Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- miska
- sito o małych oczkach
- wyciskacz do cytrusów
- łyżka cedzakowa
- garnek o pojemności ok. 5 l
- dzbanek lub inny pojemnik na bulion o pojemności ok. 2 l
- tarka o małych oczkach
PRZYGOTOWANIE:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY MAKARON
Do miski dodajemy makaron, a następnie zalewamy go wrzątkiem i przykrywamy na 4 minuty. Gdy zmięknie, przecedzamy go i odkładamy na bok.
KROK 2: PRZYGOTOWUJEMY BULION
Wszystkie warzywa wchodzące w skład włoszczyzny myjemy i suszymy, a następnie obieramy. Kroimy w większe kawałki i wrzucamy do garnka. Całość zalewamy wodą i ustawiamy na kuchence na średnim ogniu.
KROK 3: DOPRAWIAMY BULION
Do gotującego się bulionu dodajemy sól, ziele angielskie i liść laurowy. Mieszamy i zmniejszamy ogień do małego.
KROK 4: GOTUJEMY BULION
Bulion powinien gotować się przez co najmniej 2 godziny (powinien w tym czasie zredukować swoją objętość do ok. 1,5 l). Po upływie wyznaczonego czasu przecedzamy bulion przez sito od wybranego naczynia, aby oddzielić go od wszystkich warzyw i ziół. Warzywa mogą przydać się do zrobienia innych dań, np. pasztetu. Garnek myjemy.
KROK 5: PRZYGOTOWUJEMY KURCZAKA
Kurczaka starannie myjemy, a potem wycinamy wszystkie żyłki i ścięgna. Kroimy go w kostkę.
KROK 6: PODSMAŻAMY KURCZAKA Z CURRY
W garnku rozgrzewamy olej, a następnie podsmażamy na nim pastę curry oraz pokrojonego kurczaka. Całość mieszamy, aż do momentu, w którym kurczak zmięknie, a białko się zetnie.
KROK 7: DODAJEMY BULION I INNE DODATKI
Do garnka dolewamy bulion i zmniejszamy ogień do minimum. Imbir obieramy i ścieramy na tarce wprost do zupy. Gotujemy przez 10 minut, a potem dodajemy sos rybny i sojowy. Mieszamy i gotujemy przez kolejne 10 minut.
KROK 8: DODAJEMY MLECZKO KOKOSOWE, CHILI ORAZ MAKARON
Do gotującej się zupy dodajemy mleczko kokosowe. Chili myjemy i kroimy w plastry i również wrzucamy do zupy. Dodajemy makaron. Mieszamy i gotujemy przez maksymalnie 2 minuty.
KROK 9: DODAJEMY LIMONKĘ
Limonkę starannie myjemy, a potem kroimy na pół. Jedną połowę kroimy w półplasterki (posłuży nam jako ozdoba), a z reszty wyciskamy sok i dodajemy go do zupy. Ściągamy garnek z kuchenki.
KROK 10: PODAJEMY ZUPĘ
Zupę wraz z makaronem rozlewamy do miseczek i dekorujemy kolendrą, plastrami limonki oraz miętą. Pyszna, tajska zupa z kurczakiem jest gotowa!
Zobacz podobne
przepisy
Zupa pho z wołowiną
Sprawdzony przepis na wietnamską zupę pho dla wszystkich fanów kuchni azjatyckiej!
Zupa kokosowo-imbirowa z esencją kolendrową
Czy przed żołądek można trafić do serca? Karol z pomocą swojego gościa i zupy krem z batatów i marchewki udowadnia, że tak!
Zupa miso z tofu i wędzonym pstrągiem
Kuchnia Japonii to Twoje smaki? Koniecznie spróbuj więc zupy miso z tofu i wędzonym pstrągiem – wg przepisu Karola przygotujesz ją prosto i szybko!
Zupa umami z makaronem ryżowym i warzywami
Czas na pożywny i wyrazisty w smaku, a do tego łatwy do przygotowania posiłek. Dzięki Kindze poznacie wyśmienity przepis w stylu azjatyckim na zupę umami z makaronem ryżowym i warzywami! Sprawdźcie, jakie to proste. A smaczne jak u mami!
Prawdziwa zupa tajska z kurczakiem - czyli jaka?
Prawdziwa zupa tajska z kurczakiem to połączenie bogactwa smaków, aromatów i kolorów, które razem tworzą niezapomniane doznania. Kluczowym składnikiem, który nadaje tej zupie charakterystyczny smak, jest pasta curry. To właśnie ten składnik nadaje tajskiej zupie z kurczakiem (oraz innymi dodatkami) autentyczny smak i nadaje zupie odrobinę ostrości, która idealnie harmonizuje się z delikatnym smakiem kurczaka oraz kremowym mleczkiemkokosowym. Do tego nie może zabraknąć świeżych ziół - można postawić na klasyki takie jak kolendra, bazylia tajska oraz trawa cytrynowa albo przyrządzić ją w bardziej nowoczesnej odsłonie, np. z pietruszką czy miętą, czyniąc wywar bardziej orzeźwiającym.
Zupa curry z kurczakiem powinna być wyrazista, z wyczuwalnymi nutami imbiru oraz liści limonki kaffir. Mleczko kokosowe, będące jednym z podstawowych składników, nadaje jej jedwabistą konsystencję, delikatną słodycz i łagodzi ostrość przypraw. Całość powinna być serwowana z makaronem, który doskonale wchłania smak bulionu, tworząc spójną i sycącą potrawę. Zupa tajska z kurczakiem i mleczkiemkokosowym naszego autorstwa kradnie serca już od pierwszej łyżki. Prawdziwie tajska z harmonijnym połączeniem smaków – pikantnego, słodkiego, kwaśnego i słonego, co czyni ją idealną propozycją na obiad.
Zupa tajska z kurczakiem - przepis
Tajemnica doskonałej zupy tajskiej z kurczakiem i makaronem ryżowym tkwi w umiejętnym balansowaniu smaków oraz w doborze świeżych składników. Wysokiej jakości świeże warzywa potrzebne do przygotowania zupy dostępne są na Ryneczku Lidla, a azjatyckie składniki znaleźć można na półkach oraz w trakcie trwania Tygodnia w stylu azjatyckim z produktami Vitasia.
Kluczowym elementem prostej zupy tajskiej z kurczakiem jest wspomniana pasta curry – można użyć do zupy w wersji zielonej, albo skorzystać z nieco łagodniejszej czerwonej czy żółtej. W przypadku przygotowywania zupy curry z kurczakiem i mlekiem kokosowym warto podsmażyć pastę curry na oleju przed dodaniem innych składników, wydobywając pełnię jej smaku i kryjących się w przyprawach aromatów.
Dla osiągnięcia idealnej konsystencji zupy z kurczakiem i mleczkiem kokosowym, ważne jest, aby nie doprowadzać mleczka do wrzenia, lecz gotować je na małym ogniu. To zapobiegnie jego rozwarstwieniu i zapewni kremową teksturę. Zupa curry z kurczakiem i mlekiem kokosowym powinna być gotowana na bazie bulionu warzywnego, drobiowego lub krewetkowego. Istotny jest także sposób dodawania ziół – dodanie ich na końcu gotowania lub bezpośrednio przed podaniem zupy tajskiej z kurczakiem i warzywami pozwala zachować ich intensywny aromat.
Zupa tajska z kurczakiem i makaronem - sekret dobrze dobranych przypraw
Sekret zupy tajskiej z kurczakiem z naszego przepisu tkwi w odpowiednim doborze przypraw, które nadają jej niepowtarzalny, bogaty smak. Zupa z mleczkiem kokosowym i kurczakiem powinna zawierać przede wszystkim świeży - ten składnik to baza kuchni orientalnej. Niezwykle istotna również pasta curry, która występuje w wersji zielonej, czerwonej i żółtej, a każda z nich nadaje zupie nieco inny charakter. Zielona pasta curry jest najbardziej pikantna, czerwona ma średnią pikantność, a żółta jest najłagodniejsza, ale wszystkie łączy intensywność smaku i aromatu. Pasty curry można kupić w sklepach, ale miłośnicy kuchni tajskiej, którzy chcą przyrządzić pyszną zupę z kurczakiem i makaronem, mogą pokusić się o ich samodzielne przygotowanie.
Zielona pasta curry zawiera świeże zielone chili, kolendrę, trawę cytrynową, imbir, czosnek, cebulę, pastę krewetkową oraz przyprawy takie jak kolendra i kumin. Z kolei czerwona pasta curry jest robiona z czerwonych chili, a jej bazę stanowią trawa cytrynowa, szalotka, kminek, sól, dziki kardamon i skórka z limonki. Żółta pasta curry, najłagodniejsza z trzech, zawiera odrobinę czerwonego chili, kurkumę, kmin rzymski, szalotkę, czosnek, i cynamon oraz gałkę muszkatołową. Każda z tych past może być użyta do stworzenia zupy tajskiej z kurczakiem i makaronem, nadając jej unikalny smak.
W zupie orientalnej z kurczakiem nie może zabraknąć sosu rybnego, który dodaje jej głębi, oraz soku z limonki, który balansuje pikantność i nadaje zupie świeżości. Pikantna zupa tajska z kurczakiem powinna zostać wzbogacona o świeże zioła, które dodaje się na koniec gotowania. Tajska zupa często zawiera również warzywa takie jak papryka, cukinia czy pieczarki, które dodają chrupkości i różnorodności. Dobrze przyprawiona zupa jest harmonijną kombinacją ostrego, słodkiego, kwaśnego i słonego smaku.
Zupa tajska z kurczakiem curry - wariacje
Azjatycka zupa z kurczakiem ma wiele wariantów, które różnią się smakiem, składnikami i techniką przygotowania. Przepis na zupę tajską z kurczakiem może powstać z wielu nietypowych składników, a także z tego, co akurat mamy pod ręką - wystarczy odrobina kreatywności i dobre przyprawy, a w kilkanaście minut może powstać prawdziwie tajska zupa z kurczakiem, krewetkami czy tofu.
Jednym z najbardziej znanych wariantów zupy w stylu azjatyckim jest Tom Kha, która jest aromatyczną i kremową zupą na bazie mleczkakokosowego i bulionu z dodatkiem trawy cytrynowej oraz mięsa, najczęściej kurczaka lub krewetek. Charakterystyczną cechą Tom Kha jest jej delikatna pikantność, połączona z kwaskowatym smakiem limonki i subtelną słodyczą mleczkakokosowego. Tom Kha często zawiera również grzyby, pomidory oraz świeże zioła, takie jak kolendra, które dodają zupie głębi smaku i aromatu. Taka zupa tajska z kurczakiem i mleczkiem kokosowym jest doskonałym wyborem dla osób, które cenią sobie zrównoważony, ale bogaty smak i lekkość.
Innym interesującym wariantem jest zupa Kaeng Som, która jest zupełnie inna od kremowej Tom Kha. Kaeng Som to pikantna, kwaśna zupa, która zachwyca wszystkich fanów ostrości. Zupa jest przygotowywana na bazie pasty z tamaryndowca, który nadaje zupie charakterystyczny smak, a całości dopełnia spora ilość chili. Kaeng Som zwykle zawiera ryby lub owoce morza, ale równie popularne są wersje z warzywami, takimi jak marchew, kapusta czy rzepa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać recepturę na Kaeng Som do przyrządzenia pysznej zupy z makaronem ryżowym i kurczakiem w tajskim stylu albo przygotować azjatycką zupę według własnego pomysłu. Życzymy smacznego!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Zupa grzybowa z makaronem
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
- Ciasto na pierogi
- Śledzie po kaszubsku
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Wigilijny makowiec
- Ryba po japońsku
- Przekąski sylwestrowe
- Kompot z suszu z cytryną
- Sałatka gyros
- Ciasto marchewkowe
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Miodownik z kremem z kaszy manny
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)