Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj:
- termorobota MC Smart z nakładką do gotowania na parze
- dwa słoiczki
Sposób przygotowania:
JAJKA AJITAMA
KROK 1: GOTUJEMY JAJKA
Do pojemnika miksującego wlewamy ok. 500 ml wody. Jajka przekładamy do koszyczka do gotowania i układamy go w pojemniku. Jajka gotujemy (z zamkniętą miarką), wykorzystując program gotowanie jajek / jajka na półmiękko. Gotowe jajka przekładamy do miski wypełnionej wodą z kostkami lodu, aby zatrzymać proces gotowania.
WSKAZÓWKA! Jajka będą najlepsze, jeśli przy wyborze programu „gotowanie jajek” wybierzemy także rozmiar jajek, które gotujemy.
KROK 2: MARYNUJEMY JAJKA
Do pojemnika miksującego 0,5 szklanki wody, sos sojowy i sos mirin. Całość mieszamy – używamy programu gotowanie wg własnych ustawień / czas 4 sekundy / obroty 5. Ostudzone jajka przekładamy do zamykanego pojemnika i zalewamy marynatą. Jajka marynujemy przez co najmniej kilka godzin (najlepiej całą noc lub kilkanaście godzin).
CHRUPIĄCE CHILI
KROK 1: ROZDRABNIAMY SKŁADNIKI
Do pojemnika miksującego przekładamy obraną szalotkę, ząbki czosnku, płatki chili, sól i cukier. Składniki rozdrabniamy – wybieramy program gotowanie wg własnych ustawień / czas 10 sekund / obroty 6. Następnie przekładamy je do miski, a pojemnik miksujący czyścimy.
KROK 2: SMAŻYMY SKŁADNIKI
Do pojemnika wlewamy olej i podgrzewamy go, używając programu gotowanie wg własnych ustawień / temperatura 100°C / czas 10 minut / obroty 1. Rozdrobnione wcześniej składniki wsypujemy do gorącego oleju przez otwór w pokrywie i mieszamy, wykorzystując program gotowanie wg własnych ustawień / czas 5 sekund / obroty 4. Olej z przyprawami zostawiamy w pojemniku miksującym, aż przestygnie, przelewamy do słoika i przechowujemy w lodówce.
TARE
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY TARE
Do pojemnika miksującego dodajemy wszystkie składniki na tare i rozdrabniamy je za pomocą programu gotowanie wg własnych ustawień / czas 5 sekund / obroty 6. Gotowe tare przelewamy do słoiczka, a pojemnik miksujący czyścimy.
WSKAZÓWKA! Do przygotowania tare najlepiej wykorzystać masło orzechowe bez dodatku cukru.
MIĘSO MIELONE
KROK 1: ROZDRABNIAMY SKŁADNIKI
Ząbki czosnku, obrany imbir i dymkę przekładamy do pojemnika miksującego. Rozdrabniamy je, używając programu gotowanie wg własnych ustawień / czas 10 sekund / obroty 6.
KROK 2: PODSMAŻAMY MIĘSO
Rozdrobnione składniki zgarniamy ze ścianek naczynia, dodajemy olej sezamowy i mięso. Całość podsmażamy (bez górnej miarki), wykorzystując program gotowanie wg własnych ustawień / temperatura 120°C / czas 5 minut / obroty 1.
KROK 3: DOPRAWIAMY MIĘSO
Do podsmażonych składników dodajemy sos sojowy i pastę gochujang i podgrzewamy, używając programu gotowanie wg własnych ustawień / temperatura 100°C / czas 15 minut / obroty 1. Gotowe mięso przekładamy do miski.
RAMEN
KROK 1: GOTUJEMY MAKARON I PAK CHOI
Kapusty przekrawamy na pół i układamy w koszu do gotowania na parze. W pojemniku miksującym gotujemy 2 l wody – wybieramy program podgrzewanie wody. Do pojemnika miksującego ostrożnie wkładamy koszyk z makaronem ramen, a na nim układamy kosz parowy z kapustą pak choi. Całość gotujemy, używając programu gotowanie wg własnych ustawień / temperatura 100°C / czas 3 minuty / obroty 1. Następnie makaron przelewamy zimną wodą.
WSKAZÓWKA! Kapustę pak choi można w razie potrzeby parować przez dodatkowe 5 minut, aby była ugotowana według gustu.
KROK 2: PODGRZEWAMY BULION
Bulion przelewamy do pojemnika miksującego i podgrzewamy go, wykorzystując program gotowanie wg własnych ustawień / temperatura 100°C / czas 15 minut / obroty 1.
WSKAZÓWKA! Najlepszy do tego dania będzie bulion drobiowo-wołowy.
KROK 3: PODAJEMY RAMEN
Do każdej miski wkładamy po 2 łyżki tare i po 1 łyżce chrupiącego chili. Całość zalewamy gorącym bulionem, dodajemy ugotowany makaron, mięso, po pół pak choi i jajko przekrojone na pół. Nori kruszymy w dłoniach, a szczypior cebuli siekamy i posypujemy nimi danie.
Zobacz podobne
przepisy
Rosół azjatycki
Azjatycki rosół z mnóstwem korzennych przypraw, z dodatkiem pulpecików i kapusty pak choi – doskonale smakuje i rozgrzewa!
Zupa miso z tofu i wędzonym pstrągiem
Kuchnia Japonii to Twoje smaki? Koniecznie spróbuj więc zupy miso z tofu i wędzonym pstrągiem – wg przepisu Karola przygotujesz ją prosto i szybko!
Zupa umami z makaronem ryżowym i warzywami
Czas na pożywny i wyrazisty w smaku, a do tego łatwy do przygotowania posiłek. Dzięki Kindze poznacie wyśmienity przepis w stylu azjatyckim na zupę umami z makaronem ryżowym i warzywami! Sprawdźcie, jakie to proste. A smaczne jak u mami!
Prosta zupa w stylu azjatyckim
Lubicie proste rozwiązania w kuchni? To mamy coś dla Was! Przepis Kingi na prostą zupę w stylu azjatyckim z gotową pastą curry i mleczkiem kokosowym. Przygotujcie ją sami i przekonajcie się, jakie to pyszne i aromatyczne!
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (2)
28 dni temu
Czy jest szansa na przepis bez tego urządzenia? Sądzę, że nie każdy posiada w domu urządzenie gotujące. Chętnie bym zrobiła taki ramen z tego przepisu.
odpowiedz
25 dni temu
Zuzo, na ten moment niestety nie planujemy publikować tego przepisu bez użycia termorobota MC Smart. Natomiast wszystkie czynności, które wykonuje za osobę gotującą urządzenie, możesz spokojnie wykonać sama. Zajmie to więcej czasu i będzie wymagało więcej pracy, ale przepis Kingi na pewno i tak się sprawdzi :)