Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj
- mikser
- papier do pieczenia
- ramkę do wykrojenia ciasta
- termometr cukierniczy
Krok 1: Miksujemy masę
Śmietankę zagotowujemy z miodem, dodajemy przyprawę piernikową i pokruszone tabliczki czekolady, mieszamy do momentu całkowitego roztopienia się czekolady. Zdejmujemy z ognia, dodajemy miękkie masło, miksujemy (staramy się tak miksować, aby nie napowietrzyć masy), a na końcu dodajemy 20 ml nalewki bakaliowej i miksujemy do momentu uzyskania jednolitej masy.
Krok 2: Formujemy praliny
Masę marcepanową zagniatamy z 20 ml nalewki bakaliowej, rozwałkowujemy między dwoma warstwami papieru do pieczenia, formując prostokąt (format A3). Jeżeli mamy ramkę do wykrojenia ciasta formatu A3, to delikatnie wciskamy ją w masę. W przeciwnym razie masę rozwałkowujemy, dopasowując wielkością do ramki, którą dysponujemy. Na tak przygotowaną masę w foremce wylewamy płynną masę, wyrównujemy i odstawiamy na ok. 3 godziny, następnie wstawiamy do lodówki na ok. 40 minut. Za pomocą ostrego noża kroimy praliny (na trójkąty, kwadraty lub prostokąty) i ponownie wstawiamy do lodówki.
Krok 3: Temperujemy czekoladę
Czekoladę deserową rozpuszczamy w kąpieli wodnej lub kuchence mikrofalowej, co jakiś czas mieszając (bardzo ważne – czekolady nie możemy podgrzać do temperatury wyższej niż 45°C). Gdy czekolada rozpuści się, temperujemy ją. Możemy to zrobić na dwa sposoby:
1. W misce za pomocą łopatki mieszamy i studzimy czekoladę do momentu uzyskania odpowiedniej temperatury (30°C). Możemy sprawdzić temperaturę bez termometru – jeżeli na dolnej części wargi będziemy odczuwać chłód po przyłożeniu odrobiny czekolady, to jest to znak, że ma ona odpowiednią temperaturę.
2. Jeżeli kuchnia wyposażona jest w blaty kamienne, to na czysty blat możemy wylać ¾ objętości rozpuszczonej czekolady. Za pomocą łopatki i skrobki możemy chłodzić czekoladę, mieszając ją na blacie (tę czynność trzeba wykonać w miarę szybko, bo czekolada może stężeć). Schłodzoną czekoladę zdejmujemy z blatu i dodajemy do czekolady, którą zostawiliśmy w misce, dokładnie mieszamy. Gdy czekolada jest gotowa, za pomocą dwóch widelców oblewamy praliny, zanurzając je najpierw w czekoladzie, a następnie, przekładając z widelca na widelec, dokładnie oblewamy czekoladą jeszcze raz i umieszczamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Krok 4: Dekorujemy praliny
Oblane praliny dekorujemy temperowaną białą czekoladą (proces jej przygotowania jest taki sam jak w przypadku czekolady deserowej, ale temperatura schłodzenia wynosi 28°C) lub posypujemy orzechami bądź bakaliami.
Przygotuj:
- termorobota MC Smart
Sposób przygotowania w termorobocie MC Smart:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY MASĘ CZEKOLADOWĄ
Do pojemnika miksującego wkładamy czekoladę i ją rozdrabniamy, używając programu gotowanie wg własnych ustawień / czas 5 sekund / obroty 8. Następnie czekoladę zgarniamy ze ścianek urządzenia, dodajemy śmietankę, miód i przyprawę piernikową. Całość gotujemy do rozpuszczenia się czekolady, wybierając program gotowanie wg własnych ustawień / czas 4 minuty / temperatura 80°C / obroty 1. Do rozpuszczonej czekolady dodajemy masło i miksujemy, wybierając program gotowanie wg własnych ustawień / czas 20 sekund / obroty 8. Ok. 5 sekund przed końcem miksowania do czekolady dodajemy połowę nalewki bakaliowej. Gotową masę przekładamy do miski i przykrywamy folią spożywczą.
KROK 2: PRZYGOTOWUJEMY MASĘ MARCEPANOWĄ
Do umytego pojemnika miksującego przekładamy masę marcepanową i wlewamy pozostałą nalewkę. Masę zagniatamy, wybierając program ugniatanie / miękkie ciasto / czas 2 minuty.
KROK 3: FORMUJEMY PRALINY
Masę rozwałkowujemy między dwoma warstwami papieru do pieczenia, formując prostokąt (format A3). Jeżeli mamy ramkę do wykrojenia ciasta formatu A3, to delikatnie wciskamy ją w masę. W przeciwnym razie masę rozwałkowujemy, dopasowując wielkością do ramki, którą dysponujemy. Na tak przygotowaną masę w foremce wylewamy płynną masę, wyrównujemy i odstawiamy na ok. 3 godziny, następnie wstawiamy do lodówki na ok. 40 minut. Za pomocą ostrego noża kroimy praliny (na trójkąty, kwadraty lub prostokąty) i ponownie wstawiamy do lodówki.
KROK 4: TEMPERUJEMY CZEKOLADĘ
Do pojemnika miksującego wkładamy czekoladę i ją rozdrabniamy, używając programu gotowanie wg własnych ustawień / czas 5 sekund / obroty 8. Następnie zgarniamy ją ze ścianek urządzenia i podgrzewamy, wykorzystując program gotowanie wg własnych ustawień / czas 4 minuty / temperatura 40°C / obroty 1. Po tym czasie czekoladę ponownie ściągamy ze ścianek i podgrzewamy jeszcze raz, używając programu gotowanie wg własnych ustawień / czas 1 minuta / temperatura 40°C / obroty 1. Gotową przelewamy do miseczek.
Roztopioną czekoladę możemy temperować na dwa sposoby:
1. Mieszając ją w pojemniku miksującym, aż osiągnie temperaturę 30°C. Możemy sprawdzić temperaturę bez termometru – jeżeli na dolnej części wargi będziemy odczuwać chłód po przyłożeniu odrobiny czekolady, to jest to znak, że ma ona odpowiednią temperaturę.
2. Jeżeli kuchnia wyposażona jest w blaty kamienne, to na czysty blat możemy wylać ¾ objętości rozpuszczonej czekolady. Za pomocą łopatki i skrobki możemy chłodzić czekoladę, mieszając ją na blacie (tę czynność trzeba wykonać w miarę szybko, bo czekolada może stężeć). Schłodzoną czekoladę zdejmujemy z blatu i dodajemy do czekolady, którą zostawiliśmy w misce, dokładnie mieszamy.
KROK 5: OBLEWAMY PRALINY CZEKOLADĄ
Gdy czekolada jest gotowa, za pomocą dwóch widelców oblewamy praliny, zanurzając je najpierw w czekoladzie, a następnie, przekładając z widelca na widelec, dokładnie oblewamy czekoladą jeszcze raz i umieszczamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
KROK 6: DEKORUJEMY PRALINY
Oblane praliny dekorujemy temperowaną białą czekoladą (proces jej przygotowania jest taki sam jak w przypadku czekolady deserowej, ale temperatura schłodzenia wynosi 28°C) lub posypujemy orzechami bądź bakaliami.
Zobacz podobne
przepisy
Czekoladowe ciasto meksykańskie
Intensywnie czekoladowe, wilgotne ciasto z mango i odrobiną papryki rodem z Meksyku! Wypróbuj przepis Pawła już dziś!
Czekoladowe minitarty z kremem miętowym i morelami
Czekoladowy spód, miętowy krem, a do tego słodka morela. Trudno o smaczniejsze połączenie.
Pikantne kulki z morelami
Masa migdałowa w połączeniu z wiórkami kokosowymi i morelami to deser idealny! A do tego prosty i szybki w przygotowaniu.
Świąteczna nalewka bakaliowa
Nalewka o aromacie i smaku świąt! Sprawdź, jak przygotować nalewkę bakaliową według receptury Pawła Małeckiego!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Karp pieczony z grzybami
- Podudzia z indyka z kaszą gryczaną
- Róże karnawałowe
- Konfitura z gruszek i jeżyn z lawendą
- Zupa grzybowa z lubczykiem i prażonymi ziarnami dyni
- Egzotyczne lody ananasowe
- Ciasto cukiniowo-makowe
- Tarta tatin z morelami
- Sałatka ziemniaczano-szparagowa z majonezem i limonką
- Gulasz z jelenia
- Praliny piernikowe z marcepanem
- Świąteczna nalewka bakaliowa
- Zawijany kulebiak orkiszowy z kapustą i wędzoną śliwką
- Ciasto kruche z rabarbarem i truskawkami
- Biszkopciki z galaretką malinową
- Zupa pieczarkowa
- Rosyjska sałatka warstwowa
- Grzybowy ramen
- Czekoladowa kostka bez laktozy
- Sałatka z kuskusem, mango i awokado
- Daktylowe praliny
- Magdalenki na 2 sposoby
- Seromakowiec
- Chlebki naan z gorgonzolą i figami
- Zielone kanapki na pieczywie razowym
- Parfait marcepanowo-makowe z gruszkami w czerwonym winie
- Praliny z białą czekoladą i ciasteczkami
- Ser halloumi z glazurą miodowo-cytrynową
- Marcepanowe kartofelki
- Babka cytrynowa wielkanocna
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (2)
2906 dni temu
Chętnie bym spróbowała zrobić te praliny, gdyby był filmik
odpowiedz
2906 dni temu
Czy opis jest niejasny? Czy możemy coś wyjaśnić? :)