Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj:
- piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C
- okrągłą formę do babki
- sitko o drobnych oczkach
Sposób przygotowania:
BABKA CYTRYNOWA
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY FORMĘ I SKŁADNIKI
Formę do pieczenia babki dokładnie smarujemy tłuszczem i delikatnie oprószamy mąką. Do miski przesiewamy przez sitko o drobnych oczkach mąkę, proszek do pieczenia i sól.
KROK 2: UCIERAMY CIASTO
W misie miksera ucieramy cukier z miękkim masłem przez ok. 5 minut, aż stanie się jasne i puszyste. Następnie, cały czas ucierając, dodajemy po jednym jajku. Do tak przygotowanej masy dodajemy stopniowo sok i skórkę z cytryny, a także kurkumę, ekstrakt waniliowy i skyr. Kiedy składniki dobrze się połączą, na zmianę dodajemy przesiane suche składniki i kefir, miksując aż do całkowitego połączenia składników.
KROK 3: PIECZEMY I STUDZIMY BABKĘ
Gotowe ciasto przekładamy do formy i pieczemy przez ok. 60-70 minut lub do momentu, gdy wykałaczka włożona w środek ciasta będzie czysta. Następnie babkę wyjmujemy z piekarnika i odkładamy, aby delikatnie przestygła.
KROK 4: DEKORUJEMY BABKĘ
Jeszcze ciepłą babkę wyjmujemy z formy, smarujemy glazurą cytrynową i odstawiamy do całkowitego wystudzenia. Kiedy ciasto wystygnie, polewamy je lukrem cytrynowym.
WSKAZÓWKA! Aby babka wyglądała tak jak na zdjęciu, warto ozdobić ją dekoracjami cukrowymi marki Belbake.
GLAZURA CYTRYNOWA
W rondelku umieszczamy sok z cytryny i cukier puder. Całość gotujemy przez ok. 5 minut na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając. Gotową glazurę delikatnie studzimy, aby nie była gorąca w momencie użycia.
LUKIER CYTRYNOWY
Cukier puder przesiewamy przez sitko o drobnych oczkach i dokładnie ucieramy z sokiem z cytryny, aż powstanie gładki lukier bez grudek.
Zobacz podobne
przepisy
Babka mocno cytrynowa
Kiedy zrobisz babkę mocno cytrynową, pamiętaj – jedz ją szybko, zanim inni zrobią to za Ciebie! To połączenie kwaśnego ze słodkim daje efekt, któremu nie sposób się oprzeć.
Babka cytrynowa
Babka cytrynowa łączy w sobie lekkość i słodycz ciasta oraz orzeźwiający smak cytrusów. Z tym prostym przepisem na pewno uda Ci się ją upiec. Spróbuj i poczęstuj bliskich!
Wytrawna babka z groszkiem i prosciutto cotto
Jeszcze nigdy przygotowanie babki nie było tak proste i szybkie! Idealna babka w wersji wytrawnej z groszkiem i prosciutto cotto podbije Wasze stoły i serca!
Babka marmurkowa
Prosta w wykonaniu i niezwykle efektowna w środku. Ta klasyczna babka marmurkowa to coś czego trzeba spróbować!
Babka cytrynowa na Wielkanoc – postaw na wyjątkowy smak i aromat!
Wielkanoc bez tradycyjnej babki? To chyba niemożliwe! Baby na polskich stołach zaskakują różnymi odsłonami, lecz łączy je jedno – doskonały smak. Nie inaczej jest w przypadku propozycji Kingi Paruzel. Ten wyśmienity przepis na babkę wielkanocną musiał znaleźć się w Kuchni Lidla! Kinga Paruzel specjalnie dla Ciebie stworzyła mocno cytrynową babkę, którą pokochasz nie tylko za smak, ale też fantastyczny aromat. Ponadto autorka przepisu radzi upiec ciasto w okrągłej formie z dziurką, dzięki której zyska ono tradycyjny, charakterystyczny wygląd. Musimy też wspomnieć o fantastycznym kolorze ciasta, który uzyskasz za pomocą niewielkiego dodatku kurkumy, czyli egzotycznej przyprawy o intensywnie żółtej barwie. Spokojnie – nie wpływa ona negatywnie na smak ciasta. Zapewniamy, że pyszna babka wielkanocna skradnie serca wszystkich gości podczas śniadania oraz uroczystego obiadu! A może zechcesz przygotować ją także w inny dzień? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby upiec ją również bez okazji czy na przyjęcie. Baba cytrynowa zawsze świetnie smakuje, zwłaszcza w towarzystwie kawy lub herbaty.
Jak upiec babkę cytrynową, na widok której Twoje ślinianki zaczną intensywniej pracować? Aby cytrynowa babka wielkanocna zachwycała smakiem, dokładnie sprawdź jakość składników, z których skorzystasz. Szczególnej uwagi wymaga sok i skórka z cytryny. Wyłącznie składniki dobrej jakości nadadzą ciastu intensywnego smaku oraz aromatu. Przy czym dozuj je ostrożnie – nie dodawaj zbyt dużo soku, żeby uniknąć nadmiernego zakwaszenia ciasta. Tylko wskazana w przepisie ilość soku pozwoli na uzyskanie równowagi smaków.
Zwróć także uwagę na dobór mąki. Do przygotowania wielkanocnej babki cytrynowej najlepiej użyć mąki pszennej o niskim lub średnim stopniu przemiału. Takie mąki zawierają odpowiednią ilość glutenu, dlatego umożliwiają uzyskanie idealnie sprężystego, a zarazem puszystego ciasta. Polecamy Ci wybór mąki pszennej typu tortowego o niskim stopniu przemiału, która jest delikatniejsza niż standardowa mąka pszenna. Charakteryzuje się niższą zawartością białka, co sprzyja uzyskaniu delikatnego, puszystego ciasta. Dobry wybór to również mąka pszenna typu krupczatka (o średnim stopniu przemiału). Ma trochę wyższą zawartość białka niż mąka tortowa, dlatego nada ciastu większą elastyczność. Jest to popularny wybór do babki, ponieważ zapewnia równowagę między delikatnością a sprężystością ciasta. Nie rezygnuj też z przesiewania mąki oraz proszku do pieczenia, które służy usunięciu grudek z sypkich produktów. Przyczynia się to do lepszego połączenia składników na ciasto cytrynowej babki wielkanocnej.
Babka cytrynowa: wielkanocna odsłona znanego ciasta
Czy wiesz, że kształt babek stanowi nawiązanie do spódnic z fałdami będących ważnym punktem stroju wiejskich kobiet? . Tradycyjne przepisy na babkę wielkanocną zakładają przygotowanie różnych rodzajów ciasta – drożdżowego, biszkoptowego czy biszkoptowo-tłuszczowego. Najlepsza babka cytrynowa autorstwa Kingi Paruzel jest bliższa wersjom biszkoptowym. Jeśli właśnie taka odsłona tradycyjnego wypieku jest Twoją ulubioną, koniecznie wypróbuj podany przepis! Być może uznasz, że to najlepsza babka cytrynowa na świecie? Z pewnością warto spróbować, aby się o tym przekonać.
Nie zapomnij również o jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie tym, jak ozdobić babkę wielkanocną. Przede wszystkim radzimy Ci skorzystać z propozycji opisanej powyżej – cytrynowy lukier oraz glazura to gwarancja pięknego wyglądu wypieku, a także jego głębokiego, cytrynowego smaku. Ale możesz też puścić wodze fantazji podczas dekoracji. Szczególnie jeżeli planujesz ozdabiać ją razem z dziećmi. Pomysły? Na wierzch ciasta warto dodać posypkę ze startej skórki cytrynowej lub pomarańczowej, dzięki której wypiek zyska estetyczny wygląd, a przy okazji jego przyjemny aromat stanie się jeszcze intensywniejszy. Możesz też wykorzystać kolorowe posypki, które są łatwe w użyciu, a jednocześnie zapewniają efektowne rezultaty. Sięgnąć po nie już po nałożeniu lukru, ponieważ tylko wtedy dekoracje pozostaną na swoim miejscu. Możesz również użyć czekoladowych jajek, aby stworzyć z nich świąteczną kompozycję. Dzięki nim babka wielkanocna cytrynowa zyska oryginalny charakter!
Co zrobić, żeby babka wielkanocna była wilgotna?
Najlepsza mokra babka wielkanocna uda Ci się, jeśli będziesz pamiętać o kilku szczegółach. O czym mowa?
- Kluczowa kwestia to oczywiście skład samego ciasta. Wilgotna babka wielkanocna według przepisu Kingi powinna zawierać kefir oraz skyr naturalny. To składniki, które zapewniają ciastu doskonały smak i oczywiście wilgotność. Przy czym nie stanie się nic złego, gdy nieco zmodyfikujesz przepis na dobrą babkę wielkanocną – w razie potrzeby wykorzystaj jedynie kefir lub skyr. Odgrywają one podobną rolę, dlatego wystarczy, że podwoisz ilość wybranego składnika, a zrezygnujesz z innego. Użyj więc jednej szklanki kefiru, skyra czy po prostu jogurtu naturalnego, a otrzymasz perfekcyjnie wilgotną babkę wielkanocną.
- Nigdy nie przetrzymuj ciasta w piekarniku, aby uniknąć jego przesuszenia.
- Zadbaj o dokładne połączenie wszystkich składników. W ten sposób ciasto zyska idealną strukturę oraz poziom wilgotności.
- Dobra babka wielkanocna powinna powstać ze składników w temperaturze pokojowej. Jajka i masło wyjmij z lodówki wcześniej, aby zdążyły nieco się ogrzać, zanim trafią do ciasta. Ciepłe produkty lepiej się łączą, co z kolei przekłada się na polepszenie konsystencji ciasta.
- Nie przesadzaj z czasem wyrabiania ciasta. Zbyt długie mieszanie może uczynić je gumowatym i pozbawić je pożądanej wilgotności.
- Najlepsza baba wielkanocna zasługuje na właściwe traktowanie – po upieczeniu przechowuj ciasto w szczelnym pojemniku, aby utrzymać jego wilgotność na dłużej.
Wiesz, jak zrobić babkę wielkanocną. Ale co jeśli w Twojej kuchni akurat zabraknie któregoś z wymienionych składników? Na szczęście niektóre z produktów można wymienić bez szkody dla walorów smakowych ciasta. Ekstrakt waniliowy w razie potrzeby zastąp więc cukrem wanilinowym, który nada wypiekowi subtelny smak wanilii. Możesz także wymienić część cukru z przepisu właśnie na cukier wanilinowy. Inna opcja to użycie laski wanilii, a właściwie jej ziaren. Wystarczy, że przekroisz strąk, wydobędziesz z niego ziarna, po czym dodasz je do ciasta. Możesz też wcześniej umieścić laskę w słoiku z cukrem, aby stworzyć domowy cukier waniliowy.
Ostatnia porada dotyczy formy do babki, którą kupisz w sklepie online na lidl.pl. Nie zapomnij o jej właściwym przygotowaniu. Dobra wilgotna babka wielkanocna nie może przyklejać się do ścianek, lecz gładko się z nich wysunąć. Tylko wtedy zachowa nienaruszony, typowy dla tego wypieku kształt. Po posmarowaniu formy tłuszczem obróć ją do góry nogami i potrząśnij nią, aby pozbyć się nadmiaru mąki. Możesz to zrobić nad zlewozmywakiem lub koszem na śmieci. Jeśli obawiasz się, że ciasto mimo tego może przywierać, zrezygnuj z użycia tłuszczu i mąki do pokrycia jej ścianek, a zamiast tego użyj papieru do pieczenia. Włóż go do formy, tak aby dno i boki były dokładnie pokryte. Pamiętaj, aby papier był wystarczająco długi, aby po upieczeniu łatwo wyjąć babkę. Dno formy również trzeba odpowiednio przygotować.
Nasza cytrynowa babka to zaskakująco łatwe w przygotowaniu ciasto, z którym poradzą sobie nawet osoby stawiające pierwsze kroki w pieczeniu ciast. Czas jej wykonania wynosi zaledwie 20 minut! Możesz więc z powodzeniem upiec ją nawet w ostatniej chwili, tuż przed przybyciem gości. W gorącym okresie świątecznych przygotowań każda minuta jest przecież na wagę złota. Zatem nie zastanawiaj się dłużej – niech Twoją kuchnię wypełni aromat dopiero co upieczonej, wilgotnej babki cytrynowej. Z naszym prostym, szybkim przepisem oraz kilkoma sprawdzonymi trikami, możesz mieć pewność, że każdy kęs okaże się niezapomniany. Pieczenie z radością i smakiem – to recepta na udane święta! Ponadto sprawdź inne przepisy na babkę wielkanocną z Kuchni Lidla. Wśród nich znajdziesz znakomitą babkę marmurkową czy niebanalną wytrawną babkę z groszkiem i prosciutto cotto.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Muffiny z owocami lasu
- Sałatka z łososia z jabłkiem i tatarem z buraka
- Wrapy z krewetkami i warzywami z masłem cytrynowym
- Muffinki wielkanocne
- Tarta makowa z gruszkami
- Cake pops: ciastka na patyku
- Babka bezglutenowa z lukrem malinowym
- Ser halloumi z glazurą miodowo-cytrynową
- Sylwestrowe sakiewki z ciasta francuskiego
- Babeczki marmurkowe z czekoladą
- Ciasto bez laktozy “Wielkanocny Domek”
- Tatar z buraków z żółtkiem z mango
- Faszerowane jajka jak kurczaczki
- Ubijany ganasz
- Zielony koktajl
- Kanapki z grillowanym kurczakiem i warzywami
- Stek z udźca jelenia z rozmarynem
- Roladki z gładzicy z nadzieniem krabowym
- Ciasto czekoladowa chmura
- Tarta z kremem chałwowym
- Jabłkowy chutney z piwem
- Jadalne zawieszki – kruche maślane ciasteczka
- Wytrawna tarta Tatin
- Bezglutenowe ciasto z daktylami
- Gnocchi z kurczakiem i warzywami
- Chleb drwalski z serkiem chrzanowym i krewetkami
- Chleb w stylu portugalskim
- Jogurtowiec na cieście francuskim
- Bezglutenowy keks świąteczny
- Świąteczne trifle figowo-czekoladowe
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (3)
510 dni temu
Ta babka jest przepyszna. Puszysta i wilgotna.
odpowiedz
549 dni temu
Jaka temperatura pieca?
odpowiedz
549 dni temu
Temperaturę, do której należy rozgrzać piekarnik, podajemy w sekcji „Przygotuj”. W przypadku tego przepisu jest to 180°C :)