Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- praskę do czosnku
- miskę
- miseczkę
- papier do pieczenia
- czystą ściereczkę kuchenną
- silikonowy pędzelek
- trzepaczkę do jajek
- tarkę do sera
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Delikatnie podgrzej masło (część z przepisu na bułki), by uzyskało płynną konsystencję. Nie doprowadzaj go do wrzenia. Odstaw do przestygnięcia. Rozgrzej piec do temperatury 185 °C. Podgrzej mleko do letniej temperatury.
PRZYGOTOWANIE:
CIASTO NA BUŁKI:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY ZACZYN
W miseczce wymieszaj pokruszone świeże drożdże z 150 ml mleka oraz cukrem. Odstaw na bok, by drożdże mogły zacząć pracować.
KROK 2: MIESZAMY SKŁADNIKI
Do dużej miski wsyp mąkę pszenną, a następnie sól, wlej resztę mleka i zaczyn. Rozmieszaj. Po chwili dodaj także wystudzone, płynne masło i zacznij wyrabiać ciasto. Pod wpływem ugniatania powinno stać się dość miękkie i elastyczne. Po kilku minutach wyrabiania zwiń je w kulę, przykryj ścierką i odstaw w ciepłe miejsce na 1,5 godziny.
KROK 3: DZIELIMY I FORMUJEMY CIASTO
Po upływie wyznaczonego czasu podziel ciasto na 10 części, a następnie z każdej uformuj kulki. Każdą kulkę delikatnie spłaszcz. Przełóż bułeczki na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, zachowując kilkucentymetrowy odstęp pomiędzy nimi i przykryj ścierką. Pozostaw w ciepłym miejscu do ponownego wyrośnięcia na jakieś 20 minut.
NADZIENIE:
KROK 4: PRZYGOTOWUJEMY NADZIENIE
Do miseczki włóż masło, a następnie obierz czosnek z łupiny. Przeciśnij czosnek wprost do masła. Posiekaj drobno pietruszkę (zostaw sobie odrobinę do posypania upieczonych bułeczek) i również dodaj do maślanej masy. Całość dokładnie wymieszaj.
KROK 5: NADZIEWAMY BUŁECZKI
Każdą bułeczkę lekko rozetnij wzdłuż, a następnie nadziej ją czosnkowym masłem. Miseczkę po nadzieniu umyj, a następnie wbij do niej jajko, rozkłóć je widelcem i wysmaruj nim każdą bułeczkę.
KROK 6: PIECZEMY BUŁECZKI
Piecz bułeczki przez ok. 15 minut, aż nabiorą rumianego koloru. Wyciągnij je, a piekarnika nie wyłączaj.
KROK 7: ŚCIERAMY SER NA TARCE I ZAPIEKAMY
Zetrzyj ser na tarce o większych oczkach, a potem posyp nim bułeczki. Posyp je także pietruszką. Włóż do piekarnika dosłownie na 2 minuty, aby ser lekko się roztopił.
KROK 8: WYCIĄGAMY GOTOWE BUŁECZKI
Gdy ser lekko się stopi, wyciągnij blachę z piekarnika. Bułeczki podawaj ciepłe, ale nie gorące. Możesz bez problemu zostawić je do całkowitego wystygnięcia i serwować na zimno.
Zobacz podobne
przepisy
Włoskie bułeczki z bazylią i suszonymi pomidorami
Pachnące, wytrawne pieczywo na bazie drożdży. Idealne jako przystawka, dodatek do dań lub imprezowa przekąska.
Gryczane bułeczki z serem camembert
Nie ma nic lepszego niż zapach pieczywa, które przygotujesz w domu! Sięgnij po przepis Karola i podaj najbliższym gryczane bułeczki z serem camembert i figami.
Ekspresowe bułeczki śniadaniowe
Wykorzystaj łatwo dostępne składniki, by przygotować proste bułeczki bez drożdży – idealne na śniadanie dla Ciebie i bliskich!
Chlebek odrywany z serem pleśniowym i gruszką
Upiecz go i zaproś gości na smaczne odrywanie! Ten puszysty chlebek drożdżowy wypełniony serowym farszem, ziołami i chrupiącymi gruszkami zasmakuje każdemu, kto sięgnie po kawałek.
Bułeczki czosnkowe – poznaj prosty sposób na aromatyczne pieczywo
Bułeczki czosnkowe to rodzaj pieczywa, który ma sporą rzeszę fanów. Domowe bułki czosnkowe to nie tylko przyjemność serwowana naszym zmysłom, ale także doskonały sposób na początek przygody z pieczeniem chleba i innego rodzaju pieczywa. Nasz prosty przepis na bułeczki z masłem czosnkowym jest tani w przygotowaniu, nie będzie Cię kosztować także sporych nakładów pracy, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla początkujących piekarzy oraz tych, którzy podejmują świadome decyzje żywieniowe.
Bułka czosnkowa z ziołowo-czosnkowym masłem i chrupiącą skórką świetnie sprawdza się w roli szybkiej przekąski lub dodatku do obiadu czy kolacji, nadając każdemu posiłkowi wyjątkowego charakteru. Bułeczki z masłem czosnkowym doskonale komponują się z różnorodnymi daniami — od pieczonych mięs aż po włoskie makarony. Ich uniwersalność pozwoli Ci dopasować je zarówno do lekkich sałatek, jak i do bardziej sytych dań głównych. Niezależnie od okazji, bułeczki czosnkowe zawsze cieszą swoim smakiem już od pierwszego kęsa!
Aromatyczne bułeczki czosnkowe – jak nieco przyspieszyć proces pieczenia?
Zastanawiasz się, czy można jakoś przyspieszyć proces pieczenia bułeczek czosnkowych z naszego przepisu? Ależ oczywiście, że można, jednakże będzie to wiązać się z lekkimi zmianami w recepturze. Jednym z trików jest dodanie do ciasta sody oczyszczonej (zamiast drożdży), która pozwala na natychmiastowe wyrośnięcie ciasta i skrócenie czasu wyrastania. Należy jednak pamiętać, że soda lubi kwaśne środowisko, dlatego do bułeczek warto dodać także maślankę lub kefir (np. w proporcji pół na pół z mlekiem). Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się świeżymi i szybkimi bułeczkami czosnkowymi zrobionymi w krótszym czasie, co uczyni je idealną propozycją na nagły apetyt lub niespodziewanych gości.
Jeśli zależy Ci na przyrządzeniu szybkich bułeczek czosnkowych, warto wzbogacić przepis także o proszek do pieczenia. Dzięki temu będziesz w stanie skrócić czas wyrastania ciasta do 15 minut. Takie bułeczki ziołowe z czosnkiem możesz także wzbogacić o inne składniki np. odrobinę bazylii, oregano i odrobinę papryki chili. Dzięki temu Twoje bułeczki z masłem czosnkowym zrobione na sodzie i proszku do pieczenia staną się jeszcze smaczniejsze!
Przepis na bułeczki czosnkowe – czym należy pamiętać?
Nasz przepis na bułeczki czosnkowe jest bajecznie prosty, ale da się go jeszcze nieco uprościć, a nawet ulepszyć. Przygotowując bułeczki z czosnkiem, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które wpłyną na ostateczny smak i teksturę wypieku. Po pierwsze, kluczowy jest dobór dobrej jakości składników oraz staranne zachowanie proporcji między nimi. Jeśli chcesz zwiększyć ilość jakiegoś składnika, zadbaj o to, aby proporcjonalnie zwiększyć ilość pozostałych.
Masz już gotowe ciasto z naszego przepisu na bułki czosnkowe? Pozwól mu wyrosnąć! W procesie wyrastania bułeczki zyskują większy rozmiar oraz puszyste wnętrze i lekkość. Aby nieco przyspieszyć ten proces, warto umieścić ciasto w ciepłym i wilgotnym miejscu. Dobrze jest przykryć ciasto ściereczką zwilżoną ciepłą wodą, co zapobiegnie wysychaniu powierzchni ciasta, sprzyjając jego lepszemu wyrastaniu.
Kolejnym istotnym aspektem jest odpowiednie przygotowanie masła czosnkowego, które stanowi nieodłączny składnik bułeczek. Aby uzyskać intensywny smak czosnku, możesz podsmażyć go na niewielkiej ilości oliwy lub masła, co pozwoli wydobyć jego aromat i nuty smakowe, a dopiero potem przecisnąć go przez praskę lub drobno posiekać. Tak przygotowane masło możesz śmiało przenieść na bułkę czosnkową z naszego przepisu i przejść do dalszych jego kroków, czyli wypiekania.
Mini bułeczki czosnkowe – podkręć ich smak jeszcze bardziej!
W poprzednich akapitach zdradziliśmy Ci prawie wszystkie triki na to, jak zrobić pyszną bułkę czosnkową, a na sam koniec mamy dla Ciebie jeszcze jedną wskazówkę, dzięki której wzmocnisz smak i aromat swoich bułeczek czosnkowo-ziołowych. Jak to zrobić? Wystarczy nieco pokombinować z samym nadzieniem, czyli masłem z dodatkami.
Najlepiej użyć miękkiego, niesolonego masła, które łatwo będzie się mieszać i tworzyć konsystencję pasty. Następnie, czosnek należy posiekać lub przecisnąć przez praskę, a następnie delikatnie podsmażyć na maśle lub oliwie z oliwek, aż do momentu, gdy zacznie wydobywać intensywny aromat. W celu wzbogacenia smaku i aromatu, można dodać do masła czosnkowego także świeże zioła oraz przyprawy. Odrobina kurkumy i garam masali nada Twoim mini bułeczkom czosnkowym nieco orientalnego posmaku, a dodatek chili (suszonego bądź świeżego) nieco pikanterii.
Po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników masło czosnkowe jest gotowe do użycia — wystarczy równomiernie rozsmarować je na bułeczkach z masłem czosnkowym przed ich pieczeniem, aby uzyskać wyjątkowy smak i aromat. Możesz także posmarować je odrobiną masła tuż po wypieczeniu — to jeszcze bardziej spotęguje wszystkie smakowe doznania!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Kutia
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Ciasto na pierogi
- Świąteczne pierniczki
- Ryba po japońsku
- Domek z piernika
- Miodownik z kremem z kaszy manny
- Kompot z suszu z cytryną
- Sałatka gyros
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Pieczona ryba po grecku
- Dorsz w czosnku i cytrynie
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)