Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- garnek
- głęboka patelnia
- duża miska
- duże sito
- rękawiczki jednorazowe
- wyparzony, czysty słoik o pojemności ok. 500 ml
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Zagotuj wodę. Poczekaj, aż ostygnie.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY GRZYBY
Nałóż rękawiczki, a potem przejdź do obmywania grzybów z piasku i innych nieczystości. Odetnij też końcówki nóżek. Grzyby włóż do miski, nalej wody, wypłucz je dokładnie, a potem wylej wodę.
KROK 2: OBGOTOWUJEMY GRZYBY
Do dużego garnka dodaj grzyby, wlej wodę (ok. 500 ml), posól ją (ok. 2 g) i gotuj przez 6-7 minut. Po wstępnym obgotowaniu grzyby odsącz i ostudź.
KROK 3: PODSMAŻAMY CEBULĘ I CZOSNEK
Czosnek oraz cebulę obierz, a następnie pokrój. Cebulę pokrój w pióra, czosnek w plastry. Na patelni rozgrzej oliwę, a potem wrzuć na nią warzywa i smaż przez kilka minut, aż do miękkości.
KROK 4: DODAJEMY RESZTĘ SKŁADNIKÓW DO ZALEWY
Do podsmażonych warzyw dodaj cukier, wodę, ocet oraz wszystkie przyprawy i zamieszaj. Całość doprowadź do wrzenia, a potem delikatnie zmniejsz ogień i gotuj przez kolejne 5 minut.
KROK 5: DODAJEMY GRZYBY
Do gotującej się marynary dodaj grzyby i gotuj je przez 3-4 minuty. Po upływie wyznaczonego czasu odstaw grzyby do lekkiego przestygnięcia.
KROK 6: PRZELEWAMY GRZYBY DO SŁOIKA
Do czystego słoika wlej najpierw odrobinę zalewy, a potem dodaj także grzyby i kolejną porcję zalewy. Zostaw niewielką ilość miejsca przy górnym brzegu słoika, a potem zakręć i wsadź do lodówki na co najmniej 24 godziny, aby grzyby dobrze przesiąknęły smakiem marynaty. Tak przyrządzone słoiki możesz także zapasteryzować, by móc cieszyć się smakiem grzybów z marynaty przez cały rok.
Zobacz podobne
przepisy
Grzybowa potrawka z wegangurtem
Aromatyczne, krótko smażone grzyby w delikatnym jogurtowym sosie podane z domowymi plackami. Zaskocz bliskich tym wegańskim przepisem i przekonaj się, że nawet najbardziej niespodziewane połączenia mogą smakować wspaniale!
Grzybowa zupa z podgrzybków z pieczonym dorszem
Jak smakują grzyby z dorszem? Wypróbuj przepis Karola na zupę z podgrzybków i przekonaj się sam!
Grzybowe carpaccio ze śliwkami i boczkiem
Carpaccio możesz przygotować także z pieczarek i boczniaków. W połączeniu ze śliwkami i boczkiem będzie wyjątkową przekąską!
Grzybowe tortelloni
Aksamitne pierożki z grzybowym farszem podane z pieczarkami i kremowym sosem. Proste, eleganckie i pyszne danie.
Grzyby marynowane – sprawdzony przepis
Grzybki marynowane to idealny dodatek do obiadu lub prostej przekąski. Niewątpliwą zaletą tego typu przetworów jest ich różnorodność — do słoików wraz z grzybami można dodać dosłownie wszystko. Chociaż dla wielu osób grzybki marynowane kojarzą się tylko z klasyczną wersją z octem, cebulką i zielem angielskim, to możliwości i przepisów na marynowane grzybki jest znacznie więcej.
Kluczowym elementem w każdym przepisie na grzyby w słoiku są rzecz jasna grzyby i to nie byle jakie. Do słoików najlepiej jest wybierać grzyby młode i małe, które nie wchłoną aż tak wilgoci i pozostaną sprężyste nawet po roku spędzonym w marynacie. Jakie rodzaje grzybów nadają się do przetworów? Do marynowania najlepiej użyć podgrzybków, borowików, maślaków, opieniek, rydzów, koźlarzy, kurek lub pieczarek. Niektóre z tych grzybów należy najpierw solidnie podmoczyć w solance, zanim trafią do słoików, by pozbyć się ich naturalnej warstwy ochronnej, czyli śluzu.
Każdy przepis na grzyby w occie do słoików mówi o wcześniejszym podgotowaniu grzybów, zanim trafią do marynaty. Proces ten pomaga pozbyć się bakterii i brudu, który nie został usunięty podczas mycia i płukania. Tak oporządzone grzyby nadają się do użycia w sprawdzonym przepisie na prawdziwki marynowane czy przepisie na podgrzybki marynowane po azjatycku.
Jak przygotować grzyby do marynowania?
Jak długo gotować grzyby do marynowania? Odpowiedź na to pytanie brzmi — tak długo, jak jest to potrzebne. Mniejsze sztuki grzybów należy gotować krócej od tych większych i starszych. Istotny jest także ich rodzaj — grzyby blaszkowe są znacznie twardsze od rurkowych, dlatego czas ich gotowania powinien być wydłużony.
Przygotowując grzyby do marynowania, należy najpierw je obgotować, a dopiero potem można wrzucić je do gotującej się, gorącej zalewy. Ten krok wpływa znacząco na smak późniejszych przetworów.
Zastanawiasz się, jak zamarynować podgrzybki, a jak kurki? Zacznij od ugotowania każdego z rodzajów. Drobne, delikatne kurki należy gotować krócej od dużych podgrzybków. Jeśli masz do czynienia z grzybami twardymi, o zwartym miąższu, czas ich gotowania nie powinien przekraczać 15 minut, a w przypadku grzybów o delikatnej budowie — 5 minut.
Jak zrobić zalewę do marynowanych grzybów?
Na początku tekstu zdradziliśmy Ci przepis na zalewę do grzybów o dość tradycyjnym składzie. Warto, żebyś wiedział, że nie jest to jedyny sposób na to, jak zrobić zalewę do grzybów. Zalewa octowa do grzybów może zawierać inne składniki, takie jak liść laurowy, majeranek, rozmaryn, marchewkę, a nawet papryczkę chili. Chociaż podgrzybki w zalewie octowej smakują wybornie, to warto też przezwyciężyć swoje przyzwyczajenia i przygotować je z dodatkiem zalewy z nutą musztardy czy curry.
Przyrządzając swoje marynowane grzybki, postaraj się zadbać o ich odpowiednie przygotowanie przed dodaniem do zalewy. Możesz ugotować je z dodatkiem ziół i ulubionych przypraw, a potem wrzucić je na chwilę na patelnię wraz z przyprawami. Podsmażone na maśle grzyby będą miały w sobie jeszcze więcej smaku i aromatu.
Nie zapomnij także o tym, aby porządnie ostudzić grzyby przed ich zamarynowaniem. Ostudzone grzyby będą lepiej wchłaniały smak marynaty. Jeśli chcesz, możesz także dodać do marynaty odrobinę cukru lub miodu, co pozwoli delikatnie zmiękczyć grzyby, równoważąc przy tym ostry smak octu i użytych przypraw.
Chcesz, aby Twoje grzyby smakowały jak zrobione przez najlepszych szefów kuchni? Daj im czas! Im dłużej będą się marynowały, tym mocniej przesiąkną smakiem wszystkich użytych przypraw i ziół. Nasz przepis na zalewę octową do grzybów zawiera tylko cebulę, czosnek oraz gorczycę, ale śmiało możesz go wzbogacić o inne ulubione składniki.
Jak sprawić, by zalewa do marynowania grzybów była smaczna i nie mętniała? Wystarczy zachować odpowiednie proporcje pomiędzy octem, wodą, solą i cukrem oraz zadbać o porządne podgotowanie grzybów przed ich dodaniem. Dobrze skonstruowana mieszanka idealnie podkreśli smak leśnych darów, fundując Twoim kubkom smakowym niesamowitą przyjemność.
Z czym marynować grzyby?
Grzyby marynowane z cebulą, gorczycą i czosnkiem — brzmi pysznie, ale nieco nudno? Jeśli klasyczne połączenie nie robi na Tobie wrażenia, musisz koniecznie spróbować przygotować grzyby z dodatkiem sosu sojowego i imbiru. Lekko azjatycka marynata nadaje grzybom bardzo intensywnego, przyjemnego smaku.
Z czym jeszcze można zamarynować grzyby? Grzyby lubią się z ziołami, dlatego warto je dodać do swojej zalewy (w szczególności estragon, tymianek, rozmaryn czy bazylię). Do swojej zaprawy do grzybów możesz dodać także białe wino lub ocet balsamiczny i nadać jej bardziej wyrafinowanego smaku i aromatu.
Nie można zapominać też o różnych warzywach, które bardzo wdzięcznie komponują się z grzybami — wszelkie ogórki, papryka, marchew, rzodkiew, rzepa, a nawet kapusta mogą dodać Twoim marynowanym grzybkom wiele smaku.
Ciekawym, nietypowym połączeniem są marynaty inspirowane kuchnią śródziemnomorską, w których znajdziesz skórkę cytryny, trybulę, estragon, bazylię, oliwki i sporą dawką oliwy z oliwek. Grzyby w takiej marynacie zyskają niecodziennego aromatu i smaku.
Co jeszcze można dodać do grzybowej marynaty? Do słoika z grzybkami warto wrzucić rodzynki i migdały, a nawet jogurt, miód, musztardę czy ketchup pomidorowy. Eksperymentuj z dodatkami, a z pewnością stworzysz swoje własne, unikatowe i pyszne połączenie!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Pilaw z kaszy bulgur z dorszem
- Warzywna potrawka w aromatycznym sosie
- Stek z udźca jelenia z rozmarynem
- Sałatka z kaszy jęczmiennej z fasolą, ogórkiem i granatem
- Kisiel gryczany z boczkiem
- PASTA Z KALAFIORA
- Ciasto na pizzę z suchych drożdży
- Pizza z mortadelą, pesto pistacjowym i burratą
- Dorsz z pappardelle z marchewki
- Sałatka z chrupiącym kalmarami
- Jajka po turecku z chlebkami z patelni
- Pesto z papryki
- Tarta z czerstwego pieczywa
- Tatar wołowy w omlecie sojowym
- Naleśniki z farszem
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)