Praliny piernikowe z marcepanem

Paweł Małecki

 • DRUKUJ
 • wyślij listę
  zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj

 • mikser
 • papier do pieczenia
 • ramkę do wykrojenia ciasta
 • termometr cukierniczy

Krok 1: Miksujemy masę

Śmietankę zagotowujemy z miodem, dodajemy przyprawę piernikową i pokruszone tabliczki czekolady, mieszamy do momentu całkowitego roztopienia się czekolady. Zdejmujemy z ognia, dodajemy miękkie masło, miksujemy (staramy się tak miksować, aby nie napowietrzyć masy), a na końcu dodajemy 20 ml nalewki bakaliowej i miksujemy do momentu uzyskania jednolitej masy.

Krok 2: Formujemy praliny

Masę marcepanową zagniatamy z 20 ml nalewki bakaliowej, rozwałkowujemy między dwoma warstwami papieru do pieczenia, formując prostokąt (format A3). Jeżeli mamy ramkę do wykrojenia ciasta formatu A3, to delikatnie wciskamy ją w masę. W przeciwnym razie masę rozwałkowujemy, dopasowując wielkością do ramki, którą dysponujemy. Na tak przygotowaną masę w foremce wylewamy płynną masę, wyrównujemy i odstawiamy na ok. 3 godziny, następnie wstawiamy do lodówki na ok. 40 minut. Za pomocą ostrego noża kroimy praliny (na trójkąty, kwadraty lub prostokąty) i ponownie wstawiamy do lodówki.

Krok 3: Temperujemy czekoladę

Czekoladę deserową rozpuszczamy w kąpieli wodnej lub kuchence mikrofalowej, co jakiś czas mieszając (bardzo ważne – czekolady nie możemy podgrzać do temperatury wyższej niż 45°C). Gdy czekolada rozpuści się, temperujemy ją. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

1. W misce za pomocą łopatki mieszamy i studzimy czekoladę do momentu uzyskania odpowiedniej temperatury (30°C). Możemy sprawdzić temperaturę bez termometru – jeżeli na dolnej części wargi będziemy odczuwać chłód po przyłożeniu odrobiny czekolady, to jest to znak, że ma ona odpowiednią temperaturę.

2. Jeżeli kuchnia wyposażona jest w blaty kamienne, to na czysty blat możemy wylać ¾ objętości rozpuszczonej czekolady. Za pomocą łopatki i skrobki możemy chłodzić czekoladę, mieszając ją na blacie (tę czynność trzeba wykonać w miarę szybko, bo czekolada może stężeć). Schłodzoną czekoladę zdejmujemy z blatu i dodajemy do czekolady, którą zostawiliśmy w misce, dokładnie mieszamy. Gdy czekolada jest gotowa, za pomocą dwóch widelców oblewamy praliny, zanurzając je najpierw w czekoladzie, a następnie, przekładając z widelca na widelec, dokładnie oblewamy czekoladą jeszcze raz i umieszczamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

Krok 4: Dekorujemy praliny

Oblane praliny dekorujemy temperowaną białą czekoladą (proces jej przygotowania jest taki sam jak w przypadku czekolady deserowej, ale temperatura schłodzenia wynosi 28°C) lub posypujemy orzechami bądź bakaliami.

Przygotuj:

 • termorobota MC Smart

Sposób przygotowania w termorobocie MC Smart:

KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY MASĘ CZEKOLADOWĄ

Do pojemnika miksującego wkładamy czekoladę i ją rozdrabniamy, używając programu gotowanie wg własnych ustawień / czas 5 sekund / obroty 8. Następnie czekoladę zgarniamy ze ścianek urządzenia, dodajemy śmietankę, miód i przyprawę piernikową. Całość gotujemy do rozpuszczenia się czekolady, wybierając program gotowanie wg własnych ustawień / czas 4 minuty / temperatura 80°C / obroty 1. Do rozpuszczonej czekolady dodajemy masło i miksujemy, wybierając program gotowanie wg własnych ustawień / czas 20 sekund / obroty 8. Ok. 5 sekund przed końcem miksowania do czekolady dodajemy połowę nalewki bakaliowej. Gotową masę przekładamy do miski i przykrywamy folią spożywczą.

KROK 2: PRZYGOTOWUJEMY MASĘ MARCEPANOWĄ

Do umytego pojemnika miksującego przekładamy masę marcepanową i wlewamy pozostałą nalewkę. Masę zagniatamy, wybierając program ugniatanie / miękkie ciasto / czas 2 minuty.

KROK 3: FORMUJEMY PRALINY

Masę rozwałkowujemy między dwoma warstwami papieru do pieczenia, formując prostokąt (format A3). Jeżeli mamy ramkę do wykrojenia ciasta formatu A3, to delikatnie wciskamy ją w masę. W przeciwnym razie masę rozwałkowujemy, dopasowując wielkością do ramki, którą dysponujemy. Na tak przygotowaną masę w foremce wylewamy płynną masę, wyrównujemy i odstawiamy na ok. 3 godziny, następnie wstawiamy do lodówki na ok. 40 minut. Za pomocą ostrego noża kroimy praliny (na trójkąty, kwadraty lub prostokąty) i ponownie wstawiamy do lodówki.

KROK 4: TEMPERUJEMY CZEKOLADĘ

Do pojemnika miksującego wkładamy czekoladę i ją rozdrabniamy, używając programu gotowanie wg własnych ustawień / czas 5 sekund / obroty 8. Następnie zgarniamy ją ze ścianek urządzenia i podgrzewamy, wykorzystując program gotowanie wg własnych ustawień / czas 4 minuty / temperatura 40°C / obroty 1. Po tym czasie czekoladę ponownie ściągamy ze ścianek i podgrzewamy jeszcze raz, używając programu gotowanie wg własnych ustawień / czas 1 minuta / temperatura 40°C / obroty 1. Gotową przelewamy do miseczek.

Roztopioną czekoladę możemy temperować na dwa sposoby:

1. Mieszając ją w pojemniku miksującym, aż osiągnie temperaturę 30°C. Możemy sprawdzić temperaturę bez termometru – jeżeli na dolnej części wargi będziemy odczuwać chłód po przyłożeniu odrobiny czekolady, to jest to znak, że ma ona odpowiednią temperaturę.

2. Jeżeli kuchnia wyposażona jest w blaty kamienne, to na czysty blat możemy wylać ¾ objętości rozpuszczonej czekolady. Za pomocą łopatki i skrobki możemy chłodzić czekoladę, mieszając ją na blacie (tę czynność trzeba wykonać w miarę szybko, bo czekolada może stężeć). Schłodzoną czekoladę zdejmujemy z blatu i dodajemy do czekolady, którą zostawiliśmy w misce, dokładnie mieszamy.

KROK 5: OBLEWAMY PRALINY CZEKOLADĄ

Gdy czekolada jest gotowa, za pomocą dwóch widelców oblewamy praliny, zanurzając je najpierw w czekoladzie, a następnie, przekładając z widelca na widelec, dokładnie oblewamy czekoladą jeszcze raz i umieszczamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

KROK 6: DEKORUJEMY PRALINY

Oblane praliny dekorujemy temperowaną białą czekoladą (proces jej przygotowania jest taki sam jak w przypadku czekolady deserowej, ale temperatura schłodzenia wynosi 28°C) lub posypujemy orzechami bądź bakaliami.

 • DRUKUJ
 • wyślij listę
  zakupów

Komentarze (2)

Avatar
 • Gość Gość
  2757 dni temu
  Chętnie bym spróbowała zrobić te praliny, gdyby był filmik

  odpowiedz

 • KuchniaLidla KuchniaLidla
  2757 dni temu
  Czy opis jest niejasny? Czy możemy coś wyjaśnić? :)

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!