albo natki młodej marchewki. Zanim więc następnym razem wyrzucisz natkę marchewki albo listki rzodkiewki, spróbuj zblendować je z dodatkiem oliwy i orzeszków i sprawdź jak smakuje pesto w takiej wersji!
Przepis na makaron z pesto i kurczakiem – porady, dzięki którym Twoje danie zawsze będzie przepyszne!
Przyrządzanie makaronu z pesto zawsze najlepiej jest zacząć od gotowania makaronu. W tym czasie zdążysz przyrządzić pesto oraz podsmażyć warzywa wybrane jako dodatki do dania. Jeśli makaron pesto przyrządzasz po raz pierwszy, kontroluj stopień gładkości sosu. Z reguły nie przyrządza się idealnie gładkiej masy, ale pozostawia w pesto drobne grudki. Sprawdzaj więc konsystencję sosu i wybierz taką, która najbardziej odpowiada Tobie i pozostałym domownikom.
Kurczak z makaronem z pesto – przepis na przygotowanie pysznego mięsa
Kiedy pesto będzie gotowe, pora zająć się smażeniem kurczaka. Mięso wykładaj zawsze na dobrze rozgrzaną oliwę. Dzięki temu nie będzie tak mocno przywierało do powierzchni patelni, szybciej się zrumieni, a co najważniejsze – nie wchłonie nadmiernie tłuszczu. Kurczak z pesto powstaje błyskawicznie: małe kawałki mięsa będą podsmażone już w ciągu 5-6 minut. Pamiętaj jednak, że możesz dowolnie zmieniać rodzaj mięsa. Najbardziej zbliżony smak dania uzyskasz, gdy kurczaka w pesto wymienisz na indyka. Świetnie sprawdzi się jednak również szynka lub łopatka wieprzowa.
Jakie części kurczaka najlepiej wybierać do pesto z makaronem? Bardzo dobrze smakuje pierś z kurczaka z pesto i suszonymi pomidorami i szpinakiem. Doskonale sprawdzą się też uda z kurczaka – warto jednak od razu wybrać wersję bez kości.
Makaron z kurczakiem i pesto – jaki typ makaronu sprawdzi się najlepiej?
Niezależnie od tego, czy przyrządzasz tradycyjny makaron z pesto bazyliowym, czy też naszą wersję dania, warto przemyśleć wybór makaronu. Najczęściej pesto podaje się z tagliatelle, czyli makaronem w kształcie długich, płaskich wstążek. Popularną wersją takiego dania jest np. tagliatelle z kurczakiem, rukolą i pomidorami. Czasami danie to podawane jest z mniejszą ilością składników, jako makaron tagliatelle z kurczakiem i suszonymi pomidorami.
Zamiast tagliatelle dobrze sprawdzi się też makaron penne (potocznie nazywany rurkami) albo conchigliette (muszle). Ogólna zasada jest taka, że jako makaronu z pesto z bazylii (i innych wariacji pesto) warto używać grubszych, większych wersji makaronu.
Makaron z pesto i kurczakiem – przepis na pesto, który warto poznać
Jak zrobić pesto z makaronem, by smakowało tak dobrze, jak we włoskiej restauracji? Przede wszystkim zawsze stawiaj na świeże składniki! Pamiętaj też, że podstawią włoskiej kuchni, a więc np. dań takich jak czerwone lub zielone pesto z makaronem, jest… prostota! Włosi rzadko szukają wymyślnych rozwiązań, zazwyczaj sekret ich wyjątkowej kuchni tkwi w łączeniu kilku wartościowych, świeżych produktów. Sprawdź nasz przepis na pesto.
Zielone pesto z makaronem – sposoby na ciekawy smak
Pesto bazyliowe z makaronem zyska wyjątkowy posmak, jeśli dodasz do niego także inne zioła. Razem z bazylią zblenduj więc świeżą pietruszkę, kolendrę, wybraną przez nas rukolę albo listki pokrzywy!
Smak pesto do makaronu możesz też odmieniać, stosując inne niż zazwyczaj rodzaje orzeszków. Jeśli do tej pory wykorzystywałeś głównie orzechy włoskie lub pinii, teraz postaw na nerkowce. Zwróć jedynie uwagę, by wybierać dość miękkie rodzaje orzechów, które łatwo będzie Ci zblendować.
Jeśli nie chcesz używać orzechów, makaron z bazyliowym pesto (albo każdym innym typem pesto) będzie równie smaczny z dodatkiem migdałów, nasion słonecznika albo pestek dyni.
Makaron z pesto – jak zrobić to dobrze? Wybieramy ser
Makaron z pesto najczęściej we Włoszech podawany jest z dodatkiem parmezanu. Jeśli aktualnie go nie masz albo nie przepadasz za jego intensywnym smakiem, wymień ser na dowolny inny! Najłagodniejszy smak będzie miał makaron z pesto i kurczakiem i mozzarellą. Nieco intensywniejszy – makaron z serem żółtym, na przykład z goudą.
Smak najbliższy oryginałowi uzyskasz, stosując Grana Padano albo Corregio.
Każdy z tych serów wykorzystaj zarówno jeśli przyrządzasz pesto samodzielnie, jak i wtedy, gdy wybierasz sos do makaronu ze słoika.
Jak zrobić makaron z pesto ze słoika, by nadal pysznie smakował? Gotowy sos dopraw dodatkowo ulubionymi przyprawami. Od razu stanie się smaczniejsze!
Makaron z pesto i kurczakiem to pyszny i sycący obiad, który polubi cała Twoja rodzina. Co więcej,powstaje w zaledwie kilka minut. Czy ma jakieś minusy? Zdecydowanie zbyt szybko znika z talerzy! Nie wierzysz? Przygotuj więc makaron z pesto dla najbliższych i przekonaj się osobiście!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Sernik krakowski
- Przekąski sylwestrowe
- Miodownik z kremem z kaszy manny
- Pieczona ryba po grecku
- Ciasto na pierogi
- Błyskawiczne pierniczki
- Świąteczne pierniczki
- Ciasto marchewkowe
- Pistacjowy sernik baskijski
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Golonka pieczona po bawarsku
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
- Śledzie po kaszubsku
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (15)
601 dni temu
Średnio na jeża ten przepis
odpowiedz
1372 dni temu
Super przepis, łatwy, szybko się robi. Pesto kupuję gotowe, a zamiast orzechów daję pestki dyni prażone. Z zielonym makaronem jeszcze lepsze. Pyyycha<3
odpowiedz
1507 dni temu
Przepyszne danie. Raz na jakiś czas robię bo uwielbiamy 💚
odpowiedz
1553 dni temu
Bardzo dobre danie - oczywiście dla każdego kto lubi pesto. Zamiast orzechów włoskich dałem słonecznik i było super!!
odpowiedz
1619 dni temu
Robione już kilka razy (z drobnymi modyfikacjami) i za każdym razem pyszne
odpowiedz
1647 dni temu
przepyszne
odpowiedz
1757 dni temu
Niesmaczne
odpowiedz
1780 dni temu
Ile tej wody z gotowanego makaronu dac? Chyba nie 2 litry :)
odpowiedz
1779 dni temu
Kaffka, tę informację znajdziesz w drugim kroku przepisu. Do smażenia makaronu dodajemy ok. 2 łyżki wody po jego gotowaniu.
1875 dni temu
Wygląda smaczne, ale jest mdłe!
odpowiedz
1914 dni temu
Czy można pesto z rukoli zastąpić pesto bazyliowym?
odpowiedz
1913 dni temu
Oczywiście! :)
2086 dni temu
Czym zastąpić syrop z agawy?
odpowiedz
2086 dni temu
Zastąp syropem klonowy lub miodem :)
2144 dni temu
Pychota
odpowiedz
zobacz wszystkie