Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj
- piekarnik rozgrzany do temperatury 170°C
- formę, keksówkę o wymiarach 30x11 cm
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Masło potrzebne do przygotowania polewy czekoladowej wyjmij z lodówki i zostaw w temperaturze pokojowej, aby zmiękło.
Krok 1: Przygotowujemy ciasto
Białka oddzielamy od żółtek. Do rondelka wlewamy wodę i wsypujemy 150 g cukru. Gdy cukier się rozpuści, dodajemy masło, pokruszoną czekoladę i kakao. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, aż będą miały jednolitą konsystencję. Masę przekładamy do dużej miski i odstawiamy do wystudzenia.
Krok 2: Do masy dodajemy resztę składników
Następnie dodajemy do niej powidła i żółtka. Dokładnie mieszamy. Do przesianej mąki dodajemy proszek do pieczenia i mieszamy. Białka ubijamy z 30 g cukru. Do masy dodajemy partiami mąkę z proszkiem do pieczenia. Na końcu dodajemy ubite białka z cukrem. Masę wlewamy do formy wysmarowanej masłem i oprószonej mąką. Pieczemy w piekarniku przez 40-45 minut. Przed wyjęciem ciasta sprawdzamy wykałaczką, czy jest upieczone.
Krok 3: Przygotowujemy polewę
Śmietankę zagotowujemy w rondelku. Dodajemy pokruszoną czekoladę i mieszamy, aż całkowicie się rozpuści. Po zdjęciu z ognia dodajemy miękkie masło.
Wystudzone ciasto dekorujemy polewą czekoladową i opcjonalnie suszonymi śliwkami i prażonymi migdałami.
Zobacz podobne
przepisy
Francuskie brioche z czekoladą
Popularne w kuchni francuskiej bułeczki z ciasta drożdżowego wzbogacone kawałkami czekolady. Idealne na śniadanie!
Ciasto marchewkowe z czekoladą
Jesienne ciasto marchewkowe z pyszną polewą czekoladową pokochają dorośli i dzieci!
Tort orzechowy
Tort orzechowy z kremem śmietankowym i polewą czekoladowo-orzechową zachwyci smakiem!
Małe serniczki kawowe
Spód z ciasteczek wypełniony masą twarogową z aromatem kawy. To deser do kawy, a nawet zamiast kawy.
Ciasto czekoladowe – poznaj smak, który pokochały pokolenia
Ciasto z polewą czekoladową to smaczny sposób na miłe urozmaicenie sobie popołudnia. Składnikiem, który je wyróżnia, jest przede wszystkim czekolada. Znajdziemy ją nie tylko w polewie czekoladowej na ciasto, ale również w masie na placek. Historia czekolady jest bardzo długa. Ludzkość zna ją od co najmniej 3 tysięcy lat, a ziarna kakaowca, z których się ją przygotowuje, w przeszłości uważała za dar bogów. Stanowiły one przedmiot kultu, a nawet… środek płatniczy. W Europie czekolada pojawiła się dopiero w XV wieku za sprawą hiszpańskich konkwistadorów. Po czekoladę, istotny składnik przedstawionego tu ciasta z polewą czekoladową, sięgał nawet Król Słońce Ludwik XIV. Skoro więc czekolada to tak królewski przysmak, warto wykorzystać ją do przyrządzenia ciasta czekoladowego.
Sekret jego smaku stanowi nie tylko dobrze wyrobiony placek, ale też właściwie przyrządzona polewa z czekolady na ciasto. Bardzo istotne jest tu kierowanie się przedstawionymi wskazówkami. To one zapewnią smak i odpowiednią konsystencję temu dodatkowi. Aby polewa na ciasto czekoladowe była smaczna, zadbaj o zgromadzenie takich składników jak: czekolada deserowa, masło oraz śmietana 30%. Pamiętaj, by wcześniej wyjąć masło z lodówki. Dzięki temu nabierze temperatury pokojowej i łatwiej zmięknie.
Twoja czekoladowa polewa na ciasto powstanie, gdy w rondelku zagotujesz śmietankę, a następnie dodasz do niej pokruszoną czekoladę i wymieszasz. Mieszaj do czasu, aż całkowicie się rozpuści. Zdejmij naczynie z ognia i dodaj miękkie masło. Wystudzony wypiek udekoruj polewą czekoladową. Z uwagi na to, że już w składzie masy do placka znajduje się czekolada, będzie to bardzo czekoladowe ciasto.
Przepis na ciasto czekoladowe – łatwe i szybkie w wykonaniu
Prezentowany tu przepis na ciasto czekoladowe pozwoli Ci stworzyć niezwykle smaczny i szybki wypiek. Całość nie zajmie Ci więcej niż 1, 5 godziny. Wystarczy, że zgromadzisz podstawowe składniki takie jak: jajka, czekolada deserowa, cukier, kakao, masło, mąka pszenna, powidła śliwkowe, proszek do pieczenia i woda.
Z uwagi na obecność w tej recepturze kakao, niektórzy ten placek czekoladowy nazywają też ciastem kakaowym. Co istotne, w składzie znajdziesz też powidła śliwkowe. Ich obecność nadaje nieco kwaskowatości temu przysmakowi. Dzięki temu nasze ciasto z czekoladą zyskuje nowego charakteru.
Szybkie ciasto czekoladowe rozpocznij od oddzielenia żółtek od białek. W rondelku umieść cukier wraz z wodą i podgrzewaj. Po rozpuszczeniu cukru dodaj inne składniki wskazane w tym przepisie na ciasto czekoladowe. W rondelku powinny się znaleźć: masło, kakao i pokruszona czekolada. Wszystkie komponenty placka dokładnie wymieszaj do uzyskania jednolitej masy. Następnie zostaw tę mieszankę na czekoladowe ciasto do wystudzenia i przełóż do większego naczynia. Będziesz go potrzebować do wymieszania masy z pozostałymi składnikami na to proste ciasto czekoladowe. Gdy całość się wystudzi, dodaj do niej żółtka oraz powidła. Wymieszaj wszystko starannie. Do osobnej miski przesiej mąkę i dosyp proszek do pieczenia. Następnie w innym naczyniu ubij białka z cukrem. Do masy dodawaj partiami mąkę wraz z proszkiem do pieczenia, a potem ubite białka z cukrem. Przygotowaną masę wlej do wcześniej wysmarowanej masłem i oprószonej mąką formy. To łatwe ciasto czekoladowe piecz przez 40-45 minut w piekarniku.
Jak sprawdzisz, czy ciasto czekoladowiec się upiekło? To proste. Wystarczy, że przed jego wyjęciem, umieścisz w nim wykałaczkę. Jeżeli zauważysz na niej resztki, to znaczy, że ciasto z czekoladą wymaga dodatkowych minut pieczenia. Takie szybkie ciasto czekoladowe serwuj z polewą, ale nie tylko – zrezygnuj z niej np. na rzecz zjedzenia takiego wypieku bez żadnych dodatków. W ten sposób obniżysz jego kaloryczność.
Pyszne ciasto czekoladowe – co zrobić, by placek się udał?
Przepis na szybkie ciasto czekoladowe zawiera wskazówki dotyczące tego, jak ozdobić ten wypiek. Oprócz polewy z czekolady, swój czekoladowy placek wzbogać np. o powidła, suszone śliwki albo prażone migdały. Takie składniki z pewnością przypadną do gustu miłośnikom bardziej urozmaiconych smaków.
Ten przepis na czekoladowe ciasto wskazuje również, by dbać o temperaturę poszczególnych produktów na konkretnych etapach przyrządzania. Bardzo więc ważne, by pamiętać, że dobra polewa na ciasto z czekolady powinna bazować na maśle o temperaturze pokojowej. Dlatego przygotowania do zrobienia tego ciasta czekoladowego zacznij już kilka godzin wcześniej i wyjmij masło z lodówki. Ponadto polewę nakładaj zgodnie z tym przepisem na wystudzone ciasto czekoladowe. Dlaczego to takie ważne? Powód jest bardzo prozaiczny. Dzięki temu polewa nie odchodzi od wypieku podczas późniejszego krojenia. W ten sposób zyskujesz nie tylko smaczne, ale również estetycznie wyglądające ciasto czekoladowe z czekolady. Może ono zdobić stół podczas przyjmowania zaproszonych gości.
Jeżeli wolisz, gotowy wypiek podziel na mniejsze porcje i zaserwuj ciastka czekoladowe na osobnych talerzykach. Tak szybkie czekoladowe ciasto zrobisz również wtedy, gdy niespodziewanie odwiedzą Cię znajomi, a Ty nie będziesz mieć w zanadrzu żadnego poczęstunku. Pomimo tego, że w przepisie widnieje informacja, że takie ciasto zrobisz w 1,5 godziny, zwróć uwagę na to, że sporą część tego czasu ciasto znajduje się w piekarniku. Ty natomiast poświęcisz te minuty na inne czynności. Tak naprawdę wszystkie opisane tu kroki, oprócz pieczenia, zajmą Ci znacznie mniej czasu niż 1,5 godziny.
Szybkie ciasto z czekoladą jest do tego tak proste w przyrządzeniu, że do jego wykonania z powodzeniem zaangażujesz osoby początkujące w pieczeniu, np. dzieci. Wspólne pieczenie z pewnością sprawi im wiele przyjemności i radości.
Ciasto czekoladowe – przepis na mniejszy i większy apetyt
Przedstawiony przepis na proste ciasto czekoladowe został stworzony z myślą o 12 porcjach ciasta. Aby uzyskać tyle kawałków tego placka, niezbędne jest zachowanie proporcji narzuconych w recepturze. Z kolei, gdy zależy Ci na mniejszym lub większym wypieku, proporcjonalnie dostosuj ilość składników. Gdy chcesz upiec o połowę mniejsze ciasto, na 6 porcji, wystarczy, że zmniejszysz gramaturę każdego produktu o połowę. Analogicznie, do upieczenia dwukrotnie większego pysznego ciasta czekoladowego będziesz potrzebować dwa razy więcej składników.
Pamiętaj, by do większych lub mniejszych wypieków zastosować też odpowiednio dopasowaną brytfannę. W wersji podstawowej, w przypadku tego prostego przepisu na ciasto czekoladowe, pożądane wymiary formy wynoszą 30x11 cm. To klasyczna keksówka, która pozwala na uzyskanie puszystego ciasta czekoladowego o wymiarach prostokąta.
Jeżeli lubisz eksperymenty i mniej słodkie desery, spróbuj również podmienić typ czekolady i zamiast przyrządzać ciasto czekoladowe z czekoladą deserową, przygotuj ciasto z gorzkiej czekolady. W końcu najlepsze ciasto czekoladowe to takie, które odpowiada Twoim indywidualnym preferencjom smakowym.
To czekoladowe lub – jeśli wolisz tak o nim mówić – kakaowe ciasto sprawdzi się jako przekąska na domowych przyjęciach. Zabierz ten przysmak ze sobą do pracy i poczęstuj nim swoich współpracowników. Placek jest bardzo łatwy w przygotowaniu, więc poradzi sobie z jego wykonaniem nawet początkująca osoba. Składniki ujęte w recepturze nie obciążają nadmiernie domowych oszczędności, dlatego postaw na ten wypiek, gdy szukasz smacznego, a jednocześnie budżetowego ciasta dla całej rodziny. Obecność czekolady sprawi, że zajadać nim będą się zarówno dzieci, jak i dorośli.
Prezentowany tu przepis na placek czekoladowy to bardzo prosta receptura, która bazuje na składnikach zwyczajowo przechowywanych w domowych kuchniach jako te podstawowe. Jedyne bardziej niestandardowe dodatki to ewentualnie powidła śliwkowe, czekolada deserowa i kakao, choć i o te produkty łatwo w wielu domach.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Trufle z białą czekoladą
- Amaretti z ganaszem czekoladowym
- Sernik z kajmakiem i migdałami
- Ciasto miodowe z orzechami pekan
- Ciasteczka z wróżbą
- Ucierane ciasto maślane z jabłkami i maślaną kruszonką
- Tarta szpinakowo-szczawiowa z truskawkami
- Ciągutki z mleka i oleju kokosowego
- Kruche babeczki z rabarbarem i bezą
- Krwawe muffinki
- Babeczki piernikowe z ganaszem cynamonowym
- Karmelowy sernik z rosą
- Tort bezowy ze śliwkami i malinami
- Tort lodowy
- Lekki deser wiśniowy
- Tortilla z krewetkami
- Puszyste ciasto z borówkami
- Korzenno-dyniowe ciasto pumpkin spice
- Cookie box: ciasteczka maślane z orzechami
- Torta della nonna, czyli ciasto włoskiej babci
- Nugat z migdałami i pistacjami torrone
- Ciasto wiewiórka
- Sans rival, czyli przekładaniec królewski z pistacjami
- Kociołek z dyniowym brownie i polewą z awokado
- Gofry z owocami i cukrem pudrem
- Rolada czekoladowa à la kłoda
- Biszkopt z białek
- Babka na parze
- Faszerowane pieczarki z sosem tatarskim
- Kartacze z mięsem
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (19)
1396 dni temu
Ciasto bardzo łatwe do wykonania. Można je zrobić bez problemu na bazie podanego przepisu, jednak zawsze fajnie jest spojrzeć na instrukcję w formie filmiku :-) Niestety, ten obok przepisu przedstawia sposób wykonania ..... jadalnych doniczek z czekolady :-)
odpowiedz
1701 dni temu
Czy mogę dodać zamiast powideł konfiturę ?
odpowiedz
1701 dni temu
Sylwia, możesz dodać konfiturę, ale wówczas uzyskasz nieco słodsze ciasto. Do produkcji powideł używa się znacznie mniej cukru (czasem w ogóle się go pomija), a ich słodycz pochodzi głównie z owoców.
2175 dni temu
OMG! Ten Pan wie co dobre! Niebo w gębie. Musicie spróbować. Wszystko robiłam po kolei tak jak w przepisie, zredukowałam tylko cukier o 50 g. Ciasto wyszło idealne! Kruche, jedwabiste czekoladowe dosłownie rozpływa się w ustach. Dziękuję!!
odpowiedz
2173 dni temu
Dziękujemy za tak wspaniałą recenzję! :)
2289 dni temu
Bardzo dobry przepis! Polecam!!!
odpowiedz
2469 dni temu
lolxd
odpowiedz
2517 dni temu
Ciasto w smaku mocno czekoladowe, bardzo dobre. Wydłużyłam tylko czas pieczenia do jednej godziny, wyszło puszyste. Polecam miłośnikom czekolady:)
odpowiedz
2557 dni temu
Przygotowałam ciasto z tego przepisu, gdzie wykonałam jedną modyfikację - pół na pół mąka pszenna i mąka kokosowa. Bez polewy. Ciasto najlepsze jakie jadłam, mocno czekoladowe w stylu murzynka, a nie brownie, którego nie lubię. Zmniejszyłam jedynie troszkę dawkę cukru.
odpowiedz
2819 dni temu
Upiekłam ciasto w troche większej keksiwce i pomimo, ze podczas pieczenia ladnie wyrósł to sie ciasto w środku zapadlo. Czemu?
odpowiedz
2817 dni temu
Przyczyny mogą być różne. Po pierwsze ciasto mogło piec się za krótko, po odcięciu temperatury wilgotne w środku ciasto zapada się pod własnym ciężarem, należy wtedy wydłużyć czas pieczenia. Ciasto mogło mieć także zakalec - pieczone w zbyt wysokiej temperaturze ciasto, na wierzchu się wysusza w środku pozostając wilgotne - przez co nie może urosnąć. Możliwe także, że keksówka była zbyt duża - w mniejszej ciepło lepiej otula ciasto, powodując szybsze pieczenie i uniemożliwiając powstanie zakalca.
2876 dni temu
Kiepska ze mnie kucharka lecz to ciasto wychodzi mi doskonale i bardzo smaczne za każdym razem ! Łatwe i szybkie w przygotowaniu ! Polecam.
odpowiedz
2908 dni temu
A moje ciasto musiało być 60 min w piekarniku ( temp. 170 oC, wkładałam do nagrzanego piekarnika, forma keksówka o podanych wymiarach)! Po 45 minutach było jeszcze nie upieczone....Dlaczego?
odpowiedz
2908 dni temu
Każdy piekarnik grzeje nieco inaczej. W razie potrzeby należy wydłużyć czas pieczenia lub skrócić :)
2910 dni temu
Czy mogę użyć takiej keksówki 34,5 x15,5? Dodać więcej składników przy takiej formie?
odpowiedz
2910 dni temu
Oczywiście, możesz użyć takiej formy. Ciasto wyjdzie wtedy odrobinę niższe.
2910 dni temu
możesz
2911 dni temu
Jakie wymiary ma foremka?
odpowiedz
2911 dni temu
Foremka, to keksówka o wymiarach 30 x 11 cm.
zobacz wszystkie