Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- blachę o wym. 24 x 35 cm
- papier do pieczenia
- mikser
- folię spożywczą
- piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Wszystkie składniki wyjmij wcześniej z lodówki, aby osiągnęły temperaturę pokojową.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY MASĘ BUDYNIOWĄ
500 ml mleka zagotowujemy wraz z cukrem. Oddzielamy żółtka od białek. Do pozostałego zimnego mleka dodajemy proszek budyniowy wymieszany z żółtkami. Całość energicznie mieszamy, aż ponownie się zagotuje, a budyń zgęstnieje. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do wystygnięcia.
Masło ucieramy na puszystą masę i – cały czas miksując – stopniowo dodajemy wystudzony budyń. Ważne, aby oba składniki – budyń oraz masło – miały tę samą temperaturę pokojową.
KROK 2: PRZYGOTOWUJEMY BISZKOPT
Blachę do pieczenia wykładamy papierem. Oba rodzaje mąki mieszamy z kakao w misce. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywną pianę, stopniowo dodając cukier (po łyżce co minutę). Kiedy cukier całkowicie się rozpuści, dodajemy żółtka. Wyłączamy mikser i do masy przesiewamy wymieszaną mąkę z kakao. Całość mieszamy delikatnie za pomocą szpatułki aż do połączenia składników. Masę przelewamy na przygotowaną blachę i pieczemy 25 minut.
KROK 3: SKŁADAMY CIASTO
Biszkopt kroimy na pół. Na jedną część czekoladowego biszkoptu wykładamy połowę kremu budyniowego, przykrywamy drugim biszkoptem i wykładamy na niego pozostały krem. Okrągłe biszkopty wkładamy w krem tak, aby wystawały, i układamy jeden koło drugiego. Całość wkładamy do lodówki na godzinę.
KROK 4: PRZYGOTOWUJEMY POLEWĘ
W rondelku zagotowujemy masło, wodę i cukier, mieszając od czasu do czasu. Garnek zdejmujemy z ognia i czekamy, aż masa lekko przestygnie. Do jeszcze ciepłej masy dodajemy mleko w proszku, cały czas mieszając trzepaczką, aby nie powstały grudki. Masę dzielimy na pół i wkładamy do dwóch misek – do jednej z nich dodajemy łyżkę kakao i mieszamy.
KROK 5: OZDABIAMY CIASTO POLEWĄ
Ciasto wyjmujemy z lodówki i polewamy naprzemiennie przygotowaną polewą. Wkładamy ponownie do lodówki na 2 godziny
Zobacz podobne
przepisy
Ciasto styropian z malinami
Pyszne ciasto o tajemniczej nazwie, okraszone malinami. Delikatny i puszysty krem to idealne połączenie z kruchym ciastem. Sprawdź, jak łatwo je przygotować!
Ciasto jogurtowe – przepis
Puszyste, mięciutkie i pełne smaków lata! Ciasto jogurtowe z truskawkami to jeden z tych domowych wypieków, które udają się każdemu i każdemu smakują. Dodaj je do ulubionych!
Ciasto czekoladowe z białą fasolą i śmietaną truskawkową
Ciasto czekoladowe z białą fasolą to smaczny pomysł na deser, a dodatek śmietany truskawkowej sprawi, że rozpłyniesz się w zachwycie. Wypróbuj koniecznie!
Ciasto bałwan w tropikach
Bałwan w tropikach? Brzmi zagadkowo! To puszysty, lekki biszkopt przełożony kremem cytrynowym, warstwą ciasta z makiem i brzoskwiniami. Wypróbuj koniecznie!
Jak przygotować składniki, aby ciasto „góra lodowa” zawsze się udało?
Góra lodowa, ciasto na biszkopcie kakaowym, świetnie sprawdzi się jako dodatek do popołudniowej, weekendowej kawy. Zachwyci też Twoich gości podczas zorganizowanego w domu przyjęcia – np. z okazji urodzin albo rocznicy ślubu.
Jeśli jednak obawiasz się, że wypiek Ci się nie uda, zapoznaj się z naszymi wskazówkami! Ciasto „góra lodowa” na pewno będzie wyglądało imponująco i pysznie smakowało, jeśli prawidłowo przygotujesz składniki.
Ciasto „góra lodowa” – przepis na krem
Idealnie kremowa i gładka masa budyniowa powstanie, jeśli wszystkie produkty wcześniej wyjmiesz z lodówki i pozwolisz im osiągnąć temperaturę pokojową. Dlaczego to takie ważne?
Jednym z głównych elementów składających się na górę lodową na biszkopcie, jest krem budyniowo-maślany. Po ubiciu powinien on być lekki i puszysty, a jego konsystencja – jednorodna. Krem maślany bardzo łatwo jednak zważyć – jedną z przyczyn jest właśnie ubijanie składników, które wyjściowo miały różną temperaturę.
Dobierając składniki (zwłaszcza kremu), pamiętaj też, że ciasto „góra lodowa” na biszkopcie to pyszny deser, który z założenia wcale nie jest dietetyczny! Piękne ciasto „góra lodowa” uda się więc, jeśli do masy dodasz prawdziwe masło (tj. takie, które zawiera min. 82% tłuszczu), a nie podobny produkt o obniżonej zawartości tłuszczy.
Lodowa góra – przepis z zamiennikami
Czy czytając przepis „góra lodowa”, zastanawiałeś się, jakie składniki dobrać? Być może nie jesteś pewien, na które mleko w proszku postawić? To chyba najczęściej pojawiająca się wątpliwość. Uspokajamy! Odpowiednie będzie każde pełnotłuste mleko w proszku.
A co z mąką? Idealnie, gdy będzie to mąka pszenna tortowa z oznaczeniem na etykiecie „typ 450”. Dodawaj ją do ciasta porcjami, przesiewając. Dzięki temu napowietrzysz dodatkowo mąkę, a Twój biszkopt stanie się jeszcze bardziej puszysty i delikatny!
Czy bez mąki pszennej również uda się lodowa góra? Ciasto w wersji bezglutenowej można przygotować na bazie mąki ryżowej. Pamiętaj jednak, że wówczas konsystencja biszkoptu będzie już nieco inna, bardziej zbita.
Powinieneś też postawić na duże jajka. Wtedy na pewno powstanie piękny, aromatyczny biszkopt na górę lodową. Ciasto przyrządzaj, używając jaj oznaczonych symbolem „L”. Jeśli możesz wybierać, decyduj się na jajka z wolnego wybiegu.
Ciasto „góra lodowa” – przepis. Co warto wiedzieć i jak radzić sobie z częstymi problemami?
Od czego zacząć realizację przepisu na ciasto „góra lodowa”? Rozpocznij od masy budyniowej! Żeby wykorzystać ją do przygotowania kremu, którym przełożysz ciasto, masa budyniowa musi być bardzo dobrze ostudzona. Nie można jednak odkładać jej do wystudzenia w lodówce – dlatego też najlepiej najpierw przygotować masę, a potem zabrać się za ciasto na placek „góra lodowa”. Kiedy biszkopt umieścisz w piekarniku, wróć do przyrządzania kremu – jest duża szansa, że wszystkie składniki (zarówno masa budyniowa, jak i masło) będą już miały właściwą temperaturę!
Zważony krem do ciasta „góra lodowa”? Przepis na ratunek!
Co zrobić, gdy krem budyniowy się zważył? Wciąż możesz uratować ciasto „lodowa góra”! Roztop w rondlu 2-3 łyżki masła i gorące dodaj do kremu. Miksuj do uzyskania jednolitej konsystencji. Jeśli po takim zabiegu masa wciąż będzie lekko luźna, schłodź krem w lodówce.
Innym sposobem jest kąpiel wodna. Miskę z kremową masą umieść w garnku z gotującą się wodą i mieszaj, aż obecne w nim grudki się rozpuszczą. Dzięki temu uzyskasz idealny krem do Twojej góry lodowej – ciasto będzie więc można postawić na stole i częstować nim gości.
Biszkoptowe góry lodowe – ciasto idealne
To, czy przepis na górę lodową i pieczenie ciasta będą udane, zależy też od przygotowania biszkoptu. Ciasto mieszaj delikatnie, silikonową lub drewnianą szpatułką i tylko do połączenia się składników! Piecz w temp. 180°C, używając funkcji piekarnika „grzałka góra-dół”. Twój biszkopt powinien być gotowy po ok. 30-40 minutach. Zanim wyjmiesz go z piekarnika, sprawdź patyczkiem, czy na pewno środek jest upieczony.
Placek góra lodowa – przepis i przydatne akcesoria
Wiesz już, jak przygotować idealny krem i biszkopt na górę lodową. Placek łatwiej będzie Ci przyrządzić, jeśli posłużysz się sprawdzonymi akcesoriami.
Przede wszystkim najwygodniej zastosować formę do pieczenia z odpinaną obręczą. Dzięki temu łatwiej będzie Ci pokroić ciasto, a nawet w całości przełożyć je na ozdobny talerz. Taka forma sprawdzi się niezależnie od tego, czy przyrządzasz tradycyjną wersję deseru, czy też ciasto „góra lodowa” bez pieczenia.
Jeśli wybierzesz formę do pieczenia albo blachę aluminiową lub metalową, zawsze wykładaj ją papierem do pieczenia, aby ciasto nie przykleiło się do naczynia. Jeśli tak się stanie, trudniej będzie Ci je potem wyjąć. Problemu unikniesz, piekąc biszkopt na ciasto „góra lodowa” w formie silikonowej.
Do krojenia ciasta zawsze wykorzystuj ostry, gorący nóż. Przed krojeniem zanurz go na chwilę we wrzątku, wytrzyj i od razu krój ciasto. Dzięki temu sprawnie podzielisz deser na równe, zgrabne kawałki – ani masa budyniowa, ani biszkopt nie będzie przyklejać się do powierzchni noża. Przy przekładaniu kawałków na talerzyki, pomóż sobie łopatką do tortów.
Miłośnicy kuchennych gadżetów zamiast standardowego zestawu, czyli noża i łopatki do tortów mogą pokroić lodową górę specjalnym przyrządem do porcjowania ciast z kremem. To metalowy lub plastikowy „nożyk” kształtem przypominający nieco duże szczypce.
O czym jeszcze warto pamiętać? Najlepiej od razu przygotuj ciasto „góra lodowa” na dużą blachę! Zazwyczaj znika ono z patery w mgnieniu oka.
Ciasto „góra lodowa” – modyfikacje przepisu
Smaczne, ładne ciasto „góra lodowa” powstanie, nawet jeśli nieco zmodyfikujesz nasz przepis. Przede wszystkim, gdy masz mało czasu, wcale nie musisz piec placka z masą! Równie smaczny deser powstanie, gdy maślano-budyniowy krem wyłożysz pomiędzy dwie warstwy herbatników. W ostateczności możesz posłużyć się też gotowym spodem biszkoptowym, który znajdziesz na sklepowej półce.
Odmiany ciasta z kremem – przepisy nie tylko na masę budyniową
Jakie jeszcze triki kuchenne warto znać podczas przyrządzania ciasta „góra lodowa”?
- Do masy budyniowej możesz dodać 1 łyżkę skrobi ziemniaczanej albo mąki pszennej. To dobry sposób, aby ciasta z masą lepiej zachowały się w czasie upałów (krem będzie gęstszy i bardziej sztywny).
- W niektórych wariantach placek z kremem „góra lodowa” przekłada się klasyczną bezą albo bezą orzechową. Bezy ułóż na kremie, zamiast drugiej warstwy biszkoptu czy herbatników. Najsmaczniejsza będzie domowa beza, ale jeśli wolisz, wykorzystaj po prostu bezy ze sklepu.
- Jak jeszcze możesz odmienić swoją klasyczną „górę lodową”, aby wciąż przyrządzić dobry placek? Przepis urozmaici nasączenie biszkoptu! W tym celu posłuż się słabą, ostudzoną kawą, ponczem albo innym alkoholem. Jeśli jednak deser będą zajadać także dzieci, zamiast alkoholu użyj soku z cytryny.
- Smak ciasta będzie też nieco inny, jeśli zamiast budyniu śmietankowego użyjesz innego smaku. Najlepiej sprawdzi się waniliowy, ale nie ma przeszkód, byś wykorzystał budyń czekoladowy albo dowolny owocowy smak. Jeśli zdecydujesz się na zamianę budyniu śmietankowego na czekoladowy, nie dodawaj już jednak kakao do biszkoptu – ciemny krem będzie o wiele lepiej prezentował się z jasnym ciastem. W ten sposób odwrócisz kolory deseru.
Przechowywanie ciasta lodowa góra
Na koniec ostatnia porada – ciasta kremowe najlepiej smakują schłodzone w lodówce. Zanim jednak włożysz swoją górę lodową do schłodzenia, sprawdź, czy w lodówce nie ma intensywnie pachnących wędlin i serów. Jeśli tak – przełóż je do zamkniętych pojemników albo przykryj folią spożywczą. W przeciwnym razie ciasto przejdzie mało deserowym aromatem!
Ciasto „góra lodowa” to bardzo efektowny deser, który z pewnością stanie się hitem niejednej domowej imprezy! Wypróbuj więc nasz przepis – wysiłek włożony w jego przyrządzenie na pewno się opłaci.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Kutia
- Domek z piernika
- Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
- Sernik krakowski
- Kapusta z grzybami i selerem miodowym
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Uszka z grzybami
- Golonka pieczona po bawarsku
- Świąteczne pierniczki
- Ciasto na pierogi
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Wigilijny barszcz czerwony z uszkami – przepis
- Kompot z suszu z cytryną
- Śledzie po kaszubsku
- Ciasto marchewkowe
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)