zobacz film Racuszki siłacza i frytki z marchewki

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

  • folię aluminiową
  • pergamin
  • rozdrabniacz

Sposób przygotowania:

BROKUŁOWE RACUSZKI SIŁACZA

Krok 1: PRZYGOTOWUJEMY MASĘ NA RACUSZKI

Brokuły sparzamy wrzątkiem i przekładamy do rozdrabniacza. Doprawiamy pieprzem, dodajemy posiekaną bazylię. Całość miksujemy krótko, nie na gładką masę.

Dodajemy rozmącone jajko, ugotowaną kaszę mannę, suchą kaszę mannę i siemię lniane. Ponownie miksujemy. Do gotowej masy dodajemy parmezan. Mieszamy.

Krok 2: SMAŻYMY RACUSZKI W PERGAMINIE

Paski wycięte z pergaminu delikatnie smarujemy z jednej strony cienką warstwą oleju rzepakowego i wykładamy na nie masę brokułową. Składamy pergamin na pół i wkładamy racuszki na rozgrzaną patelnię.

Smażymy z obu stron. Podajemy z ketchupem.

FRYTKI Z MARCHEWKI

Krok 1: KROIMY I DOPRAWIAMY MARCHEWKĘ

Dobrze umyte marchewki kroimy w grube słupki i rozkładamy na desce. Dodajemy czosnek i pokrojoną na mniejsze części cebulę. Doprawiamy pieprzem. Dodajemy listki świeżego estragonu i rozmaryn. Na warzywa kładziemy cienki plasterek masła i ścieramy skórkę limonki.

Krok 2: SMAŻYMY FRYTKI

Z foli aluminiowej robimy kieszonkę i wkładamy do niej przyprawione warzywa. Dorzucamy liść nasturcji. Kieszonkę zamykamy i kładziemy na rozgrzanej patelni. Smażymy ok. 10-15 minut.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (8)

Avatar
  • Gość Gość
    1862 dni temu
    Dziękuję!

    odpowiedz

  • Maciej Maciej
    1869 dni temu
    "Na warzywa kładziemy cienki plasterek masła" Masło łatwo się pali i wytwarza toksyczne związki już w stosunkowo niskich temperaturach, czy aby na pewno to taka zdrowa alternatywa ? Poza tym lepsze było by pieczenie, nie rozumiem pomysłu ze smażeniem. Smażenie NIGDY nie będzie zdrowe, możemy jedynie eliminować negatywne skutki tej obróbki po przez zmniejszenie do minimum czasu smażenia, nie smażenia na tym samym tłuszczu, możemy stosować oleje o wysokim punkcie dymienia taki jak. np. olej kokosowy, olej rzepakowy, lepszy będzie tu nawet smalec - zważywszy na to że jest to tłuszcz nasycony i nie zawiera NNKT, zważywszy na to że zawiera kwas stearynowy czyli ten ciężko strawny, zawierający 18 atomów węgla, zważywszy na to wszystko i tak będzie lepszy niż gdyby smażyć np. na oleju słonecznikowym, na maśle i na większości innych niż słonecznikowy olejach roślinnych. Dlaczego ? Smażenie na wyżej wspomnianym oleju słonecznikowym będzie skutkowało utlenianiem się kwasów omega , głównie omega 6, których ten olej zawiera bardzo, bardzo dużo. Taki "wysmażek" będzie działał szkodliwie na układ sercowo naczyniowy. Kiedy, pytam KIEDY WHO zacznie skupiać się na tym co naprawdę powinniśmy unikać/ograniczać ?! Jeśli ktoś chce żyć zdrowo to powinien unikać obróbki termicznej w postaci smażenia na rzecz nieco lepszego np. pieczenia jeśli już... Bardzo się cieszę, że WHO tak zaleca aktywność fizyczną, oraz jak największe spożycie owoców i warzyw ze zdecydowanym naciskiem na to drugie, ale co nam z tego że np. mięso czerwone jest x razy rakotwórcze, skoro takie smażenie jest już setki x bardziej rakotwórcze ? Bądźmy konsekwentni. Jeśli już podaliście przykład dodatku masła, to dodajmy już masło klarowane, które ma wysoki punkt dymienia, ponieważ nie zawiera białka i się nie przypala.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1869 dni temu
    Jeszcze bardziej nie rozumiem pakowania do folii i... wrzucania na patelnie. Małe modyfikacje i można przygotować w piekarniku. Potrafa na pewno nie jest dedytkowana dzieciom (czy komukolwiek, komu zależy na zdrowiu).
  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1856 dni temu
    Oczywiście najlepszym wyborem obróbki termicznej żywności jest pieczenie, duszenie lub gotowanie i było to podkreślone w filmie przez prof. Mirosława Jarosza. Smażenia i tradycyjnego grillowania należy unikać, szczególnie zaś dotyczy to produktów bogatych w białko (m.in. mięso, ryby, sery) lub skrobię (m.in. ziemniaki), ponieważ w czasie tego typu obróbki w wysokich temperaturach powstają substancje wykazujące działanie rakotwórcze (np. heterocykliczne aminy aromatyczne i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne). W przypadku tego przepisu Karol Okrasa zastosował formę pośrednią pomiędzy pieczeniem a smażeniem, aby pokazać, że w tej postaci są one smaczne i aby zachęcić do ich jedzenia te dzieci, które za warzywami nie przepadają. Docelowo dążymy do tego, aby dzieci polubiły warzywa surowe np. w postaci ciekawie przygotowanych, kolorowych surówek, doprawionymi ulubionymi ziołami. W przypadku tego przepisu dodatek masła zastosowany przez kucharza jest mały, ale bezsprzecznie najbardziej zalecane do obróbki termicznej w wyższych temperaturach są olej rzepakowy rafinowany i oliwa z oliwek rafinowana, co koryguje w filmie prof. M. Jarosz.
  • Maria S. Maria S.
    1875 dni temu
    czy można zastąpić mannę inną kaszą?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1874 dni temu
    Tę ugotowaną możesz zastąpić dowolną kaszą np. jaglaną. tę surową możesz pominąć lub zamienić na bułkę tartą.
  • Gość Gość
    1877 dni temu
    Czy aluminium nie reaguje w tak wysokiej temperaturze?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1856 dni temu
    Glin występuje naturalnie w wodzie i żywności nieprzetworzonej. Człowiek pobiera ten pierwiastek z żywnością, wodą, lekami, kosmetykami. Jednak większość spożytego glinu jest wydalana z kałem i moczem i nie jest uważana za niebezpieczną. Zawartość aluminium w żywności waha się w dużych granicach w zależności od źródła żywności, metod obróbki technologicznej/kulinarnej, warunków przechowywania. Aluminium jest powszechnie stosowane do produkcji artykułów wykorzystywanych, m.in. w gospodarstwach domowych. Jednym z nich jest folia aluminiowa powszechnie używana do pakowania, przechowywania i gotowania różnych potraw, najczęściej z mięsa, ryb, warzyw. Powszechne stosowanie foli aluminiowej powoduje, że stanowi ona potencjalne źródło glinu spożywanego z żywnością. Ilość przechodzącego do żywności aluminium z foli aluminiowej zależy od różnych czynników, m. in.: od temperatury (przy zastosowaniu wyższej temperatury obróbki kulinarnej obserwowano większą migrację, tj. większe stężenie aluminium w potrawie); rodzaj potrawy (zaobserwowano większe przechodzenie aluminium do potraw kwaśnych, np. pomidory, kapusta); stosowanie niektórych składników (sól, ocet, sok z cytryny). Zatem sporadyczne zastosowanie przedstawionej w filmie formy przygotowania warzyw jako urozmaicenie menu nie powinno być szkodliwe, warto jednak pamiętać, że regularne i nadmierne spożywanie żywności zapakowanej w folię aluminiową może już stanowić zagrożenie dla zdrowia. Najlepiej więc na co dzień do zapiekania żywności wykorzystywać naczynia ceramiczne lub szklane.

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!