Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj
- tortownicę o średnicy 26 cm
- mikser
- piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C
Krok 1: Przygotowujemy kruszonkę
Migdały drobno mielimy. Zagniatamy z miękkim masłem, mąką i cukrem. Kruszonkę wstawiamy do lodówki.
Krok 2: Pieczemy ciasto
Miękkie masło, cukier i sól miksujemy, aż do uzyskania kremowej konsystencji. Dodajemy pojedynczo jajka i dalej miksujemy. Wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia i cynamon, dodajemy mleko i ponownie krótko miksujemy. Ciasto przekładamy do natłuszczonej tortownicy. Wiśnie dobrze osączamy i rozkładamy na cieście, lekko w nie wciskając. Ciasto pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C przez 20 minut.
Krok 3: Ciasto posypujemy kruszonką
Kruszonkę rozsypujemy na cieście i pieczemy w tej samej temperaturze przez kolejne 40 minut, aż do zrumienienia. Studzimy i wyjmujemy z formy. Podajemy z bitą śmietaną.
Zobacz podobne
przepisy
Puszyste ciasto z borówkami
Kakaowe ciasto z borówkami oraz puszystą waniliową pianką zachwyci Twoich gości! Upiecz pyszny placek razem z Pawłem!
Wiśniowy Sad
Kakaowa rolada z musem kawowo-czekoladowym i soczystymi wiśniami to wyjątkowo pyszne i eleganckie połączenie smaków.
Sernik z wiśniami
Klasyczne ciasto z dodatkiem soczystych wiśni udekorowane pianą z białek i cukrem pudrem. Smak, którego się nie zapomina!
Tort migdałowo-miodowy z suszonymi figami i żurawiną
Pełne bakalii ciasto wzbogacone słodką masą z karmelizowanych migdałów. Złocisty, aromatyczny i niezwykle pyszny deser.
Ciasto z wiśniami – ratunek, gdy potrzebujesz czegoś słodkiego
Czy Tobie też zdarza się zapragnąć czegoś słodkiego ot tak, nagle, ale koniecznie natychmiast? Znamy to! I chociaż „natychmiast” nie do końca wiąże się z pieczeniem, to ciasto z wiśniami zrobisz naprawdę szybko. A jego smak z pewnością wynagrodzi Ci czas oczekiwania na placek z wiśniami i kruszonką. Przepis na placek z wiśniami w naszym wydaniu nie jest zbyt skomplikowany, dlatego szybko poradzisz sobie z nim nawet wtedy, gdy nie jesteś mistrzem pieczenia. Przygotuj mikser, tortownicę (najlepiej taką o średnicy 26 centymetrów) i rozgrzej piekarnik do 180 stopni.
Zanim jednak zabierzesz się za pyszne, kruche ciasto z wiśniami i kruszonką, podpowiemy, jak przygotować się do pieczenia, a także w jaki sposób zmienić przepis na ciasto z wiśniami zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Ciasto z wiśniami i kruszonką nie należy do najtrudniejszych, jednak z całą pewnością jest pyszne. Możesz je zrobić z myślą o przyjęciu w ogrodzie czy spotkaniu przy kawie z najbliższymi. Stawiając przed przyjaciółmi czy rodziną ciasto wiśniowe, jesteś na wygranej pozycji. A jednak czasem gościmy w domu osoby na diecie wegańskiej. Z myślą o nich także możesz przygotować to ciasto z wiśniami. Przepis musi jednak zostać odrobinę zmieniony. Przede wszystkim zastąp mleko napojem roślinnym – doskonale sprawdzi się kokosowe lub owsiane, które charakteryzuje się delikatnym smakiem. Zamiast masła, zarówno do ciasta jak i kruszonki, możesz użyć zwykłego oleju. My jednak radzimy sięgnąć po olej kokosowy, który doda ciastu wspaniałego aromatu. A jajka? Te można zastąpić wieloma składnikami, między innymi bananami, siemieniem lnianym czy nasionami chia. Przygotowując szybki placek z wiśniami, możesz więc mieć pewność, że łatwo przerobisz go na danie wegańskie.
A jeśli nasze proste ciasto z wiśniami przygotowujesz w sposób tradycyjny, według podanego przepisu, pamiętaj o kilku rzeczach. Przede wszystkim korzystaj z miękkiego masła – wyciągnij je zatem z lodówki co najmniej pół godziny przed pieczeniem. Miękkie masło będzie dużo lepiej współpracować podczas miksowania. W naszym przepisie znajduje się cynamon, który jednak możesz z łatwością zastąpić innymi przyprawami. Świetnie sprawdzi się tu chociażby wanilia lub kakao. Proporcje dostosuj do własnych potrzeb i kubków smakowych. A wiśnie? Użyj świeżych, mrożonych czy nawet tych z kompotu bądź nalewki. To już zależy od Ciebie. Pamiętaj, by świeże wiśnie wydrylować.
A, jeszcze jedno! Nasz przepis na kruszonkę jest trochę inny, niż tradycyjny. Migdałowa kruszonka doskonale pasuje do wiśni i tego miękkiego, puszystego ciasta. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcesz ich użyć, nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić zwykłą kruszonkę z masła, cukru i mąki. Ta również będzie przepyszna. Pamiętaj, że przepisy na ciasto z wiśniami są od tego, by się nimi bawić, tworząc deser w sam raz dla siebie.
Przepis na ciasto z wiśniami – czas zabrać się do pracy!
Placek z wiśniami sam się nie zrobi – nawet z naszego łatwego przepisu. Im szybciej zaczniesz przygotowania, tym szybciej zaczniesz zajadać się tym przepysznym deserem. Jeśli kochasz ciasta z wiśniami tak samo, jak my, z pewnością docenisz ten prosty przepis. Zacznij od kruszonki. Dobrze jest mieć ją gotową już w lodówce, by wystarczyło tylko po nią sięgnąć. My użyliśmy cukru brązowego, jednak możesz zastąpić go białym cukrem, jeśli akurat masz go w domu. A co z migdałami? Aby prosty placek z wiśniami był jeszcze smaczniejszy, dorzuć do kruszonki zmielone migdały. Wystarczy, że zblendujesz je w malakserze lub, jeśli go nie masz, maszynce do mielenia kawy. Ugnieć je razem z masłem, mąką i cukrem. Możesz oczywiście dodać zamiast nich ekstraktu migdałowego, jednak to nie to samo! Za szybkie ciasto z wiśniami zabierz się zaraz po włożeniu kruszonki do lodówki.
Pyszne ciasto z wiśniami nie wymaga wiele pracy, jeśli masz w domu mikser. To urządzenie zrobi za Ciebie większość pracy. Wystarczy, że ubijesz masło z cukrem i odrobiną soli – tak, by ze składników powstał krem. Zobacz też czy cukier się rozpuścił. Gdy z masła zrobi się pyszna kremowa masa, możesz dodać do niej jajka. Rób to jednak pojedynczo, ciągle mieszając. Później mąka, proszek do pieczenia i przyprawy (najpierw suche składniki), a dopiero potem mleko. Miksuj krótko, tylko do połączenia składników. Schody zaczynają się, gdy w domu brakuje miksera. Szybkie ciasto z wiśniami ze słoika czy mrożonymi nie jest już takie szybkie, choć nadal jest przepyszne. Jeśli masz dużo cierpliwości i pary w rękach, możesz ubijać masło ręcznie – ubijaczką. Możesz też skorzystać z blendera ręcznego, który w takich chwilach potrafi ratować życie. Ciasto z wiśniami mrożonymi jest już prawie gotowe. Teraz musisz je tylko przełożyć do tortownicy. Tę natłuść odrobinę, by ciasto po upieczeniu szybko odeszło od blaszki. Możesz też, zgodnie z wiedzą wszystkich mam i babć, posypać natłuszczoną blachę kaszą manną, a nawet wiórkami kokosowymi. Wtedy ciasto z wiśniami ze słoika będzie ładniej pachnieć i wyglądać.
No właśnie! Czy jest to ciasto z wiśniami z kompotu, czy może wiśniami świeżymi lub mrożonymi? Każda opcja smakuje doskonale, dlatego wyborem się nie przejmuj. Pamiętaj tylko, by te z kompotu dobrze odsączyć, pozbywając się nadmiaru płynu, który może sprawić, że ciasto będzie miękkie (a nawet zrobi się z niego zakalec). Rozłóż je na cieście i piecz przez 20 minut w temperaturze 180 stopni.
Nie, to jeszcze nie koniec – choć my też chcielibyśmy cieszyć się ciastem po 20 minutach. Teraz czas na kruszonkę. Wyciągnij ją z lodówki i rozsyp ją na cieście, a następnie piecz przez kolejne 20 minut. Nie wcześniej, bo zbyt długi czas pieczenia kruszonki może ją spalić.
Uff, ciasto z wiśniami drylowanymi jest już gotowe. Pyszne, aromatyczne, w sam raz do zajadania! Z czym je podasz? My proponujemy bitą śmietanę!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Ciasto na pierogi
- Świąteczne pierniczki
- Miodownik z kremem z kaszy manny
- Piernik staropolski
- Golonka pieczona po bawarsku
- Błyskawiczne pierniczki
- Ciasto marchewkowe
- Dorsz w czosnku i cytrynie
- Pierogi ruskie z mąki orkiszowej
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Sernik piernikowy
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)