Zupa rybna

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ

  • blacha
  • blender
  • papier do pieczenia
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 200°C

KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY WYWAR NA OŚCIACH

Ości podpiekamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia przez 20 minut w temperaturze 200°C – aż staną się białe. Przekładamy do garnka, zalewamy wodą. Dodajemy włoszczyznę pokrojoną na mniejsze kawałki, liście laurowe, ziele angielskie i gotujemy ok. 2 godzin.

KROK 2: GOTUJEMY ZUPĘ

Cebule i czosnek siekamy. Koper włoski i seler kroimy w kostkę wielkości 1 x 1 cm. Warzywa przesmażamy w garnku z rozgrzaną oliwa. Dodajemy ostrą i słodką paprykę, przecedzony wywar z ości, pomidory pelati. Gotujemy ok. 30 minut. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Krewetki obieramy i oczyszczamy. Filety kroimy na mniejsze kawałki. Pod koniec gotowania dodajemy krewetki, małże i kawałki ryb. Gotujemy ok. 2-3 minut.

KROK 3: PRZYGOTOWUJEMY ŚMIETANĘ ZIOŁOWĄ

Śmietanę miksujemy ze szczypiorkiem i czosnkiem. Zupę podajemy z ziołową śmietaną. Dekorujemy listkami kolendry i posiekanym szczypiorkiem.

 

 

Ryby i owoce morza z tym znakiem pochodzą ze zrównoważonych połowów z certyfikatem MSC. www.msc.org/pl

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (3)

Avatar
  • Gość Gość
    985 dni temu
    Gdzie można kupić ości z ryb? Czy w lidlu...? ;)

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    985 dni temu
    Samych ości kupić nie można ;) Polecamy za to ryby! Ten przepis pozwala na wykorzystanie wszystkich ich części. Po filetowaniu ryby ości doskonale nadają się do przygotowania smacznej zupy. Na częściach ryb, takich jak np. głowa czy ogon możemy także przygotować wywar.
  • Gość Gość
    980 dni temu
    KUCHNIALIDLA - tylko trochę ciężko uzyskać aż 1 kg ości do tej zupy.... sporo ryb trzeba by było wyfiletować ;)

Zupa rybna – klasyka w nowej odsłonie

Zupa rybna to danie, które historią sięga głęboko do polskiej tradycji kulinarnej. Smakowita zupa rybna ze śmietaną podawana jest nie tylko od święta, chociaż to najczęściej ze świętami jest kojarzona. Nic dziwnego, ponieważ tradycja spożywania zupy na bazie ryb związana jest z postem, podczas którego nie wolno było spożywać potraw mięsnych. Zabielana zupa rybna gotowana na głowach i innych podrobach była prostym i tanim sposobem na obiad dla całej rodziny, dlatego też bardzo szybko stała się stałym elementem codziennej diety.

Dziś zupę rybną je się na różne okazje, a klasyczna zabielana wersja ustępuje bardziej wyszukanym przepisom. Przepis na zupę rybną, który przygotowaliśmy dla Ciebie wraz z Karolem Okrasą, różni się znacznie od tych zup, które kojarzą Ci się ze świętami Bożego Narodzenia. Zainspirowani włoskim sposobem na zupę rybną, połączyliśmy go z polską tradycją i do wywaru na ościach dodaliśmy nie tylko pysznego dorsza, ale także krewetki, małże oraz pomidory i pokrojony koper włoski. Uwierz nam, że ten przepis na zupę rybną z pomidorami skradnie Twoje serce już od pierwszej łyżki.

Wyśmienita zupa rybna — kilka wskazówek

Prawdziwa zupa rybna — czyli jaka? Sposobów na to, jak zrobić zupę rybną, jest tak wiele, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wyśmienita zupa rybna powstaje z dobrego przepisu i wysokiej jakości różnorodnych składników. Zupa rybna zrobiona według naszego przepisu na to, jak ugotować zupę rybną, zachwyca swoim głębokim i wielowymiarowym smakiem. W jaki sposób przyrządzić najlepszą zupę z dorsza z warzywami? Jeśli chcesz, aby przygotowana przez Ciebie potrawa smakowała wybitnie, powinieneś pamiętać o kilku kwestiach.

Przyrządzając zupę, warto zainwestować w świeże składniki o dobrej jakości. Jeśli kupujesz ryby i owoce morza, wybierz te z certyfikatami jakości potwierdzającymi miejsce pochodzenia i klasę produktu. Do zupy dodaj świeże, jędrne warzywa oraz aromatyczne przyprawy, a z pewnością uzyskasz smakowity efekt.

Nie spiesz się z gotowaniem wywaru — pozwól, aby ości oddały mu jak najwięcej smaku i aromatu. Jeśli chcesz dodać zupie więcej charakteru, upiecz włoszczyznę w piekarniku przed dodaniem jej do wywaru. Intensywny smak lekko zwęglonych warzyw doskonale komponuje się z delikatną rybą i pomidorami. Im dłużej będziesz gotować wywar, tym więcej będzie miał on smaku.

Dobra zupa rybna wymaga także odpowiednio dobranych przypraw. Jakie przyprawy pasują do zupy rybnej? Smak rybnej zupy doskonale podkreślą liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, skórka z cytryny, a także świeże zioła (np. bazylia i oregano) oraz szafran. Wszystkie te przyprawy nadadzą zupie wyjątkowego charakteru,  czyniąc ją jeszcze smaczniejszą.

Jak zrobić zupę rybną?

Najlepsza, esencjonalna zupa rybna z dorsza i owoców morza — jak ją zrobić? Aby przyrządzić pyszną zupę rybną, wybierz dobre składniki i skup się na ich dokładnym przygotowaniu. Gotowanie zupy rozpocznij od zagotowania ości w garnku. W naszym przepisie znajdziesz filet z dorsza, ale jeśli masz możliwość, wybierz dorsza w całości i opraw go samodzielnie.

Nie przepadasz za dorszem i nie wiesz, jakie ryby nadają się na zupę rybną? Już spieszymy z pomocą! Do zupy rybnej z naszego przepisu pasują zarówno tłuste, jak i te mniej tłuste. Halibut doda zupie więcej treści i tłuszczu, a morszczuk uczyni ją bardziej delikatną. Wybierz tę, którą lubisz najbardziej!

Ryba już oprawiona, a ości się gotują? To czas na przygotowanie małży oraz krewetek. Małże oczyść z włókien, a krewetki obierz z pancerzyków i oczyść. Jeśli chcesz, aby Twoja zupa smakowała bardziej morsko, wrzuć pancerzyki do gotującego się wywaru. Owoce morza dodaj dopiero pod koniec gotowania zupy, ponieważ szybko się gotują. Możesz także bardziej podkręcić ich smak poprzez przesmażenie ich delikatnie na patelni z oliwą z oliwek, cebulą i czosnkiem oraz odrobiną białego, wytrawnego wina.

W dużym garnku podsmaż pokrojone warzywa ze sporą ilością czosnku i cebuli. Niech warzywa lekko się zezłocą — wtedy będą miały najwięcej smaku. W naszym przepisie znajdziesz cebulę, czosnek, koper włoski oraz seler, ale możesz dodać do zupy także pokrojoną marchewkę lub chrupiącą, czerwoną paprykę, by nieco ją osłodzić.

Gdy warzywa są już wystarczająco rumiane, dodaj wybrane przez siebie przyprawy, a po chwili także pomidory z puszki. Jeśli chcesz jeszcze bardziej podkręcić smak zupy, dodaj do niej drobno pokrojone, świeże pomidory. Całość duś przez kilka minut, by smaki dobrze się połączyły, tworząc idealną bazę do dalszych poczynań.

Kolejny krok do uzyskania idealnej zupy rybnej to dodanie do garnka bulionu. Pamiętaj tylko o tym, aby odcedzić go przed dodaniem do reszty składników — nie chcesz chyba, żeby w Twojej zupie pływały ości, prawda? Bulion dokładnie wymieszaj i gotuj pod przykryciem na małym ogniu, a po upływie 20 minut dodaj do garnka małże, krewetki i pokrojonego fileta. Zupa będzie gotowa po upływie 5-7 minut od wrzucenia rybnych składników.

Z czym podawać aromatyczną zupę rybną z naszego przepisu? Idealnym dodatkiem do tej zupy są grzanki z dobrego, razowego pieczywa. Jeśli nie przepadasz za jedzeniem zupy z chlebem, możesz połączyć ją z porcją ryżu lub kluskami lanymi. Życzymy smacznego!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!