zobacz film Baklawa grecka

Paweł Małecki

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotowanie

Syrop

Do garnka z wodą dodajemy cukier, sok z cytryny i miód. Stawiamy na małym ogniu i podgrzewamy do całkowitego rozpuszczenia, co jakiś czas mieszając. Syrop doprowadzamy do zagotowania i gotujemy go przez 2-3 minuty, aż lekko zgęstnieje. Odstawiamy do całkowitego wystygnięcia.

Ciasto

Masło rozpuszczamy w rondelku. Blaszkę na ciasto (26x18 cm) smarujemy rozpuszczonym masłem. Ciasto francuskie wyjmujemy z lodówki, dzielimy na 3 równe części. Pierwszą część delikatnie oprószamy mąką i rozwałkowujemy do wielkości blaszki. Wkładamy je do formy, a wierzch smarujemy za pomocą pędzelka rozpuszczonym masłem. Orzechy (migdały, nerkowce i 50 g wyłuskanych pistacji) siekamy w drobną kostkę lub mielimy niezbyt drobno w naczyniu rozdrabniacza (tak, by pozostawić widoczne kawałki orzechów). Posiekane orzechy łączymy ze sobą w miseczce, mieszamy i dzielimy na dwie równe części. Połowę wysypujemy na ciasto w blaszce. Warstwę przykrywamy drugim blatem ciasta francuskiego i powtarzamy czynność. Ostatni (wierzchni) płat ciasta układamy na warstwie z orzechami. Starannie dociskamy brzegi ciasta. Ostrym nożem kroimy (aż do dna formy) równoległe linie w odstępach 4-5 cm, tak aby powstały kwadraty.

Wierzch baklavy smarujemy rozpuszczonym masłem i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180°C (termoobieg) lub 190°C (bez termoobiegu), pieczemy przez około 40 minut (do momentu, aż ciasto podrośnie i nabierze lekko złotego koloru). Jeśli ciasto zaczyna się zbyt szybko rumienić, przykrywamy je folią aluminiową. Pod koniec pieczenia posypujemy baklavę 50 g posiekanych pistacji.

Ciasto po wyjęciu z pieca polewamy wystudzonym syropem wzdłuż naciętych linii. Odstawiamy do wystudzenia.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (39)

Avatar
  • Katarzyna Katarzyna
    1681 dni temu
    Niektórzy ludzie to zwykłe marudzące bulwy... Po tym jak spróbowałam ciasteczek baklawa z Lidla, postanowiłam, że zrobię je sama i ten przepis okazał się najłatwiejszy. Akurat miałam kupione w promocji jakiś czas temu ciasto filo, więc stwierdziłam, że je wykorzystam. Ciastka z tego przepisu wyszły pyszne, chociaż "pyszne" to i tak mało powiedziane. Mi i mojej rodzinie bardzo posmakowały. Dlatego śmieszą mnie komentarze typu "to nie jest prawdziwa baklawa, bo... (tu należy wstawić dowolny argument internetowych ekspertów)", a żadna z tych osób pewnie nawet nie próbowała jej w ten sposób zrobić. Przepis jest naprawdę prosty, a ciacha wychodzą z niego genialne! I to jest chyba najważniejsze :-)

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1688 dni temu
    Podstawowym składnikiem baklawy jest ciasto filo, które nic nie ma wspólnego z francuskim, więc gdzie ten tradycyjny grecki smak?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1688 dni temu
    Ciasto filo i ciasto francuskie, chociaż różnią się ze względu na składniki wykorzystywane go ich przygotowania (masło-oliwa), mają również wiele wspólnego. Jedno i drugie to ciasto listkowe, które można wykorzystać w podobnych przepisach. Ciasto francuskie jest ciastem łatwiej dostępnym, a przy okazji łatwiejszym w obróbce (dzięki większej zawartości tłuszczu-bardziej elastycznym). Chcieliśmy, by nasi odbiorcy mieli możliwość przygotowania tego deseru i zapoznania się z jego wyjątkowym smakiem, na który składa się nie tylko ciasto-baklawa wiele zawdzięcza dodatkom, które pojawiają się w recepturze. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zmodyfikować przepis i zamiast ciasta francuskiego użyć ciasta filo. Jesteśmy otwarci na Wasze eksperymenty ze smakiem i recepturą i jak najbardziej do nich zachęcamy.
  • Gość Gość
    2084 dni temu
    totally wrong . BAKLAVAS MUST HAVE CIASTO FILLO NO FRANCUSKI

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2121 dni temu
    Gdzie kupię cisto yufka?

    odpowiedz

  • THE TURK THE TURK
    2420 dni temu
    Hey George Dont worry Turkish baklava is also not looking like that

    odpowiedz

  • GEORGE GEORGE
    2457 dni temu
    I M SORRY BUT THIS IS NOT ORIGINAL GREEK BAKLAWA. YOU DONT MAKE BAKLAWA WITH THIS CIASTO. AND THE SYROP IT IS COMPLETELY WRONG. AND BELIEVE ME I KNOW BECAUSE I M GREEK

    odpowiedz

  • Gosia Gosia
    2463 dni temu
    Baklava z tego przepisu wychodzi bardzo dobrze. Ja osobiście robię troszkę więcej syropu żeby była wilgotniejsza. I koniecznie zrobić przynajmniej 1,5 dnia przed podaniem wtedy smakuje najlepiej :)

    odpowiedz

  • Natalia Natalia
    2474 dni temu
    Zrobiłam z samych migdałów + pistacje do posypania i wyszło przepyszne! Polecam ten przepis :)

    odpowiedz

  • karolina karolina
    2597 dni temu
    Baklavaaaaa moi drodzy jest turecka!!!!!!!! zaprszam do czytania historii!!

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2597 dni temu
    Karolino, baklava jest popularna w wielu kuchniach i każda z nich miała swój wpływ na ten deser - w tym także kuchnia grecka. :)
  • Gość Gość
    3158 dni temu
    Baclava sprzedawana w Lidlu w Tygoniu Greckim pyszna w smaku taka sama jak w Grecji

    odpowiedz

  • Agnieszka Agnieszka
    3024 dni temu
    To zależy gdzie się ją kupowało w Grecji. Bo ta z Lidla jest taka jak w greckich sklepach. W hotelach jadłam o wiele lepszą. To tak jak ze wszystkim. Jak zrobi dobry cukiernik i do bezpośredniego spożycia, to wszystko jest lepsze niż ze sklepów.
  • Gość Gość
    3268 dni temu
    Przecież to GRECKA baklava a nie turecka, Kamelia

    odpowiedz

  • GEORGE GEORGE
    2457 dni temu
    BAKLAVA ITS ONLY ONE , AND NOT 2 , ONLY GREEK AND THIS KNOW EVERYBODY
  • Gość Gość
    1638 dni temu
    YOU CANT USE THE NAME TURECKA OR GRECKA BAKLAVA FOR THIS THAT YOU FIX. AND GRECKI AND TURECKA WE USE THE SAME FILO AND NOT FRANCZUSKI FILO PASTRY. ITS LIKE YOU GOING IN ONE COUNTRY AND YOU SAY , I M GONNA COOK ORIGINAL POLSKIE ZUREK BUT YOU CHANGE THE BASIC RECIPE , THEN STOP TO BE ORIGINAL ZUREK...
  • kamelia kamelia
    3482 dni temu
    nie wiecie jak sie robi prawdziwą TURECKĄ balkave !

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3363 dni temu
    bo jak tytuł wskazuje - mówią o greckiej :P baklawa nie jest deserem tylko tureckim!
  • Gość Gość
    2457 dni temu
    IF YOU GONNA READ LITTLE HISTORY WHEN GREECE MAKE BAKLAVA ,TURCJA THEY DIDNT KNOW EVEN WHAT IS BAKLAVA
  • Lara Lara
    3494 dni temu
    bardzo ciekawy przepis, jednakże polecam dodać orzechy nie solone, ponieważ baklava powinna być z zasady słodka, a nie słonawa. Co do pieczenia - u mnie po 25 minutach ciasto było gotowe, pomimo przykrycia folią.

    odpowiedz

  • Basia Basia
    3536 dni temu
    Jedno z moich ulubionych z kuchni Lidla. Sernik z limonką i ciasto czekoladowe z orzechami też palce lizać.

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3669 dni temu
    imko, możesz użyć pistacji solonych. Sól będzie co prawda lekko wyczuwalna, ale będzie się dobrze komponować z resztą składników.

    odpowiedz

  • imka imka
    3670 dni temu
    Chodzi mi o pistacje, czy można kupić pistacje nie solone? Raz zrobiłam baklawę, ale bez tych orzechów, bo we wszystkich sklepach były tylko solone. Czy, jeżeli użyję solonych, to czy będzie wyczuwalna sól, zwłaszcza, że posypuje się nimi wierzch ciasta?

    odpowiedz

  • Anna Anna
    3793 dni temu
    Baklawę robi się z ciasta filo a nie francuskiego !

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2457 dni temu
    OF COURSE . THIS IS THE CORECT. BRAVO
  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3795 dni temu
    Jeśli wierzch ciasta zaczyna się zbyt szybko rumienić, polecamy zrezygnować z termoobiegu lub zmniejszyć temperaturę o 10-20 stopni.

    odpowiedz

  • Marta Marta
    3796 dni temu
    Właśnie zrobiłam. Wszystko zgodnie z przepisem ale niestety chyba coś z temperaturą jest nie tak. Na pewno 40 minut w 180C w termoobiegu? U mnie pistacje się zjarały, niektóre są całkowicie spalone (czarne) pomimo tego, że wyjęłam baklave o 5 minut wcześniej niż w przepisie.

    odpowiedz

  • Dorota Dorota
    3796 dni temu
    U mnie też bardzo szybko się zrumieniło i orzechy z wierzchu zaczynały się przypalać. Wydaje mi się, że termoobieg nie był potrzebny. Ciasto ogólnie wyszło dobre.

    odpowiedz

  • Monika Monika
    3799 dni temu
    Niby wszystko ok, ale u mnie po 20 minutach ciasto było już u góry prawie spalone, pistacje u góry też. A piekarnik na 180 termoobieg - za mocny piekarnik? Czy coś jest niedomierzone? I trochę źle, że i migały, i pistacje były słone - trochę za bardzo czuć słoność w tej słodkości. Ale może po paru modyfikacjach będzie ok?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3801 dni temu
    tatianko, pistacje mogą być solone. Zaś orzechów w sumie ma być 150 g.

    odpowiedz

  • tatianka tatianka
    3802 dni temu
    witam mam pytanie czy pistacje moga byc slone bo ni gdzie nie znalazlam innych i czy orzechow nerkowca i migdalow ma byc po 150gr czy razem 150gr dziekuje za odpowiedz

    odpowiedz

  • Mama Krzysia Mama Krzysia
    3803 dni temu
    Ciasto upieczone i zjedzone :) Dla mnie jest rewelacyjne. Polecam wszystkim

    odpowiedz

  • Mama Krzysia Mama Krzysia
    3805 dni temu
    Właśnie mi się piecze, ciekawa jestem jak wyjdzie. Nie omieszkam napisać.

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3805 dni temu
    Cukierniku Amatorze, tak, można kiwi lekko wcześniej podgotować w wodzie z cukrem, a następnie zalać już tężejącą galaretką. Możesz również zastąpić zwykłą galaretkę z żelatyną galaretką, w której substancją żelującą jest agar - wówczas galaretka dobrze stężeje.

    odpowiedz

  • Cukiernik Amator ;-) Cukiernik Amator ;-)
    3806 dni temu
    Witam, mam pytanie które jednak nie dotyczy bezpośrednio tego przepisu. Chodzi mi o owoce w galaretce, mówiąc dokładniej o ananas i kiwi... Wiem że przez nie galaretka się nie ścina. Jednak w popularnej wyszukiwarce internetowej można znaleźć zdjęcia ciast z kiwi i galaretką. Czytałam też w wielu miejscach, że jeśli owoce zagotuje się / sparzy wrzątkiem (w niektórych wersjach z cukrem) to "problem znika". Czy to prawda???

    odpowiedz

  • Aurora Aurora
    3809 dni temu
    Fajnie że baklawę można zrobić na cieście francuskim, ciasto filo jest ogólnie trudno dostępne, przepis pana Piotra już zapisuję .

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3809 dni temu
    Drogi Gościu, jak najbardziej! Ciasto filo także sprawdzi się doskonale, jednak należy z nim postępować nieco inaczej niż z ciastem francuskim, gdyż jest niezwykle cienkie i należy układać je warstwowo.

    odpowiedz

  • Gość :-) Gość :-)
    3810 dni temu
    A czy ciasto filo też się nadaje?

    odpowiedz

  • Goga Goga
    3810 dni temu
    Ciekawy przepis, chętnie wypróbuję, oczywiście na cieście francuskim Linessa, mniam :)

    odpowiedz

zobacz wszystkie


Grecka baklava – historia dania

Baklava… Ten przesłodki smakołyk do niedawna był dostępny jedynie podczas zagranicznych wycieczek. Na szczęście nie musisz już czekać do wakacji, aby rozkoszować się jej znakomitym smakiem. Nasz przepis na baklawę pozwoli Ci przygotować ją we własnym domu! Określamy go średnim poziomem trudności, dlatego spokojnie – dasz sobie radę! Uważne podejście do wszystkich kroków zawartych w przepisie pozwoli Ci osiągnąć kulinarny sukces.

Musimy jednak wyjaśnić, co to jest baklava. Otóż jest to rodzaj słodkiego wypieku składającego się z cienkich warstw ciasta filo (lub yufki), przemiennie przekładanych warstwą orzechów, najczęściej włoskich, nieco rzadziej laskowych lub migdałów. Całość nasącza się syropem, zwykle z wody, cukru i soku cytrynowego lub różnej maści wód kwiatowych, które zapewniają przysmakowi słodycz oraz wilgotną konsystencję. Wszystko to sprawia, że to smakołyk o charakterystycznym, bardzo słodkim smaku.

Czy jednak wiesz, skąd pochodzi baklava? Okazuje się, że to dość skomplikowana kwestia, ponieważ jego autorstwo przypisuje sobie wiele grup i narodów. Wśród nich pojawiają się Grecy, Turcy, ale także mieszkańcy Środkowo-Wschodniej Europy. Wszystko to sprawia, że sposób przygotowania oraz skład baklawy różni się w zależności od regionu. Co ciekawe, we wszystkich wspomnianych krajach i obszarach uznaje się ją za deser narodowy! Jeszcze do XIX wieku ten słodki przysmak stanowił luksusowy, bardzo drogi deser, którym raczyli się wyłącznie najbogatsi. Wypiekano ją jedynie na specjalne okazje, takie jak wesela czy święta religijne. Na szczęście obecnie nie kosztuje już tak wiele, co czyni ją znacznie łatwiej dostępną. I to w rozmaitych odsłonach!

Wracając do pochodzenia deseru – trudno wskazać oryginalny przepis na baklavę. Każdy z wymienionych krajów nadawał deserowi własny, nieco odmienny charakter. Przykładowo popularna baklawa pistacjowa najczęściej spotykana jest w Afganistanie i na Cyprze. W Azerbejdżanie jada się ją z kawałkami migdałów i orzechów włoskich. Jakby tego było mało, w zależności od kraju przyjmuje ona różne kształty. Czasami tnie się ją w romby, innym razem w trójkąty czy prostokąty. My tym razem skupimy się na greckiej baklavie. Podobno jej smak jako pierwsi poznali greccy żeglarze i handlarze odbywający rejsy do Mezopotamii. Przywieźli oni przepis do Aten, gdzie poddano go pewnym modyfikacjom. To właśnie Grekom zawdzięczamy specyficzne ciasto na baklawę, czyli filo. Ma ono postać cieniutkich płatów grubości liścia. Warto dodać, że słowo filo oznacza w języku greckim właśnie liść! W kuchni greckiej ten rodzaj ciasta powszechnie wykorzystuje się w różnych deserach, którym nadaje ono specyficzną chrupiącą, delikatną strukturę. Nieco przypomina ono ciasto francuskie, które zresztą polecamy do wykonania naszego przepisu. Różnica między nimi to typ wykorzystanego tłuszczu. Do filo dodaje się oliwę, a do ciasta francuskiego masło. Ale dajemy słowo, że zmiana tego składnika baklawy nie zaważy na walorach smakowych deseru.

Baklava z ciastem francuskim

Jak się robi baklawę? Jak wspomnieliśmy, w Grecji powstaje ona z ciasta filo, lecz my radzimy Ci sięgnąć po łatwo dostępne ciasto francuskie. Podobnie jak filo ma ono wielowarstwową strukturę, którą powstaje poprzez powtarzające się procesy składania i wałkowania ciasta z warstwami tłuszczu. Ciasto francuskie cieszy się popularnością na całym świecie, ponieważ świetnie sprawdza się w różnych potrawach czy deserach. Być może zastanawiasz się, dlaczego Paweł Małecki nie wskazuje, jak zrobić je samodzielnie. To proste – proces przyrządzania jest skomplikowany, wymaga wielu składników i wyjątkowej precyzji. Gotowe ciasto zapewnia podobne wrażenia smakowe jak te wykonane własnoręcznie, dlatego nie obawiaj się po nie sięgnąć. Polecamy za to skupić się na starannym przyrządzeniu smakowitego syropu, którym nasączysz warstwy ciasta baklawy oraz odpowiednim wypieczeniu jej w piekarniku.

Jak zrobić baklawę? O czym pamiętać?

Baklawa z ciasta francuskiego okazuje się dość łatwym do wykonania. Lecz jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Zatem, jak zrobić baklawę, która powala na kolana?

  • Podczas układania warstw ciasta francuskiego postępuj delikatnie, aby nie zgnieść poszczególnych warstw i zachować strukturę ciasta.
  • Jeśli ciasto jest w dużym arkuszu, warto pokroić je na mniejsze kawałki przed pieczeniem. To ułatwi Ci późniejsze krojenie gotowej baklawy na porcje.
  • Co ważne, podczas pieczenia nie zapomnij o przykryciu greckiej baklavy z podanego przepisu, gdyż inaczej z pewnością zbyt mocno się przypiecze.
  • Ciasto do baklawy należy dobrze schłodzić przed użyciem. Nie wyjmuj więc go zbyt szybko z lodówki, lecz dopiero na chwilę przed wykorzystaniem.
  • Przed pieczeniem upewnij się, że wszystkie warstwy są równo pokryte tłuszczem.
  • Po upieczeniu należy pozwolić greckiej baklavie chłodzić się przez kilka godzin przed krojeniem. Dzięki temu deser zyska zwartą formę, co ułatwi Ci podzielenie go na równe porcje.
  • Kilka kropel likieru pomarańczowego lub różanego dodanych do syropu cukrowego zapewni baklawie interesujący smak. Inny ciekawy pomysł to różne rodzaje płynnego miodu.

Warto też wspomnieć, z czym można podawać baklawę z orzechami. Choć oczywiście fantastycznie smakuje nawet solo! Baklawa dobrze komponuje się z sezonowymi owocami, takimi jak maliny, truskawki czy świeże figi. Dodadzą one kompozycji świeżego charakteru, ciekawie kontrastując ze słodkim smakiem deseru. Baklawę można także podać z ulubionym lodami. W formie ozdoby spisze się skórka pomarańczowa lub cytrynowa. Za to posypanie baklawy posiekaną czekoladą lub większymi kawałkami czekolady to propozycja dla prawdziwych wielbicieli słodkości.

Przepis na baklawę – o czym pamiętać?

Po upieczeniu i schłodzeniu baklawy umieść ją w szczelnym pojemniku lub owiń folią spożywczą. W ten sposób zabezpieczysz ją przed dostępem powietrza, dzięki czemu dłużej zachowa świeżość. W temperaturze pokojowej, w szczelnym pojemniku możesz przechowywać ją przez kilka dni. Jeśli jednak chcesz cieszyć się nią jeszcze dłużej, umieść ją w lodówce. Przy czym w tym wypadku przed podaniem radzimy odrobiną ją podgrzać. Możesz to zrobić w piekarniku, aby zachować chrupkość ciasta. Inna opcja to mikrofalówka, lecz tutaj zwykle dochodzi do utraty pożądanej struktury. Baklawę da się nawet zamrozić, co umożliwia jej przechowywanie przez dłuższy okres. Uwaga! Zanim to zrobisz, szczelnie ją zapakuj, bez dostępu powietrza. Z kolei podczas rozmrażania baklawy zaleca się przeniesienie jej z zamrażalnika do lodówki, a następnie dopiero do temperatury pokojowej.

Baklava – ciekawostki kuchni greckiej

Baklawa grecka słynie z warstwowej struktury osiąganej za sprawą ciasta filo. W greckiej wersji baklawy często używa się orzechów włoskich, laskowych lub migdałów. Orzechy wnoszą do deseru dodatkowy smak oraz przyjemną chrupkość. Tradycyjnie baklawę nasącza się wspomnianym syropem przygotowanym z wody, cukru, soku z cytryny i ewentualnie kilku kropel wody kwiatowej. Baklawa jest często spożywana podczas świąt, takich jak Wielkanoc czy święto św. Bazylego (grecki Nowy Rok), jak również podczas wszelkich okazji rodzinnych. Oczywiście istnieje wiele regionalnych odmian baklawy w Grecji, a niektóre z nich różnią się składnikami i technikami przygotowywania. Każda rodzina może mieć swój własny przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie. Każdy Grek wie, co to takiego baklawa!

Warto zanurzyć się w kulinarną podróż po greckiej kuchni! Już opisana przez nas baklawa to uczta dla podniebienia, jak również zaproszenie do odkrywania tajemnic zawartych w każdej warstwie tego wyjątkowego przysmaku. Musimy dodać, że baklawa wyśmienicie smakuje jako deser po posiłku czy dodatek do kawy. Przy czym weź pod uwagę, że lepiej nie serwować jej ze słodkimi napojami. Ponadto to ciekawy i smakowity pomysł na prezent! Pięknie zapakowane, przepyszne kwadraciki na pewno okażą się miłą niespodzianką. Sprawdź również pozostałe przepisy z naszej bogatej kolekcji. Wśród nich znalazły się m.in. orzechowe babeczki, pyszne ciasto gryczane oraz wiele innych wartych wypróbowania smakołyków. Zachęcamy jednak zacząć od przygotowania baklawy. Smacznego!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!