Babka cytrynowa
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj

  • robot wielofunkcyjny lub mikser
  • formę do babki z kominkiem
  • tarkę o drobnych oczkach
  • sitko o drobnych oczkach
  • drewniany patyczek lub wykałaczkę
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C

Przygotuj wcześniej:

Wszystkie produkty wyjmij z lodówki ok. 1 godziny przed przystąpieniem do przygotowywania babki, by nabrały temperatury pokojowej.

Sposób przygotowania:

Krok 1: UCIERAMY MASŁO Z CUKREM I JAJKAMI

Masło przekładamy do naczynia robota i ucieramy z cukrem na średnich obrotach. Gdy się połączą, stopniowo dodajemy jajka (po jednym – czekamy aż każde z nich połączy się z masą), cały czas ucierając. Konsystencja masy na tym etapie może przypominać przez chwilę zwarzone ciasto, ale nie przejmujemy się tym i kontynuujemy ucieranie.

Krok 2: DODAJEMY SUCHE SKŁADNIKI

Mąkę i proszek do pieczenia przesiewamy przez sitko do miski, mieszamy, a następnie dodajemy je stopniowo do masła z cukrem i jajkami.

Krok 3: DODAJEMY SOK I SKÓRKĘ Z CYTRYNY

Gdy mokre i suche składniki się połączą, dodajemy sok wyciśnięty z cytryn i otartą z nich skórkę. Wyrabiamy ciasto ok. 3-5 minut.

Krok 4: PIECZEMY BABKĘ

Gotowe ciasto przelewamy do formy wysmarowanej masłem lub olejem i oprószonej mąką. Pieczemy ok. 45-50 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C.

Pod koniec pieczenia sprawdzamy stopień wypieczenia babki za pomocą drewnianego patyczka, nakłuwając nim ciasto. Jeśli patyczek będzie suchy, babka jest gotowa – wyłączamy piekarnik, wyjmujemy babkę i odstawiamy ją do wystudzenia.

Krok 5: DEKORUJEMY I PODAJEMY BABKĘ

Wystudzoną babkę wyjmujemy z formy i oprószamy cukrem pudrem przesianym przez sitko. Dekorujemy świeżymi borówkami, listkami świeżej mięty i cytryną pokrojoną w ćwiartki.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (7)

Avatar
  • Gość Gość
    596 dni temu
    Polecam ubić masło z cukrem na puch ( tak jak sugeruje przepis) , masło z lodówki zetrzeć na drobnej tarce - szybciej uzyska temp.pokojową. Jajka również muszą być w temp pokojowej. Dodałam mniej cukru tj. filiżankę i było wystarczająco słodkie - jak dla nas nawet za słodkie. Ładnie wyrosło nawet ze zwietrzałym proszkiem do pieczenia. Piekłam w formie ceramicznej, którą wcześniej nagrzałam w piekarniku do 180C - trzeba ją włożyć do zimnego piekarnika,bo inaczej może popękać. Ceramika wolniej się nagrzewa,być może to było przyczyną zakalca. Ciasto było delikatne, puszyste i do ostatniego kawałka wilgotne. Polecam ten przepis.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    614 dni temu
    U mnie również zakalec. Aczkolwiek smaczna ;)

    odpowiedz

  • Gość Gość
    616 dni temu
    zakalec, wyglądała pięknie a nie wyrosła. Szkoda czasu i produktów

    odpowiedz

  • Gość Gość
    196 dni temu
    Potwierdzam, totalny zakalec. Babka miała 2 cm wysokości. Porażka.
  • Anna Anna
    1007 dni temu
    Babka po upieczeniu smakuje jakby miała tydzień.. Twarda, zbita.. Dramat

    odpowiedz

  • Augustina Augustina
    1212 dni temu
    Ta babka była nie zjadliwa. W żaden sposób nie przypominała tej z Lidla. Następnym razem zdecydowanie kupię ją w sklepie. Jest dużo lepsza niż ta z tego przepisu. Przynajmniej nie taka kwaśna.

    odpowiedz

  • Martina Martina
    1211 dni temu
    Zgadzam się.

Babka cytrynowa w tradycyjnym wydaniu

Nasza babka cytrynowa to cudownie aromatyczne ciasto kuszące apetycznym wyglądem oraz zapachem. Kiedy już jej spróbujesz, poczujesz wyrazisty owocowy smak, któremu trudno się oprzeć! Ponadto pokochasz strukturę ciasta – babka cytrynowa zachwyca wilgotnym a zarazem puszystym wnętrzem. Dobrze smakuje jako słodka przekąska do kawy, herbaty, a nawet część śniadania. Zwłaszcza wielkanocnego! W końcu babka cytrynowa to tradycyjne ciasto najczęściej pojawiające się na stołach podczas Świąt Wielkanocnych. Zapewne wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie Wielkanocy bez tego aromatycznego wypieku! Ale przecież fantastycznie sprawdza się też podczas innych ważnych okazji. Imieniny, urodziny, a nawet przyjęcia w towarzystwie znajomych – babka cytrynowa to zawsze strzał w dziesiątkę! Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, aby upiec ją w zwyczajny dzień, kiedy tylko przyjdzie Ci ochota na pyszne ciasto.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy znakomity przepis na babkę cytrynową. Określamy go jako łatwy, dlatego bez wątpienia sobie z nim poradzisz. Czas wykonania wszystkich kroków wynosi około 1 godziny i 20 minut, lecz weź pod uwagę, że część tego czasu baba cytrynowa spędza w piekarniku! Przekonaj się więc, o czym pamiętać, przygotowując cytrynową babkę z naszego przepisu.

Babka cytrynowa – przepis na ciasto z klasycznej formy

Zanim przejdziesz do tego, jak upiec babkę cytrynową, sięgnij po odpowiednią formę. Radzimy Ci wybrać model klasyczny z kominem w środku, dzięki któremu ciasto zyska charakterystyczny kształt. Tradycyjnie babki piecze się w okrągłej formie o średnicy około 22-25 centymetrów i wysokości około 10 centymetrów. Jest ona odpowiednia także do wypieku babki cytrynowej z przepisu Kuchni Lidla.

Co więcej, do pieczenia naszego ciasta nadają się formy z różnych tworzyw. Te pokryte warstwą teflonową cieszą się popularnością ze względu na nieprzywierającą powierzchnię. Teflon ułatwia wyjęcie babki po upieczeniu oraz jest łatwy w utrzymaniu czystości. Z taką formą nie musisz obawiać się, że cokolwiek naruszy strukturę wypieku! Dobrze sprawdzają się także formy silikonowe o nieprzywierającej powierzchni. Są elastyczne, dlatego ułatwiają wyjmowanie gotowego ciasta. Możesz więc bez obaw zabrać się do pieczenia naszej babki w takim naczyniu. Masz formę ceramiczną? Ona także zda tu egzamin. Ma przy tym sporo zalet – sprzyja równomiernemu rozchodzenia się ciepła, tym samym umożliwiając właściwe wypieczenie się ciasta. Musisz pamiętać o dokładnym wysmarowaniu jej wnętrza tłuszczem, aby zapobiec przywieraniu ciasta. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać formę ze stali nierdzewnej z powłoką non-stick. To niezawodny klasyk, który zawsze zdaje egzamin. Babka cytrynowa nie tylko równo się w niej upiecze, ale i zachowa kształt.

Po natłuszczeniu formy posyp delikatnie jej powierzchnię mąką lub bułką tartą. Działa to jako dodatkowa warstwa zabezpieczająca przed przywieraniem ciasta. Jeśli mimo tego obawiasz się, że ciasto będzie przywierać, użyj papieru do pieczenia. W tym przypadku warto dodatkowo go natłuścić. Nie masz formy z kominem? Spokojnie, babka cytrynowa w keksówce też się uda! Co prawda, jej wygląd nie będzie tak imponujący, ale smak pozostanie ten sam, a właśnie o to chodzi.

Przepis na babkę cytrynową z wilgotnym ciastem

Wielkanocna babka cytrynowa najlepiej smakuje, gdy jej ciasto jest lekko wilgotne, a wierzch chrupiący. Postępując zgodnie z naszymi instrukcjami, osiągniesz dokładnie taki efekt. Zastanawiasz się, które składniki sprawiają, że będzie to perfekcyjnie wilgotna babka cytrynowa, która skradnie Twoje serce?

  1. Kluczowe w wypieku większości ciast są jajka. To główne źródło tak ważnej wilgoci. Co więcej, odpowiadają one za dobre połączenie się wszystkich składników ciasta. Jakby tego było mało, czynią babkę lekką i puszystą.
  2. Do uzyskania wilgotnej babki potrzebny jest tłuszcz, czyli w tym przypadku masło. Ta prosta babka cytrynowa zyska za jego sprawą idealną konsystencję oraz delikatny smak. Postaraj się wykorzystać właśnie je – to dzięki niemu babka cytrynowa wilgotna z przepisu Kuchni Lidla nabiera apetycznego, złocistego kolorytu. Przy czym szczególnie skup się na etapie ucierania masła na puch. To jeden z kluczowych punktów receptury, bez którego ciasto może się nie udać. Jak więc właściwie utrzeć masło? Pomoże Ci w tym wcześniejsze wyjęcie go z lodówki, a następnie starcie go na drobnej tarce – tak szybciej uzyska ono temperaturę pokojową. Następnie ucieraj je, aż do momentu utworzenia gładkiej masy. Pamiętaj, że jajka także powinny mieć odpowiednią temperaturę!
  3. Warto wspomnieć, że babka cytrynowa z olejem również się uda. Podobnie jak masło zapewnia on wypiekom wilgotność, ale jest nieco cięższy, dlatego uważaj na proporcje. Wystarczy Ci około 80-85% oleju w porównaniu do ilości masła w przepisie. Przykładowo, jeśli przepis wymaga 1 szklanki masła, wykorzystaj około 3/4 szklanki oleju.
  4. Kolejny składnik z naszego przepisu na wilgotną babkę cytrynową to sok wyciśnięty z 2 cytryn. Wnosi on do kompozycji mnóstwo orzeźwiającego smaku oraz tworzy prawdziwą esencję ciasta. Wybierz więc świeżą cytrynę o jędrnej skórce, a chwilę przed rozpoczęciem pracy nad babką wyjmij ją z lodówki – ułatwi Ci to wyciśnięcie z niej soku. Inna opcja to krótkie podgrzanie cytryny w mikrofalówce. Wystarczy zaledwie kilka sekund! Możesz też zanurzyć ją w gorącej wodzie. Ogrzany owoc połóż następnie na płaskiej powierzchni i delikatnie roluj go dłonią, aby rozbić jego wnętrze. Czas na przejście do głównego punktu programu – skorzystaj z wyciskarki do cytrusów, ręcznej wyciskarki, tarki z otworem na soki lub widelca w zależności od tego, co masz w swojej kolekcji narzędzi kuchennych. Możesz również użyć własnej ręki, ale narzędzie bez dwóch zdań ułatwi Ci zadanie. Z kolei w celu pozbycia się pestek z soku, sięgnij po sitko, przez które przesączysz uzyskany sok.

Wiesz już, dlaczego nasza wielkanocna babka cytrynowa ma przyjemnie wilgotne ciasto. Pozostaje jeszcze kwestia szczegółów, które decydują o jej wybitnym smaku. A jeden z najważniejszych czynników zapewniających jej niepowtarzalny charakter to z całą pewnością skórka otarta z 2 cytryn. Uzyskasz ją w bardzo prosty sposób. Przede wszystkim wybierz cytrynę o jędrnej skórce. Następnie oczyść ją, umyj i osusz. Użyj części tarki z drobnymi otworami, przy czym staraj się unikać ścierania białej części pod skórką (tzw. albedo), ponieważ bywa gorzka.

Jak zrobić babkę cytrynową? Na jaką dekorację ciasta postawić?

W przedstawionym przepisie na wilgotną babkę cytrynową radzimy Ci ozdobić ciasto w bardzo prosty sposób, czyli za pomocą cukru pudru oraz owoców. Ale to tylko jedna z możliwości! Inne dekoracje również mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Tak naprawdę masz tu pełną dowolność, choć mamy kilka pomysłów, które możesz potraktować jako inspirację.

  • Lukier to doskonały dodatek do babki cytrynowej, gdyż stanowi dodatkowe źródło słodyczy, a przy tym sprawia, że ciasto zyskuje oryginalny wygląd. Łatwy przepis na lukier cytrynowy? Przygotuj szklankę cukru pudru, 2 łyżki soku z cytryny i opcjonalnie skórkę otartą z cytryny. W misce umieść cukier z sokiem, po czym mieszaj składniki, aż do uzyskania jednolitej masy. Po chwili dodaj otartą skórkę z cytryny, aby wzmocnić cytrynowy aromat polewy. Jeśli zależy Ci na dość płynnej konsystencji lukru, dodaj do niego nieco więcej soku z cytryny, a gdy wolisz raczej gęsty lukier, użyj więcej cukru pudru. Kiedy Twoja ucierana babka cytrynowa całkowicie wystygnie, równomiernie rozprowadź lukier na jej powierzchni za pomocą łyżki, noża do masła lub pędzla kuchennego. Pozwól mu zastygnąć przed pokrojeniem babki na kawałki. Unikaj rozprowadzania lukru na ciepłym cieście!
  • Na liście składników z przepisu na babkę cytrynową wilgotną znajdziesz borówki. Ich świeży smak tworzy bezbłędne zestawienie z cytrynowymi akcentami dominującymi w cieście. Choć nie musisz na nich poprzestawać! Do borówek świetnie pasują rozmaite owoce leśne czy truskawki. Inne pomysły? Rozważ kiwi, ananasa, mandarynki czy morele. Najważniejsze, aby owocowe dodatki wpisywały się w Twoje preferencje smakowe.
  • Bardzo efektowna, choć niezdatna do zjedzenia dekoracja to gałązki bukszpanu. Zwykle zdobią one koszyczki zanoszone do kościoła oraz bywają ozdobą wielkanocnego stołu. My radzimy Ci umieścić je w otworze babki. Wystarczą 2 czy 3 gałązki, żeby ciasto zyskało świąteczny, niepowtarzalny wygląd.

Mamy nadzieję, że przepis na babkę wilgotną cytrynową nie ma już przed Tobą tajemnic! Ponadto musisz wiedzieć, że to tylko jedna ze świątecznych propozycji Kuchni Lidla. Wśród nich znalazła się m.in. klasyczna baba wielkanocna, oryginalna babka bananowa, a nawet chlebek bananowy, który możesz z powodzeniem wypiekać przez cały rok! Dla miłośników cytrusowych smaków mamy kolejną dobrą wiadomość – babka cytrynowa na maśle to tylko jedna z odsłon tego wypieku. Ponadto możesz ją dowolnie modyfikować, zwłaszcza za pomocą owocowych dodatków. Podsumowując, trzymamy kciuki, aby podany przepis na babkę cytrynową na stałe pozostał w Twojej kuchni. Dajemy słowo, że Twoi goście będą zachwyceni!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!