zobacz film Biszkopt z masą śmietanową i galaretką

Paweł Małecki

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj

  • formę o wymiarach 30 x 21 cm
  • rózgę kuchenną
  • robot wielofunkcyjny
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 170°C
  • blender
  • sito

 

Krok 1: Ubijamy białka i żółtka jaj

Białka jaj ubijamy w naczyniu robota na średnich obrotach, stopniowo dodając cukier. Pod koniec ubijania, gdy białka będą sztywne oraz nabiorą perłowego koloru i połysku, dodajemy powoli żółtka jaj. Całość ubijamy na gładką, jednolitą masę.

Krok 2: Dodajemy suche i mokre składniki biszkoptu

Mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i proszek do pieczenia przesiewamy przez sito do ubitych jaj z cukrem. Składniki mieszamy dokładnie i delikatnie przy użyciu rózgi kuchennej. Dodajemy sok z połowy cytryny i olej rzepakowy. Mieszamy.

Krok 3: Pieczemy biszkopt

Ciasto przelewamy do formy wysmarowanej masłem i oprószonej mąką i delikatnie wyrównujemy z wierzchu. Pieczemy ok. 35-40 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 170°C. Aby biszkopt był równy z wierzchu, można go po wyjęciu z formy, gdy jeszcze jest ciepły, odwrócić spodem do góry.


Krok 4: Przygotowujemy krem śmietanowy

Schłodzoną śmietankę ubijamy. Żelatynę namaczamy w wodzie, następnie rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Do ubitej śmietanki dodajemy cukier puder. Do żelatyny dodajemy kilka kropli soku z cytryny. Dwie łyżki śmietanki dodajemy do żelatyny, mieszamy i przelewamy do reszty śmietanki. Całość dokładnie mieszamy.

Krok 5: Przygotowujemy galaretkę

Do garnka wlewamy wodę, wsypujemy cukier. Dodajemy maliny. Całość zagotowujemy, a następnie blendujemy. Dodajemy sok wyciśnięty z połowy cytryny, mieszamy. Przecedzamy przez sito. Dodajemy żelatynę namoczoną w wodzie. Mieszamy tak długo, dopóki nie rozpuści się cała żelatyna. Odstawiamy do ostygnięcia.


Krok 6: Łączymy warstwy ciasta

Z biszkoptu ścinamy wierzch, wyrównując ciasto. Ponownie umieszczamy je w formie. Wykładamy masę śmietanową i równomiernie rozkładamy. Połowę malin układamy na śmietanie, lekko dociskając. Ciasto wkładamy do lodówki do zestalenia się. Na ciasto wykładamy resztę malin. Wylewamy galaretkę. Łyżką dociskamy maliny, aby całe były przykryte galaretką. Odstawiamy do lodówki do całkowitego zestalenia.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Ciasto z galaretką z owoców

Nasz przepis opisuje przygotowanie biszkoptu z galaretką i malinami, ale zapewniamy, że to ciasto, które uda się również z innymi dodatkami. Maliny możesz zastąpić dowolnymi owocami sezonowymi! W maju przygotujesz pyszne ciasto z kremem i galaretką z truskawek lub agrestu. To owoce, których smak bezbłędnie komponuje się ze śmietaną, ponieważ idealnie balansują jej słodycz dzięki kwaśnym nutom. Latem pojawia się jeszcze więcej okazji do tworzenia interesujących połączeń smakowych. W czerwcu koniecznie wypróbuj biszkopt z masą śmietanową i galaretką z porzeczek lub poziomek. Za to w lipcu rozsmakuj się w borówkach amerykańskich oraz wiśniach. Biszkopt z galaretką i śmietaną dobrze smakuje także ze świeżymi jeżynami czy aronią, którą możesz cieszyć się aż do października.

Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować ciasto w środku zimy. Sięgnij wtedy po mrożone maliny! W naszym przepisie na biszkopt z malinami i galaretką znalazły się świeże owoce, ale nie oznacza to, że jego wykonanie poza sezonem nie wchodzi w grę. Jak w takim wypadku przyrządzić ciasto? Do galaretki mogą trafić owoce bez rozmrażania. Dzięki temu zachowają piękny, świeży wygląd, nie tracąc nic z soczystej barwy i jędrności. Ale uwaga – do galaretki dodaj mniej wody niż zazwyczaj, ponieważ przybędzie jej po rozmrożeniu się owoców.

Nie przepadasz za żelatyną? Bez obaw, możesz ją zastąpić agarem. To ciekawy produkt otrzymywany z krasnorostów, czyli glonów występujących u wybrzeży Japonii. Mieszkańcy tego kraju z powodzeniem wykorzystują go w rozmaitych deserach i ciastach. Jest on bezbarwny, bezzapachowy i nie ma smaku, a co najważniejsze ma cenne właściwości żelujące. Dzięki niemu Twój placek z galaretką z pewnością się uda! Wiele osób doceni również fakt, że agar ma tylko 30 kcal w 100 g, co czyni go niskokalorycznym, lekkim składnikiem. Pamiętaj, że 1 g agaru odpowiada 5 g żelatyny.

Jak zrobić ciasto biszkoptowe z galaretką?

Aby Twój biszkopt z kremem nie miał sobie równych, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Oto istotne wskazówki:

  1. Kluczowe składniki to jajka, mąka i cukier. Wybierz produkty wysokiej jakości, aby zwiększyć szansę powodzenia wypieku.
  2. Zadbaj o dokładne ubicie piany z białek. To gwarancja, że ciasto dobrze wyrośnie. Koniecznie skorzystaj z czystej miski! Do białek możesz dodać szczyptę soli, która ułatwia ubijanie.
  3. Żółtka dodawaj do sztywnej masy i po każdym dodanym żółtku miksuj ją przez około 30 sekund.
  4. Aby ciasto na biszkopcie z kremem udało się, jak należy, przesiej mąkę i dodawaj ją partiami. Całość mieszaj delikatnie łyżką.
  5. Piekarnik nagrzej przed włożeniem do niego biszkoptu. Masę włóż do piekarnika natychmiast po przelaniu jej do formy. Piekarnik przygotowany na przyjęcie ciasta znacznie zwiększa szanse na sukces cukierniczy!
  6. Blaszkę czy formę, z której korzystasz, wyłóż papierem do pieczenia tylko na dnie – oczywiście, jeśli rezygnujesz ze smarowania blachy masłem. Dzięki temu unikniesz opadnięcia ciasta, ponieważ będzie ono idealnie przylegać do boków naczynia.
  7. Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia. Zrób to dopiero pod koniec wyznaczonego czasu. Wówczas delikatnie otwórz piekarnik i sprawdź patyczkiem, czy ciasto jest właściwie wypieczone. Suchy patyczek oznacza, że jest gotowe.

Odpowiednio wypieczony biszkopt sprawi, że Twoje ciasto z galaretką i malinami będzie idealne!

Mamy też kilka wskazówek, które uczynią krem do biszkoptu z galaretką perfekcyjnym. O co zadbać, robiąc szybki krem pod galaretkę? Śmietanka dodawana do kremu musi być bardzo zimna! Umieść ją w lodówce na kilka godzin przed ubijaniem masy. Przydatny trik to również umieszczenie miski i trzepaczki w zamrażarce na kilka minut przed ubijaniem masy. Co więcej, masa do biszkoptu z galaretką na pewno nie opadnie, gdy dodasz do niej odrobinę żelatyny lub środka zagęszczającego. Musisz jednak uważnie dobrać ich proporcje, aby nie zaburzyć konsystencji kremu. Powyższe wskazówki odmienią każde lekkie ciasto na biszkopcie – oczywiście na lepsze!

Jak przełożyć biszkopt galaretką?

Biszkopt z owocami i galaretką według naszego przepisu zachwyca nie tylko smakiem, ale także efektownym, budzącym apetyt wyglądem. Jego sekret tkwi w skrupulatnym rozłożeniu malin i galaretki. Biszkopt z galaretką potrzebuje czasu, aby należycie stężeć. Nie śpiesz się – inaczej rozpadnie się jeszcze przed przełożeniem go na talerzyk. Wcześniej upewnij się, że powierzchnia biszkoptu jest idealnie gładka, podobnie zresztą jak masa śmietankowa. Tylko wtedy galaretka do ciasta dokładnie i równo pokryje maliny. Sprawdź, czy Twoje ciasto z owocami i galaretką stoi równo w lodówce, aby galaretka mogła ściąć się na gładką masę.

Gdyby jednak wierzch ciasta nie spełniał Twoich oczekiwań estetycznych, nic straconego. Nieco zmodyfikuj jego ostateczną formę, zmieniając go w biszkopt z galaretką i bitą śmietaną. Puszysta pianka to klasyczny dodatek do ciast z kremem. Jak widać, przepis na biszkopt z galaretką poddaje się rozmaitym modyfikacjom. Wiemy jedno – w każdej odsłonie jest godnym wypróbowania deserem!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!