Ciasto królewiec
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ:

  • 2 blachy do pieczenia o wymiarach ok. 36x25
  • papier do pieczenia
  • folię spożywczą
  • miskę
  • miseczkę
  • mikser
  • trzepaczkę
  • rondelek
  • kubek
  • przesiewacz do mąki
  • wałek do ciasta

PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:

Rozgrzewamy piekarnik do 180°C. Wyciągamy składniki z lodówki, aby osiągnęły temperaturę pokojową.

PRZYGOTOWANIE:

CIASTO MIODOWE:

KROK 1: MIESZAMY SKŁADNIKI

Masło kroimy w kostkę. Do miski wsypujemy cukier i mąkę, dodajemy masło, a potem wszystkie płynne składniki i zagniatamy ciasto.

KROK 2: WAŁKUJEMY CIASTO

Gotowe ciasto dzielimy na pół i wałkujemy je na prostokątne placuszki. Wykładamy blachy papierem do pieczenia, a potem przekładamy do nich ciasto i formujemy tak, aby ściśle przylegało do formy.

KROK 3: PIECZEMY CIASTO

Wkładamy blachy do piekarnika i pieczemy. Wyżej ustawioną blachę pieczemy przez 13 minut, dolną przez 15 minut. Zostawiamy do wystygnięcia, a potem wyciągamy ciasto z jednej blachy.

BISZKOPT:

KROK 4: UBIJAMY BIAŁKA

Rozbijamy jajka i oddzielamy białka od żółtek. Żółtka wlewamy do kubka, a białka do miski. Zaczynamy ubijać białka mikserem ustawionym na wysokie obroty, a po chwili dodajemy cukier. Robimy to stopniowo.

KROK 5: DODAJEMY ŻÓŁTKA

Gdy piana zacznie robić się sztywna, zaczynamy dodawać powoli żółtka do białek, cały czas miksując.

KROK 6: MIESZAMY SUCHE SKŁADNIKI

Do osobnej miseczki przesiewamy mąkę, skrobię i proszek do pieczenia.

KROK 7: ŁĄCZYMY ZE SOBĄ SKŁADNIKI

Suche składniki wsypujemy do miski z masą jajeczną i mieszamy mikserem na ustawionym na niskie obroty.

KROK 8: PIECZEMY BISZKOPT

Ściągamy stary papier do pieczenia z opróżnionej blaszki i wykładamy go nowym. Przelewamy ciasto biszkoptowe do formy i wsuwamy do pieca. Pieczemy do suchego patyczka, ok. 30 minut. Po upieczeniu ciasto studzimy.

KREM BUDYNIOWY:

KROK 9: GOTUJEMY MLEKO

Z porcji mleka odlewamy  200 ml do umytego i osuszonego kubka. Pozostałą część mleka podgrzewamy w garnku, a gdy zacznie robić się ciepłe, dodajemy oba cukry.

KROK 10: PRZYGOTOWUJEMY BAZĘ BUDYNIOWĄ

Do kubka z mlekiem dodajemy obie mąki i energicznie mieszamy je z mlekiem przy pomocy trzepaczki. Rozmieszaną masę dodajemy do gotującego się mleka, cały czas mieszając trzepaczką. Zagotowujemy i mieszamy jeszcze przez chwilę. Ściągamy z kuchenki.

KROK 11: DODAJEMY MASŁO

Masło kroimy na mniejsze kawałki, a potem dodajemy je do budyniowego kremu. Mieszamy mikserem ustawionym na małe obroty, aż do rozpuszczenia się masła. Krem odstawiamy na bok i lekko studzimy.

KROK 12: SKŁADAMY CIASTO

Na pozostawiony w formie blat z ciasta miodowego wlewamy połowę masy budyniowej. Potem delikatnie wyciągamy biszkopt z drugiej blaszki, podważając jego boki. Biszkopt układamy na masie budyniowej, a potem wylewamy na niego pozostały krem budyniowy. Przykrywamy całość drugim blatem z ciasta miodowego. Ciasto odkładamy na bok do przestygnięcia, a gdy będzie już chłodne, wsadzamy je do lodówki na 25 minut.

POLEWA CZEKOLADOWA:

KROK 13: PRZYGOTOWUJEMY BAZĘ

Rondelek od kremu budyniowego myjemy i osuszamy. Następnie wkładamy do niego masło i rozpuszczamy je, potem przesiewamy do niego cukier puder i mieszamy. Ściągamy z kuchenki.

KROK 14: DODAJEMY RESZTĘ SKŁADNIKÓW

Do rozpuszczonego masła z cukrem dodajemy kakao oraz mleko. Wszystko energicznie mieszamy trzepaczką.

KROK 15: DEKORUJEMY CIASTO

Wyciągamy ciasto z lodówki i oblewamy sowicie polewą. Zostawiamy na chwilę na blacie, by delikatnie przestygło, a potem ozdabiamy orzechami włoskimi i wsadzamy do lodówki na co najmniej 5 godzin, aby polewa stężała. Najlepiej zostawić ciasto na całą noc w lodówce, by smaki mogły się przegryźć.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Ciasto królewiec — świąteczny przysmak

Ciasto królewiec to wyjątkowy deser, który zachwyca swoim smakiem. W niektórych rejonach Polski nazywane jest również miodownikiem, królewiczem lub plackiem hetmańskim. Ciasto królewiec występuje w różnych wariantach, w tym z dodatkiem powideł, które nadają mu jeszcze bardziej wyrazisty smak. To tradycyjne wypiekane ciasto jest dziś mało popularne, jednakże w wielu domach wciąż zdobi świąteczne stoły.

Królewiec to placek niezwykle bogaty w smaku, dzięki połączeniu dwóch rodzajów ciasta: delikatnego, miodowego i biszkoptowego. Dodatkowo wypełnia je pyszny krem budyniowy, który dopełnia smak ciasta. Choć historia tego wypieku nie jest dokładnie znana, wiadomo, że placek królewiec pojawia się w zapiskach naszych prababć. Upiecz to klasyczne ciasto królewiec i poczuj magię świąt zaklętą w każdej jego warstwie!

Królewiec — przepis

Przygotowanie ciasta królewiec wymaga nie tylko cierpliwości, ale też staranności przy doborze składników. Aby uzyskać idealne ciasto miodowe, wybierz naturalny miód, który nada wypiekowi głębi i otulającej słodyczy. W klasycznym przepisie na ciasto królewiec znajdziesz również biszkopt, który powinien być lekki i puszysty, by stać się idealnym uzupełnieniem dla miodowych placków.

Istotą przepisu na królewicza jest zbalansowanie różnych tekstur i smaków. Miodowe placki są bardzo aromatyczne, biszkopt lekki, a krem budyniowy dodaje aksamitnej konsystencji. Jeśli masz ochotę, możesz wzbogacić nasz przepis na pyszne ciasto królewiec o dodatkową warstwę dżemu lub powideł. Dodatek kwaśnych powideł świetnie kontrastuje ze słodyczą kremu i ciasta. Wybierając dżem, najlepiej postawić na taki o intensywnym smaku, np. śliwkowy lub porzeczkowy, który podbije charakter ciasta.

Jeśli chcesz, by Twój przepis na ciasto królewiec był naprawdę wyjątkowy, warto zadbać o dwie kwestie. Biszkopt można nasączyć delikatnie wodą z cytryną lub herbatą, żeby nie był suchy i zyskał jeszcze lepszy smak. Aby uzyskać najlepszy efekt, wszystkie warstwy ciasta warto schłodzić przez noc w lodówce — to sprawi, że smaki dobrze się przegryzą. Nasz sprawdzony przepis na ciasto królewiec z pewnością zachwyci Twoich gości!

Masa do królewca

Kluczowym elementem placka królewiec jest krem budyniowy, który nadaje ciastu delikatnej, kremowej konsystencji i łączy wszystkie warstwy w spójną całość. Aby przygotować pyszny krem budyniowy domowej roboty, wystarczy wymieszać podgrzane mleko z cukrem, mąką ziemniaczaną i pszenną oraz masłem.

Masę na placek królewicz należy dobrze wymieszać, aby uniknąć grudek i uzyskać idealnie gładki krem. Dla tych, którzy szukają oszczędności czasu, dobrą opcją będzie użycie budyniu z saszetki. Dzięki temu trikowi ten prosty przepis na ciasto królewicz stanie się jeszcze łatwiejszy do wykonania.

Podczas przygotowywania kremu pilnuj jego konsystencji — nie może być zbyt rzadki, aby nie rozlewał się między warstwami. Najlepiej nieco przestudzić krem przed rozsmarowaniem go na cieście, by miał odpowiednią strukturę. Do przepisu na masę do ciasta królewiec można dodać odrobinę olejku np. waniliowego lub pomarańczowego, aby nadać budyniowi ciekawszego smaku. To fajny trik, który rewelacyjnie sprawdzi się do klasycznego królewca, jak i ciasta z powidłami. Krem jest sercem całego wypieku, który czyni miodowe ciasto królewicz z budyniem tak wyjątkowym!

Ciasto królewiec — duża blacha

Nasza wersja placka królewicz to przepis na dużą blachę, idealny dla licznej rodziny lub na większe spotkania. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dostosować przepis do mniejszej lub większej formy. Ważne jest, aby zachować odpowiednie proporcje składników.

Podczas wypiekania placka królewskiego miodownika w większej formie, postaraj się równomiernie rozłożyć ciasto oraz krem, aby wszystkie warstwy były odpowiedniej grubości. Jeśli zdecydujesz się na mniejszą formę, proporcje muszą być precyzyjnie przeliczone. Dzięki temu Twój przepis na królewicza zawsze wyjdzie perfekcyjnie, a efekt będzie równie imponujący, co w wersji na większą blachę. Spróbuj już dziś przyrządzić ciasto hetmańskie, a na pewno się w nim zakochasz!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!