Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ
- praskę do ziemniaków
KROK 1: Przygotowujemy ciasto na kopytka
Ugotowane w osolonej wodzie, dobrze odparowane i wystudzone ziemniaki przeciskamy przez praskę. Dodajemy jajko i mąkę. Szybko zagniatamy ciasto. Jeżeli ciasto jest zbyt klejące, dodajemy 1 łyżkę masła. Część ciasta przekładamy na oprószony mąką blat. Formujemy wałeczek. Tak samo postępujemy z resztą ciasta.
KROK 2: Gotujemy kopytka
Wałeczki kroimy ukośnie na grubość 1 cm. Kopytka wkładamy do wrzątku i gotujemy 2-3 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię wody.
KROK 3: Kopytka podajemy z bułką tartą
Na patelni roztapiamy masło. Na maśle rumienimy bułkę tartą. Kopytka kładziemy na talerz i okraszamy bułką tartą.
Zobacz podobne
przepisy
Kopytka razowe ze smażoną kiszoną kapustą
Spróbuj kopytek z dodatkiem mąki razowej. Wyjątkowego smaku nadaje im smażona kapusta kiszona z lekko słodką nutą.
Kopytka z batatów
Kinga Paruzel wie, jak urozmaicić klasykę! Przygotuj kopytka z batatów z nutą gałki muszkatołowej i masłem szałwiowym!
Gulasz z jagnięciny z kopytkami
Delikatne mięso jagnięce z warzywami i bukietem przypraw, do tego domowe kopytka i… wyśmienity obiad gotowy!
Kopytka z suszonymi pomidorami i kurkami
Klasyczne kopytka z pysznym i aromatycznym sosem – z kurkami, suszonymi pomidorami, selerem naciowym i cukinią. Bogactwo smaków autorstwa Karola Okrasy!
Tradycyjne kopytka ziemniaczane – przygotuj je z Kuchnią Lidla!
Kopytka to danie, którego chyba nikomu w naszym kraju przedstawiać nie trzeba. Te kluski z ziemniaków to dla wielu z nas jeden ze smaków dzieciństwa. Mogą być serwowane jak tylko chcesz – w wersji wytrawnej i na słodko, jako dodatek do dania głównego lub samodzielny posiłek. Jeśli chcesz je przyrządzić w swojej kuchni, doskonale się składa! Dzięki naszemu przepisowi przygotujesz ponadczasowe kopytka z bułką tartą już w pół godziny. Przepis należy do grona receptur łatwych, a więc nie musisz mieć obaw, że coś pójdzie nie tak! Trzymając się podanych ilości i proporcji składników, stworzysz posiłek dla czterech wygłodniałych smakoszy.
Zanim przyjrzymy się szczegółom przepisu, powiedzmy coś o interesującym nas daniu. Otóż musisz wiedzieć, że kopytka są bardzo silnie zakorzenione w tradycyjnej polskiej kuchni. Szczególnie istotne miejsce zajmowały w kuchni chłopskiej – kopytka to przecież danie tanie, łatwe do przygotowania, a do tego smaczne! Można powiedzieć, że kopytka ziemniaczane zyskały popularność wkrótce po pojawieniu się w naszym kraju ziemniaków. A było to w XVII wieku. Dania na bazie kopytek ziemniaczanych doczekały się w naszym kraju wielu ciekawych wariantów regionalnych. O ile same kopytka ziemniaczane przygotowywane były (i są) w podobny sposób, o tyle zmienną stanowią dodatki, które im towarzyszą.
No dobrze – skąd jednak tak obrazowa nazwa – czyli kopytka – dla kluseczek ziemniaczanych? Otóż, jak pewnie się domyślasz, kluczowe znaczenie ma tutaj ich kształt! Podróżując po Polsce, możesz oczywiście spotkać się z regionalnymi nazwami (i kształtami) tych ziemniaczanych kluseczek. Na śląsku nazywane są kluskami śląskimi, w Wielkopolsce natkniesz się na szare kluski (w przeciwieństwie do klusek śląskich czy kopytek, gotowane są z ziemniaków surowych), na Podlasiu – na kluski kartoflane, w Małopolsce z kolei jednym z regionalnych przysmaków są kluski przecierane (również z surowych ziemniaków).
No dobrze, tyle tytułem wstępu. Najwyższa pora, żeby omówić to, jak powstają kopytka, kluseczki ziemniaczane Kuchni Lidla Kingi Paruzel!
Przepis na kopytka, który zawsze wychodzi!
Spójrzmy na przepis na kopytka ziemniaczane z bułką tartą. Od czego zaczynamy? Oczywiście od samych ziemniaków. Ugotuj je (nie zapomnij posolić wody), odparuj je i pozwól im ochłonąć. Teraz zrób dobry użytek z praski. Zgodnie z naszym przepisem na kopytka tradycyjne do ziemniaków musisz dodać teraz jajko i mąkę. A z tego wszystkiego musisz zagnieść elastyczne, miękkie ciasto. Jeśli okaże, że ciasto klei się do palców – sypnij nieco mąki oraz dodaj łyżkę masła. Według naszego przepisu na kopytka tradycyjne teraz musisz podzielić ciasto na kilka wałków zbliżonej wielkości.
Jak zrobić dobre kopytka?
Zastanawiasz się, jak zrobić kopytka z przygotowanych już wałków z ciasta? To niebywale proste. Po prostu potnij każdy z nich na kilka kopytek. Pamiętaj, żeby ciąć na ukos, zachowując pożądany kształt kluseczek. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić kopytka z ziemniaków, które zachwycą wszystkich, mamy kilka dodatkowych podpowiedzi.
Po pierwsze – pamiętaj, że wybór ziemniaków ma olbrzymie znaczenie. Do eksperymentów kulinarnych z kopytkami w roli głównej polecamy ziemniaki z Ryneczku Lidla, najlepiej mączne. Po drugie, co niezwykle istotne, zadbaj o to, by po ugotowaniu ziemniaki „odpoczęły”, a zatem osiągnęły temperaturę pokojową. Dopiero takie ziemniaki powinnaś lub powinieneś przepuścić przez praskę i wykorzystać do stworzenia ciasta. Jeśli podczas zagniatania ciasta uznasz, że potrzebujesz nieco więcej mąki, pamiętaj, by dodawać ją niewielkimi porcjami. O czym jeszcze warto pamiętać, zastanawiając się, jak zrobić pyszne kopytka? Choćby o tym, że najlepsze kopytka wychodzą ze świeżo zrobionego ciasta. Jeśli więc tylko możesz – nie przechowuj ciasta w lodówce, tylko od razu zamień je w pożywne kopytka!
Jak długo gotować kopytka?
Odpowiedź na pytanie, jak długo gotować kopytka, jest prosta – od momentu, gdy wypłyną na wierzch, a więc jakieś dwie-trzy minuty. Dodatkowo mamy kilka porad związanych z tym, jak gotować kopytka. Gotuje je w dużym garnku, w osolonej wodzie. Miej na uwadze, żeby nie wrzucać do garnka wszystkich kluseczek, bo mogą się skleić. Po ugotowaniu odcedź je. Pamiętaj, że jeśli pragniesz nadać kluseczkom złocisty blask i poczuć jak chrupią, po ugotowaniu możesz je dodatkowo podsmażyć.
Jaka mąką do kopytek?
Jaka mąka do kopytek okaże się najlepsza? W szczególności zalecamy mąkę pszenną typu 450 lub 500. Zamiennie możesz też wybrać mąkę ziemniaczaną jako dodatek do pszennej. W ten sposób dodasz kluseczkom nieco miękkości. Wyborem osób, które unikają pszenicy, pada też mąka orkiszowa. Ile mąki do kopytek wystarczy? Jak możesz przeczytać w naszym przepisie na kopytka – 200 g.
Jak zrobić bułkę tartą do kopytek?
Polecane przez nas danie to kopytka z bułką tartą. To ona stanowi zwieńczenie i niezbędny dodatek do opisywanego dania. Jak jednak zrobić bułkę tartą do pysznych klusek ziemniaczanych? Jak pewnie się spodziewasz – niezwykle łatwo, jak wszystko w tym przepisie. Zgodnie ze wskazówkami musisz po prostu roztopić na patelni nieco masła, a następnie podsmażyć na nim bułkę tartą. To wszystko! Kopytka z bułka tartą spotykają się dopiero na talerzu. A może chodzą Ci po głowie kopytka na słodko z bułką tartą? Nic prostszego – możesz najzwyczajniej posypać je cukrem. Cukier masz też prawo dodać na etapie podsmażania bułki tartej. Uwaga – jeśli masz ochotę nieco urozmaicić smak kopytek z bułką tartą, możesz dodać do niej jeszcze kilka innych niezawodnych składników takich jak cynamon i wanilia. Kluseczki nie pogardzą też towarzystwem śmietany (także bitej), sosów owocowych czy samych owoców! Jeśli przepadasz za nabiałem, rozważ również dodatek w postaci twarożku lub jogurtu.
Do czego pasują kopytka z bułką tartą?
Załóżmy jednak, że szukasz bardziej wytrawnego towarzystwa dla kopytek. Co powinno Cię zainteresować? Pomyśl o gulaszu wołowym lub wieprzowym, czy też potrawce z kurczaka. Kopytka bardzo dobrze odnajdują się też w towarzystwie różnych warzyw, choćby cebuli, szpinaku i kiszonej kapusty. Jak zatem widzisz – masz spośród czego wybierać!
Jeśli tak jak my kochasz kopytka ziemniaczane, zerknij też na inne pokrewne przepisy zgromadzone w Kuchni Lidla. Czyli na propozycje takie jak kopytka z suszonymi pomidorami i kurkami, gulasz z jagnięciny z kopytkami czy też kopytka razowe ze smażoną kiszoną kapustą którą wzbogaca w słodkie akcenty miód (wszystkie przepisy Karola Okrasy). Gdybyś jednak poszukiwał niecodziennej alternatywy d bardzo dobrze poznanych kopytek z ziemniaków, daj też szansę kopytkom z batatów Kingi Paruzel z akcentami gałki muszkatołowej oraz masłem szałwiowym. Jeszcze jeden pomysł z kategorii nietypowych to kopytka gryczane z delikatnym bolognese. To wspaniała wariacja na temat słynnych włoskich gnocchi. Rzuć też okiem na szalone kopytka z dyni z dodatkiem szałwii i parmezanu. A na koniec na niezrównany hit jesieni – kopytka z kasztanami i grzybami. Czyli być może najbardziej kreatywny sposób na zagospodarowanie kasztanów w kuchni!
Naciesz się tradycyjnym smakiem kopytek ziemniaczanych wraz z Kuchnią Lidla. A później, złakniona lub złakniony nowych inspiracji, wypróbuj inne zebrane w katalogu przepisy na pyszne dania z tymi kluseczkami!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Ciasto marchewkowe
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Wigilijny barszcz czerwony z uszkami – przepis
- Pierniki
- Domek z piernika
- Świąteczne pierniczki
- Wigilijny makowiec
- Sałatka gyros
- Ciasto na pierogi
- Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
- Kapusta z grochem
- Ryba po japońsku
- Pistacjowy sernik baskijski
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (7)
1064 dni temu
Zrobilam wg przepisu i wyszła zla konsystencja, wyszly mi klejące musialam dodac dwa razy tyle maki zeby mozna je bylo uformować, nie trafiony przepis
odpowiedz
1444 dni temu
Faktycznie dobre kluski, lekkie i puszyste. Do tej pory nie wychodziły mi takie dobre. Dziękuję.
odpowiedz
1665 dni temu
Bardzo dobre . Polecam.
odpowiedz
1762 dni temu
Jak mrozić takie kopytka? Przed czy po ugotowaniu?
odpowiedz
1762 dni temu
Najlepiej zamrozić ugotowane kopytka. Warto też zahartować je po ugotowaniu, przekładając na kilka chwil do lodowatej wody. Ważne również, by kopytka dokładnie odsączyć i wystudzić, zanim trafią do zamrażarki. Dobrym patentem jest również skropienie ich tłuszczem, np. olejem, by nie skleiły się w woreczku.
1755 dni temu
przed
1734 dni temu
Niewiem