Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj:
- piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C
- formę do pieczenia z klipsem o wymiarach 34x24 cm
- robot wielofunkcyjny
- ręcznik papierowy
- wałek
- cienki pędzelek do malowania dekoracji
- sito o drobnych oczkach
- papier do pieczenia
- rózgę kuchenną
- łopatkę silikonową i płaską łopatkę metalową
Sposób przygotowania:
Krok 1: UBIJAMY JAJKA Z CUKREM
Żółtka jaj oddzielamy od białek. Białka łączymy w naczyniu robota z 1 łyżką cukru. Ubijamy na wolnych obrotach, stopniowo dodając resztę cukru. Po dodaniu ostatniej porcji cukru zwiększamy obroty.
Gdy cukier się rozpuści, a białka uzyskają konsystencję puszystej, perłowej piany, zmniejszamy obroty i stopniowo dodajemy żółtka. Ucieramy chwilę, aż składniki się połączą.
Krok 2: PRZYGOTOWUJEMY CIASTO NA BISZKOPT KAKAOWY
Mąkę pszenną łączymy w misce z mąką ziemniaczaną. Dodajemy kakao i proszek do pieczenia. Mieszamy. Wszystkie suche składniki przesiewamy przez sito do jajek ubitych z cukrem. Ciasto wyrabiamy delikatnie za pomocą rózgi kuchennej.
Gdy składniki zaczną się łączyć, dodajemy wodę i olej. Ponownie mieszamy, aż składniki całkowicie się połączą. Staramy się mieszać masę zdecydowanymi, ale delikatnymi ruchami, by nie przebić ciasta.
Krok 3: PIECZEMY BISZKOPT
Spód formy smarujemy masłem, a jej boki wykładamy papierem do pieczenia. Do tak przygotowanej formy przelewamy masę na biszkopt. Ciasto wyrównujemy z wierzchu za pomocą łopatki silikonowej.
Pieczemy ok. 30 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C. Biszkopt powinien wyrosnąć do ok. 4 cm – nie musimy uzyskiwać mocno wyrośniętego biszkoptu.
Upieczony biszkopt odstawiamy do wystudzenia. Możemy odpiąć boki formy i zdjąć papier do pieczenia, by ciasto szybciej wystygło.
Krok 4: KROIMY BISZKOPT
Górną, nierówną warstwę wystudzonego biszkoptu ścinamy. Biszkoptowy blat przecinamy na pół tak, by uzyskać 2 cieńsze blaty. Dolny blat przekładamy z powrotem do formy, górny odkładamy na deskę lub na blat. Formę, w której piekliśmy biszkopt ponownie składamy.
Krok 5: PRZYGOTOWUJEMY KREM ŚMIETANKOWY
Bardzo mocno schłodzoną śmietankę ubijamy na średnich obrotach w naczyniu robota. Pod koniec ubijania zwiększamy obroty. Docelowo śmietanka powinna być stabilna, ale nie ubijamy jej do końca, na sztywno. Staramy się, by zachowała kremową konsystencję.
Żelatynę zalewamy wodą w miseczce i mieszamy, aż się rozpuści. Dodajemy syrop z agawy.
Do namoczonej żelatyny z syropem dodajemy 1 łyżkę śmietanki. Mieszamy. Całość przelewamy do ubitej śmietany i delikatnie mieszamy za pomocą rózgi kuchennej.
Krok 6: SKŁADAMY CIASTO
Na blat umieszczony w formie przekładamy krem śmietanowy (zostawiamy ok. 1-2 spore łyżki kremu – wykorzystamy go do przesmarowania wierzchu ciasta) i dokładnie wyrównujemy go z wierzchu za pomocą łopatki.
Warstwę kremu nakrywamy drugim biszkoptowym blatem. Delikatnie dociskamy, dodatkowo wyrównując nakrytą warstwę kremu. Na wierzch ciasta wykładamy pozostałą, odłożoną wcześniej część kremu śmietankowego i rozsmarowujemy go cienko po całej powierzchni. Ranty formy wycieramy z kremu za pomocą ręcznika papierowego.
Ciasto wkładamy do lodówki na ok. 40-60 minut, by krem się zestalił.
Krok 7: WYRABIAMY MASĘ CUKROWĄ I PRZYGOTOWUJEMY RYSUNEK
Masę cukrową zagniatamy na blacie, by stała się plastyczna, a następnie rozwałkowujemy pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia. Powinniśmy uzyskać cienki, prostokątny placek. Zdejmujemy papier do pieczenia.
Na rozwałkowanej masie cukrowej układamy rysunek, a za pomocą twardej końcówki pędzla rysujemy w masie kontury i najważniejsze elementy obrazka. Rysunek zdejmujemy.
Kontury obrazka malujemy na masie, wykorzystując ciemny barwnik spożywczy. Barwnik rozprowadzamy za pomocą cienkiego pędzelka. Kontury wypełniamy kolorami.
Krok 8: PRZEKŁADAMY RYSUNEK NA CIASTO
Schłodzone ciasto obkrawamy dookoła, formę zdejmujemy. Brzegi wierzchniej masy śmietanowej delikatnie wyrównujemy za pomocą płaskiej łopatki. Za pomocą formy zaznaczamy kształt ciasta na warstwie masy z rysunkiem. Rysunek wycinamy za pomocą ostrego noża. Nadmiar masy cukrowej zagniatamy, owijamy folią i odkładamy do późniejszego wykorzystania.
Rysunek wykonany na masie przekładamy na wierzch ciasta i wyrównujemy z każdej strony, by idealnie przylegał do jego brzegów. Na tym etapie możemy dokończyć obrazek, dorysowując pozostałe elementy.
Krok 9: KROIMY CIASTO PUZZLE
Ostry nóż zwilżamy wodą. Ciasto kroimy delikatnie na nieregularne kawałki – puzzle. Po każdym cięciu nóż opłukujemy w wodzie i ponownie zwilżamy. Ciasto podajemy w całości po pokrojeniu.
Zobacz podobne
przepisy
Tęczowy tort
Rainbow cake to tęczowy tort na wyjątkowe okazje. Wygląda spektakularnie! Przepis Pawła będzie doskonały na specjalną okazję!
Monogram cake
Szukasz przepisu na wyjątkowy tort? Chcesz spersonalizować wypiek, by uczcić szczególną okazję dla bliskiej ci osoby? Przygotuj monogram cake według przepisu Pawła Małeckiego!
Ciasto zebra
Sporu dotyczącego pasków zebry z pewnością nie rozstrzygniemy, ale zawsze możemy zrobić przepyszne ciasto zebrę, którego każdy paseczek smakuje idealnie!
Wegańska tarta bez pieczenia z owocami
Nie ma nic prostszego i szybszego niż wegańska tarta na spodzie z pysznym waniliowym serkiem i owocami. Spróbuj i daj się przekonać!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Babka bananowa
- Szwarcwaldzki tort z wiśniami
- Puszysty omlet z owocami
- Tort owocowy z bitą śmietaną
- Ciasto czekoladowe – prosty przepis
- Tort z kremem maślanym i malinami
- Biszkopt z brzoskwiniami i limonkowym skyrem
- Galaretki pomarańczowe w skórce
- Domowe jeżyki czekoladowo-bakaliowe
- Wegańskie ciasteczka imbirowe
- Śmietanowiec z galaretką
- Minitorciki czekoladowo-migdałowe
- Omlet biszkoptowy z karmelizowanymi brzoskwiniami
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Lahmacun, czyli pizza w stylu tureckim
- KURKI W ZALEWIE OCTOWEJ
- KARNAWAŁOWE CAŁUSKI
- MINIROLADKI Z KREMEM LIMONKOWYM
- DESER SZAMPAŃSKI
- Pieczeń z dzika w sosie myśliwskim z pyzami i kapustą
- Paszteciki z wędzonego pstrąga
- Kuchnia molekularna: ciastko dyniowe i wędzona czekolada
- Fondant czekoladowy z curry i boczkiem
- Crème brûlée z trawą cytrynową, wiśniami i imbirem
- Tradycyjna maczanka krakowska
- KURKI W ZALEWIE OCTU JABŁKOWEGO
- GOFRY TRADYCYJNE
- Sylwestrowe minipączki z kremem adwokatowym
- Kuchnia molekularna: lody z zupy, suszone żółtka i pianka serowa
- Tort malinowy
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (1)
244 dni temu
Bardzo fajny przepis . I widzisz Benio Marzenia się spełniają.
odpowiedz