Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- tłuczek do mięsa
- folię spożywczą
- czystą ścierkę
- 2 talerze
- dużą patelnię
PRZYGOTOWANIE:
KROK 1: ROZBIJAMY MIĘSO
Polędwicę kroimy w poprzek włókien, na plastry o grubości 1 cm. Przykrywamy ją folią, a potem ściereczką i rozbijamy mięso na bardzo cienkie kotlety (nieco grubsze niż w przypadku zrazów).
KROK 2: PRZYGOTOWUJEMY CEBULĘ I PIECZARKI
Cebulę obieramy z łupin i kroimy w piórka. Pieczarki myjemy i osuszamy, odcinamy końcówkę nóżki, a potem kroimy pieczarki w plastry. Na patelni rozgrzewamy olej (1,5 łyżki) i smażymy cebulę. Gdy zrobi się szklista, dodajemy pieczarki i smażymy do momentu, w którym odparuje z nich prawie cała woda (powinny zmniejszyć swoją objętość).
KROK 3: PRZYPRAWIAMY MIĘSO
Kotlety oprószamy solą i pieprzem. Wysypujemy mąkę na talerz i obtaczamy w niej każdy płat mięsa z obu stron.
KROK 4: SMAŻYMY KOTLETY
Na patelni rozgrzewamy pozostały olej, a potem wrzucamy na nią po jednym kotlecie. Obsmażamy mięso z obu stron (ok. 2 minuty na stronę) i przekładamy kotleta na talerz. Czynność powtórz z wszystkimi kotletami.
KROK 5: DUSIMY KOTLETY
Włóż kotlety i cebulę z pieczarkami z powrotem na patelnię, a potem zalej je bulionem. Duś przez 5 minut, aż uzyskasz pyszny sos własny. Gotowe bryzole podawaj z ulubionymi dodatkami.
Zobacz podobne
przepisy
Kotleciki jagnięce z miętą i rozmarynem
Pachnące świeżym rozmarynem, miętą i tymiankiem delikatne kotlety z jagnięciny to idealny pomysł na mięsny obiad.
Polędwiczka wieprzowa z sosem czekoladowo-kawowym
Wykwintne danie czerpiące z tradycji kuchni polskiej. Jego smak zachwyca najbardziej wymagające podniebienia.
Kotlet w piwnej marynacie
Przygotowany w piwnej marynacie schab skusi swym wyjątkowym aromatem oraz kruchością niejednego fana grillowania!
Kotlety mielone z purée
Sprawdzony przepis na soczyste i delikatne kotlety mielone? Tylko od Karola Okrasy!
Bryzol — co to jest?
Co to jest bryzol? Bryzol to wyjątkowy rodzaj kotleta, który niegdyś królował na stołach polskich rodzin oraz w lokalach gastronomicznych (zwłaszcza w czasach PRL-u). Jest to cienki kotlet, który nie ma jednego sposobu przygotowywania. Aby przyrządzić ten klasyczny specjał, wykorzystywano mięso wołowe lub wieprzowe, czasem przygotowywano także bryzol z kurczaka, indyka lub bryzol cielęcy, z mięsa, które było drobno mielone, siekane lub cienko rozbijane i formowane w płaskie kotlety. W przeciwieństwie do tradycyjnych kotletów mielonych, bryzola nie panierowano w bułce tartej, lecz obtaczano jedynie w mące. Bryzol najczęściej serwowano z cebulką i sosem własnym lub z pieczarkami, niekiedy do środka dodawano także jajko.
Klasyczny bryzol może być przygotowany z różnych rodzajów mięsa, jednak szefowie kuchni często przyrządzali go z polędwicy wieprzowej lub wołowej, albo ze schabu. Nie brakowało również odważnych kucharzy, którzy eksperymentowali z nietypowymi dodatkami czy rodzajami mięsa, przyrządzając bryzol z jajkiem sadzonym czy gęstym sosem chrzanowym. Choć bryzol przypomina nieco rumsztyk i kotlety mielone, to jednak te dania różnią się od siebie nie tylko sposobem przygotowania, ale także rodzajem mięsa używanego do ich wykonania. Rumsztyk zawsze przyrządzany jest z wołowiny, a kotlety mielone zwykle panieruje się w bułce tartej.
Bryzol, podobnie jak wiele tradycyjnych potraw, nieustannie podlega ewolucji, a współcześni szefowie kuchni stale wprowadzają do jego receptury nowe składniki czy techniki jego przyrządzania. Bryzol może być doskonałą inspiracją dla osób szukających nowych pomysłów na mięsne dania, zwłaszcza dla tych, którzy lubują się w kuchni ubiegłych lat.
Przepis na bryzol
Przepis prawdziwy na bryzol to nie taka prosta sprawa, ponieważ potrawę tą każdy przygotowuje w odmienny sposób. W starych księgach kucharskich spotkać można często wersję, w której samodzielnie mieli się mięso na bryzol wieprzowy lub wołowy, a potem wykorzystuje się je do uformowania płaskich kotletów z dodatkiem jajka, które panieruje się w mące i obsmaża na tłuszczu (najczęściej oleju lub smalcu). Inne źródła podają recepturę na bryzole, w których mięso nie jest mielone, a drobno siekane i formowane w kotlety, a jeszcze inne podają przepis na bryzol rozbijany na ekstremalnie cienkie plastry (podobne jak do zrazów). Jak więc wybrać ten odpowiedni?
Decydujący powinien być rodzaj używanego mięsa - bardziej delikatne partie wieprzowiny czy wołowiny lepiej sprawdzą się w wersji rozbijanej, z kolei te grubsze o zwartej strukturze warto wykorzystać do przyrządzenia kotletów siekanych lub mielonych. Najlepszy kotlet bryzol powstanie ze świeżego mięsa o małym lub średnim stopniu tłustości. Wybierając mięso, zwróć uwagę na proporcje tłuszczu, które mają istotny wpływ na smak i konsystencję kotletów.
Kolejnym krokiem w przygotowaniu idealnego bryzola jest odpowiednie przyprawienie mięsa. Dobrej jakości mięso na bryzol nie potrzebuje skomplikowanej mieszanki przypraw — wystarczy sól i pieprz, które doskonale podkreślą naturalny smak mięsa. Jeśli chcesz uwspółcześnić nieco klasyczny przepis na bryzol, rozważ dodanie do niego aromatycznych ziół, takich jak natka pietruszki, oregano, estragon, trybula czy tymianek, które nadadzą potrawie bardziej złożonego aromatu.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie kotletów oraz ich smażenie, a także dobór dodatków. Bryzol genialnie komponuje się z pieczarkami i cebulką w gęstym sosie, ale jeśli masz ochotę możesz dopasować do niego sos musztardowy, maślano-winny z dodatkiem szałwii czy delikatny sos na bazie świeżych pomidorów i papryki lub gęsty, długo gotowany sos demi glace. Wybór należy do Ciebie!
Jak zrobić bryzol? Przydatne wskazówki
Jak się robi bryzol? Oprócz właściwego doboru mięsa i jego odpowiedniego przyprawienia, istnieje kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą Ci w przygotowaniu doskonałego bryzola drobiowego, wieprzowego, wołowego lub cielęcego. Pierwszą z nich jest odpowiednie formowanie kotletów — ważne jest, aby kotlety miały równą grubość, co ułatwi im równomierne smażenie i zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu się mięsa. Można do tego wykorzystać wałek, który wygładzi strukturę mięsa i pomoże uzyskać idealny kształt i grubość bryzola. Jeśli przyrządzasz bryzol wołowy lub bryzol wieprzowy z delikatnej polędwicy z naszego przepisu po prostu rozbij mięso na cienkie plastry, a w przypadku mniej szlachetnych kawałków mięsa posiekaj je drobno i uformuj kotlety.
Kolejną istotną kwestią jest właściwe panierowanie kotletów. Do bryzola nie używaj bułki tartej, ponieważ wyjdzie Ci z tego klasyczny kotlet. Tutaj używa się wyłącznie mąki! Możesz rzecz jasna poeksperymentować z różnymi dodatkami, takimi jak starty ser żółty lub dowolne przyprawy, ale bułkę tartą lepiej zarezerwuj dla schabowego. Taki zabieg nada potrawie ciekawego smaku i tekstury, sprawiając, że bryzol stanie się jeszcze bardziej apetyczny i dostosowany do Twojego gustu.
Bryzol powinien być smażony na dobrze rozgrzanej patelni, najlepiej pojedynczo. Zbyt duża ilość kotletów na patelni spowoduje jego uduszenie, a nie usmażenie. Duszenie to dopiero końcowy etap przygotowywania tej potrawy — postaw na dużą patelnię i dobrej jakości olej lub smalec, a na pewno uda Ci się stworzyć pyszne kotlety.
Warto również pamiętać o odpowiednim doprawieniu bryzola. Oprócz soli i pieprzu, do mięsa można dodać ulubione przyprawy i zioła, takie jak czosnek granulowany, papryka słodka czy suszone zioła prowansalskie. Dzięki temu potrawa nabierze głębszego smaku, a każdy jego kęs będzie prawdziwą przyjemnością dla Twoich zmysłów.
Ważne jest także odpowiednie podanie bryzola. Można go serwować zarówno na ciepło, jako główne danie obiadowe, jak i na zimno, np. w formie przekąski na przyjęciu. Do bryzola świetnie pasują różnorodne dodatki, takie jak sos pieczarkowy, puree ziemniaczane, surówki czy sałatki. Niektórzy lubią również podawać bryzola z kiszoną kapustą lub ogórkiem, co dodaje potrawie charakterystycznego smaku i charakteru. Wypróbuj różne opcje i znajdź tę, która odpowiada Ci najbardziej. Życzymy samych przyjemności!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Wegańska ryba po grecku
- Kapusta z grochem
- Kutia
- Ciasto na pierogi
- Wigilijny makowiec
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Świąteczne pierniczki
- Uszka z grzybami
- Pieczona ryba po grecku
- Golonka pieczona po bawarsku
- Ryba po japońsku
- Śledzie po kaszubsku
- Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)