Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj
- tortownicę o średnicy 27 cm
- piekarnik rozgrzany do temperatury 170°C z termoobiegiem
Krok 1: Przygotowujemy biszkopt
Jajka ubijamy z cukrem na puszystą masę. Tortownicę smarujemy w środku niewielką ilością rozpuszczonego masła. Formę obsypujemy równomiernie mąką. Do ubitych jaj dodajemy przesianą mąkę, mączkę ziemniaczaną, proszek do pieczenia oraz zmieloną lub startą czekoladę, delikatnie mieszamy.
Wyrobioną masę przekładamy do tortownicy. Pieczemy w temperaturze 170°C (z termoobiegiem) lub 180°C (bez termoobiegu) przez ok. 30 minut.
Wodę na poncz zagotowujemy z cukrem (od momentu zagotowania gotujemy ok. 30-40 sekund), dodajemy nasionka laski wanilii, pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia.
Krok 2: Robimy polewę
Mleko z miodem zagotowujemy. Dodajemy namoczoną wcześniej żelatynę, mieszamy do momentu całkowitego rozpuszczenia. Następnie dodajemy kawałki czekolady. Całość mieszamy i odstawiamy do wystudzenia (polewę należy obserwować, musi być chłodna, ale jeszcze płynna).
Krok 3: Przekładamy ciasto
Wystudzony biszkopt wyciągamy z formy. Ścinamy górną warstwę, a następnie przekrawamy na pół. Dolną część biszkoptu wkładamy do tortownicy.
Żelatynę zalewamy zimną wodą i pozostawiamy do napęcznienia. Następnie rozpuszczamy. Śmietankę ubijamy. Dodajemy przesiany przez sito cukier puder. Część śmietany przekładamy do miseczki z rozpuszczoną żelatyną i dokładnie mieszamy. Gotową mieszankę dodajemy do śmietany. Całość dokładnie mieszamy.
Dolny biszkopt nakrapiamy ponczem. Masę kajmakową przekładamy do worka cukierniczego i wykładamy na spód. Następnie wykładamy 3/4 masy śmietanowej. Przykrywamy drugą częścią biszkoptu, nakrapiamy ponczem. Wierzch pokrywamy śmietaną (zostawiając odrobinę na pokrycie boków). Tort wkładamy do lodówki, aż do stężenia śmietany. Ściągamy obręcz tortu, obkładamy boki śmietaną. Wkładamy na 1 godzinę do lodówki. Na tort wylewamy polewę.
Zobacz podobne
przepisy
Karidopita, czyli greckie ciasto orzechowe z kremem jogurtowym
Pełne korzennych aromatów i cytrusowych nut - prawdziwie greckie ciasto!
Ciasto orzechowe z jabłkami i śliwkami
Jabłka i śliwki smakują najlepiej jesienią - przygotuj z nich smaczne ciasto z orzechową nutą.
Brownie czekoladowe z syropem klonowym oraz masłem orzechowym
Klasyka kuchni w stylu Amerykańskim w wydaniu Pawła Małeckiego – brownie z syropem klonowym i masłem orzechowym!
Tort chałwowo-orzechowy
Przygotuj tort w greckim stylu! Orzechowy biszkopt, krem chałwowy i karmelizowane orzechy to idealne połączenie!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Uszka z grzybami
- Wigilijny barszcz czerwony z uszkami – przepis
- Sernik krakowski
- Pieczona ryba po grecku
- Kompot z suszu z cytryną
- Błyskawiczne pierniczki
- Kapusta z grzybami i selerem miodowym
- Golonka pieczona po bawarsku
- Ryba po japońsku
- Domek z piernika
- Śledzie po kaszubsku
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Kapusta z grochem
- Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (32)
407 dni temu
W składzie polewy jest woda a w sposobie wykonania jest mleko. To w końcu co ma byc
odpowiedz
407 dni temu
Bardzo dziękujemy za uważne czytanie przepisu! W polewie powinno być i mleko i woda, jednak mleko trafiło przypadkiem w złe miejsce. Wszystko już jest tak, jak powinno być, także życzymy udanego pieczenia!
1806 dni temu
Ta czekolada chyba zmieniła jakość... jest kliesta po miksowaniu... albo zmienili producenta.
odpowiedz
1826 dni temu
Super przepis
odpowiedz
1883 dni temu
W przepisie znalazłem nieścisłości odnośnie żelatyny, na filmie Pan Paweł mówi ze do śmietany dodaje rozpuszczonej żelatyny a w przepisie jest żeby ją tylko namoczyć w zimnej wodzie. Niestety robiąc tak jak w przepisie wyszły mi grudki żelatyny w bitej śmietanie. (Żelatyna moczyła się z godzinę i wypiła cała wodę.) Rozumiem że do polewy to się sprawdzi ze względu na temperaturę ale przy zimnej śmietanie raczej nie. Zawłaszcza, że na filmie widać że do bitej śmietany żelatyna jest płynna. Żałuję że wcześniej nie obejrzałem filmu.
odpowiedz
1881 dni temu
Żelatyna musi być rozpuszczona. W trakcie namaczania wypija wodę, jednak później trzeba ją rozpuścić w kąpieli wodnej lub mikrofalówce.
1887 dni temu
Czy trzeba zwiększyć proporcję jeśli chce upiec tort na blaszce na ciasto w formie prostokątu?
odpowiedz
1887 dni temu
To zależy od wielkości prostokątnej blachy. Tutaj mamy okrągłą o średnicy 27 cm - to dosyć duża forma.
1965 dni temu
wspaniałe
odpowiedz
2220 dni temu
masa kajmakowa 1 puszka, czyli ile gramów?
odpowiedz
2220 dni temu
400 gramów :)
2596 dni temu
Czy można w polewie zamienić czekoladę mleczną na białą? wiadomo różnią się, zastanawiam więc czy uda się. może zwiększyć ilość żelatyny?
odpowiedz
2595 dni temu
Możesz spróbować takiej zamiany. Daj znać, jak wyglądał Twój tort! :)
2845 dni temu
Czy laskę wanilii mogę zastąpić ekstraktem z wanilii ? Jeśli tak to ile powinnam go dodać?
odpowiedz
2845 dni temu
Możesz dokonać takiej zamiany, kilka kropel powinno wystarczyć :)
2918 dni temu
Przyznam, że do zrobienia tortu zachęciła mnie właściwie jego strona wizualna (ta polewa z czekolady i całych orzechów laskowych, które uwielbiam) i fakt, że przepisowi towarzyszy filmik instruktarzowy Pana Pawła (w którym są jednak pewne cenne wskazówki i podpowiedzi, a których brak w samym opisie - bez filmiku nawet bym nie próbowała). I oto moja ocena - tort jest wyśmienity! Co prawda patrząc na składniki (4 czekolady, kajmak, kremówka) trochę obawiałam się, że wyjdzie ulepek, a tu taka niespodzianka - jest zrównoważony i wcale nie za słodki. Goście (a były wśród nich osoby wybredne) byli zachwyceni. Biszkopt wspaniale wyrósł (fakt - ubijałam jajka mikserem ręcznym ok. 10 minut!) - pomysł, by dodać do niego pokruszoną czekoladę z orzechami to strzał w dziesiątkę - drobinki czekolady równomiernie się w nim ułożyły (myślę, że to również zasługa dobrze ubitej masy jajecznej) i dodały mu smaku i wilgoci. Jest z nim trochę pracy, ale tę można rozłożyć na dwa dni - ja tak zrobiłam: jednego dnia upiekłam biszkopt (przechowałam go przez noc w wystudzonym piekarniku), a drugiego resztę - degustacja trzeciego. Zatem naprawdę polecam i dziękuje za przepis.
odpowiedz
2922 dni temu
Witam, robiłam wszystko wg przepisu i tak: 1. biszkopt mi nie wyrósł, był bardzo niski a czekolada z orzechami opadły na dno; 2. syrop do polania biszkoptu owszem zgęstniał ale przy tym skrystalizował przez co nie nadawał się do niczego jak tylko do kosza; 3. Bita śmietana miała grudki, mimo że przygotowałam dokładnie jak pan Paweł
odpowiedz
2923 dni temu
Czy do ubitej kremówki można od razu dodać cukier puder i ubić go przy pomocy miksera?. Na filmie Pan Paweł cukier dodaje dopiero po jakimś czasie od ubicia kremówki i miesza go rózgą - czy to jest zamierzone (by kremówka połączona już z cukrem na przykład nie podeszła wodą oczekując na wyłożenie jej na masę kajmakową)? A może to bez znaczenia? Pozdrawiam.
odpowiedz
2922 dni temu
JG, ubitej śmietany, nie powinno się ubijać już ponownie, gdyż wyjdzie z niej masło, dlatego Paweł miesza ją z cukrem pudrem rózgą. Możesz dodać cukier puder od razu, nie musisz robić tego po jakimś czasie. :) Możesz także od razu ubić ją z cukrem pudrem, jednak zajmie to odrobinę więcej czasu. Pozdrawiamy!
2943 dni temu
Mam pytanie dotyczące pieczenia biszkoptu do tego tortu. Pan Paweł smaruje tortownicę (całą! tj. także jej boki) roztopionym masłem i oprósza ją (też całą) mąką. Natomiast powszechnie wiadomo (co zresztą potwierdzacie we wskazówkach dotyczących pieczenia biszkoptu, do których podaliście link), że boków tortownicy nie należy niczym smarować, by ciasto mogło jak to ładnie określono "wspiąć się" się po ściankach formy. Proszę zatem o wyjaśnienie jak to jest z tym smarowaniem ścianek. A może wystarczy, że wyłożę formę papierem do pieczenia (czy może być samo tylko dno czy ścianki też)? Będę wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam.
odpowiedz
2942 dni temu
Drogi Gościu, przy pieczeniu biszkoptu natłuszczamy i posypujemy mąką lub bułką tartą tylko spód formy, nigdy boki. Jeśli chcesz użyć papieru do pieczenia, również wyłóż tylko spód formy. Możesz również przed wyłożeniem papierem, posmarować formę masłem, wtedy papier na pewno pozostanie na swoim miejscu.
2944 dni temu
Ciasto pyychhhhaaa, wszyscy goście zachwyceni, wilgotne w środku, prezentuje się pięknie. Ja dla przełamania smaku czekolady (którą uwielbiam) dodałam na nasączony dolny biszkopt dżem z czarnej porzeczki, a do ponczu trochę alkoholu. Rezultat wyśmienity :) a ciasto łatwe i dość szybkie do robienia, POLECAM
odpowiedz
2951 dni temu
To jest moje ulubione ciasto robiłam już 3 raz i za każdym razem wychodzi ładniejsze POLECAM
odpowiedz
2982 dni temu
Zrobiłam na blasze o średnicy 27 cm wyszedł dwu-centymetrowy placek! :(
odpowiedz
2980 dni temu
Przyczyn niewyrośnięcia biszkoptu może być wiele. Zobacz wskazówki, jakie gwarantują, że ciasto się uda - https://kuchnialidla.pl/biszkopt-przepis-podstawowy
2989 dni temu
co zrobic aby tak pieknie wyrósł biszkopt
odpowiedz
2987 dni temu
Mariuszu, tutaj znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, które ułatwią pieczenie udanych biszkoptów: https://kuchnialidla.pl/biszkopt-przepis-podstawowy
2986 dni temu
Ja ubijam biszkopt z odrobiną soli i dodaję 1 płaska łyżeczkę proszku do pieczenia a ubijam trzepaczką sprezynowąm,biszkopt po upieczeniu jeszcze chwilkę trzymam w piekarniku otwartym a wtedy wychodzi puszysty
2989 dni temu
Czy w przepisie jest błąd w ilości czekolady? Na filmie Paweł używa po jednej czekoladzie do tortu i polewy, a w pzepisie są dwie, co wydaje się kosmiczną ilościa jak na taki tort
odpowiedz
2987 dni temu
W przepisie nie ma błędu. Do każdego z tych etapów Paweł używa po 2 tabliczki czekolady. Zarówno do biszkoptu, jak i polewy :)
2992 dni temu
Szkoda że nie jest pokazany jak wygląda w przekroju.
odpowiedz
2993 dni temu
wygląda obłędnie. Uwielbiam tę czekoladę ;)))
odpowiedz
zobacz wszystkie