Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj
- blachę do pieczenia
- mikser
- piekarnik rozgrzany do temperatury 175°C (termoobieg) lub 185°C (bez termoobiegu)
Krok 1: Przygotowujemy ciasto
Na patelni (na małym ogniu) rozpuszczamy masło z miodem. Odparowujemy przez kilka minut i odstawiamy do wystygnięcia. Mąkę oraz sodę przesiewamy przez sito, dodajemy jajko, kwaśną śmietanę oraz wystudzoną masę miodową. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą łączymy. Dzielimy na trzy równe części. Każdą z nich rozwałkowujemy, formując krążki o grubości ok. 3-4 mm. Pojedyncze krążki przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Krążki w kilku miejscach nakłuwamy widelcem. Dwa krążki pieczemy w temperaturze 175°C (termoobieg) lub 185°C (bez termoobiegu) przez 12-13 minut, natomiast trzeci odkładamy (będziemy go piec później z karmelizowanymi orzechami).
Krok 2: Karmelizujemy orzechy
Na patelnię wsypujemy cukier trzcinowy, dodajemy miód i masło, podgrzewamy przez 2 minuty na małym ogniu i dodajemy posiekane orzechy włoskie. Gorącą masę przekładamy na trzeci krążek, rozprowadzając ją po całej powierzchni. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 175°C (termoobieg) lub 185°C (bez termoobiegu) na ok. 13 minut. Wszystkie krążki odstawiamy do wystudzenia.
Krok 3: Przygotowujemy krem z kaszy manny
Mleko zagotowujemy z miodem, kaszę mannę mieszamy ze śmietanką i kakao, dodajemy do gotującego się mleka z miodem. Doprowadzamy do zagotowania, przykrywamy i odstawiamy do całkowitego wystudzenia. Gdy masa wystygnie, miksujemy. Miękkie masło ucieramy z cukrem pudrem na puszystą masę. Stopniowo dodajemy wystudzoną i zmiksowaną kaszę mannę. Dokładnie mieszamy. Przekładamy do miseczki, zawijamy folią spożywczą i odstawiamy do lodówki na 60 minut. Wystudzony krem dzielimy na dwie części i przekładamy nim gotowe warstwy ciasta, na górze układając warstwę z karmelizowanymi orzechami. Ciasto wstawiamy do lodówki. Najlepiej smakuje na następny dzień.
Zobacz podobne
przepisy
Ciasto jogurtowe z miodem i orzechami
Jogurt, miód i orzechy – oto podstawa greckich smakołyków. Zobacz, jak wykorzystać je w cieście!
Tort chałwowo-orzechowy
Przygotuj tort w greckim stylu! Orzechowy biszkopt, krem chałwowy i karmelizowane orzechy to idealne połączenie!
Tort orzechowy
Tort orzechowy z kremem śmietankowym i polewą czekoladowo-orzechową zachwyci smakiem!
Ciasto miodowe z orzechami pekan
Ciasto pełne orzechów z mocno miodowym aromatem! Paweł Małecki nie zwalnia tempa i zachwyca kolejnym przepisem!
Miodownik z kremem z kaszy manny, czyli ciasto o długiej tradycji
Miodownik znany jest jako klasyczne świąteczne ciasto. Co ciekawe, uznaje się go za starszy od piernika! Właśnie na jego bazie powstało pierwsze ciasto piekarnikowe bogate w przyprawy korzenne. Z kolei placki z dodatkiem miodu nieco przypominające te znane współcześnie wypiekano już w starożytnym Rzymie. W średniowieczu wyrabiano je z mąki i miodu, po czym przez wiele miesięcy dojrzewały one w chłodzie, zwykle w piwnicach. Wówczas przepis na miodownik miał prawdziwie wyjątkowy, bardzo świąteczny charakter, ponieważ zwyczajowo sięgano po niego z okazji narodzin córki. Również dziś ciasto miodowe z kaszą manną czy innym kremem uchodzi za długodojrzewające, gdyż zaleca się przyrządzić je przynajmniej na dzień przed świętami bądź przyjęciem, aby jego blaty dostatecznie skruszały.
Czy wiesz, że w Polsce znajduje się miasto nierozerwalnie związane z tym ciastem? Mowa o Jaszczowie na Lubelszczyźnie, który słynie z długiej (sięgającej wielu wieków wstecz) tradycji pszczelarskiej. Właśnie z powodu wyśmienitego, miejscowego miodu stworzono pierwszą recepturę miodownika, którą przekazywano ustnie podczas uroczystości, spotkań mieszkańców oraz kursów gotowania organizowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Zresztą ciasto to od 28 marca 2011 roku widnieje na liście produktów tradycyjnych ministerstwa rolnictwa! Według zawartych w jego opisie oficjalnych informacji miodownik jest wyrobem wypiekanym na własne potrzeby, uroczystości rodzinne, ale i gminne, powiatowe czy nawet wojewódzkie! Nie da się więc ukryć, że cieszy się on niemałą renomą.
Z kolei nasz miodownik z kremem z kaszy manny zrobi wrażenie na osobach, które lubią nieco odświeżone odsłony tradycyjnych ciast. Ma on postać ciasta składającego się z przekładanych kremem spodów. Jak zapewne się domyślasz, przepis na miodownik z kaszą manną nie jest jedyny. Możesz spotkać się z podobnymi recepturami, ale z innymi kremami – wśród nich często pojawia się masa budyniowa, nieco rzadziej powidła, gotowa masa kajmakowa czy masa z miodu, rumu i orzechów włoskich. Co ważne, nasz miodownik z kremem z kaszy manny podobnie jak opisane wyżej klasyczne odsłony ciasta osiąga pełnię smaku z czasem. Po minimum dniu smakuje najlepiej! Dzięki temu możesz spokojnie przygotować wypiek przed Świętami – na pewno zachwyci wybornym smakiem.
Przepis na miodownik bez tajemnic!
Przepis na miodownik z kremem z kaszy manny bywa uznawany za trudny, czasochłonny i wymagający. Jednak Paweł Małecki zadbał, aby w tym przypadku przygotowanie ciasta nie było zbyt wymagające. Ten miodownik z masą z kaszy manny to przepis o średniej trudności wykonania. Całość zajmie Ci dwie godziny, ale dajemy słowo, że smak deseru wynagrodzi Ci chwile oczekiwania. Musisz jednak pamiętać o kilku kwestiach, które uczynią miodownik z kaszą manną perfekcyjnym! O czym mowa?
- Szczegół, o którym łatwo zapomnieć, to przesianie mąki. Ten pozornie nieistotny krok ma duże znaczenie. Przede wszystkim służy on rozbiciu i usunięciu ewentualnych grudek z mąki. Te mogą się pojawić np. podczas przechowywania mąki w szafce przez dłuższy czas lub pod wpływem wilgoci panującej w pomieszczeniu. Pozbycie się grudek pozwala uzyskać gładszą, jednolitą konsystencję ciasta. Ponadto przesiewanie wprowadza do masy powietrze, dzięki czemu ciasto staje się bardziej puszyste. Ten prosty zabieg ułatwia też równomierne rozprowadzenie składników w cieście. Wszystko to wpływa na idealną strukturę miodownika z kaszą manną i orzechami.
- Precyzyjne pomiary składników mają kluczowe znaczenie dla powodzenia wypieku. Zachęcamy Cię do użycia miarki lub wagi, zwłaszcza jeśli korzystasz z przepisu na miodownik z kaszą manną po raz pierwszy.
- Wybierz właściwą mąkę! Do miodownika z kaszą manną najbardziej polecamy Ci lekką i puszystą mąkę tortową. Typ 450 wyróżnia się sporą ilość glutenu, co czyni powstającej z niego ciasta podatnymi na wyrabianie.
- Miodownik królewski z kaszą manną polubi się z suszonymi owocami oraz przyprawami takimi jak cynamon czy imbir. Jeśli zdecydujesz się na tego typu dodatki, postaraj się równomiernie rozprowadzić je w cieście.
- Wyrabiaj ciasto tylko do momentu, gdy składniki się połączą. Przesada w tej dziedzinie może spowodować utratę lekkości wypieku!
Jak zrobić miodownik z kaszą manną i orzechami?
Niemal każdy tradycyjny przepis na miodownik z kaszą manną zakłada użycie orzechów włoskich. Nic dziwnego, w końcu wyróżnia je smak idealnie pasujący do pozostałych składników ciasta. Warto jednak dodać im nieco charakteru. Właśnie dlatego Paweł postanowił wzbogacić ten prosty miodownik z orzechami o karmelizowane orzechy! Zabieg ten polega na odparowaniu wody z cukru pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu orzechy zyskają głęboki smak, apetyczny kolor i zapach oraz chrupkość.
Przy czym ciasto miodownik z kaszą manną dobrze smakuje też z innymi gatunkami orzechów. Oczywiście koniecznie poddanymi karmelizacji! Dobry wybór to choćby migdały o delikatnym, słodkim smaku. Natychmiast uczynią ciasto bardziej wyrafinowanym! Możesz zestawić je z orzechami włoskimi lub użyć ich solo. Posiekane migdały warto dodać bezpośrednio do ciasta, za płatkami migdałowymi ozdobić jego wierzch. Ale karmelizowane w całości migdały także okażą się strzałem w dziesiątkę. Tradycyjny miodownik z kaszą manną zrobi również wrażenie z dodatkiem pistacji. Planujesz zrobić nasz miodownik z różnymi orzechami i kaszą manną? Wybierz więc dodatki, które lubisz najbardziej! Dowolnie eksperymentuj, łącząc różne rodzaje orzechów, aby uzyskać interesujący i zróżnicowany smak ciasta.
Jak zrobić krem z kaszy manny do miodownika?
Paweł Małecki udowadnia, jak dobrym pomysłem jest krem z kaszy manny do miodownika! Ta drobna kasza zwykle kojarzy się ze śniadaniami czy słodkimi deserami z owocowymi dodatkami. Lecz tak naprawdę to zaskakująco wszechstronny składnik. Często pojawia się w wypiekach, takich jak muffiny, ciasta i babki, które dzięki niej zyskują pożądaną lekkość. Co ważne, smakuje na tyle neutralnie, że nie jest bardzo wyczuwalna w wypiekach czy kremach. Jednocześnie stanowi znakomity nośnik smaku. Kasza manna ma jeszcze jedną ogromną zaletę, a mianowicie krótki czas gotowania, co na pewno docenią osoby, które szybko niecierpliwią się w kuchni.
Jak widzisz, jej użycie w opisywanym przepisie okazuje się w pełni uzasadnione! Masa z kaszy manny według pomysłu Pawła zaskakuje delikatnością i wprost rozpływa się w ustach. Ma cudownie jedwabistą konsystencję, a jej słodycz jest doskonale zbalansowana. To w dużej mierze zasługa śmietanki 30% – nie próbuj jej zastąpić śmietaną o niższej zawartości tłuszczu, ponieważ nie uzyskasz wówczas pożądanej konsystencji masy. Jedyna dopuszczalna opcja to śmietanka o wyższej zawartości tłuszczu. Co więcej, przepis na krem z kaszy manny wbrew pozorom wcale nie wymaga zaawansowanych umiejętności cukierniczych. Wystarczy, że zachowasz kolejność dodawania składników. Tak unikniesz zważenia się masy! Krem do miodownika potrzebuje chwili w lodówce, aby uzyskać właściwą konsystencję. Ułatwi Ci to rozprowadzanie go na blatach ciasta.
Paweł proponuje Ci przygotowanie kremu do miodownika z kaszy manny z odrobiną kakao, które zapewnia mu intensywnie czekoladowy, głęboki smak oraz apetyczną barwę. Nie przepadasz za kakao lub akurat nie masz go w kuchennych zapasach? Uspokajamy – możesz je pominąć. Wówczas uzyskasz delikatny, śmietankowy krem z kaszy manny. Zresztą w klasycznej odsłonie miodownika z masą z kaszy manny rzadko występują nuty czekoladowe. Z jakimi innymi dodatkami do kremu możesz się za to spotkać?
- Bardzo często masa z kaszy manny do miodownika zawiera dodatek kajmaku lub karmelu. Lubisz ich smak? Zatem bez obaw dodaj je do kremu. Sięgnij po gotowe produkty bądź przygotuj go samodzielnie.
- Ciasto miodowe z kremem z kaszy manny zachwyca z dodatkiem wanilii. Krem z nutami waniliowymi przygotujesz, dodając odpowiedni ekstrakt do masy śmietanowej.
- Wolisz krem migdałowy? Wniesie on do kompozycji lekko orzechowe nuty oraz piękny aromat. Taki efekt uzyskasz, miksując mielone migdały z miodem i śmietaną.
- Inna ciekawa propozycja to krem mascarpone – bogaty, kremowy i fantastycznie dopasowany do miodownika.
- Za to krem o smaku cytrynowym świetnie kontrastuje ze słodyczą ciasta. Przygotujesz go, mieszając sok i skórkę z cytryny z cukrem pudrem i śmietaną.
Wiesz już, jak zrobić miodownik oraz jakie wariacje składników możesz w nim wykorzystać. Przy czym, jak zwykle radzimy Ci zacząć od przyrządzenia ciasta według dokładnej receptury Kuchni Lidla. Miodownik z orzechami i kaszą manną na pewno zachwyci Twoich gości oraz domowników – na jednym kawałku z pewnością się nie skończy! Ponadto musimy dodać, że miodownik z kaszą manną puszysty miodownik dobrze smakuje nie tylko zimą w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Ten przepyszny deser warto upiec na Wielkanoc czy z okazji innego ważnego święta. Fantastycznie smakuje w towarzystwie kawy, herbaty, a nawet czekolady. Trzymamy zatem kciuki za sukces Twojego wypieku – zwłaszcza jeśli to Twoje podejście do miodownika.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Kutia
- Kapusta z grochem
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Błyskawiczne pierniczki
- Pistacjowy sernik baskijski
- Zupa grzybowa z makaronem
- Śledzie po kaszubsku
- Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Piernik staropolski
- Miodownik z kremem z kaszy manny
- Wigilijny makowiec
- Ciasto na pierogi
- Sałatka gyros
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (7)
1700 dni temu
Czy zamiast miodu spadziowego można użyć jakiegoś innego? :)
odpowiedz
967 dni temu
Czy można użyć innego rodzaju mleka? Np. owsianego lub migdałowego?
967 dni temu
Drogi Gościu, tak, możesz użyć mleka roślinnego w tym przepisie.
1753 dni temu
Przepraszam ale nie ma nic jakie kako ,słodkie czy zwykłe do wypieków.Kolejne pytanie czy cukier trzcinowy można zamienić na inny i w jakiej proporcji.Dziękuje pozatym nietypowo bo zawsze do tego rodzaju kremu stosuje się kasze manną bez kako.
odpowiedz
1751 dni temu
Do kremu używamy zwykłego, niesłodzonego kakao. Jeśli chodzi o zamiennik cukru trzcinowego, możesz użyć zwykłego cukru w takiej samej proporcji. Rzeczywiście klasyczny miodownik zazwyczaj przygotowujemy z kremem waniliowym, ale Paweł zdecydował się tutaj na mały smakowy eksperyment. Jeśli wolisz jasny krem w miodowniku, możesz po prostu pominąć kakao.
2464 dni temu
Jaką średnicę powinna mieć blacha do tego ciasta?
odpowiedz
2464 dni temu
20-22 cm :)