Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj
- blachę do pieczenia
- papier do pieczenia
- piekarnik rozgrzany do temperatury 220°C
- folię spożywczą
- słoiczek
Krok 1: Pieczemy warzywa
Bakłażan kroimy w plastry. Paprykę kroimy na ćwiartki, oczyszczamy z gniazd nasiennych. Cebulę przekrawamy na pół. Warzywa układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Ząbki czosnku w łupinach miażdżymy i również dodajemy na blachę. Warzywa skrapiamy oliwą z oliwek. Wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 220°C i pieczemy 30-45 minut.
Krok 2: Blendujemy składniki ajwaru
Paprykę przekładamy do miski, przykrywamy folią spożywczą. Po 2 minutach skórka powinna łatwo odchodzić od papryki podczas obierania. Czosnek obieramy z łupinek. Bakłażan siekamy na mniejsze kawałki. Warzywa wrzucamy do miski. Dodajemy przyprawy i orzechy. Całość blendujemy, aż uzyskamy pastę z wyczuwalnymi kawałkami warzyw i orzechów. Pastę przekładamy do słoiczka i przechowujemy w lodówce.
Zobacz podobne
przepisy
Bułka z pastą z orzechów
Świeże bułki z dynią idealnie pasują do smakowitej pasty z rozmaitych orzechów, suszonych pomidorów oraz czosnku.
Kolorowe pasty kanapkowe
Dzięki temu przepisowi Twoje kanapki zawsze będą kolorowe i apetyczne! Wybieraj spośród past – z burakiem, łososiem, pieczoną rybą i suszonymi pomidorami
Baba ghanoush
Daria Ładocha pokaże Ci, jak przygotować aromatyczną pastę z pieczonego bakłażana z domową pastą tahini!
Wegesmalec ze skwarkami
Coś z sadu, coś z grządki, czyli tradycyjny smak w bezmięsnej wersji zamknięty w słoiczku. Zasmakuj w połączeniu jabłek i grochu, które Kinga wybrała na bazę swojego wegesmalcu ze skwarkami!
Co to jest ajvar?
Dobrą odpowiedzią na pytanie „co to ajwar” jest stwierdzenie, że to pasta o kremowej konsystencji i charakterystycznym aromacie. Za smak sosu ajwar w znacznym stopniu odpowiada sposób obróbki warzyw, które przed dokładnym zblendowaniem piecze się w piekarniku. Dzięki temu zyskują charakterystyczny, nieco dymny charakter. Ajvar jedwabistą konsystencję i spożywa się go na mnóstwo różnych sposobów. Oczywiście istnieje kilka wersji tego pysznego sosu, choćby w zależności od kraju, w którym powstaje. Wiesz już jednak, co to jest ajvar w ogólnym tego słowa znaczeniu. Sprawdź, z czym smakuje najlepiej oraz z czym zwyczajowo się go jada.
Ajwar, czyli znany na całym świecie przysmak kuchni bałkańskiej
Podczas wyjaśniania, co to jest ajwar, trzeba wspomnieć o jego pochodzeniu. Otóż to jeden z najważniejszych bałkańskich przysmaków. Pojawia się w kuchni serbskiej, chorwackiej i macedońskiej. Łączy on ważne cechy tamtejszych kulinariów, czyli bogactwo przypraw oraz warzyw. W końcu w jego skład wchodzą papryka, bakłażan, aromatyczny czosnek, a przy tym wyraźnie wybrzmiewają w nim ostre nuty – choć może występować i w łagodnej wersji. Co ciekawe, pasta ajvar ma niemal kilkusetletnią tradycję! W kuchni bałkańskiej dania z ajvarem najczęściej bazują na mięsie, zwykle grillowanym lub pieczonym. Czasami pełni po prostu funkcję sosu, w którym zamacza się kiełbaski czy kawałki mięsa.
Nasz przepis określamy mianem łatwego. Chociaż łączny czas przygotowania pasy wynosi 1 godzinę i 10 minut, 30-45 minut z tego czasu zajmuje samo pieczenie warzyw. W tym czasie możesz zająć się czymś zupełnie innym, więc przygotowanie ajwaru w praktyce nie zajmie Ci aż tak wiele czasu!
W porządku, zatem jak zrobić ajvar, który zachwyca smakiem? Pamiętaj o kilku kwestiach!
- Korzystaj jedynie ze świeżych, dojrzałych warzyw. Tylko wtedy papryka i bakłażan będą smakować tak, jak powinny.
- Przed rozpoczęciem pracy umyj dokładnie wszystkie warzywa.
- Staraj się równomiernie upiec papryki i bakłażany, aby uzyskać jednolitą konsystencję ajwaru. Warto od czasu do czasu w trakcie pieczenia sprawdzać, czy skórka warzyw jest równomiernie zrumieniona.
- Jeśli zamierzasz przechowywać ajwar przez dłuższy czas lub planujesz przygotować go nieco więcej niż zakłada przepis, poddaj go procesowi pasteryzacji. Jest to opcjonalny krok, który pomaga w przechowywaniu większej ilości pasty bez obawy o utratę jej świeżości.
Przepis na ajvar bez bakłażana czy pomidorów? To możliwe!
Sos ajvar ma wiele oblicz. Jedno z nich prezentuje przepis na ajvar bez bakłażana. Oczywiście ajvar z przepisu bez tego składnika ma nieco inną konsystencję i smak niż tradycyjna wersja, ale w żadnym wypadku nie umniejsza to jego walorom smakowym i aromatycznym. Istnieją również przepisy na ajvar z pomidorami. Jednak właściwie nie powinniśmy tu już mówić o ajvarze, ale o macedońskim pindżurze lub bułgarskiej lutenicy.
Z czym jeść ajvar?
Ajwar to zaskakująco wszechstronny dodatek kulinarny, który pasuje do rozmaitych potraw. Oto kilka sposobów na spożycie domowego ajvaru.
- Zdecydowanie najprostszy, a zarazem niezwykle udany pomysł na skosztowanie ajwaru to oczywiście zestawienie go z pieczywem – dowolnym chlebem, bułką czy chrupkimi wypiekami. Udoskonali on również smak kanapek, wrapów lub tortilli.
- To ceniony dodatek do rozmaitych mięs, czy to z grilla, czy też smażonych lub pieczonych.
- Z powodzeniem można używać ajvaru jako marynaty lub sosu do mięs takich jak mielone, kotlety, kiełbaski czy szaszłyki. W tym celu wymieszaj ajwar z oliwą z oliwek, czosnkiem, sokiem z cytryny oraz ulubionymi przyprawami, a następnie powstałą marynatą natłuść mięso, po czym pozostaw je na kilka godzin lub przez noc w lodówce przed pieczeniem lub grillowaniem.
- Do czego jeszcze nadaje się sos ajvar? Na przykład do farszu mięsnego, nadzienia do papryki, bakłażana, pomidorów lub innych warzyw. Ponadto pasuje do zapiekanek mięsnych, takich jak musaka lub pasticcio.
- Z czym jeść ajvar poza daniami mięsnymi? Nie obawiaj się dodawać go do sałatek i warzyw w różnych odsłonach.
- Pikantny ajvar spisze się jako dip do chrupiących warzyw lub chipsów. Możesz potraktować go jako część deski serów, gdzie dobrze wypadnie w towarzystwie krakersów, różnych rodzajów pieczywa oraz wspomnianych warzyw.
- Niektórym osobom odpowiada połączenie bałkańskiego sosu z jajkami sadzonymi bądź ugotowanymi na twardo.
Na osobną uwagę zasługuje ajvar z makaronem. To wyjątkowe połączenie składników daje niemałe możliwości! Makaron z ajvarem okazuje się fantastyczną propozycją na szybki, ale bardzo smaczny obiad. Jednak od początku. Przede wszystkim masz do wyboru różne rodzaje makaronu – my najbardziej polecamy Ci szerokie wstążki, rurki, a także popularne świderki, których kształt sprzyja zbieraniu maksymalnej ilości sosu. Oczywiście możesz również sięgnąć po makaron, który akurat masz pod ręką. Do opisywanej pasty warzywnej z bakłażanów oraz papryki w towarzystwie makaronu możesz dolać po prostu śmietanę – 30% zapewni daniu kremowość i subtelną słodycz, z kolei śmietanka o niższej zawartości tłuszczu będzie lekko kwaśna. Inna opcja zakłada połączeniu ajwaru, odrobiny masła orzechowego oraz cebuli. Rezultat to sycące oraz bogate w smaki i struktury danie. Makaron z ajvarem możesz dodatkowo posypać sezamem lub słonecznikiem wcześniej uprażonym na patelni.
Inne znakomite danie z ajvarem to ryż. Choćby w postaci smakowitego risotto! Możesz postąpić z nim podobnie jak z makaronem i dowolnie eksperymentować z dodatkami, aby stworzyć pyszny sos. Każdy przepis z ajvarem dodanym do marynaty zachwyca pełnią smaku!
Jak zrobić ajvar? Zestaw idealnych przypraw do sosu
Potrawy z ajvarem smakują tak dobrze, ponieważ pasta zachwyca bogactwem smaków i aromatów. Efekt ten osiąga się przede wszystkim za pomocą pieczenia warzyw. Jednak istnieje jeszcze jeden czynnik decydujący o wyjątkowości ajvaru, a mianowicie przyprawy. Za nieco dymny smak pasty odpowiada papryka wędzona. Czy wiesz, że produkuje się ją poprzez wystawienie jej na działanie dymu wytworzonego przez spalanie drewna lub innych materiałów organicznych? Ten proces nadaje papryce intensywny smak i aromat. Koniecznie postaw na produkt dobrej jakości, przechowywany w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Warto pochylić się tu także nad harissą – to pikantna pasta (często ma też formę proszku) przygotowywana głównie z papryki chili, czosnku, oliwy z oliwek i przypraw, popularna w kuchniach północnoafrykańskich, zwłaszcza tunezyjskiej i marokańskiej. Nie rezygnuj z niej, gdyż jej smak znacząco wpływa na charakter ajvaru. Gdyby jednak nie udało Ci się jej zdobyć, możesz rozważyć dodatek srirachy lub zwiększyć ilość chili. Sriracha to sos pochodzący z Tajlandii z papryki chili, octu, czosnku, cukru i soli. Może okazać się zbliżona smakiem do harissy. Aby uzyskać jeszcze lepszy rezultat, dodaj do niej nieco kminku lub kolendry.
Dobry pomysł to również wykorzystanie ziół berberyjskich w zastępstwie harissy. Wcale nie musisz poszukiwać ich gotowej mieszanki! W jej skład wchodzą bowiem imbir, czosnek, czarnuszka, bazylia i kozieradka. Każda z wymienionych przypraw (może z wyjątkiem kozieradki, z której możesz po prostu zrezygnować) jest łatwo dostępna, więc w razie potrzeby sięgnij po nie bez żadnych obaw. Kolejny niezbędny składnik kompozycji to kumin. Uważaj, aby z nim nie przesadzić. Może łatwo zdominować inne smaki kompozycji!
Pasta ajwar według naszego przepisu zawiera również płatki chili. Nie mamy wątpliwości co do tego, że nadają one paście ostateczny sznyt. Warto mieć je w domowej kolekcji przypraw! Zwłaszcza że smakują dobrze nie tylko z ajvarem! Fantastycznie podkręcają smak wielu potraw, zarówno mięsnych, jak i warzywnych. Dla miłośników ostrych wrażeń kulinarnych to punkt obowiązkowy. Gdyby jednak zabrakło ich w Twojej kuchni, nie martw się. I bez nich ajwar zachwyci Cię smakiem. Możesz pokusić się o zastąpienie ich po prostu szczyptą chili w proszku.
Wiesz już, co to ajvar, jak go przyrządzić tak, aby smakował najlepiej, a także jak wykorzystać jego kulinarny potencjał. Przypominamy, że to idealny przepis na ajvar do słoików! Ponadto zachęcamy Cię do sprawdzenia innych przepisów z Kuchni Lidla. Bułka z pastą z orzechów to znakomita propozycja śniadaniowa, z kolei weganie i wegetarianie pokochają wegesmalec ze skwarkami z przepisu niezastąpionej Kingi Paruzel!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Sałatka z rukolą i gruszką
- Przekąski sylwestrowe
- Serowa kula z brokułów
- Zupa z mango z imbirem i limonką
- Pikantna zupa tajska z krewetkami
- Sałatka z kaszy jaglanej z wędzonym twarogiem
- Leczo
- Babeczki pomidorowe z mozzarellą
- Masło z miechunką i orzechami pekan
- Gołąbki z soczewicą i grzybami
- Tabbouleh z trzech rodzajów kaszy
- Chlebek bezglutenowy, ryżowy
- Brownie z malinami
- Wegesmalec ze skwarkami
- Żółta pasta curry
- Guacamole z pomidorami
- Ciasteczka z białą czekoladą
- Domowy sos barbecue
- Pulled pork na 2 sposoby: faszerowane bataty i kanapki
- Pieczony udziec z jelenia w marynacie winno-musztardowej
- Udziec z sarny pieczony w rękawie
- Kuchnia molekularna: ciastko dyniowe i wędzona czekolada
- Odwrócona tarta z kiełbasą
- Lodowe kanapki w polewie i posypce z orzechów
- Sycylijski makaron z kalafiorem
- Zupa z zielonych szparagów z szynką i grissini
- Tatar z łososia z sałatką z ogórka i jabłka
- Krewetki z ananasem podawane na zimno
- Jadalny prezent: chlebek owsiany w słoiku
- Słodka pasta z pestek dyni
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (5)
659 dni temu
Orzechy w ajwarze? Dziwne
odpowiedz
1031 dni temu
Witam, Kiedy będzie w sprzedaży wasz ajvar w słoiku ?
odpowiedz
1030 dni temu
W celu uzyskania informacji dotyczącej konkretnych produktów prosimy o kontakt przez portal obsługi klienta. Formularz można znaleźć pod adresem: https://obsluga-klienta.lidl.pl/SelfServicePL/s/contactsupport
2099 dni temu
Jak długo można przechowywać taką pastę?
odpowiedz
2099 dni temu
Około dwóch tygodni. Przechowujemy w lodówce :)